נדבות ומתנות

איציק ספורטא

בימים האחרונים אנו מוצפים במעשים טובים של עמותות למיניהן המחלקות מזון לפסח.  הנתונים הם שמעל מיליון שלוש מאות אלף איש, אישה וילד זקוקים לעזרה. בעיתונים כותבים ובטלוויזיה מראים את המראות ומשום מה נראה שזאת גזירת גורל. אף פעם כמעט אין דיון בגורמים לכשל הנוראי, ובדרכים לפיתרון שאינן נגזרות מאמונה עיוורת במנגנון השוק שבבוא היום, לא ידוע אם לפני בוא המשיח או אחריו, ימצא מזור למחסור. אף אחד לא אשם או אחראי, מלבד אותם אלו שנהנים להידחף בתור כדי לקבל מצרכיי מזון. בעיצומה של היציאה הוירטואלית מן המיתון עולה מספר הנזקקים למזון ב-50% על מספרם בשנה שעברה. ארגונים כלכליים הנהנים ממדיניות הממשלה (כעת יש כוונה להוריד את מס חברות מ-36% ל- 30%) זורקים עצם פה ושם, `אלביט` באמצעות עמותת  `יד עזר לחבר`, ו`עלם` באמצעות `פרטנר` ו,חברת החשמל, ועוד היד נטויה.  

אבל מה לנו כי נלין הבורסה עולה, רווחי החברות גם, וחלוקת המתנות לחגים לאנשים מסוימים נדיבה מעבר לכל שיעור. אלי כהן קיבל מתנה של 6 מיליון דולר עבור שרותי ניהול ויעוץ לחברת  `אל ים`, סך הכל 52 מיליון שקל בשבע השנים האחרונות, לא כולל שכרו ב-2003.  מדינה המועמד לנגיד בנק ישראל גם הוא אינו קוטל קנים, ומה יאמר אלי יונס מנכ"ל הבנקים לכל עת. אלה גם נהנו השנה בסכומים שאיני יכול לחשב אבל במינימום מאלפי שקלים בהטבות מס, הן בגלל ההורדה במס הכנסה, והן בגלל החזרת התקרה לתשלומי ביטוח הבריאות. לדוגמה מי שמשתכר 200000 שקל לחודש משלם מס בריאות בסכום הדומה למי שמשתכר כ-35000 שקל, סכום שמהווה פחות מאחוז משכרו, לעומת חמישה אחוז אצל כל היתר. אבל זה בסדר, כפי שטוען טירה, נשיא התאחדות התעשיינים, תפקיד המדינה לחלק מתנות לבעלי האמצעים וההון כי אלו הם היחידים המייצרים מקומות עבודה.

ישראל ערב פסח 2004  מקבלת על עצמה את החלוקה הזאת בין הטובים לרעים, בין הנצלנים לפרודוקטיביים, יבושם למי שאינו מתקומם אישית וקולקטיבית ומקבל את המצב כנתון, כל היתר השמיעו את קולכם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמי כנפו

  האמריקנזיציה בארץ תופסת תאוצה הכל יופרט כולל בתי חולים ובתי סוהר ..מה ישאר לממשלה לעשות? לשים רגליים על השולחן ולקנות חוות ואיים? ביזיון!! הקפיטליזם האמריקאי מחזיר אותנו לג'ונגלים שחזק לא רק שורד אלא מבשל את החלש על אש נמוכה , צדקה?? צדק!!! הגינות!!!

 2. DR. Bedrack

  נוצרה תחושה קשה במדינה. היציאה מהמיתון היא לא וירטואלית, אך היא חלק ממהלך גלובלי, ובארץ, בגלל בעיות מקומיות, נרגיש פחות את השיגשוג.
  דגשים לא נכונים של הממשל הביאו לכך שהתעשיה בארץ לא מעודכנת. ביורוקרטיה מכבידה ושחיתות סותמים את עורקי הכלכלה.
  המצב הקשה של המועסקים, לעומת זאת, נובע מבעיה אחרת – חוסר בסולידריות, ואי-אכיפת חוקי התעסוקה. ההסתדרות הצליחה להבדיל עצמה מכלל ישראל, והיא נתפסת כנציגת איגודי העובדים, וגם עליה מכבידות בעיות קשות של שחיתות ובירוקרטיה מסורבלת. מעסיקים מרגישים חופשיים לנצל את עובדיהם, ואנשים מרמים ומעגלים פינות, רק בשביל להרויח עוד שקל.
  יש עבודה, אבל רק עבודה קשה, בשכר נמוך.
  בישראל, גם לא נאכפים הכללים הנדרשים ל"משחק הגון" בשוק העסקי, וכך אנו מקבלים מונופולים (בזק) וקרטלים (הבנקים).

 3. פחזנית

  שמעתי הבוקר ברשת ב' ראיון עם מנהל אחת מ"עמותות החסד" בירושלים. הוא תיאר את מצוקת המשפחות הנזקקות (שמספרן גדל והולך), ואת מיעוט התורמים (שמספרם קטן והולך), ואז הוא ציין דבר נורא: העמותה מבקשת ממקבלי הסיוע להציג מסמכים המאשרים את דלותם, על מנת לצמצם את הניצול לרעה של העמותה. אתה הבנת את זה, ברוך? כבר לא מספיק להגיד "אני רעב" !!
  פעם, לא מזמן, התביישו אנשים בעוניים (לא בצדק) והעדיפו לרעוב ובלבד שלא יזדקקו לחסדי הזולת. היום העוני כל כך בנאלי, שעמותות החסד נתפשות כ"ממסד", והלקחנים מסמנים גם אותן כמטרה.

 4. דני זמיר

  השיטה הפרלמנטרית הנוהגת שבה מונהג הציבור בידי מושחתים בכח או בפועל, מרכז מפלגה נטול עכבות ובושה שגורמים עבריינים בוחשים בו, ושיטה פוליטית שבה יש מקום רק למי שמוכן לשלם מחיר יקר עבור אובדן עצמיותו לצורך ייחצונו המתמיד, וכן נדרש לסכומי עתק עבור פריימריס מכתיבים מצב שבו אנשים עשירים וכוחניים תופסים את עמדות השליטה ואנשים בעלי חשיבה סולידארית- נדירים. אף על פי כן אני חושב שאין להתייאש, ההסטוריה נעה במטוטלת עוד יבואו ימים אחרים.

 5. DR. Bedrack

  "ההיסטוריה נעה כמטוטלת"? חה חה! ההיסטוריה נעה בצורה חופשית, אין לה חוקים (למרות ש"לכל דבר יש מחיר" אני מוכן לקבל). באותה מידה שהמצב יכול להתאזן, הוא יכול גם לצלול ולהיות יותר גרוע, אם לא נקום וננסה לשנות את המגמה. (מי מתנדב?)

 6. דני זמיר

  כי למרות הכל : נוע תנוע! (מטוטלת ההסטוריה)