יומן אמריקאי

יוסי דהאן

אתמול היה כאן "Super Tuesday" יום הבחירות השני בחשיבותו לאחר יום הבחירות הכלליות. ג`ון קרי הסנטור ממסצ`וסטס הביס את הסנטור האחר ג`ון אדוארדס, הפרשנים התקשו להצביע על ההבדלים בין השניים מלבד העובדה שג`ון אדוארדס הוא ממדינה דרומית ולכן יש לו פוטנציאל למשוך בוחרים ממדינות דרומיות שאינם נוטים להצביע עבור המפלגה הדמוקרטית. היחידי שעשוי להפוך את הבחירות לנשיאות בנובמבר  למעניינות הוא המועמד הפרוגרסיבי השלישי ראלף נאדר.

בשאלת ישראל, אתמול דווח ב"ניו יורק טיימס", שהסנטור הליברלי ממסצ`וסטס חזר בתשובה. לאחר שלפני מספר חודשים נשא נאום בפני ערבים-אמריקאים בו הביע עמדות שלא נשאו חן בעיני המנהיגות היהודית גילה השבוע קרי, בפגישה סגורה עם מנהיגות יהודי ארצות הברית, שאם הוא ייבחר לנשיאות הוא יהיה הנשיא האמריקאי הראשון בעל "מורשת יהודית" כדבריו. אחיו של קרי, קמרון, התגייר והפך יהודי כמו כן אחות סבתו נספתה בשואה.

קרי הסביר למשתתפים כי מה שישראל בונה אינו חומה אלא גדר המיועדת למלחמה בטרור. כמו כן הודיע קרי שהוא הוסיף לרשימת השליחים שהוא עשוי לשלוח למזרח התיכון את סנדי ברגר, לשעבר יועץ לביטחון לאומי ואת דניס רוס לשעבר השליח המיוחד למזרח התיכון. שני השמות הללו הרגיעו את המנהיגות היהודית שלא אהבה את הרשימה הקודמת של שליחי קרי שכללה את ג`יימס בייקר וג`ימי קרטר, אנשים החשודים בעיניהם  כעוינים את עמדת ממשלת ישראל. אברהם פוקסמן מהליגה למניעת השמצה סיכם בסיפוק את הפגישה כשאמר שאין הבדל בין קרי לבין בוש בשאלת ישראל.

בוש מצידו, עסוק בניסיון לעצור את הירידה הדרמטית בשיעור התמיכה בנשיאותו, שיעור שהולך ויורד בגלל המלחמה בעירק וגם בשל המצב במשק האמרקיאי שלמרות צמיחתו המתונה אינו מצליח לייצר מקומות תעסוקה. בניגוד לישראלים המוכנים לבלוע שקרים ומעשיות של שר האוצר שלהם ולהאמין לפרשנים כלכליים בתקשורת החוזים צמיחה עתידית וירטואלית, הדבר העיקרי שמעסיק את האמריקאים זה מקום העבודה שלהם. 

לכן הדבר האחרון שמעניין כרגע את בוש וחבורתו זה מה קורה במלחמה השבטית בין הישראלים לפלסטינים, הנשיא הטקסני גם לא מעוניין להרגיז כעת את תומכיו הנוצרים הפנדמנטליסטים מהדרום , הכומר ג`רי פולוול וחבורתו הנוצרית-ציונית, שכל לחץ על ישראל מתפרש בעיניהם כחבלה בתכנית המשיחית הנוצרית הגדולה. 

כך שמי שעדיין מאמין שרק לחץ חיצוני על ישראל יגרום לממשלת שרון להפסיק את מדיניות הכיבוש וההתנחלות עלול להתאכזב שוב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. alexandra kalev

    Yossi, you should stay in NY for a while. It is fun to read your commentary about local affairs. Anyway, regarding the American voter: I doubt the elections here will end up reflecting the job market situation. Polls are one thing but voting is another: by November, quite a few millions of dollars will be spent to convince the average American voter that Bush is the best guardian of American security and values, and no dollars at all will be spent to make sure that those the are most hurt by Bush, the working poor, the job less, the sick, the imprisoned and the homeless will be able to vote.