פנסיה, שביתות, סוציאל דמוקרטיה

איציק ספורטא

מתברר שיש בין עובדי הציבור הבכירים ששכרם אינו הנמוך במשק גם מקבלי פנסיה מאותה קופה ציבורית. יותר מכך ישנם אנשים רבים המקבלים שכר גבוה מאוד בשוק הפרטי וגם פנסיה ממשלתית. זה בזמן שכל הזמן טוענים שאין כסף בקופה הציבורית. למשל חלק ממנהלי הבנקים שכידוע שכרם הוא מינימאלי, נהנים גם מפנסיה בעקבות השנים שבילו בשרות הציבורי (יונס, מדינה, רף, מאור, מינטקביץ`). שלא לדבר על כל פורשי הצבא הבכירים שמוצאים את עצמם עושים לביתם בעסקים או בשרות הציבורי (גדעון עשת, ידיעות אחרונות 15/3/2004 כלכלה עמ` 3).  העלות רק בשרות הציבורי היא מאות מיליונים בשנה, לא יהיה מוגזם להעריך שיחד עם התשלומים למועסקים במגזר העסקי תגיע העלות למיליארדים רבים. זאת לזכור שאיש מהנהנים לא תרם אגורה לפנסיה האמורה כיון שבשרות המדינה הפנסיה היא תקציבית. אם היה מדובר באנשים שאינם יכולים להתפרנס בכוחות עצמם לאחר שהועסקו בשרות הציבורי היה לזה הגיון מסוים, אבל לתת למנהלי הבנקים פנסיה באלפי שקלים לחודש בזמן שאין כאמור כסף לקצבאות ילדים נראה לי מופרך לגמרי.

ועדת שרים לענייני חקיקה עובדת קשה לאחרונה כדי ליישם בישראל המתקדמת חקיקה שתגביל את זכות השביתה. יש אף שהציעו שהודעה מוקדמת לפני שביתה תהיה של 120 יום, לתומי חשבתי ש- 120 שנה יראה יותר סביר. בסוף החליטו על תקופת צינון של חודש עם אפשרות להארכה לחודשיים. כל מספר זוכה. כמובן שיש עוד סעיפים בהצעה שלחלקם התייחסתי בעבר, אתייחס לכל פרטי ההצעה כאשר היא תובא לכנסת.

לקראת הבחירות לראשות המפלגה שאמורה להיות מפלגה חברתית כתב דרור ניסן מאמר על הסוציאליסט שאין שני לו יוסי ביילין, מאמר שעוסק  בדרך בה רטוריקה שנובעת, כביכול, מתפיסות סוציאליסטיות הופכת את הקפיטליזם למה שראשי מדינה אוהבים לקרוא קפיטליזם עם פני אנוש. בעבר, כאשר הקשת הדמוקרטית המזרחית עסקה בנושא הקרקעות, נכחתי בשתי פגישות עם אז השר ביילין. באותן פגישות ביטא השר באופן ברור את אמונתו הבלתי מעורערת בתפיסה הקפיטליסטית הטהורה. חשבתי לעצמי שהוא יכול למצוא עצמו באותה מפלגה עם נתניהו וחבריו. לכן כאשר שמעתי שיוסי ביילין חבר בהתארגנות שמשתמשת במונח סוציאל-דמוקרטיה חשבתי ששינו את משמעותם של מונחים בזמן שלא שמתי לב, או לחילופין משתמשים בהם כדי להטעות את הציבור.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דודי מחלב

    לפני שבועיים היתה כתבה , במוסף השבועי של ידיעות אחרונות . הכתבה עסקה באילן גילאון, חה"כ לשעבר מטעם מרץ.
    גילאון כינה את מרץ המפלגה האוליגרכית ביותר בישראל. הוא יודע על מה הוא מדבר. הוא סיפר שם שמהרגע שתמך בהצעת הקשת בענין הקרקעות נחרץ דינו לשבט על ידי התנועה הקיבוצית , ובעיקר על די חה"כ אבו וילן (לטעמי אחת הדמויות הדוחות ביותר בפוליטיקה הישראלית. כוחני, ארוגנטי,מתחסד ולא נטול רשעות. באשר לטיפשות ,הוא עמוס בה עד לעייפה). עתה חבר אבו וילן לאלוני ולזהבה גלאון (מאור הדור). קבוצה זאת נתגיסה להמלכת האוליגרך ביילין. זה שכרם של הסוציאליסטים האמיתיים במרץ, גילאון ורן כהן, שנדמה שהפסדו מובטח. צר לי , באמת צר לי על שני האנשים הנפלאים האלה. לוחמים אמיתיים לצדק חברתי ולשלום. ועל רן כהן במיוחד. אדם עם מגילה מפוארת של עשייה חברתית, עוד מימי מוקד ושלי, לוחם עיקש למען שלום ושויון. אבל פקחונו יגיע (ואולי לא), הוא כבר יבין , גם אם לא יודה בכך, שאין לאדם כמוהו מה לחפש במפלגה אליטיסטית אשכנזית למהדרין. רק תמים (במובו החיובי), יניח שהאוליגרכיה האשכנזית תותר על מעוזיה, מהאחרונים שנשארו לה.