משפחה "חדשה"

איציק ספורטא

לפני ימים אחדים קראתי ניתוח שעסק במבנה המשפחה בישראל נכתב שם שרק 56% מן המשפחות הן קלאסיות (זוג יהודים עם ילד). המספר נראה לי נמוך מידי וביודעי שהלמ"ס מפרסמת נתונים לקראת כל יום חג שכזה הנחתי שהנתונים נתקבלו ממוסד זה. כשעיינתי יותר מקרוב בנתונים מצאתי שמשפחות לא יהודיות אינן קלאסיות, כמו משפחות חד הוריות, משפחות חד מיניות, ומשפחות של עובדים זרים. על פניו נראה היה שהמישהו הזה הגדיר משפחה באופן מצומצם ביותר, על פי ערכים מאוד שמרניים ומסורתיים. מי זה יכול להיות?

בדקתי באתר האינטרנט של הלמ"ס ואכן מצאתי פרסום קצר בנושא שם הוגדרה משפחה כך: "`משפחה` מוגדרת כתא חברתי ובו שני אנשים או יותר הגרים באותו משק בית, וקשורים זה לזה כבני זוג או כהורים לילדים. סוגי המשפחה העיקריים הם: זוג בלבד, זוג עם ילדים או הורה יחיד עם ילדים". זה בכלל לא דומה להגדרת המשפחה קלאסית  בפרסום האחר. על פי נתוני הלמ"ס כ-85% מן המשפחות הן כאלה. אם ניקח את ההגדרה הזו כפשוטה גם זוגות בני אותו מין יקראו משפחה, גם משפחות עם הורה אחד וגם משפחות לא יהודיות. גם הלמ"ס חוטא בהגדרה של משפחה מסורתית,זוג עם ילדים מתחת לגיל 17, אבל הוא מגן על עצמו בכך שמציב מרכאות סביב המונח מסורתית.

מי הגאון שיצר את ההגדרה המצמצמת? מתברר שזהו ארגון משפחה חדשה המגדיר את עצמו כך: "ארגון "משפחה חדשה" פועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל, והשוואת זכויותיהן של המשפחות מכל הסוגים והמינים". נראה לי מוזר שארגון שזוהי תפיסת העולם שלו מתדרדר להגדרה של משפחה קלאסית באופן שאפילו הלמ"ס לא מעיז. יתכן שזה נעשה כדי להוכיח שאין יותר משפחה קלאסית וכדאי להכיר גם במשפחות אחרות, אבל עצם המינוח מעורר לפחות אי נוחות אם לא יותר מכך.

      

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. א.נ

  זה שיש הגדרה למשפחה שהיא שונה מההגדרה המסורתית של משפחה (מה שמכונה משפחה קלאסית), עדיין לא עושה את הנתונים לא נכונים או מוטים. חייבת להיות נקודת התייחסות כל שהיא על מנת לבדוק את השינויים שחלים בחברה. לפיכך השימוש בהגדרה "משפחה קלאסית" הינו ראוי ובמקומו. נכון, צריך לבדוק באיזו סקטורים חלה התמורה. כלומר, באיזה סקטורים הפסיקה ה"משפחה הקלאסית" להוות את הגרעין המכונן משפחה, ואיזה השלכות יש לזה עלינו כחברה.

 2. דרור

  האם הלמ"ס מחשיב זוג מוסלמי, גבר ואישה בוגרים, שנישאו בבית הדין השרעי, ויש להם ילדים, כמשפחה שאינה "קלאסית"? האם רק גבר ואישה יהודים שנישאו ברבנות נחשבים "קלאסיים"?

 3. איציק ספורטא

  הגדרת הלמ"ס אינה מתייחסת כלל לדתו של אדם ובמונח משפחה קלאסית. את המונח משפחה קלאסית אפשר למצוא בדו"ח של "משפחה חדשה".

 4. יעקב בן-שמש

  ההגדרה של משפחה קלאסית שמוצעת על-ידי הארגון "משפחה חדשה" היא ההגדרה ה"מסורתית" וה"מקובלת בציבור". נכון שהמושגים האלה עמומים, ואין ספק ש"משפחה חדשה" הגזים והקצין את שמרנותו של הציבור – אולי על מנת להבהיר עד כמה הארגון עצמו נאור ועד כמה פעילותו נחוצה. אך מצד שני, קשה לי להאמין שרבים בציבור היו מקבלים את ההגדרה המרחיבה של הלמ"ס ומתייחסים באותו האופן לכל צורות התא המשפחתי.