יומן אמריקאי

יוסי דהאן

נסעתי ל"מסע שורשים" לכמה ימים לניו יורק, ענייניים אישיים אקדמיים ואחרים, אבל לא פחות חשוב מכך הפוגת שפיות מהשגרה "במחלקה הסגורה" המכונה מדינת ישראל.

זפזופ בשלט הטלביזיוני לאחר הנחיתה בשדה התעופה מהווה מעין מבוא מקוצר לתרבות האמריקאית. ישימון עצום של הבלים, זו כנראה תמונת העתיד של התקשורת הישראלית שראשיה מתפללים מידי בוקר לכיוון וול סטריט והוליבוד. במהדורת החדשות מדווחים על ניסיון של השתלטות של תאגיד מפלצתי בשם Comcast על תאגיד וולט דיסני, חברת כבלים מנסה להשתלט על עולם תוכן. אם ההשתלטות תצליח "שוק הדיעות והאידיאות" יצומצם עוד יותר, בעולם התקשורת הנשלט על ידי רופרט מורדוק, ג`נרל אלקטריק וטיים-וורנר, המסרים החתרניים יצטרכו להשמע מפיו של בגס בני.

על המסך סקירת עומק מפי מומחים על נועזות שמלתה של סקרלט ג`והנסון, עיצוב שיערה של ניקול קידמן ומשקלה של רנה זלוויגר, מידי פעם יוצאת התכנית להפסקת חדשות קצרה – תמונות של תמרות אש ועשן ואנשים נסים על נפשם, לצופה, לא ברור וכנראה גם לא כל כך אכפת אם האנשים הללו הם פלסטינים בגדה המערבית, אזרחים בהאיטי, או עירקים בבגדד. הפסקת פרסומות, תשתו Hieneken, תקנו Toyota, תצביעו ג`ון קרי, וחזרה לכתבנו על השטיח האדום בהוליבוד הממתין לכניסתם של כוכבי טקס האוסקר.

אפרופו האיטי, הנשיא  ז`אן בפטיסט אריסטיד, נס על נפשו לחפש מחסה באחת ממדינות אפריקה. הנשיא המושחת, ואזרחי האיטי האומללים, למדו לקח מהיר במדיניות חוץ ודמוקרטיה. אריסטיד צריך לזכור היה נשיא שנבחר בבחירות דמוקרטיות על ידי אזרחי האיטי ונתמך על ידי האמריקאים במסגרת המדיניות להחזרת הדמוקרטיה להאיטי. בזמנו, על מנת להבהיר את כוונותיהם שלחו האמריקאיים 20 אלף חיילים להאיטי. היום במסגרת המסע "להחזרת הדמוקרטיה" להאיטי תומכים האמריקאים במורדים.

"המורדים" זה שם מקוצר לכנופיות פושעים אלימות ואנשי המשטר הדיקטטורי הישן, תומכי הדיקטטור הקודם דובליה, יורים ברחובות בכל מי שחשוד בשמץ של זיקה לאריסטיד. אחד ממנהיגי המורדים הללו הוא לואיס ג`ודל צ`מבלין, מנהיג כנופיית מוות שרצחה לא מעט מתושבי האיטי. 

למורדים יש קשרים הדוקים עם שמרנים במימשל בוש ואלה ראו באריסטיד, שליט שמאלני מעין חקיין של קסטרו שצריך להעיף אותו עבור בני ברית נאמנים יותר.

להאריסטיד המסכן לא היתה ברירה, האמריקאים הבהירו לו שאם חייו וחיי משפחתו יקרים לו עדיף שיעלה על המטוס שהם דאגו לספק לו. עוד הצעה אמרקיאית שאי אפשר לסרב לה. אריסטיד נס על נפשו וקולין פאואל הודיע בטלוויזיה "שזה היה אקט פטריוטי מצידו של הנשיא, צעד שיסייע להשיב את הסדר הדמוקרטי על כנו בהאיטי". ארנולד שוורצנגר מכניס קצת סדר בעולם.

לפרשנות מעניינת על אריסטיד ומדיניות החוץ האמריקאית אפשר לקרוא את מאמרו של ג`פרי סאקס פרופ` לכלכלה באוניברסיטת קולומביה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. סמי כנפו

    יוסי שלום,
    אהבתי את תחילת הדברים עד שניכנסת לעיניין טהיטי 🙂 לא יכולתה להאריך עוד קצת על הריק שבתרבות האמריקאית? ועל המצפן התרבותי ישראלי שמכוון לשם? ואם היינו צריכים לכוון מחדש ? לאן הייתה מכוון? אני בעד דרום צרפת..נוכל להיות כל כך סובלניים?
    תודה