נשים גברים

איציק ספורטא

אתמול היה יום האישה הבין לאומי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה מספר נתונים בנושא. אומנם פורסמו בעיתונים עיקר הנתונים אבל מי שמתעניין/נת בתמונה יותר מורכבת יכול/ה לעיין במסמך המצורף. נכתב שהפער בשכר לשעה בין גברים ונשים הוא 23% לעומת 36% בשנת 1986, אבל זה לא כל הסיפור כיון שכבר ב-1994 היה הפער 22%, נמוך מהיום. הפער הגדול ביותר הוא בין הגילים 45 ל-64. כמו כן כאשר בוחנים את פערי השכר על פי השכלה מוצאים שהם הגדולים ביותר בהשכלה של מעל 16 שנים, 18 שקלים לשעה. לעומת 6 שקלים בהשכלה של עד שמונה שנות לימוד, ותשעה שקלים בין 13-15 שנות לימוד.

אחת הבעיות בנתונים כאלה שהם כוללים אוכלוסיות רחבות ולא לוקחים בחשבון מנגנונים המייצרים אי שוויון בתוך תת אוכלוסיות. דווח שמספר הנשים הלומדות בתחום הניהול הוא 46%. גם בניהול בעיקר בתארים מתקדמים ישנם תחומי התמחות שונים, ונראה שנשים מרוכזות בתחומים המתוגמלים פחות, כמו משאבי אנוש. ככל שהמערכות מורכבות יותר כך קשה יותר למצוא את המנגנונים הללו. הייתי רוצה שהלשכה תפרסם נתונים דומים גם על קבוצות אוכלוסיה מופלות אחרות שאין יום בין לאומי המוקדש להן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.