הציר הדמוקרטי

יהודה שנהב

אם עוד לא שמעתם, תשמעו על כך בקרוב. ממשל בוש החל לאחרונה להזהיר מוציאים-לאור אמריקאים שאם יפרסמו כתבי-יד שמוצאם בארצות "ציר-הרשע" הם יעמדו בפני הליך משפטי. בין הארצות: איראן, קובה, צפון קוריאה וסודן. בסדרת מכתבים שהפיץ לאחרונה, הזהיר משרד האוצר האמריקאי שכל מי שידפיס כתבי יד מארצות אלה יעבור על חוקי האמברגו על סחר עם מדינות אלה.איסור זה חל גם על עריכת כתבי יד שנכתבו על ידי אזרחים ממדינות אלה, לרבות עריכה לשונית. האגודה הסוציולוגית האמריקאית קיבלה התראה דומה לגבי קבלת מאמרים להצגה בכנסים או בכתבי עת של האגודה. העונש המירבי על הפרת האיסור הוא 500,000 דולר או עשר שנים בבית הסוהר. זוהי התקפה ישירה על חופש המחשבה וחופש הדיבור.

אבל אם עושים אז כדאי לעשות זאת יותר ברצינות. אפשר להציע לממשל להרחיב את הצנזורה לאתרים תרבותיים נוספים. למשל איסור הקרנת סרטים אירניים או אפגנים בלינקולן פלאזה בניו-יורק. או איסור השמעת מוסיקה קובנית בפלורידה. אפשר גם להציע לממשל להרחיב את הצנזורה לכל המדינות שנמצאות בקשרי ידידות עם ארה"ב. בישראל מתפרסמת לא מעט ספרות תועבה כזו. מה למשל עם הוצאת אנדלוס המפרסמת ספרות סודנית, לבנונית, או פלסטינית? מה עם פקיסטן? ומה עם המדינות המתנגדות לגדר? 

פרופ` יהודה שנהב מרצה בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. alexandra kalev

  By pushing the logic of Bush's new manifestation of the moral bankruptcy
  of American democracy to the extreme you make it all sound like science
  fiction. But is it not. It is here. For example the Latin American Studies
  journal is already being fined in the thousands of dollars for line
  editing a manuscript from a Cuban scholar. Film censorship will probably
  not happen in the near future (more than it exists anyway just by the
  virtue of the concentration of the film and movie theater industries). But
  what is already happening is atrocious and dangerous enough.

 2. א.נ

  האם במדינות אלה, שעל פי רוב הן במגננה תרבותית, יש חופש מלא להכנסת והבעת דיעות שונות מאופיו של המשטר בהן? לטעמי, הצנוע, יש לעשות פה אבחנה בין החרמת כתבי היד כפועל יוצא של האמברגו, ובין צנזורה שמבטאת מגננה מפני תרבות\מדינות שאינן בוחלות לתקוף את היריב במגרש הביתי שלו. באופן עקרוני כל אדם המזהה עצמו עם המערב, או לפחות עם ערכים דמוקרטיים, יסתייג מצעד שכזה. אולם אני חושב שלאחר ה 11 בספטמבר ארה"ב אינה אותה דמוקרטיה. ארה"ב מבינה, ויתכן והיא טועה, שערכים חברתיים משתנים ברבות הזמן לנוכח ההרכב החברתי שמשנה תדיר. מאחר וארה"ב היא חברה שקולטת הגירה מחד, ומאידך לנוכח המתקפה התרבות אותה חוותה (יהיו מימדיה אמיתיים, או אשליתיים) זכותה המלאה להפעיל מערכת של בלמים ומאזנים כדי לבלום איומים כאלה ואחרים.
  בהנחה שהגדרת ציר הרשע היא נזילה (המדינות המשתייכות למעדון המפוקפק עשויות לצאת ממנו, או לחלופין כל הציר הזה עשוי להעלם ככזה) אזי גם ההגבלות המצויינות במאמרך עשויות להעלם. לבסוף, לנוחוח מגוון האפשרויות לפרסומם של כתבי יד בעולם, ודיעות בכלל, להחלטה הזו אין משקל מבחינת הכותבים. אדרבה, יתכן והחלטה זו תחזק מרכזים תרבותיים אחרים. אני חושב על אותן מדינות ומעצמות (ברה"מ) שהטילו צנזורה בעבר. כולנו יודעים לאיפה הן התדרדרו.

 3. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

  אחת הבדיחות היותר מזעזעות, אך משום-מה רבים וטובים מתקשים להבינה ולעכלה, מסתכמת במנטרה האווילית של "ארה"ב = משען הדמוקרטיה של העולם. מרגע שדרכו כפות רגליהם של המהגרים האירופים על אדמת צפון-מזרח אמריקה, החל שעון האנטי-דמוקרטיזם והאנטי-ליברליזם האמריקאי לתקתק. במציאות נשחטו שבטי האינדיאנים, אך בהוליווד ובספרות האמריקאית, שוכתבה ההיסטוריה על-פי עקרונות "הגיבור האמריקאי", האידיאל המתחדש של האביר המדייווליסטי, והנה לכם שידור בשני גלים: האמת בשטח וה"אמת" בתקשורת. הדורסנות האמריקאית לא השתנתה מאז, והיא פועלת על-פי המנטרה ה"מקסימה" של "הפטריוטיזם הוא מפלטו האחרון של הנבל" (אצלנו, אגב, זה עובד מאז ראשית הציונות. ועיינו אפילו בערכים ה"מקודשים" של "כיבוש העבודה"). אינוסה המתקדם של הדמוקרטיה בארה"ב התבלט בעיקר מאז ה-11 בספטמבר, כשמני אז מותר לעשות כמעט הכל בשם הביטחון הלאומי. אחד הביטויים הנואלים לכך הוא הפרשייה המזעזעת בגוואנטאנמו – האינקוויזיציה בהתגלמותה האמריקאית. זוכרים, אגב, את ריתוק ואיזוק כלי התקשורת האמריקאים לקראת המלחמה בעיראק ובמהלכה, וממש ברגעים אלה, כאשר האמריקאים רומסים ברגל גסה את שדותיה ושביליה של האיטי (בשם השלום והביטחון כמובן), מתגלה לנגד עינינו, בפעם המי-יודע-כמה, הנשר/העיט האמריקאי הטיפוסי: בין טפריו קרעי מעיים וטחול וממקורו נוטף דם ציפורים טבוחות. עד מתי?!

 4. מתיתיהו שמואלוף

  יהודה, האם החוק באמת הינו תוצאה של אמברגו או שהוא סוג של צנזורה ?

 5. yigal laviv

  ציון לשבח לרשימתו הקצרה מדי של עמירם גיל החושפת כי אביו הרוחני של נתניהו הוא פרס שהחל את הטאצ;ריזם בישראל.