תירוצים ועוד

איציק ספורטא

דבי הפנתה את תשומת ליבי למאמר הדן בתוכניתו של פורז בנוגע לילדים של עובדים זרים. בדיון טען אורלב:"במצב הכלכלי של מדינת ישראל, כל גילוי נאורות ואנושיות  כלפי ילד של עובד זר, תבוא על חשבון ילדי ישראל". שר הרווחה מחפש תירוצים ואולי זו מדיניות חדשה של ממשלת ישראל בכלל הנכשלת בכל מה שהיא נוגעת מעין מידאס בהפוך.  לטעמי תפקידו של שר הרווחה לדאוג לכל ילד הנמצא בישראל בלי קשר לדתו. יש חשיבות גדולה לדיון על מעמדם של עובדים זרים בעיקר הילדים שנולדו כאן. הרעיונות לתת להם מעמד אזרחי וגירוש הוריהם נראה מגוחך.

אני מציע לשר הבריאות לתרץ את מצבה העגום של מערכת הבריאות, כפי שמדווח על ידי סקר של מכון ברוקדייל, גם כן בהימצאותם של עובדים זרים. בדו"ח נמצא ש-17% מן האזרחים מוותרים על טיפול רפואי או תרופות בגלל מחירם, עלייה של 3% בשנה האחרונה. אפשר גם לחפש תירוצים אחרים אבל היום אנחנו במצב רוח של להאשים את העובדים הזרים.

זה מוביל אותנו לתרצן הידוע ממשרד האוצר שעורך מסע הופעות מתמיד, רק שהפעם לא משלמים לו מאה אלף דולר על הופעותיו. הפעם מאשים שר האוצר את בנק ישראל, את הרגיולטורים וגם את העובדים הזרים:  "אנו מייצרים אבטלה במשק, מכיוון שעובדים זרים נכנסים למקומות עבודה במקום הישראלים", גילה את אמריקה קצת אחרי הזמן. הוא דורש להעלות את המס על העסקתם הוא רק שוכח שניסיונות כאלה נעשים מידי שנה ומשום מה הממשלה בה הוא חבר תמיד דואגת לחקלאים או לקבלנים ואינה מאפשרת זאת. כך שזה הופך למין מנטרה שתמיד צריך לומר אותה כי היא תמיד נשמעת יפה. בכל מקרה העובדים הזרים אינם סחורה וכל דיון בנושא צריך לקחת בחשבון את תרומתם למשק בעבודה קשה ואת זכויותיהם הנרמסות מידי יום על ידי המעסיקים ובעקיפין על יד הממשלה.

אז מה היה לנו העובדים הזרים אשמים כמעט בכל, ואם זה לא כך באמת, נמצא דרך להאשים אותם.לדעתי צריך לייצר משרה של המתרץ הלאומי כי אז הממשלה תוכל להמשיך להיכשל אבל יהיו לה תירוצים טובים לכך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודי מחלב

  אל תאמר עובדים זרים, אמור מעתה: מהגרי עבודה. לא סתם ניג'וס לשם ניג'וס, וגם לא מחמת אופנת הפוליטיקלי קורקט. בארכיון ניתן לקרוא את רשימתו המעולה של חברנו יוסי לוס, המתייחסת לטעמים שמצדיקים את השימוש במילים מהגרי עבודה.

 2. דני בליר

  אורלב פוחד לתת זכויות לאותם ילדים, משום שהדבר יבוא על חשבון ילדי ישראל היהודים. כך הוא אמר – חזור ואמור. לא פחות ולא יותר.

  אורלב גם לא טיפש (??): במדינה שבה אחוז העובדים כל כך קטן, ומאלה – רבים כלל לא מגיעים לתשלום מס הכנסה, מהגרי העבודה הינם בין הרווחיים שבנמצא: הם זולים, עובדים טוב, ללא זכויות, ומכניסים למדינה מיליוני דולרים בעקיפין דרך חברות כוח אדם , שירותים וכדומה. בפראפרזה על ביבי – אורלב הוא השמן הפרזיט שאותם ילדים והוריהם צריכים לסחוב.

  גם שאלת ההתערות בתרבות נראית מגוכחת לנוכח מראה הילדים שנולדו וגדלו פה במדינה, מדברים עברית שוטפת, ושותפים מלאים לחברה.

  וכאן מגיע הנושא שבטאבו: חוק השבות, דמותה של ישראל וכו'. אורלב הוכיח בדבריו, שעל מנת להימנע מהתמודדות עם חוק השבות, הוא מעדיף לסכסך וללבות שנאה. מוזר: ברב העולם שנאת הזרים מגיעה מכיוון האוכלוסיה הנבערת, והשלטון הוא זה שנלחם בה, ופה בישראל – פטנט חדש: מדינה בלי ניסיון והיסטוריה של קסנופוביה למהגרי עבודה, מקבלת תמיכה ועידוד מן הממשלה !..

  **

  וזו כבר רשעות לשמה.
  זה התחיל בשרי ש"ס לפני שתי ממשלות, ועכשיו – בתקופה הנוראית הזאת, זה הגיע גם ל"יקירי הרווחה" ו"האנשים היפים" של המפד"ל. בושה וחרפה.

 3. matityaho

  האם דמוקרטיה מסוגלת לדאוג לאזרחיה ?
  האם לא הגיע הזמן לחשוב על מודלים אחרים לניהול האזרחים ?
  אני מצביע פתק שחור בבחירות הבאות.

 4. י'

  ש"מהגרי עבודה" הנם משאת נפש
  אבל סחורה – זן המציאות