הדוגמן, העיתונאי והרפורמטור הגדול

ישראל בלכמן

בתקופה זו של איום בקיצוצים נוספים במערכות החינוך והרווחה, אשר יביאו כנראה לקריסתן המוחלטת, בחר יאיר לפיד להציג בפני קוראי מוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" (20.2.04, לצערי לא ניתן למצוא את המאמר ברשת) את רעיון הרפורמה שלו במערכת החינוך. לפיד, אשר רענן שקד (Ynet) הגדיר פעם כ"ססמוגרף רגיש של הקונסנזוס הישראלי" ובנו של שר המשפטים, דורש מהמדינה להפחית אף יותר את מידת מחוייבותה לחינוך הילדים.

 

מתוך טוב לב של אזרח איכפתי מציע לפיד לקחת על עצמו את האחריות על חינוך ילדיו וילדי חבריו ("אני אמנם לא מיליונר…אבל אני יכול להרשות לעצמי לשלם תמורת חינוך ילדיי") במסגרת בתי-ספר פרטיים. לפי לפיד ,"כ- 15% מהתלמידים- ילדי העשירונים העליונים – יעברו ללמוד שם". בתור ססמוגרף רגיש, יודע לפיד שהרעיון עלול להעלות את חמתם של מי שידם לא תוכל להשיג לילדיהם חינוך מהסוג הזה ושל מי שיש בליבו עוד מעט חמלה ורגישות חברתית. לכן אומר לפיד כי הדבר יועיל לכלל התלמידים במדינה כי "ממערכת החינוך הציבורית ירדו פתאום 15 אחוז מהעומס". כאילו שמה שמכביד על תקציב מערכת החינוך הם דווקא בתי הספר של אזורי היוקרה הישראלים. את המאמר מסכם לפיד בפנייה ליפי הנפש בטענה הפופוליסטית המוכרת כל-כך של ביבי- "אפילו ברוסיה הסוציאליזם מת מזמן" ובכך שגם לימור לבנת "תהיה הראשונה להסביר לכם שהמערכת לא מתמוטטת, היא כבר התמוטטה". לימור לבנת זכורה גם לקוראי אתר `העוקץ` כמי שאמרה "שוויון- אין חיה כזאת".

 

לפיד מציע הזדמנויות חיים טובות יותר למי שיש להוריו יותר כסף ולזרוק עצם בצורת "אינטגרציה על בסיס כשרון" ל"ילדי מצוקה מוכשרים". הרעיון הזה גם מזעזע וגם משעשע. הוא מזעזע בגלל אטימות הלב שלפיד מפגין, ובגלל הריפרור למדיניות "טעוני הטיפוח" ברוח קרל פרנקנשטיין, אשר טענה כי כדי לשקם את הילדים "טעוני הטיפוח" יש להרחיקם מהקהילה שלהם ומבתיהם, מדיניות שקורבנותיה למדו בפנימיות דוגמאת "בויאר" ובחינוך האינטגרטיבי הכושל. הרעיון משעשע בגלל שהוא פוער בור מתחת לתיזה של לפיד עצמו ומתחת לרטוריקה החינוכית הנאו-ליברלית ("אם אתה מוכשר-תצליח"). ברעיון הזה, אשר נכתב כנראה כלאחר יד (בדיוק כפי שנוסח רעיון האינטגרציה כחלק מ"הרפורמה" של מערכת החינוך), חושף לפיד כי עקרונות השוק לא מביאים להתקדמות ע"פ כישורים. זאת כיוון שילדים עשירים (בניגוד לילדים עניים) לא צריכים להוכיח כי הם מספיק כישרוניים על-מנת שיוכלו להכנס לבתי הספר המופלאים אותם הוא מתאר במאמר. עקרונות השוק מוודאים רק שהפערים בהשכלה ובסיכויי החיים ישמרו ויתרחבו.

ההיסטוריה של מערכת החינוך הישראלית היא סיפור מתמשך של רפורמות, אשר חיזקו את התלמידים החזקים על חשבון החלשים ויצרו באופן סכמטי שתי מערכות חינוך מקבילות- שווה יותר ושווה פחות. כזאת שמובילה את בוגריה למוסדות להשכלה גבוהה וכזאת שמובילה את בוגריה לעמדות הנחותות ביותר בשוק התעסוקה. זה התחיל בבתי הספר של המעברות, המשיך ביצירת מסלולים קדם-מקצועיים בבתי-הספר היסודיים, ביצירת הקבצות ובפתיחת בתי-ספר מקצועיים, והסתיים (בינתיים) באינטגרציה הכושלת. יש לזכור שלשתי מערכות חינוך אלו ישנם לא רק מאפיינים מעמדיים, אלא גם צבעים שונים. לדעתי, לפיד גם כססמוגרף וגם כמי שמקורב לשלטון, יודע שזוהי הרפורמה הבאה והוא מכין את הקרקע לקראתה. מערכת החינוך הפרטית החדשה שלפיד רואה לנגד עיניו תשאיר הרחק מאחור את מי שהוריהם לא יוכלו לקנות עבורם חינוך.

ישראל בלכמן הוא תלמיד תואר שני בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב ויוצר האתר "מעקב חינוך" שבו פורסם מאמר זה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עזרא דלומי

  לו היה לנו מעמד ביניים ונמוך מאורגן, אפשר היה לחולל שביתת רייטינג לשחץ המתוקי הזה שהוריד את העיתונות לזנות ועכשיו מציע רפורמה שתשרת את ילדי הבנקאים המשלמים את שכרו. שביתת רייטינג תעשה את ההבדל. לפידוש שהתכנית שלו בערוץ 2 תקבל 3% רייטינג, יהפוך מלפיד לעששית

 2. יעל

  זה לא הפעם הראשונה שמפלצת "טומי" פורצת אצל יאיר, מלבד המאמר המזעזע הזה, היו לו התפרצויות מזוויעות לא פחות. לפני לא מעט חודשים הוא כתב על בחור שעוד רגע עוזב את הארץ. כי נמאס לו, כי יש מיסים מאוד גבוהים, כי המילואים קרביים וקשים וחוץ ממנו אף אחד לא עושה – והוא ממש על המיזוודות. מתוך הכתבה די ברור היה שאותו בחור מבטא את רחשי ליבו של יאירק'ה וחשבתי לי איפה הוא שירת שהוא ככה רץ עם החבר'ה על ההרים וחירף נפשו למען המדינה. הסתבר לי שהוא כנראה עשה את זה עם טרנזיסטור אחד על הכתף והרבה ויטמין P מאבא. הוא פעם גם כתב על מסיבת קוקטיל בה פגש אחד מעשירי הארץ (הוא לא מיליונר, מה פתאום) שבכה לו על זה שאיך הוא הפך לאויב המדינה כשהוא תורם כל כך הרבה כספים בסתר? הוא ממש לא מבין מה רוצים ממנו, הבחור הכל ישראלי עם הג'ל בשיער, תוכנית בטלוויזיה, אבא בממשלה, אישה בעיתון – הוא הישראלי, השאלה מה אנחנו?

 3. יואכים מפלורה

  אני זוכר שבאחת מתכניות "פופוליטיקה", הזכורות לא לטוב, שבהן כיכב אביו, תקף ח"כ יצחק כהן מש"ס את האב זחוח הדעת עד כדי שמנוניות מבחילה, על עמדותיו הלאומניות ,וטען כי בנו יאיר היה ג'ובניק. זחוח הדעת מאז ועד היום ,שעשה קריירה מרשימה משנאה צרופה של מגזרים רחבים בחברה הישראלית, השיב בחמת זעם כי בנו יקירו שירת ככתב בעיתון "במחנה", ואף הוסיף, שומו שמים, כי בנו אפילו הצפין פעם ללבנון, כדי לסקר את מה שקורה שם.אמור מעתה וביתר שאת, כי אימרתו הנודעת של המילונאי והוגה הדעות הדגול, סמיואל ג'וסון, על הפטריוטיזם כמפלטו האחרון של הנבל, צודקת מתמיד. התפוח במקרה דנן באמת לא נפל רחוק מהעץ (לפחות בכל מה שקשור ב"שוק החופשי" ונגזרותיו.
  לא שאישית אני מתרשם מי יודע מה מהשאלה היכן X או Y שירתו בצבא, אבל כדאי לדעת שבאותו ויכוח האשים האב השאנן את ח"כ כהן כי הוא עצמו לא שירת בצבא. כאן נפל בפח הטיפוס השמנוני, כשח'כ כהן מש"ס פירט באיזה חיל קרבי הוא היה, והוסיף לרוב מבוכתו של הקריפטו-פשיסט כי הוא אח שכול. אחיו הוא אמר נפל בשירות כחייל קרבי באחת ממלחמות ישראל.

 4. אליעזר חודפי

  מר בלכמן מציין ובצדק את רעיון העוועים שהעלה מר לפיד נצעיר – והתפוח לא נפל רחוק מהעץ – חיסכון למדינה לו רק תתנו להם לפתוח בתי ספר פרטים. רק מה, בתי ספר אלה קיימים כבר כיום במימון ציבורי כמעט מלא. לא מעט אם לא כל בתי הספר ה"יחודיים", ךאמנות, לטבע, להשד יודע מה שם בוחרים לו, ממומן ברובו מכספי המדינה. בדיקה סטטיסטית תגלה, שאיכשהו, יוצא שילדי לפיד או דומיו מאכלסים את כתליהם של אותם בתי ספר יחודיים. זה כרגיל זריית חול בעיניים.
  חינוך חינם מגדיל פערים ולא מצמצמם. שייכבדו כל חובשי ספסלי בתי הספר היחודיים, סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה, לשלם את העלות האמיתית של החינוך אותו הם חפצים להקנות לילדיהם או לעצמם. אם כך יהיה, אהיה הראשון לתמוך בהפרטת החינוך. רק שתהיה הפרטה אמיתית!!! ולמי שידו אינה משגת, שתהיה "תעודת זכאות" לחינוך ממש כמו אותה תעודת זכאות שנדרשת קבלת הלוואה לזוגות צעירים. מי שיצבור ניקוד גבוה יותר – משמע בא מחתך סוציו-אקונומי נמוך יותר יזכה ליותר שעות לימוד ובחינם. ולאלה שידם משגת כמו מר לפיד היקר (תרתי משמע) , שישלמו עד הגרוש האחרון עבור חינוך צאצאיהם מגיל הפעוטון ועד היותם לפרופסורים מן המניין ….

 5. צדיק כתמר

  האם מר לפיד יכול להתחייב בכתב שהכספים שיתפנו לאחר שאותם 10-15 אחוזים יקימו בתי ספר פרטיים יועברו לתגבור מערך החינוך של 85-90 האחוזים הנותרים ולא יוזרמו במיטב המסורת של חטוף ככל יכולתך/בטחון המדינה/"המצב", למטרות אחרות, שונות ומשונות?
  האם מר לפיד נולד אתמול?
  מסקנה מר לפיד מיתמם ולא תמים.