כריכים, מחשבים וילדים

איציק ספורטא

אתמול צפיתי, בשידור החוזר, בתוכניתו של רינו צרור דין וחשבון, הוא אמר משפט אחד שמצד אחד זעזע אותי ומצד אחר גרם לי לחשוב עד כמה אנו מתקדמים אחורה. צרור עוקב אחרי התארגנויות של אזרחים המספקים מזון למשפחות שאין באפשרותן לרכוש אותו. אחת ההתארגנויות מספקת כריכים לילדים בבתי ספר, מה שהתחיל בכמה מאות הגיע כעת ל-8000 כריכים ועוד היד נטויה. במסגרת המעקב קבע צרור את האמרה כריך לכל ילד. משום מה זה הזכיר לי את האמרה, של שר האוצר הקוסם, הגאון והמצמיח אבטלה, מחשב לכל ילד. בהיותו ראש ממשלה יזם הגאון את הפרויקט הזה בשיתוף עם אילי הון למיניהם. הפער הדיגיטאלי כמו כל פער אחר בארצנו מתרחב והולך. כי הרי לא מספיק מחשב צריך גם לשדרג אותו מידי תקופה וצריך גם חיבור לאינטרנט וכו`. כמובן שפרויקט המחשב לכל ילד נכשל כמו הרבה דברים אחרים שקמים בכל תרועה רמה ונעלמים בכל ענות חלושה.

כיון שבהיותו ראש ממשלה לא הצליח שר אוצרנו במעשיו הוא החליט שבהיותו שר האוצר הוא חייב להשאיר את חותמו. כיון שמחשב הוא כבר פסה, החליט להביא חלקים באוכלוסיה למחסור חמור מכל סוג כדי לתמרץ אותם לעבוד. בלי קשר אם הם עובדים או לא. אחרי אותו תמרוץ נרחב והומאני נקלעו אנשים רבים למחסור במזון, מה שקרוי בשפה יפה אי בטחון תזונתי. וכעת צריך לספק לילדים כריכים, וכריך לכל ילד הוא בר השגה יותר ממחשב לכל ילד. כשנגיע למנוחה ולנחלה הזו נוכל לטעון שמדינתנו המתפתחת אכן מקיימת את הבטחותיה ונותנת משהו לכל ילד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אביתר

  ולרעבים אפשר לקרוא "מאותגרים תזונתית" …

 2. דודי מחלב

  מצא לו שר האוצר תנא דמסייע בידו. באוקטובר 2002 פנתה כזכור שרת החינוך לעמותות בבקשה שיספקו כריכים לתלמידים, משל היו אלה נתינים בממלכתה החסודה. חוצפה מרקיעת שחקים. זאת חובתה של המדינה לספק לאזרחיה את הטובין הבסיסיים ולא ענין לעמותות צדקה.

 3. יהודית קנולר

  לפי מה שאני קוראת בעיתונים, גם כריך לכל ילד – אינו דבר פשוט. למפעל תזונה בבית הספר יש התנגדות מאסיבית בנימוקים "משכנעים" כמו: "האוכל לא טעים", "זה יוצר בלגן", "בכסף הזה אפשר ללמד יותר". למה אי אפשר לעשות מעשה פשוט והומני, בלי כל כך הרבה ברבורים מסביב? אגב מה עם מחזור ספרי הלימוד שיכול היה לפתור הרבה מאד מצוקה לכלל אוכלוסיית ההורים והילדים גם יחד?

 4. המאזין החרוץ

  כאשר רואיין שר הרווחה זבולון אורלב אתמול (בנושא מסע ההסתה התעמולה השקרים והשטויות של מאיר שטרית אביר המנהל התקין), אמר אורלב שמיד עם כניסתו לתפקיד הקפיד לטפל בבעיות המנהל בביטוח הלאומי, והוא אף הציע לאוצר "סידרה של הצעות מרחיקות לחם. … אה, לכת, מרחיקות לכת".

 5. דבי

  העיקר שעכשיו אנחנו יודעים מי אשם במחסורם של ילדינו. אלה ילדי העובדים הזרים שגוזלים מפיהם את פת הלחם האחרונה.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/400293.html
  מעניין איך המפד"ל מאמצת את הרטוריקה של שלום עכשיו. במקום טענות בנוסח כסף לשכונות לא להתנחלויות, הם טוענים כעת כסף לילדי ישראל לא לילדי העובדים הזרים. אחת הסימטריות הגרוטסקיות ביותר ששמעתי לאחרונה.

 6. אסף

  איציק ספורטא אתה אדם יקר ולרוב דאגותיך הם גם דאגותיי אך אנא ממך הקפד על העובדות שאתה כותב. דבר ראשון ביבי לא יזם את פרוייקט מחשב לכל ילד מי שיזם את הפרוייקט הזה הוא שימעון שיטרית כשהיה שר הכלכלה. חוץ מזה איך קבעת שהפרוייקט הוא כישלון? בדקת כמה מחשבים חולקו? דיברת עם מישפחות שקיבלו את המחשבים? עם הילדים? מידע אישי שלי אני יודע שחולקו קרוב לעשרת אלפים מחשבים כולל חיבור לאינטרנט כולל תמיכה ותוכניות לימוד לילדים ולהורים גם יחד! נכון הפכנו ממדינה של צדק ורווחה למדינת צדקה ורווח אבל התלהמות דמגוגית ללא בדיקה של העובדות היא לא הדרך הנכונה לשכנע אף אחד.

 7. איציק ספורטא

  אני נורא נהנה שקוראים לי דמגוג מתלהם. הצטרפת בזה לשרי אוצר, בכירים במשרד החינוך ועוד רבים. לטענתך חולקו 10000 מחשבים למיטב ידעתי במדינת ישראל יש לפחות עוד שנ ילדים שלא קיבלו מחשב. הצלחת מחשב לכל ילד היא כמו הצלחת המדיניות החברתית של הממשלה. מחלקים מזון לכמה אלפי אנשים וכך מחלצים יותר מ-300000 משפחות מעוני.