התייחסויות

איציק ספורטא

לעיתים אני חש שאני יכול לבלות את ימי בביקורת וכתיבה בנושאים שעולים ביום יום בלי לעשות שום דבר אחר, וזאת בלי להתייחס למה שקורה בעולם. רק הבוקר קראתי בעיון את מאמרו של אסא כשר המצדיק את פעולות החיסול. הטיעון בנוי כהלכה, כביכול, אבל הדילמה המוסרית שהוא מציג אינה בדיוק הדילמה העומדת בפני הצבא והמדינאים. הנחת הבסיס שלו בתאור הדילמה המוסרית היא שפגיעה במתכננים מונעת פיגוע ודאי. כאילו אין צבא וכאילו יש מתכנן אחד שעליו יקום ויפול דבר.

שוב מינהל מקרקעי ישראל נותן תנאים מיוחדים לחברה פרטית בזמן שינוי יעוד קרקע, הפעם מדובר בחוות הזרע שקיבלה תנאים שלדעתי עומדים בסתירה להחלטת בג"צ הקשת בנושא הקרקעות. מדובר בהטבה של 200 מיליון דולר. תזכרו ששר הרווחה זרח מנחת כיון שלא קיצצו בתקציבו, ושר הבריאות ששנורר תשעה מיליון שקל לתקציב הבריאות כמעט עשה מסיבה.

 שר הפנים הדואג לגדר רוצה לייבא 800 עובדים זרים כדי להשלים בנייתה. אין עובדים בארץ שיכולים לבצע את העבודה לטענתו. שוב מדיניות לא עקבית של הממשלה מצד אחד אוסרים ומגרשים, ומצד שני ממשיכים להביא עובדים זרים.

בשבועות האחרונים אנו עדים להתעוררות של תלמידי תיכון. מי אני שאצא נגד שביתות בעיקר של אנשים צעירים. אבל בכל זאת על מה שובתים? על כך שלא ייצאו לטיול שנתי. כשנתקלתי לראשונה באותות של שביתה חשבתי לעצמי שהתלמידים שובתים כדי לאפשר טיולים שנתיים לכל התלמידים גם אלו שמצבם הכלכלי אינו מאפשר זאת, או איזו תגובה למהלך הכלכלי שיהפוך את בתי הספר לבתי מסחר. אבל הם למדו מן המבוגרים לדאוג לעצמם בלבד באמצעות טיעונים אסקפיסטיים מצד אחד ולאומיים מצד שני.

אם כבר מדברים על שביתות  במשרד התמ"ת חושבים על חוק שיאפשר שביתה בשרות הציבורי רק אם 20% מן העובדים באותו שרות יסכימו לכך. על פניו 20% נראה אחוז קטן אבל כאן מדובר על 20%  מכלל העובדים. זאת אומרת שכשעובדים ממשרד הרווחה ירצו לשבות כל  עובדי המדינה יאלצו להצביע ולאשר שביתה זו.  כל החכמים במשרדי הממשלה צריכים להיות ישרים עם עצמם ואיתנו ולומר שאין בישראל זכות שביתה ולא חירות שביתה ונסגור עניין. די מעייף להתמודד עם אינפלציה של תוכניות מגבילות שבסופן לא תהיה עבודה מאורגנת ולא שביתות ואז כולנו נחייה באושר ועושר תחת כנפי מספר בעלי הון ופוליטיקאים. וזאת תחשב לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. כנ''ל

  מגרשים עובדים זרים לא חוקיים כדי שניתן יהיה לייבא עובדים זרים חוקיים.
  עובדים זרים חוקיים יש לזכור הם עסק מכניס ל"יבואן" שמקבל כסף משני הצדדים ובתמורה עומד לרשותו צמית, אשר אינו חופשי לעבור בין עבודות ומעסיקים לפי תנאי ההעסקה שיוצעו לו.
  מיותר כמעט לומר שהצד המוסרי והערכי בהסדר הנוכחי פגום, אולם ההסדר גם מנוגד לעקרונות של כלכלת השוק החופשי לפיהם הרווחה המקסימלית מושגת כאשר כל החסמים מוסרים והפרטים (כלומר האנשים) חופשיים לפעול באופן שממקסם את תועלתם.
  בקיצור אין כאן הרבה אידאולוגיה מאחורי הסיפור.

 2. א.נ

  אני לא רואה שום בעייה עם הנחת הבסיס הבאה: "הנחת הבסיס שלו [של אסא כשר] בתאור הדילמה המוסרית היא שפגיעה במתכננים מונעת פיגוע ודאי". כמו כן, מנין לך שבין השיקולים שעומדים בפני המדינאים, ואנשי הצבא, הנחה זו אינה משחקת תפקיד? אם תחכים אותי באשר לדרך בה אתה מגיע לתובנות שלך זה יגרום לי אושר רב! כל הרעיון, כאילו מקבלי ההחלטות אצלנו הורגים בצד השני רק על מנת לזכות בנקודות בקונפליקט הנוראי הזה נראה הזוי לחלוטין. המשמעות של דבריך היא שהקברניטים מספסרים בדם שלנו ע"י השימוש בשיטת החיסולים. ובכן, עד כמה שאני מבין מעגל הדמים האחרון הוא לא ממש פרי יוזמה של ממשלות ישראל. על מה בדיוק אתה ממליץ: הגשת הלחי השניה אולי? אולי כולנו נתנצר, נהפוך לסטטיסטים בסרט של מל גיבסון, נסגור את הבסטה – ובא לפלסטין גואל.
  ראה, זה שמדינת ישראל צריכה לצאת מהשטחים ולהגיע להסכם עם הצד השני זה ברור כמו שמש ביום קיץ. אולם, זה שיש בצד השני כאלה שבשום שלב לא מצאו לנכון להניח את נשקם, כן גם בימי אוסלו העליזים, גם זה ברור. על מנת לעצור אותם, או לחלופין לבלום את ממדי התופעה, צריך לעשות משהו. אם המשהו הזה זה שימוש בחיסול אז אני בעד.

 3. כמובן, אסור להשוות

  פילוסוף הבית של החמאס מרגיע את השאהידים הפוטנציאליים: באוטובוסים שאתם תישלחו לפוצץ יהיו ככל הנראה חיילים המשרתים בצבא הכיבוש. נכון, יהיו גם אזרחים תמימים, וזו דילמה טרגית, אך חובתו של החמאס להגן על הפלסטינים מפני חיילי הכיבוש. לכן מוצדק מוסרית לחסל חפים מפשע.
  אולי כדאי לארגן סימפוזיון בין אסא כשר לפילוסוף הזה, בנושא כיבוש ואתיקה.

 4. בובי

  Oh, where have you been, my blue-eyed son?
  Oh, where have you been, my darling young one?
  I've stumbled on the side of twelve misty mountains,
  I've walked and I've crawled on six crooked highways,
  I've stepped in the middle of seven sad forests,
  I've been out in front of a dozen dead oceans,
  I've been ten thousand miles in the mouth of a graveyard,
  And it's a hard, and it's a hard, it's a hard, and it's a hard,
  And it's a hard rain's a-gonna fall.

 5. א.נ

  did you take your medicine lately?