אמר ראש הוועדה סזיפוס

יוסי דהאן

בראשות ועדת החוץ והבטחון של הכנסת עומד דר` יובל שטייניץ – פוליטיקאי שהוא מעין הכלאה בין איין ראנד לדר` סטרניג`לב. שטייניץ קרא בעבר לפתוח במלחמה נגד סוריה ואם אפשר גם נגד מצרים.

בעקבות ההתנקשות במנהיג החמאס אחמד יאסין, אמר הדר` לפילוסופיה את המשפט המדוייק הבא: "זהו צעד חשוב בהמשך המאבק הסיזיפי בטרור".

אני כבר רואה אותו נושא דברי הספד בלוויות קורבנות הפיגוע ההמוני הקרוב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  אני דוקא מבין את ההגיון השטייניצי. הרי כדי שהמאבק בטרור יהיה סיזיפי על מישהו לקחת את "האחריות" לכך. ממשלת ישראל, בחכמתה המדינית כי רבה, מקיימת את הדבר היחידי שהיא יכולה להבטיח: שהמאבק בטרור אכן יהיה סיזיפי ואינסופי. ואם זה נשמע כטעון מעגלי משהו, הרי זו בדיוק הכונה. הם יפוצצו, ואנחנו נפציץ, הם יירו ואנחנו נירה, הם ינקמו ואנחנו ננקום. כמו שכותב היום עפר שלח, מלחמה שבטית חסרת הגיון, מעגל של טרור וטרור נגדי. אכן, שלום ובטחון.

 2. גל לוי

  הפעולה הזו היא אינה פשע מלחמה. לא במובן החוקי-משפטי של המושג. אך היא פשע מוסרי כלפי הישראלים והפלסטינים כאחד: זהו מעשה שלא יקרב במילימטר את קץ הסכסוך, ויגביר את המות בשני הצדדים.
  כמו בימי ימית, שרון לא סתם יוצא מהרצועה. הוא משאיר אחריו אדמה חרוכה. פעם אלה הם יישובים מחוקים, ופעם קציר דמים. נהרות הדם הזורמים בעזה אינם מים עומדים. הם יזרמו לכאן וישטפו את הרחובות.

 3. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

  ראשית – אם התבטא כך הח"כ, ד"ר יובל שטייניץ, בהקשר למאבק בטרור שהוא סיזיפי, שלוחים לו בכיי הצחוק וצחוקי הבוכייני: סיזיפוס, כידוע, נגזר לגלגל את האבן הכבדה אל ראש הפסגה וסנטימנטים ספורים לפני סיום המשימה התדרדרה זו לתחתית ההר וחוזר חלילה. האם התכוון הח"כ המכובד כי המלחמה בטרור תהיה נצחית, או שמא, כך דומה, שגה בשיוך המטאפורה המיתולוגית לסמל משימה קשה ומייגעת; שנית – בעניין ההספדים אותם עתידים לשאת כל הפוליטיקאים עלוצי ההתנקשות בשייך יאסין, קשה שלא להיזכר בנאומו הקלאסי של פריקלס, אחד מ"גדולי" מדינאיה של אתונה, כאשר בתום שנת הלחימה הראשונה ב"מלחמה הפלופונסית", היא המלחמה שהתנהלה בין אתונה הדמוקרטית לספרטה האוליגרכית (431-404 לפנה"ס), נושא הנ"ל נאום הספד לחללי אתונה, נוכח האזרחים והמשפחות השכולות. פריקלס מכסת"ח את אחריותו לנפילת הבנים בכך שהוא מציין כי הללו לא נפלו לשווא. הם נפלו על מזבח הדמוקרטיה. ומכאן הופך ההספד לנאום מה-יפית לדמוקרטיה. ופריקלס מרחיק כמובן עדותו ובכך מתנער מן האחריות לפשלה המלחמתית הנוראה (זו, שהביאה אחר-כך לקץ שתי ערי הפוליס המרכזיות והמובילות דאז – אתונה וספרטה). האם זה מוכר לנו מאיזשהו מקום: הבנים לעולם אינם נופלים לשווא (למרות שפוליטיקאים שלחום לשדות הקטל), שהרי בקידוש נפילת החיילים מיטהרים כל פשעי המדינאים; שלישית – ואם בשגיאות לשוניות עסקינן חרה לי מאוד להאזין לכבוד נשיא המדינה, כאשר בנאום הפתיחה במשכנו, כאשר ארח את תומכי הסכם ז'נווה ומתנגדיו ל"שיח תרבותי", צרמו לי לא מעט שגיאות לשוניות, ובפרט בהקשר של זכר-ונקבה. ובכלל, הכיצד נשיא המדינה מציג את התנגדותו להסכם ז'נווה ועדיין טוען כי הוא במפורש שלוח הקונצנזוס ונקי מכל אמירה פוליטית. אתמהה.

 4. א.נ

  ד"ר שורק. צא מנקודת הנחה שהקורא יודע את המיתוס של סיזיפוס. אין צורך בהוספת כותרות לסרט: התמונות מספרות את הסיפור. אמרתו של ד"ר שטיינץ היא בבחינת אוקסימורון, והדברים ברורים. נוסף לכך, נימת הזילזול, "ח"כ הנכבד" ו"הד"ר לפילוסופיה", לא ממש מוסיפות כבוד לדברים שאתם אומרים. הרי אי אפשר להאשים את שטייניץ בטיפשות. אני יכול להעיד על עצמי שאני פולט שטויות מעת לעת. ולטעמי, מי שטוען שאינו עושה כן משקר את עצמו.

 5. דודי מחלב

  זאת שורה משירו של ביאליק "על השחיטה", ואני כבר מבקש סליחה ומחילה מהישראלים ומהפלסטינים שעתידים להיפגע מצעדי הממשלה הרעה הזאת. אולי לא עשינו מספיק להפיל את ממשלת הדמים.שרון ומופז התירו את דמינו ,של כולנו פלסטינים וישראלים. כולנו בני מוות. וזה שרון שרוצה להחזיר את רצועת עזה. פחד אלוהים לנוכח הזוועות הצפויות.

 6. יוסי לוס

  בדרך כלל תולים בבני ובנות התרבות הערבית והמוסלמית יצר נקם טבוע. זהו יצר פרימיטיבי, טוענים. זאת, למרות שלא אחת ראינו את שליחיה של מדינת היהודים "המתקדמת" יוצאים במחולות נקם פרועים יותר מכל דמיון.
  בהמשך לכך, כשחושבים על איך מונעים הידרדרות נוספת, בתקווה שאנחנו לא מצויים כבר בנפילה חופשית, מיד עולה בדעתי מנגנון הסולחה שקיים בחברה הערבית "הפרימיטיבית". מנגנון שמאפשר לחברה להתגבר על כל עוול ועל כל פשע מבלי להיכנס לסחרור הרסני של נקמה. עיקרו הוא בהסכמה חברתית על עונש ופיצוי לא הרסניים.
  לצערי לא עולה בדעתי שום מנגנון מקביל בחברה היהודית-הישראלית?
  המנגנון הישראלי היחידי שמאפשר לצאת ממציאות אלימה הוא כוח בלבד ולא הסכמה חברתית. אילו היה מדובר במדינת אזרחים הרי שאפשר היה לראות בחוקיה ובכוח שהיא מפעילה כדי לשמור על הסדר תוצאה של הסכמה חברתית, אבל אין מדובר אלא בהסתתרות הכוח הנקמני של המדינה היהודית הגזענית מאחורי הרעיון הפסאודו דמוקרטי – "הרוב קובע" או מדויק יותר "הרוב היהודי קובע".

 7. בני נוריאלי

  בכל מקרה, ודאי שעתה לא תיתכן שום סיבה לצייץ בנושאים הדיכוי הכלכלי-לאומי-תרבותי המופעל במרץ על האוכלוסיה באזור. עכשיו מתחיל סיבוב נוסף, כנראה ארוך, במשחק הדמים של הצבא היושב בפרלמנט, עם שלל אמצעי פירוטכניקה מזעזעים. זה הזמן הכי טוב להמשיך לייעל, לקצץ, להפריט או סתם להמשיך ולא לשלם משכורות במגזר הציבורי. זהו זמן צבירת ההון השקט, מאחורי הרעש שעושים התקשורת והצופים.

 8. דודי מחלב

  זוהי מתנת החג לעניי ישראל, אלו ממילא לא יכולים לנסוע במכוניות פרטיות שאין להם, ועתה כל נסיעה באוטובוס כרוכה בסכנת חיים. זוהי מתנת החג לאזרחי ישראל. שטרית וביבי יענונו בכיס , כשם שפרעה עינה את בני ישראל, ומופז ושרון גורמים לנו לחשוש לצאת מהבית.

 9. יובל ב

  אני חושב שצריך להפריד בין המוטיבציה הפסולה של מקבלי ההחלטות במדינה לבין התוצאה הברוכה, לעיתים, של מעשיהם. חמאס חלש טוב לכולנו, וחמאס בלי השיח' יאסין הוא חמאס חלש יותר. באשר לטענה שהחיסול יביא לעוד טרור ניתן רק להזכיר את הפתגם הערבי "אדם רטוב לא מפחד מהגשם". פיגועים יהיו כאן גם ללא חיסולים. אין קורלציה בין חיסולים וטרור. פיגועי ההתאבדות התחילו לפני החיסולים. בנוגע למשך המאבק בטרור, סביר להניח שמדובר במאבק שמשכו אינסופי, ושימשך גם אם מחר תקום כאן מדינה פלסטינית/דו-לאומית/תלת-עדתית או כל קומבינציה אחרת. יעידו על כך הקופטים במצרים, שמאז תקופת הפרעונים לא כבשו איש ובכל זאת עדיין סובלים מן הטרור של האסלאם הקיצוני. מי שמפנטז על התרת הקשר הגורדי שקרוי טרור מזרח תיכוני באבחת הסכם כזה או אחר שיבושם לו.

 10. מרקו מרציאנו

  מעניין אם בצד הפלשתיני עולות מחשבות- כיצד יגיבו הישראלים על רתנקשות בשר ממשלה או כיצד יגיב צה"ל על פיצוץ אוטובוס מלא נוסעים חפים מפשע, או האם רצח אזרחים ישראלים הכרוך בסגר וחנק כלכלי על השטחים משתלם לנו. הלוואי והמדיניות הפלשתינית הייתה מתנהלת תוך התחשבות בהשלכות עתידיות המכוונות לשלום אזורי. אפשר לחשוב שאלמלא ההתנקשות ביאסין הטרור יפסק או אפילו יפחת.

  מה לעשות? שטייניץ אכן צודק. המלחמה בטרור היא אכן סזיפית במובן זה שאין הכרעה חותכת ובוודאי לא נצחון. הטרור הפלשתיני ימשך כל עוד קיימת ישות ציונית יהודית במזרח התיכון, וחיסולו של יאסין זה או אחר מקסימום יפחית או יגביר- כל אחד לפי השקפתו- את עוצמת הטרור, ובוודאי לא יכריע אותו. על-כן המאבן בטרור הוא סזיפי.

 11. יואב מחוזאי

  I just discovered that the lunatics that are heading our small country went completely over the track. We are not talking about a “mad” man who butchered 40 Moslems and brought the 95 terror attacks (if anybody still remember them), but an elected leadership of a sovereign state. They have reduced every person’s (Palestinians and Israelis) ability to end his or her life in a natural way. Maybe it is in correspond to Bibi’s plane to tackle the economic situation by simply reducing the amount of people living in Israel.

 12. יוסי לוס

  יובל כותב שאין קורלציה בין חיסולים לפיגועי התאבדות.
  נניח.
  אבל יש קורלציה בין שלטונו של שרון לבין מספר הרוגים, פצועים ופיגועי התאבדות ופיגועים אחרים.
  קורלציה זו נחשפה בנתונים שהתפרסמו באתר של משרד החוץ הישראלי כאשר זה היה בשליטתו של ביבי. מספר הפיגועים ומספר ההרוגים בפיגועים קפץ עשרות אם לא מאות מונים מהרגע שבו שרון הפך להיות ראש ממשלה. המצב הפך לגרוע מזה שהיה בתקופת שלטונם של רבין, פרס, ביבי וברק.
  שרון הוא אחראי מרכזי למותם של מאות אזרחים ישראלים שלא לדבר על אלפי בני אדם לא יהודים חסרי אזרחות בפלסטין.

 13. alexandra kalev

  Ok, the terror would have probably continued even without the chauvinist and arrogant killing of Yassin. Does this mean that this killing was the right thing to do because “at most it may either reduce or increase” terror? Well, whether killing Yassin will reduce or increase terror does matter. It is not a moot question. These are people’s lives we are talking about here. We are not talking about global warming, the price index, or poverty levels. It is about death, ruined families, orphaned kids, broken hearts, life that ceases. And about the group of kids (IDF soldiers) committing more and more war crimes at the bidding of their war-driven leaders. Think about your loved ones. Are we really so tough? “A wet man has no fear of rain”. Who is the wet man you are referring to? Sharon? Bibi? They are not wet. The have bodyguards to protect them, they have not been in a supermarket or a bus stop or a demonstration for ages. They are not wet.

 14. דלית

  ממתי הם באים ללוויות? …

 15. matityaho

  אם היסטוריונים של העבר
  ינברו גם בארכיונים של האינטרנט כמו שהם שהיום היסטוריונים נוברים בהיסטוריות ונרטיבים של הילדים והנשים והמעמד הנמוך (שהודרו מההיסטוריות של האליטות ובעלי השררה)
  אולי הם ימצאו את קריאתי,
  קריעתי הנ"ל:

  "המדינה – מדינת ישראל כפי שהיא
  לא תחזיק מעמד".

  אנו רואים שכל פעם שיש איזו התקרבות לפתרון כלשהו ההגמוניה ציונית אשכנזית
  בהיסטריה גמורה מנסה עוד ניסיון כושל
  להראות את כוחה, למרות שכולם יודעים
  שהיא חלשה, מוטרפת, סהרורית, מגוחכת בתנועתה.

  המדינה הישראלית תהפוך לדמוקרטיה רב תרבותית פלסטינית
  מזרח תיכונית, אין דרך לנוע לעתיד
  ללא פתרון צודק לבעיות העבר
  יותר מחמישה מיליון פליטים
  ואלפי הרוגים.

  "לא, אני לא ישראלי, אני אחד משני מיליון מזרחים שהם קורבנותיה של הדמוקרטיה הציונית שהיא לא יותר מצביעות מעוררת גועל. לכן אינני עומד כאן ומדבר אליכם כישראלי או כפטריוט, או כמצדיע לדגל או כמניף דגל-לא!
  לא אני!
  אני מדבר כקורבן של השיטה הציוניות הזאת ואני רואה את ישראל דרך עיני הקורבן. אני לא רואה שום חלום ציוני, שום גאולה, אני רואה סיוט ציוני…".

  פארפראזה של דברי מלקולם איקס על החלום האמריקאי, שנעשו לראשונה בריאיון של סמי ש. שטרית עם דודו אלהרר ועובדו על ידי.

  קומו השמיעו קולכם
  גם עריצים נוראיים מנרון
  נפלו

  🙁
  מתיתיהו

 16. איריס

  כל מילה – אבן בסלע.
  מצטרפת ותומכת –
  איריס

 17. יובל ב

  אין ויכוח. שרון הוא ראש ממשלה רע שלא הופך את המדינה למקום בטוח יותר.

 18. אופיר

  רק שתי הערות קטנות לדבריך, יובל: "חמאס חלש טוב לכולנו, וחמאס בלי השיח' יאסין הוא חמאס חלש יותר".

  אין לי הכרות אינטימית עם התרומה המעשית-טקטית של השיח' יאסין לארגון החמאס, אבל שמעתי לא פעם על החשיבות של השיח' בתור סמל ומקור סמכות. בתור כזה, ניתן לראות את השיח' יאסין כאילו צבר חשיבות ומשקל נוסף כשאהיד. מאחר ועד לערוב ימיו נשאר השיח' יאסין מזוהה עם ארגון החמאס, נראה לי אך טבעי שהחמאס יהיה בעמדה הטובה ביותר לעשות שימוש בזכרו ובמורשתו – בין אם לצבירת אהדה, למחוייבות מוסדית לדרכו או בדרכים אחרות – בדומה אולי לשימוש שנעשה בזכרו של רבין לתועלות פוליטיות כאלו ואחרות (בין אם הועילו או לא). כך שלדעתי קשה לקבוע שהחמאס "בלי השיח' יאסין" יחלש. התנצלותי מראש אם אני רק מצהיר את המובן מאליו.

  מבלי להרבות בשבח על ארגון טרור רצחני כמו החמאס, הקביעה שחמאס חלש טוב לכולנו מניחה אלטרנטיבה. כמו בשדה הפוליטי בישראל (ובעצם איפה לא) גם בפלסטין לא חסרות טרפות וגם נבלות לא. יותר משאני יכול לקבוע אם עתיד לצמוח טוב או רע מרצח השיח' יאסין, אני חושב שיש במעשה המגונה הזה כדי להתיר את דמם של אנשי ציבור בכירים (בישראל כמו בפלסטין), כלומר בכמה מובנים "עליית מדרגה" (כפי שנוהגים לומר) בסכסוך האלים הזה. אני מקווה שלא תעלה השאלה במה זך יותר דמם של בכירים בציבור על פני דמם של אזרחים מן השורה (בלא כלום כמובן, תשובתי), העניין הוא עוצמת הפגיעה בריבונות הזולת.

  ולאלו שלא רואים בהתנקשות בשיח' יאסין רצח, הרשו לי להתריס ולשאול מהו ההבדל המשמעותי בין ההתנקשות הזו להתנקשות בחיי רחבעם זאבי או להתנקשות אפשרית (חס וחלילה) בחיי שרון? השיח' יאסין אחראי לרציחות רבות של אזרחים חפים מפשע, וכך גם פוליטיקאים ואנשי צבא רבים ישראלים. אני מקווה שמקובלת עלינו ההשקפה שגם לפושע נתעב בעליל מגיע משפט הולם וזו אינה דרכה של מדינה לחסל חשבונות עם מי שאינה חפצה ביקרו.

 19. יובל ב

  תודה על הערותיך.
  בנוגע לחמאס ללא השיח' יאסין, אני מתבסס על ההנחה שהוא מילא תפקיד יותר מסמלי באירגון. אם עד עכשיו היו X אנשים בעלי נגישות למשאבים של האירגון ובעלי יכולת לקבל החלטות אסטרטגיות, הרי שעכשיו יש X-1 אנשים כאלו שם.
  בנוגע לחמאס חלש שטוב לכולנו, ישנו ארגון שעניינו ביצוע פעולות טרור – אם ארגון זה נחלש זה טוב ואם לא זה רע ואידך זיל גמור.
  בנוגע להתנקשות בשיח' יאסין וצדקתה. אם שרון זומם בכוונה תחילה להרוג אזרחים תמימים אזי זכותם של אותם אזרחים, או שלוחיהם, להתגונן מפניו. אני לא נמנה על מעריציו של שרון, אבל אני חושב שהרג חסר אבחנה של אזרחים פלסטינים איננו מהווה מטרה עבורו גם ברמה הטקטית. חלק גדול מפעולות הטרור של החמאס תוכנן וכוון מראש להרג ללא אבחנה של אזרחים. אני לא גוזר גזרה שווה בין הפצצת בניין המהווה בית חרושת לנשק, שתוצאותיה הרג אזרחים, לבין פיגוע התאבדות שכל מטרתו מלכתחילה היא הרג סיטוני של אזרחים. לכן ההשואה בין שרון ליאסין היא שגויה בעיני, גם אם אני לא מצדיק חלק מפעולות צה"ל. נוח מאד לעבוד עם שתי קופסאות – קופסא של "טובים" וקופסא של "רעים". אני גורס שהמציאות מורכבת יותר.

 20. יוסי לוס

  אכן אכן. צודק יובל ב. בטענתו שהמציאות המורכבת יותר מ"טובים" ו"רעים".
  לשיטתו של יובל ב. נראה ששרון עדיף מוסרית על פני יאסין כי נראה לו שמטרתו הטקטית של שרון אינה רצח אזרחים בעוד שנראה לו שמטרתו של יאסין היא בדיוק זו – רצח אזרחים.
  ראשית יש לשאול, האמנם? סביר לטעון שמטרתו הטקטית של יאסין היתה רצח אזרחים, אבל כיצד אפשר לקבוע שמטרתו הטקטית של שרון אינה רצח של אזרחים? שרון וחבריו אמרו יותר מפעם אחת שמטרתם היא להכניע את האוכלוסייה הפלסטינית ולא רק את ארגוני הטרור הפלסטינים. פגיעה באוכלוסייה אזרחית כדי שזו תפעיל לחץ על ארגוני טרור או על ממשלות לשנות את מדיניותם היתה מאז ומעולם הטקטיקה המוצהרת של שרון, מאז קיבייה דרך רצועת עזה, לבנון וכיום בכל השטחים הכבושים.
  שנית, כיצד קובעים מי פחות מוסרי? האם רק לפי המעשים או שמא גם לפי מגוון האפשרויות שמתוכן הוא בוחר מה לעשות? בהנחה שבפני איש עשיר וחזק עומד מגוון רחב לאין ערוך (מזה שעומד בפני איש עני) של אפשרויות למלא את צרכיו, האם גניבה של איש עני שקולה לגניבה של איש עשיר? האם אפשר להעמיד אותן זה מול זה באופן פשוט וישיר? אין בשאלות הרטוריות שלי משום הצדקה ולו במעט של הפעולות הרצחניות, הנקמניות והמטומטמות של החמאס, אלא רק כדי להבהיר שמעשיו של הצבא הישראלי אינם גרועים פחות מאלה של החמאס ואם כבר, גרועים יותר מכיוון שבאמתחתה של ישראל מצויות אופציות רבות יותר לפעולה מאשר באמתחתם של קבוצות לא מאורגנות חסרות נשק ותשתיות כלשהן.

 21. יובל ב

  השאלה שהצגת היא אכן שאלה נכבדה. מדוע שרון אינו גרוע כמו השיח' יאסין בעיני? משום שחיילי צה"ל לא מונחים לחפש את המקומות בהם יש נוכחות מקסימלית של אזרחים ולפגוע בהם שם בעוד שאנשיו של השיח' יאסין מונחים לעשות בדיוק את זה. משום שבישראל המונהגת ע"י שרון (שיש לי קיתונות של ביקורת עליה) אדם שהרג אזרחים לא נחשב לגיבור שיגיע לגן עדן ואילו באירגונו של השיח' יאסין כן. נכון, היה ברוך גולדשטיין, אבל איכשהו עדיין לא הוכרזו ימי אבל לאומי לזכרו. טענתך בדבר תלות צדקת המעשה במגוון האפשרויות העומד בפני העושה אינה מקובלת עלי. למה הדבר דומה? לאונס שמבצע רווק מכוער אך נחשב למוסרי יותר מהערה סקסיסטית מפי גבר נאה, לראשון, כמובן, יש פחות אופציות וצריך, לשיטתך, להתחשב גם בכך…..

 22. יוסי לוס

  לעתים מביאים דוגמאות נדירות כדי לערער על טענה מבוססת היטב, כמו למשל מזרחים עשירים ומפונקים כדי לערער על דיכוי ואפליית מזרחים בישראל. במקרים אחרים מביאים דוגמאות כדי להדגים טענה מבוססת היטב בנתונים, כמו למשל אישה מזרחית שגורשה עם ילדיה מבית הדיור הציבורי שבו היא נולדה לאחר שהוריה מתו בגלל שהם גרו בדירה מתוקף היותם זכאי משרד השיכון. במקרים אחרים, כמו במקרה הנידון, ממציאים דוגמא שאין לה כל קשר למציאות. גברים מכוערים לא אונסים בגלל שהם מכוערים. על סמך מה אתה קובע את זה? ובכלל, מה זה גבר מכוער?
  אין טעם בדוגמאות שהן פרי הדמיון בלבד ואין להן קשר למציאות.
  לעומת זאת, יכול להיות קשר הדוק (אם כי אין הכרח שיתקיים קשר כזה) בין היותם של אנשים עניים לבין הידרשותם למעשה גניבה כדי להביא מזון לפיהם ואין בידם דרכים לגיטימיות לכך.

  אחד הדברים שמאפיינים את השמאל הציוני בישראל הוא דרישתו גם לחיות במדינה שבה יש לו זכויות יתר מתוקף היותו יהודי, אבל לא זו בלבד אלא גם להיות מוסרי, ואם אי אפשר להיות ממש מוסרי, לפחות להיות מוסרי יותר מ"הערבים", ואם כבר אי אפשר מ"הערבים" אז לפחות מהחמאס.
  לבריאות, יובל. אם חשוב לך כל כך שמדינתך, למרות פשעי המלחמה שהיא מבצעת, תישאר מוסרית בעיניך, שיהיה.

 23. יובל ב

  בסדר יוסי,
  בוא נחזור לדוגמא שלך. בוא ניקח את העני שגונב לחם. ניתן לומר שאלמלא היה גונב לחם היו ילדיו מתים מרעב, וזה מהווה צידוק למעשיו. מה בדיוק מהווה צידוק לטרור? מה היה צידוק לפיגוע ההתאבדות בקו 5 בספטמבר 1994?
  בוא נניח, לצורך הדיון, שכל הישראלים מעוניינים להמשיך את הכיבוש לנצח תוך ניצול הפלסטינים (אני למשל חושב שההפך הוא הנכון). האם מצב בלתי נסבל זה מהווה נסיבה מקילה כשדנים בפעולת טרור? האם במצב עניינים כזה תבוא ותאמר "טוב נו, טרור זה לא בסדר אבל מצד שני…"? אין "מצד שני" יוסי. טרור זה טרור ושום מעשה אחר, תהא שפלותו המוסרית אשר תהא, לא משתווה אליו.
  לא אמרתי שכל מעשיה של מדינתי הם מוסריים. בהחלט אמרתי, ואני חוזר ואומר, שאין דבר שמשתווה בחוסר מוסריותו להרג מכוון ומתוכנן היטב של אזרחים רבים ככל האפשר.
  אני זוכר שכשהייתי בתיכון באו מדריכות גדנ"ע ללמד אותנו על צה"ל . אתה יודע מה היה אחד הדברים הראשונים שלמדנו? למדנו מה היא פקודה בלתי חוקית בעליל. ביום שילמדו בחמאס שיש פקודות שחייבים לסרב להם גם אם הן מגיעות מהמפקד שלך, תשווה בינו לבין מדינת ישראל.

 24. יוסי לוס

  יובל ב. היקר,
  מעודי לא חשבתי, לא אמרתי בעל פה ולא כתבתי ש"טרור זה בסדר" אם או בלי "מצד שני". יתירה מזאת, באחת התגובות הקודמות שלי במעלה הדף הזה שבו אני כותב כרגע, כתבתי "אין בשאלות הרטוריות שלי משום הצדקה ולו במעט של הפעולות הרצחניות, הנקמניות והמטומטמות של החמאס". מדוע אתה מכניס מלים לפי ואז מתווכח אתן (ולא אתי)? מדוע אתה ממציא את הויכוח הזה במקום להתמודד עם הטענות שלי?

  טענותי הן (ואנסה להיות בהיר ותמציתי): פעולותיה של ממשלת ישראל אינן מוסריות יותר מפעולותיו של החמאס, למרות שמטרתו המוצהרת של החמאס היא הרג אזרחים, מכיוון שבידי ממשלת ישראל עומדות אופציות רבות לאין שיעור מאלה שעומדות בפני החמאס.
  ממשלת ישראל שולחת את חייליה לבצע פעולות שידוע לה היטב מלכתחילה שימותו בהן אנשים חפים מפשע. זאת, בניגוד לפעולות של החמאס ששולח את אנשיו לבצע פעולות בו ידוע מראש שימותו אנשים חפם מפשע. ההבדל היחידי שאפשר להניח אותו בין שני אלה, ואפשר רק להניח אותו כי אין לנו גישה ישירה למוחם הנקמני של שרי ממשלת ישראל או של מפקדי החמאס, הוא ששרי ממשלת ישראל אינם רוצים להרוג אנשים חפים מפשע. הבדל זה אינו נתון במציאות אלא נתון במוחו של מי שמבקש לדמיין זאת, ובמקרה זה אתה הוא האיש שמדמיין ששרי ממשלת ישראל אינם נקמנים, אינם רוצחים ואינם מבקשים את נפשם של חפים מפשע. אריק שרון אחראי למותם של אלפי, או עשרות אלפי, אנשים חפים מפשע במסגרת הקריירה הצבאית והמדינית שלו "בשירות" מדינת ישראל. האם באמת אתה סבור שמותו של ילד פלסטיני מזיז לו את קצה השערות שבאפו? האם שנתם של צחי הנגבי, אביגדור ליברמן, אפי איתם או לימור לבנת נודדת בגלל איש פלסטיני אחד שמת על לא עוול בכפו?

  אולי ההבדל בינינו הוא שהמושג שהמחשבה שלך נעה סביבו הוא "הצדק", ולכן אתה עוסק בשאלה "בצד מי יש יותר צדק?" ואילו המושג שסביבו המחשבה שלי נעה הוא "אחריות", והשאלה היא "מי נושא באחריות?" והתשובה שלי היא ששני הצדדים נושאים באחריות, ומי שנושא ביתר אחריות הוא הצד שיש בידיו יותר אפשרויות. לפני שאתה ממציא שוב דברים שלא אמרתי, תקרא שוב את המשפט שכתבתי פעמיים כבר ואל תאשים אותי שאני מסיר אחריות מהצד הפלסטיני: הפעולות של החמאס הן רצחניות, מטומטמות ונקמניות.
  שיהיה לך כל טוב, יובל ב.
  אני מתנצל על כך שאני גורם לך אי נחת בהתעקשותי לנפץ את דמותה המוסרית של מדינתך.

 25. יוסי לוס

  חוסר ההצלחה שלי להעביר נקודה אחת, שולית יחסית, גרם לי לשכוח לרגע את העיקר.
  האחריות על פתרון הסכסוך נופלת בעיקר על ישראל מכיוון שישראל אחראית לפשע הגדול מכולם במסגרת הסכסוך היהודי-פלסטיני. אני מתכוון למניעת חזרתם של למעלה מ- 700,000 פליטים לבתיהם בתום מלחמת 1948. אחריותה של ישראל היא העיקרית מכיוון שהיא נהנתה מהרכוש שלהם שנותר מופקר בגלל שהם לא הורשו לחזור, בין אם גורשו ובין אם ברחו מפחד המלחמה.
  חג חירות שמח.

 26. יובל ב

  אני לא יודע מה חושב שרון על האזרחים הפלסטינים שמתים – לצורך העניין בוא נניח שזה לא מזיז לו. בכל זאת, ואתה ציינת זאת בעצמך, השאלה היא מה האפשרויות העומדות לרשות כל צד. ברור לך שאם שרון אכן חפץ לפגוע באזרחים פלסטינים כפי שהחמאס חפץ לפגוע באזרחים ישראלים, עומדות בידיו אפשרויות רבות לעשות כן בצורה יעילה יותר ועובדה שהוא לא מנצל אותן. אני בהחלט לא טוען שכל מעשיה של ישראל היו מוסריים, אבל אף דבר שעשתה ממשלת ישראל מרבין ועד שרון (תקופת פיגועי ההתאבדות של החמאס) לא השתווה בחוסר מוסריותו לפיגועים של החמאס. אם אתה סבור שהיה מעשה כזה, בבקשה, אשמח לקבל דוגמה.