כל הנחלים זורמים אל ויקי

עזרא דלומי


את ויקי שירן הכרתי אישית רק בשנים האחרונות. הקשר הראשון נוצר בעקבות קריאת רשימותיה ב"ידיעות אחרונות" ובאמצעות המיילים שהיתה מקבלת ממכון ממר"י לחקר תקשורת המזרח התיכון שבו אני עובד. יכולתי להזדהות עם רשימותיה משום שנקודת המוצא שלהן היתה ציונית. נכון, גם אנחנו אשמים, אבל לא רק אנחנו, יש גם צד שני. גם לנו יש זכויות לגיטימיות.
הקשר הזה, עשה אחר כך את הקשר החברתי ליותר מובן מאליו, בדיונים בבית הסופר ובמקומות אחרים. פעם, בוויכוח בסינמטק ת"א על סדרת הטלוויזיה המצרית (האנטישמית) "פרש בלי סוס" היא יצאה להגנתי כשאחד הדוברים האשים אותי ב"ימניות".
כמי שלא היה במעגל החברים הקרוב של ויקי, יכולתי בהלווייתה, לצד התוגה, להרהר מעט במה שראיתי סביבי: באנשים ובמקום. האנשים הרבים היו תרכובת מעניינת של ציבור שרובו גדל על מחאה חברתית ורצון לתקן עולם, ומיעוטו ציבור שבימים אלה מייצר את הסיבה למחאה הבאה: כוונתי לראשי ערוץ 2 ומגרפות הרייטינג שלו, יצרני "קחי אותי" ו"כוכב נולד", שמעצבים את עולמנו בהישגיות מדומה ובאושר כוזב ואת עולמם שלהם בעושר ועושר.
שמתי גם לב שהנסיבות הובילו לכך שהאמא של "הקשת הדמוקרטית המזרחית" שחרתה על דגלה בין השאר את המאבק בנדל"ניזציה של הקרקעות החקלאיות, מובאת למנוחת עולם בנדל"ן של קיבוץ עינת.
המראה הזה שבו פתאום "יריבויות" כאילו מתחברות, עורר את מחשבתי על המאבקים שאנחנו מנהלים בחיינו. מה מציב פלוני בצד אחד של המיתרס ואלמוני בצד האחר. מה המשמעות שנותן המאבק לחייו של אדם, החוזר ונאבק שוב ושוב גם לאחר שהפסיד. לאן מוביל סופם של המאבקים. פתאום שאלתי את עצמי: מה, זהו? כאן זה נגמר??
הנדל"ן של עינת, לוחמי הצדק החברתי, יצרני העושר החדש, כולם כאן. מה יותר נכון מהאמירה שאכן כל הנחלים הולכים לים ובמקרה זה – הים הוא ויקי.
ולבסוף: כל כך הרבה אנרגיה פוליטית היתה שם, כל כך הרבה אנשים איכותיים שאיש איש בתורו ניסה להרים איזה נס: מהפנתרים, מהפטיש, מהארגונים, מהוועדים. כל כך הרבה ראשים חושבים, כל כך הרבה ידיים וכל כך הרבה רצון ואין יכולת לגול את האבן מפי הבאר. כאז כן עתה, כנראה שהידיים לא מתחברות חזק. תמיד יש מקום שבו שילוב הידיים ניפרם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יוסי לוס

    צווחה של תדהמה פרצה מגרוני כשקראתי על מותה של ויקי. כאב חד פילח את חזי ודמעות מילאו את עיני. הכאב והדמעות עדיין שם והם מתעצמים מחדש בכל פעם שאני נזכר בה ובמותה. אני צריך עדיין להיזכר בעובדת מותה כי היא עדיין לא נתפסת אצלי כחלק ממציאות חיי הנוכחית. כך זה תמיד כשאדם יקר ללבי הולך לעולמו. אני לא מצליח לקבל את זה שהמוות של ויקי שכבר בא, שלי ושל כל אחד ואחת מאיתנו שבעתיד לבטח יבוא הוא חלק בלתי נפרד והכרחי מהחיים. כמו כן, זו פעם ראשונה עבורי שחברה לדרך הפוליטית הולכת לעולמה.
    לא ראיתי את ויקי מספר חודשים ולא ידעתי שהיא חולה והיא תמיד היתה בתודעתי אדם נמרץ ומלא כוחות. התחושה שהיתה לי ממיילים שקיבלתי ממנה בשנים האחרונות היא שהפעילות שלה רק הלכה והתעצמה. לצערי, דיעותינו הלכו והתרחקו, אבל ההערכה והחיבה כלפיה נותרו בעינן. לפני כשנה, לאחר ויכוח אימיילי אתה, היתה לי הזדמנות אישית לומר לה זאת, כדי לפוגג תחושות לא נעימות.

    הכרתי אותה ב- 1997 במסגרת הפעילות בקשת. אינני זוכר בדיוק מתי זה היה כי הכרתי אז הרבה אנשים יקרים ומיוחדים במינם. רבים כבר שיבחו את ההתמדה ארוכת השנים שלה במאבקים למען צדק חברתי לנשים, למזרחים ולפלסטינים. ברצוני להוסיף משהו מנקודת מבטי. באחד הימים ויקי הזמינה אותי לצפות בסינמטק ת"א בסרט שהיא עשתה על שואת היהודים באירופה. זה היה סרט מיוחד במינו. סרט שכל כולו עשוי מאלפי תמונות סטילס ובאמצעותן סופר הסיפור המוכר. לא היה שום דבר חדש בסיפור, אבל האופן החדש (ולמעשה המאוד ישן, שכן היו אלה תמונות שצולמו לפני המלחמה, בעת המלחמה ולאחריה) שבו הוא הועבר היה בעל עוצמה חריגה. העובדה שפעילה ותיקה מזרחית, פמיניסטית למען שלום מצאה די זמן ורגישות בליבה כדי לעשות סרט כזה על נושא כזה, שהוא נקודת כאב אישית שמלווה אותי כל חיי, נגעה מאוד ללבי. זו היתה דוגמא מוחשית לכך שגם כאשר אדם נושא עמו הרבה מאוד כאב על עוולות שנעשו לו ולקרובים לו, הוא מסוגל לראות את כאבם של אחרים. אחרים, אשר בדרך כלל לצערי ולצערה, לא שותפים לדרכו הפוליטית למען צדק חברתי. הצפייה בסרט היתה מרגשת עד מאוד עבורי ואין לי ספק שזהו אחד הסרטים שאזכור עוד שנים רבות יחד עם היוצרת שלו, ויקי שירן, אם לא עד מותי שלי.
    וגם עכשיו אני עדיין לא מאמין.