דר` ויקי שירן, ראשונת הפמיניזם המזרחי בישראל, הלכה לעולמה

יוסי דהאן

"הקשת הדמוקרטית המזרחית" ותנועת "אחותי – למען נשים בישראל" אבלות, המומות וכואבות על מותה בטרם עת של ד"ר ויקי שירן.

ויקי שירן נולדה בקהיר ועלתה עם משפחתה ארצה בגיל 4. את ילדותה בילתה בשכונת התקווה. בגיל 13 נאלצה לעזוב את ספסל הלימודים כדי לפרנס את משפחתה ולמדה בערבים. בוגרת ומוסמכת אוניברסיטת תל-אביב, קיבלה את הדוקטורט בקרימינולוגיה מאוניברסיטת ג`ון ג`אי בניו יורק. בעשור האחרון לימדה בחוג לקרימינולוגיה במכללת בית ברל ובאוניברסיטה העברית. בשנה האחרונה ייסדה ב"בית ברל" את התוכנית המקורית ביותר ללימודי מגדר בישראל.

ויקי שירן היא מראשוני המאבק לקידום מזרחים, נשים וגברים כאחד. את פעילותה הפוליטית התחילה בראשית שנות ה-70. היא נטלה חלק בפעילות התיאטרון הפוליטי של יפו, יזמה את כנס "ישראל זה אני", הגישה את הבג"ץ נגד היעדר הייצוג המזרחי ב"עמוד האש", היתה חברה ב"פנתרים השחורים", שימשה כדוברת מפלגת תמ"י, היתה מאושיות ה"חזית המזרחית" וה"מזרח אל השלום". ויקי היתה שותפה בהקמת "מרכז אדווה" ובמערכת "עיתון אחר".

מימי ראשית התנועה הפמיניסטית בישראל הצטרפה אליה, אך יחד עם זאת ביקרה אותה על הדרתה את הנשים המזרחיות. ב-1991 היתה בין מייסדות "קבוצת נשים מזרחיות", שהוליכה להקמת "אחותי – למען נשים בישראל" ב-2001. ב-1996 היתה בין מייסדי "הקשת הדמוקרטית המזרחית". לאחרונה הובילה את מהלכי החקיקה והבג"ץ נגד שידורי הפורנוגרפיה בערוצים הציבוריים.

ויקי הייתה ממוליכי השיח הרב-דורי על התודעה המזרחית. בכך פרצה את הדרך לכולנו. בפעילותה הרב-תחומית לא חדלה ויקי לאתגר את השיח הממסדי ואת יסודות החברה בישראל. חשיבתה הרעננה וכתיבתה כפעילת ציבור, עיתונאית וחוקרת תרבות, הפרתה את כולנו. דמות מנהיגה ומכוננת – היא תמשיך להיות עמוד האש גם לאחר מותה.

אנו מחוייבים להמשיך לפעול בדרכה וברוחה של ויקי שירן.

יהי זכרה ברוך.

הקשת הדמוקרטית המזרחית                       תנועת "אחותי – למען נשים בישראל"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.