סתם יום של פורים

איציק ספורטא

פורים היום, ואני לא יודע אם לבכות או לצחוק. כותרות העיתונים מלאות דם היום זה של פלשתינאים בעזה, ובסוף השבוע של נשים שבני הזוג שלהן חשבו משום מה שיש להם זכויות קנייניות על נשותיהם. בעקבות הפעולה הצבאית בעזה תוגבר הכוננות ויושקעו עוד אלו מיליארדים במטוסים שיכולים להפציץ במאדים. בעקבות רצח הנשים והבן ידברו הרבה ויעשו מעט, כי אין כסף.

יש כסף לבלוש אחר נשים חד הוריות לשלול את קצבתן בלי ברור (כתבה מצוינת של אריה דיין), בלי זכות שימוע בלי כלום. אם עד לא מזמן הן היו פרזיטיות ובטלניות כעת הן גם עברייניות. אני מנסה לחשוב על שם תואר נוסף שיומצא במשרד האוצר כדי להשחיר את פניהן ודמיוני אינו מאפשר זאת, אבל אני בטוח שבמשרד האוצר כבר מכינים את המשך המאבק ההרואי בנשים אלו.

שמעתי לאחרונה רבות על המחירים הנמוכים בחנות "חצי חינם" מתברר שלפחות חלק מהסיבה למחירים אלו היא העסקת של מהגרי עבודה בתנאים לא תנאים. שמונה עשר העובדים טענו שהם עבדו בין 17 ל-19 שעות ביום, הבטלנות הזאת כבר עוברת כל גבול, מה הם לא יכולים לעבוד 20 שעות ביממה? לאחרונה גם רשת וול-מארט בארה"ב הואשמה באותן האשמות. התאווה של מעסיקים לרווח ושל צרכנים למחיר נמוך ככל האפשר מייצרת מצבים שכאלה. במקום לרדוף אחרי אמהות חד הוריות עדיף שיפקחו טוב יותר על מעבידים. וכדאי שקונים במקום לרוץ לחנויות זולות יבררו על חשבון מי זה נעשה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פחזנית

  הכתבה של אריה דיין ב"הארץ" אכן מטרידה ביותר. רווחת הילדים, של האמהות חסרות המזל האלה, היא אינטרס של כל אחד מאיתנו ולא רק של האמהות. מטריד לא פחות הוא הנסיון לשלול את זכותן של הנשים האלה לבן זוג – האם אין זו אחת מזכויות האדם? (זכות כל כך אלמנטרית שלא טורחים לציינה כלל).
  דברי הנועם של המנכ"ל החדש של הביטוח הלאומי, ובהם ביקורת על התנהגות האוצר, הם בבחינת "במומו הוא פוסל". משמרות הצניעות שלו אינן מבשרות את האביב.
  אני מאחלת לאתי, שרה, ולריה והאחרות, שיצליחו במאבקן בבג"צ ויסמנו בכך תפנית בהתנהגותה של המולדת כלפי אזרחיה הצעירים והאמהות שלהם.

 2. סמדר לביא

  הזמנה

  ועדת חקיקה-מעמד האישה שליד הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין מזמינה ליום עיון בנושא:
  התשמע קולי?
  זכויות נשים וילדים/ות בבתי המשפט למשפחה

  בתכנית:

  17:00-17:15 – כיבוד קל (קפה ועוגה)
  17:15-18:00 – ד"ר ג’ויאנה סילברג, ד"ר לפסיכולוגיה קלינית ועדה מומחית בבתי המשפט למשפחה בארה"ב, סגנית נשיא הפורום למנהיגות, ארגון המקדם יישום אתי של הידע הפסיכולוגי לנפגעי טראומת אלימות, מנהלת יחידת טיפול בטראומה לילדים, בי"ח שפרד פראט, ולטימור.
  תרצה בנושא:

  Why Do Family Courts Violate The Standard of Children’s Best Interest?
  ההרצאה תתקיים באנגלית.

  18:00-18:40 – טליה קארנר – סופרת, עיתונאית ומרצה, מחברת הספר "Puppet Child", שותפה בצוות המגבש הצעה לחקיקה חדשה בארה"ב : The Protective Parent Reform Act.
  ההרצאה תתקיים בעברית.

  18:40-20:00 – פאנל בהשתתפות המרצות, וכן בהשתתפות:

  עו"ד תמר מורג , סגנית יו"ר ועדת זכויות הילד במשרד המשפטים (רוטלוי), אוניברסיטת ת"א.
  עו"ד ולרי זילכה, קליניקה לסיוע לנשים נפגעות אלימות מינית, האוניברסיטה העברית.
  עו"ד אילת גולן-תבורי – מומחית בדיני משפחה.

  יום העיון, בהנחיית עו"ד סמדר בן נתן – יו"ר הועדה למעמד האישה,
  יתקיים ביום רביעי, כ"ד באדר, התשס"ד, 17.3.04 בשעה 17:00, בבית הפרקליט, רח’ דניאל פריש 10, ת"א.

  ביום העיון יגבה תשלום השתתפות בסך 20 ש"ח.

  מס’ המקומות מוגבל, יש להירשם ליום העיון עד ליום חמישי, ה- 11.3.04 , ע"י ציון שם מלא, יש לפנות לאתי, בטלפון:

  03-6918691 או בפקס’:03-6918696.