כמה עולה להפיל גדר?

מירון רפפורט

בעיה קטנה בחשבון. בכל העיתונים היום מסופר כי צה"ל התחיל הבוקר לפרק קטע של באורך 8 ק"מ במגדר ההפרדה באזור באקה א-שרקיה וכי הקמתו של הקטע שייהרס היום עלתה 40 מיליון ₪. הסכומים זהים בכל העיתונים.

אבל בכל ריאיון עם בוני הגדר, ממנכ"ל משרד הביטחון עמוס ירון ודרך מנהל הפרויקט נצח משיח, נאמר כי כל קילומטר של גדר עולה בין 10 ל-12 מיליון ₪. ואם מה שלימדו אותי בכיתה א` נכון, אז 8 קילומטר של גדר צריכים לעלות בין 80 ל-96 מיליון ₪, ולא הסכום שהופיע בעיתונים. וזה, כמובן, בלי ה-20 מיליון ₪ שיעלו שני קילומטר הגדר החדשה שנבנים כעת ובלי הפיצויים שישולמו (אם ישולמו) לבעלי הקרקע הפלסטינים על ההרס שנגרם לקרקעות שלהם במהלך בניית הגדר והריסתה.

ובקיצור, אל תאמר 40 מיליון ₪ נזרקו לפח, אלא 100 מיליון ₪ נזרקו לפח, על בניית גדר ממזרח לבאקה א-שארקיה, אף שמהרגע הראשון התריעו בפני בוני הגדר במשרד הביטחון (עוזי דיין, ראש המועצה לביטחון לאומי, אמר זאת במפורש), שבניית הגדר בתוואי הזה היא שטות מוחלטת.

ובמלים אחרות, צריך לסגור את המעונות לקשישים כדי שראשי משרד הביטחון יוכלו להקים ולהפיל גדרות כמה שהם רק רוצים.

מירון רפפורט הוא עיתונאי שפוטר מ"ידיעות אחרונות" לאחר שהעניק לאחד מהמאמרים שער את הכותרת "שרון לא דיבר אמת".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עזרא דלומי

  עם כל הצער הזעם והכעס על הבזבוז ועל עוגמת הנפש והעוול שנגרם לתושבי בקעה מזרח ומערב, החשבון שאתה עושה איננו נכון. כשמחשבים את בניית הגדר כוללים עבודה, פיצויים וחומרי גלם. כשמחשבים עלות הזזה, צריך לקחת בחשבון שימוש חוזר ברוב הציוד מבלי לקנות חדש, כך שסביר הוא שמחיר בניית אותה הגדר בפעם שניה עולה פחות מאשר בפעם ראשונה

 2. בר לב

  לאן הולך הכסף?
  למי מתנפחים הכיסים?
  מה שכר הפועלים (הפלסטינים?) שמקימים את הגדר?
  האם משולמות זכויותיהם הסוציאליות?

 3. א.נ

  כשהעריכו את עלות הקמת הגדר, התמחור שדובר היה אומנם בין 10 ל 12 מיליון שקל. אולם צריך להביא בחשבון שהגדר אינה אחידה: חלקה עשוי חומה יצוקה, וחלקה גדר תיל. כמו כן ישנם עזרים (מצלמות, דרכי טישטוש וכו') שנלוים לגדר. כלומר המחיר שנמסר הוא ממוצע עלות של ק"מ גדר. יתכן מאוד שהקטע שהוחלט להסירו עלות הקמתו קטנה מהממוצע. מכאן שהערתך אומנם ראויה, אבל צריך לבדוק אותה.