סבא טוביה מכה שנית

דורית אלדובי

לכבוד

הד ארצי בע"מ – לידי איריס חיון

יוני נתניהו 3

אור יהודה  60376

הנדון: קלטת הילדים `סבא טוביה`

שלום רב,

ברצוני להביע את מחאתי העזה לאור צפייתי בקלטת של טוביה צפיר – "סבא טוביה"

שרכשתי לפני כשבוע (27.1.04 בחנות "בייבי קלאב", פ"ת) עבור בני בן השנתיים וארבעה חודשים.מהצצה ראשונית וחטופה בקלטת היא נראתה מושקעת ומוצלחת, בני ישב לכל אורכה ונראה כי הוא נהנה ממנה מאוד, מהמסרים החינוכיים אותם מתיימר `טוביה צפיר` להעביר כפי שהוא מצהיר בגב הקלטת, באמצעות משלים ופתגמים קלאסיים שנראה כי נשתכחו מן הדורות האחרונים. אך בצפייה שניה ומעמיקה יותר בקלטת, גיליתי לתדהמתי תופעה מכוערת ופרימיטיבית שהזדעזעתי למצוא דווקא בקלטת ילדים. `טוביה צפיר`, בשלל הדמויות שהוא מציג בכשרון רב, בחר להציג את הדמויות השליליות דווקא כדמויות בעלות אוריינטציה מזרחית וכאן ברצוני להרחיב ולפרט:

במשל הצרצר והנמלה – צ`רלי הוא הצרצר הבטלן שמתאפיין בתיפוף על דרבוקה, שר שירים מזרחיים במבטא עילג בעוד הנמלה גוערת בו על שיריו, על התיפוף הבטלני ועל עצלנותו בכלל ואילו הוא מתרץ את מצבו העגום בחורף הקר בבילוי מידי ערב `בטברנה`.

מה אני ובני אמורים להבין מכך? שהבילוי בטברנה הוא בטלה? שתיפוף בדרבוקה (או ברדוקה כדברי הנמלה) ושירת שירים מזרחיים הם אופיו של העצל והבטלן? מעניין שצ`רלי (וגם בחירת השם לא נראית מקרית) לא שומע `מוצרט` ולא בילה במשך כל הקיץ בקונצרטים של הפילהרמונית. סליחה אבל אתם רומזים שיש לתרבות שלי במה להתבייש?

במשל השועל והעורבנית – מופיעה דמות של שוטר לקול קריאת העורבנית שרומתה ע"י השועל, השוטר ששמו `בולבול` אינו מוצג כדמות שוטר חיובית בכל המשתמע מכך, במובן הסמכותי ובמובן המעשי אלא דמות של שוטר פסיבי, חסר תועלת ותושייה, בעל מבטא איך לא וכמה מפתיע – מרוקאי, שמשום מה נשמע כמו דוד לוי. השוטר שדברי חכמה לא ממש יוצאים מפיו אלא גיבוב לא ברור של מילים חסרות משמעות. זהו שוטר שאינו מצליח לתפוס את השועל ולהענישו, הוא לא משיב סדר על כנו, אלא מסביר לעורבנית שאלו הם החיים ושלא תשמע לדברי החנופה. מעניין שלדמות השופט – הינשוף עם המבטא הייקי היה להגיד קצת יותר.

   

במשל השועל והענבים – שדומה משהו למשל השועל והכרם שמספר על שועל שנכנס דרך פרצה לכרם בגנבה, אכל ואכל יותר ממה שהיה צריך ובכדי לצאת מן הפרצה היה צריך לצום – רעב נכנס ורעב יצא. בקלטת, לשועל שאפילו ערמומיות אינה מיוחסת לו, אלא גרגרנות ועצלנות, הוא מוצג כאחד שכל מה שמעניין אותו זה לאכול ענבים, באופן מוגזם ושלילי או איך שאומרים עם `עיניים גדולות`.

לשועל, שוב כמה מפתיע,  יש מבטא מזרחי מובהק שאפילו לא מצליח להישאר קונסיסטנטי לאורך כל השיר, מתחיל כמבטא תימני ובשלב מסוים ממש נשמע כ `סלח שבתי`, וממש כמו בסרט הוא צר מוחין ועילג. אפילו השיר המזרחי בו הילדים שרים עם מבטא ורוקדים בצחוק ריקודי בטן, לדעתי, היה נראה קצת פתטי.

תקליטור משחק המחשב `סבא טוביה` – נוכחתי בסיפור על הזאב ושלושת החזירונים,

לשמוע את קולו של האח החכם מבין השלשה כ `בנימין נתניהו` ואת קולו של הזאב הטורף והרשע `אריה דרעי`. 

כמו"כ במשל האריה והעכבר – קולו של האריה הוא של `אריאל שרון` וקולו של העכבר הוא של `יאסר ערפאת` –  בזאת אני חושבת שהגזמתם ועברתם הרבה גבולות, ביניהם של המוסר, התבונה והטעם הטוב, כיצד לא השכלתם לראות שאין עניין כשרון החיקוי של `טוביה צפיר` שייך לעניין קלטת הילדים, את מי ניסיתם להצחיק והשאלה הקשה יותר היא איזה מסר או שטיפת מוח אתם מנסים להעביר? 

חבל כל כך שגם בישראל של שנת 2004 יש עדיין הטמעה של  סטריאוטיפים גסה כל כך, חסרת נימוס ותקינות פוליטית (Politically Correct) בתקשורת, בפרסומות ובתרבות הישראלית.

וגרוע מכך בקלטת ילדים שהיא המקום האחרון בו ציפיתי להיתקל בתופעה המבישה הזו שלכאורה אמורה להיות תמימה, רכה, צבעונית וכיפית.

איך אתם לא מתביישים לגרום לכך שילד קטן שיזהה את המבטא של אביו או סבו יקשר אותו למשהו שלילי ויתבייש בעצמו ובתרבותו, או לכשיתקל באלמנטים מן התרבות שלו כגון שירה וריקוד וישייך אותם לדמות בטלנית, ריקנית או גרגרנית? מדוע בכלל להכניס את ולהבליט את השוני בין הדמויות ע"י מבטא עדתי? הדמויות הצבעוניות והססגוניות מייצגות ומעבירות כל כך יפה את הרעיון ומבטאות היטב את הדמויות.

עברו אלפיים שנות גלות וחמישים שנות קוממיות רוויות בשנאה ומלחמות – בעיקר כאלו שנבעו מגזענות, ומאבקים על שוויון בין מעמדות, עדות ותרבויות.

מדהים שהפרימיטיביות והנבערות עוד שורה בינינו, מדהים יותר שלא השכלתם להפיק מהם דבר. רציתי להאמין שמאחורי כל קלטת ילדים עומד צוות חינוכי מיומן ששוקד על המסרים והתכנים ומקפיד על כל מילה, אך גם בהיעדר קרדיט מסוג זה בגב הקלטת שלכם ובעיקר מהצפייה בקלטת עצמה נראה שהייתה הקפדה על שאר הפרטים שאולי אינם בבחינת תפל, אך מה שבטוח הם לא עיקר העיקרים – התוכן והמסר.

`טוביה צפיר` כאחד מסמלי התרבות והבידור הישראליים לא השכיל לזהות את גבול הטעם הטוב ולהפריד בין צחוק ורצינות בין תמימות לסאטירה, בין תפל לעיקר ובעיקר בין שקר לאמת.

אינני מוכנה שילדי יספוג מן הערכים המקולקלים שהקלטת מעבירה בריש גלי ובלי בושה. היה לי קל מאוד לא להתפתות לקנות את הקלטת ב – 15 ש"ח בשוק הקרוב אלי, בעיקר במצב הכלכלי הקשה של היום. בכל זאת בחרתי לשלם את מלוא ה – 69.90 ש"ח עבור הקלטת, עליה עמלו טרחו והשקיעו וממנה מתפרנסות עשרות משפחות ומתוך פרגון מלא לתעשייה הישראלית של הקולנוע הבידור והתרבות. אינני מאמינה בקיצורי דרך בכל הקשור לצדק ואמת ולכן אני מצפה גם מכם לנהוג כך. לכן אני מחזירה את הקלטת ומצפה לקבל את כספי בחזרה.

העוול המוצג בקלטת שלכם הוא בבחינת שערורייה, אני מקווה שתשכילו לגלות אחריות לתקן אותו במידה מספקת והולמת את מידת הנזק שאתם מעוררים  ואת מידת הפגיעה באידיאולוגיה, בחברה, בערכים ובתרבות של רבים.

מצפה לתגובתכם,

בברכה,

דורית אלדובי

אימא גאה ממוצא מזרחי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליאנה שטרודל חומוס

  ההומור הישראלי עדיין מקולקל ברובו. הומור ירוד, עדתי גזעני ושוביניסטי. אחרי כל כך הרבה שנים אפשר היה לצפות, ולקוות, שייתנקה מכל המזהמים הללו. אבל הוא עדיין כזה, ממשיך לטחון את אותם דימויים שליליים. חמור במיוחד שמסרים אלה מוצגים ומוחדרים לילדים רכים שעלולים להפנים את כל זה.
  עצוב ואפילו מייאש.

 2. אשכנזי מקופח

  דורית,
  קודם כל , כל הכבוד על כך , שנקטת בגישה של "קום ועשה" , ולא כפי שהיו נוהגים רוב האנשים בגישה של "שב ואל תעשה" , יחד עם זאת אני חושב כי, ניתן לראות את התיאורים אשר את מציגה במכתבך, ככאלו אשר לועגים לתרבות האשכנזית ולאו דוקא לתרבות המזרחית, בכך שהנמלה היא זאת העילגת ולא הצרצר בכך שהיא אפילו לא יודעת כיצד לבטא את שמו של כלי הנגינה בצורה נכונה. כמו כן ניתן לראות את הסיטואציה במובן חינוכי יותר , ולהסביר לילד (שהרי הוא כל כך מבין את הניואנסים שבקלטת) עד כמה חשובה האינטגרציה, ועד כמה חטאו האשכנזים בכך שכיום אפילו מילה פשוטה כמו "דרבוקה" הם אינם מסוגלים לבטא. ולמה להתפס לכך שאם אשכנזי שומע מוסיקה קלאסית אז הוא נאור יותר, הרי בל נשכח שדווקא אלו ששמעו את גדול המלחינים של המוסיקה הקלאסית (וגנר) הוקעו מהחברה.
  כמו כן למה לא בחרת לראות את הבילוי בטברנה באור חיובי , בכך שגם אם קר לך והכל נראה לך שחור , תמיד תוכל להכנס לטברנה , ולחממם את הלב, כפי שעושה הצרצר. כמו כן ניתן לראות את שני צידי המטבע בכל אחד מהתיאורים שאותם את מתארת במכתבך. אי לכך אני חושב שגם אם בהחלט היה מקום לתת את הדעת בצורה מעמיקה יותר לתוכן ולצורה שבה מוצגים הדברים , עדיין בין זה לבין לקחת את הדברים ולהפליג איתם למחוזות הרחוקים שאלהם הגעת במכתבך אני חושב שהמרחק הוא רב.
  והאם לא את בעצמך חוטאת בחטא שלו את מטיפה , בכך שאת אולי מעבירה מסר שיש לבחון כל דבר, ולבדוק אותו האם יש בו משום אפליה , ובכך לדאוג שהבערה על אותם נושאים לא תשכח אלא רק תמשיך ותבער.
  למה לא לראות את המבטא של הדמויות כדבר המציג את המרקם החברתי הכל כך מיוחד של הארץ הזאת , אם הדמויות היו מדברות במבטא רוסי , צרפתי או אנגלי , אז גם הדבר היה מיד מתקשר אצלך לסטריאוטיפ שלילי והיית מתקוומת על כך?? האם בכך שהציגו בארץ נהדרת את לובה שאני משוכנע שזאת דמות אשר שיעשעה אותך גם התקוממת???
  האם לא ניתן להסיק מכך שבעצם הכל נמצא בתודעה שלנו ואין שום פגם בצורה שבה מוצגים הדברים, שאולי לא התברכו בטעם טוב אבל לא יותר מכך.
  **חשוב לי לציין כי תגובה זאת נכתבה על בסיס המאמר בלבד ללא צפייה בקלטת.

 3. יעל

  דורית היקרה, אני כל כך מבינה לליבך. לפני מספר חודשים צפיתי בפירסומת של אגד והזדעזעתי!! כל חאפר, כמובן דמות שלילית (גנב, חצוף- סוג של עבריין) הוצג כדמות מזרחית ואז עוברת המצלמה לאט לעבר הפסטורליה שם מוצג נהג אגד לבנבנן, מעונב וללא זכר לקקופוניה המזרחית האיומה.
  גם אני שלחתי מכתב, הפצתי אותו למי שרק עלה בדעתי. דובר הרשות השניה ענה בצורה עניינית ומסר שהם שוקלים שוב את פירסום התשדיר. הוא שלח לי את המכתב יומיים אחרי שאני שלחתי לו אותו וגם ציין משהו מוזר שהוא אינו מסכים עם דובר אגד, מר פלאוט, וכי אין ליחס למתלוננים "תסביך נחיתות עמוק".
  לא כל כך הבנתי במה מדובר מאחר ולא קיבלתי שום תגובה מאגד.
  אחרי שבועיים זכיתי לנחת ידו של מר רוני פלאוט.
  הייתי בשוק טוטאלי. הוא כתב כי הוא "דוחה בשאט נפש" את הקביעה כי התשדירים שלהם לוקים בגזענות. עוד הוא טרח לציין כי "רק מי שנגוע בתסביך נחיתות עמוק יכול לייחס לאגד דעות קדומות" עוד הוא הוסיף ונזף כי "לנוכח המציאות הביטחונית" (כן, הביטחונית….) אל לי לחרוץ דיבה כל כך מהר.
  העובדה ששני המושגים הופיעו בשני המכתבים – הריחו לי מוזר, בדקתי את התאריכים והסתבר שהמכתב שנשלח לי מאגד נשלח אחרי המכתב של הרשות. אני מניחה שלמר פלאוט הפלורליסט נשלחו כל כך הרבה מכתבים כאלו שהוא פשוט נקט בשיטת הקופי פייסט ושלח את כל המתלוננים לטיפול פסיכולוגי במקום שהוא ילך לחינוך מחדש.
  ברצוני לציין כי לאחר מספר ימים יצא לי שוב לראות את התשדיר אולם לנהג הלבנבן צורף גם נהג שחרחר… מספק? לא! אבל זו המדינה שלנו.
  מקווה שתזכי לתשובה הגונה ולא מאיזה דובר רד נק .

 4. עופר

  כל הכבוד לדורית על האיכפתיות !! לשלוח אותה ללייצוג בכנסת!!

 5. אין נביא בעירו

  טוביה תעשה טובה ,תארוז את עצמך בנפטלין וכנס לבויידם.

 6. alexandra kalev

  In one of the skits of the Daily Show, a rare sphere of sanity and satire in U.S. t.v, a mock conservative commentator complained that news from Iraq is biased. 'Take for example today's report', he said, 'why focus on the 4 soldiers that died in the terror attack when in fact a whole news article can be devoted to the 30 million Iraqis still living? And the bombing of the police building finally allows the police to work with a breeze, under the stars’.
  Going to the 'Taverna' cannot be perceived positively by viewers because it is presented as something that a lazy (i.e. immoral) person does. The cricket and the ant parable makes a clear distinction between good and bad, productive (that is, responsible, moral, 'normative') and non-productive (that is lazy, irresponsible); and the ethnic distinction "fits nicely" on these categories. Not only is a child watching this tape likely to absorb the values of hard work and productivity as higher moral values but also there is a possibility that a cognitive connection will begin to form between the two categories Mizrachi and Lazy (lets say that this is a more plausible scenario than that of the child thinking that the cricket is a 'cool dude'). If the cricket had French or British accent, this cognitive connection would probably die quickly. But the cricket had a Mizrachi accent, and the child is likely to be exposed to more such juxtapositions of Lazy/Bad and Mizrahi (e.g. in an Eged ad), meaning this cognitive connection has a higher likelihood to become stable and embedded.

 7. סמי כנפו

  דורית אני מודה שהמכתב שלך הרגיז אותי, וכמו בכל מקרה של גילוי גזענות אני מחפש איך להיות סובלני, ומנסה להבין מאיפה זה מגיע.. גזענות היא תכונה פרימיטיבית, שבטית, בכל זאת אל לנו לשכוח מאיזה רקע של גזענות סבלו אחינו האשכנזים מכאלה שרצחו ביום ובערב ישבו להאזין למוסיקה קלאסית ואכלו בסכו"ם גדול מצופה זהב, כניראה שהקיטור עדיין יוצא.. גלי סובלנות בבקשה, אני מנסה כל הזמן, והעיקר להתעלות ולמחות בכל מקרה של גילוי דומה…

 8. איריס

  דןרית, שלום!
  ברכות על מכתבך העגום. מכיוון שפסח מתקרב ונשאלתי ע"י קרובים אילו מתנות כדאי לקנות לילדי, אני עוד חוככת אבל יודעת בבירור מה לא לקנות: כל מוצר של הד-ארצי עד ש"סבא טוביה" יעלם בתהום הנשיה.
  ולקורא שהציע להסתכל על הצד השני של המטבע: בגרמניה שלפני המלחמה הופקו לא מעט סרטים דומים, בהם העצלן העילג הוצג כסטיריאוטיפ היהודי. האם גם אז היית מציע לצופה הנרגז להסתכל על הצד השני של המטבע ולנצל את סרט התעמולה לצפיה חינוכית משותפת, כהזדמנות להסביר לילד בן שנתיים, למשל, שסבו היהודי שייך לתרבות הכללית אבל לא כולם עדיין הפנימו זאת?
  בברכה
  איריס

 9. מתיתיהו שמואלוף

  בעקבות הדיון בקסטה הסטריאוטיפית של טוביה צפיר בוא נשלח מחאה לחברת אגד
  כדוגמת הכתוב מטה :

  אגד- איזור מרכז והדרום:
  טלפון- 03-6383969
  פקס- 03-6383956
  כתובת למשלוח מכתבים: דרך מנחם בגין 142 תל אביב 61330 "עבור פניות הציבור".

  האתר שלהם : http://www.egged.co.il/InternetForm.asp

  לפני מספר חודשים צפיתי בפירסומת של אגד והזדעזעתי!! כל חאפר, כמובן דמות שלילית (גנב, חצוף- סוג של עבריין) הוצג כדמות מזרחית ואז עוברת המצלמה לאט לעבר הפסטורליה שם מוצג נהג אגד לבנבנן, מעונב וללא זכר לקקופוניה המזרחית האיומה.
  גם אני שלחתי מכתב, הפצתי אותו למי שרק עלה בדעתי. דובר הרשות השניה ענה בצורה עניינית ומסר שהם שוקלים שוב את פירסום התשדיר. הוא שלח לי את המכתב יומיים אחרי שאני שלחתי לו אותו וגם ציין משהו מוזר שהוא אינו מסכים עם דובר אגד, מר פלאוט, וכי אין ליחס למתלוננים "תסביך נחיתות עמוק".
  לא כל כך הבנתי במה מדובר מאחר ולא קיבלתי שום תגובה מאגד.
  אחרי שבועיים זכיתי לנחת ידו של מר רוני פלאוט.
  הייתי בשוק טוטאלי. הוא כתב כי הוא "דוחה בשאט נפש" את הקביעה כי התשדירים שלהם לוקים בגזענות. עוד הוא טרח לציין כי "רק מי שנגוע בתסביך נחיתות עמוק יכול לייחס לאגד דעות קדומות" עוד הוא הוסיף ונזף כי "לנוכח המציאות הביטחונית" (כן, הביטחונית….) אל לי לחרוץ דיבה כל כך מהר.
  העובדה ששני המושגים הופיעו בשני המכתבים – הריחו לי מוזר, בדקתי את התאריכים והסתבר שהמכתב שנשלח לי מאגד נשלח אחרי המכתב של הרשות. אני מניחה שלמר פלאוט הפלורליסט נשלחו כל כך הרבה מכתבים כאלו שהוא פשוט נקט בשיטת הקופי פייסט ושלח את כל המתלוננים לטיפול פסיכולוגי במקום שהוא ילך לחינוך מחדש.
  ברצוני לציין כי לאחר מספר ימים יצא לי שוב לראות את התשדיר אולם לנהג הלבנבן צורף גם נהג שחרחר… מספק? לא! אבל זו המדינה שלנו.
  מקווה שתזכי לתשובה הגונה ולא מאיזה דובר רד נק .

 10. קורא מתמיד

  אני כל כך מסכים עם המכתב שלך ואני יותר מכך טוען שיש להחרים את קלטת ילדים זו מפני שהיא מיועדת לילדים. לפעמים אנו שוכחים שילדים הם דבר כל כך תמים שדברים כמו קלטות וסיפורים עוברים להם מעל לראש. לצערי יוצרי הקלטת שכחו שהדמויות שהם יצרו כפי שאמרת נשארות חקוקות בראשם של הילדים הגדלים עם הסטריאוטיפים של הקלטת וזה מה שהם זוכרים. בניגוד לנו המבוגרים המסוגלים להבין את משמעות המילה גזענות לשמה הם רק ילדים הסופגים אותה ומטמיעים אותה. אחרי שנים תפאום הם יזכרו למעשה הסבא שלהם היה ללעג בקלטת הילדים שהם ראו או שעשו צחוק מאימא שלהם הקופאית בסופר בשל המבטא הרוסי שלה. כואב לומר אבל אנו כל הזמן טוענים שבקרב הפלסטינים ישנה שנאה עזה ליהודים, בבתי ספר, בגנים. אך אנו שוכחים לומר שדווקא בישראל קיימת גזענות קשה עם מוסווית או שאינה מוסווית כלפי קבוצות רבות. גזענות זו לא נעלמה וגם היום בשנות האלפיים היא חזקה כשהייתה. האקט שלך בהחזרת הקלטת הוא ממש אקט אצילי. בהחזרת הקלטת את למעשה נוקטת עמדה כלפי היוצרים אשר פוגעים בך ובמורשתיך.
  כל הכבוד!!!!!!!!

 11. אביבית

  זו דוגמא מצוינת שמבהירה וחושפת תהליכים שלא תמיד כל כך פשוט להסביר אותם ושנמצאים ב SUB TEXT ושברוח הפוסטמודרניזם, מנסים לומר לנו ש'אפשר להסתכל גם מזווית אחרת' – אבל בעצם – אם מסתכלים טוב טוב מקרוב האפלייה חיה ונושמת. יום יבוא וכל בועת הפוסטמודרניזם תתפוגג.

 12. בן

  דורית, למה לא לתבוע שבית המשפט יורה להד ארצי להסיר את הקלטות מהמדפים?

  בתור קלטת בידורית, אין אפשרות למנוע את הפצת הקלטת. אולם, אם הקלטת מתיימרת להיות חינוכית, ואינה נאמנה לנאמר על גב הקלטת, הרי זהו פיזור ארס. ואין קולטי מסרים טובים יותר מילדים.

  אם אנחנו מעוניינים בדור נוסף וטרי של קיטוב עדתי, הרי לנו המתכון.

  חובה למנוע, ויפה שעה אחת קודם.

 13. דדי

  ועכשיו ברצינות,
  את רצינית?!

  האם ניקח את כל סרטי הבורקס (ברקן וחבריו) ונדרוש כי יוצאו כל הקטעים שבהם מוצגים האשכנזים כעדת טפשים יהירים ומתנשאים? האם נדרוש מעתה שכל אגדת עם מיגוסלביה תגויר ל"נכונות הפוליטית" העכשיות כך שפלוני ואלמוני יחושו בנוח כאשר הצרצר מצרצר?
  וקצת על המציאות: האם את באמת מצפה שהקלטת תוסר מכל החנויות, תעובד מחדש, תערך ותופץ מחדש רק בגלל שאת דרשת זאת במכתב?

  באופן כללי יש תחושה שחברי הקשת המזרחית עושים לעצמם (רציתי לכתוב "ולבני עדתם" אבל זה כבר יהיה יותר מדי פרימיטיבי מעצמי) ומעצמם צחוק גדול מרוב התפלפלויות עם זה ועם אחר. מדוע לא תדגישו את יפי התרבות בעיראק, מרוקו, לוב וכדו' במקום להמשיך לצעוק "דפקו אותי". האם המכתב הזה לא ממשיך את אותה תחושת דפיקות אינסופית?!

  אוף דה רקורד: גם חצי במשפחתי הוא מזרחי (לוב) אך מעולם לא שמעתי מהם את ההתבכיינות הזו על כמה היה קשה. להפך, הם זוכרים את השנים במושב העולים ובמעברות כתקופה מגבשת, מעצבת ומלאת זכרונות.
  בכל מקרה, אני מבקש יפה: די עם ההתבכיינות.

 14. רחל

  שלום רב ,לא צפיתי בקלטת אך אם דבריי הכותבת מדוייקים ,ואני יוצאת מתוך הנחה שהם מדוייקים ,אז אני חותמת על כל מילה ומחזקת את ידייך !

 15. יוסי לוס

  מה יש לבכיינים האשכנזים שלא מסוגלים לשמוע ביקורת על התרבות הישראלית הגזענית?
  בכל פעם שמישהו מבטא ולו ביקורת מדודה, שקולה, לא מתלהמת, לא גורפת ומבוססת על מוצר תרבותי ספציפי כמוצר גזעני שמבטא פעם נוספת את הגזענות האשכנזית, מיד הבכיינים האלה מזדעקים להתגונן.

  על ראש הגנב בוער הכובע, כך לימדה אותי המורה בכיתה א.

 16. דדי

  "שמבטא פעם נוספת את הגזענות האשכנזית" – לזה אתה קורא ביקורת לא מתלהמת?

 17. עמר

  לכל אדם הזכות להביע את דעותיו כראות עיניו אך ברצוני להעיר דבר אחד בלבד, לכל אורך מכתבך את מציגה אך ורק גישה שלילית לכל דבר שאת מתייחסת אלי, את אינך מנסה להציג אפילו נקודה אחת חיובית, החל מהכותרת למכתבך.

  צר לי כי דווקא את תחושות ורגשות האנטי, השלילי, המופלה והשנוא את מנסה להראות לבנך ולעולם כולו, במקום ללמדו לראות את הטוב שבכל דבר את מנסה ואף משתדלת להציג הכל באור שלילי, האם אינך חושבת שבנך יקלוט את הגישה הזו ??? האם אינך חוששת שבנך יגדל להיות טיפוס שלילי בעל רגשות נחיתות ללא כל סיבה מוצדקת רק בגלל שזה כל מה שהוא ראה אצל אמא שלו בבית ???

  נסי לראות את הדברים באור חיובי ושמח ותגלי שכל מאבקי העדתות הוא שלילי ולא משנה מי נוטל בו חלק ומי "התחיל" בו כמו שאומרים הילדים והילדותיים.

  אני בן למשפחה מעורבת ואיני מוצא לנכון להעלב לא מהצגת הצרצר העצל צ'רלי (צ'ארלס – מצ'ארלס ודיינה – אולי) וגם לא מהצגת הפולניה הטיפשה אך החרוצה, לכל דמות יש את החיובי והשלילי ממש כמו לכל אדם עלי אדמות וגם לך ולי, אז למה את בוחרת להראות לבנך ולנו רק את הצד השלילי שלך ולא את הצד החיובי שלך, לנו זה ממש לא אכפת אם בנך יראה בך בסופו של דבר אמא מיושנת שרואה הכל באור שלילי אבל את היא זו שצריכה לדאוג מכך, הרי זה לא יועיל לך ולבנך כלל.