תפיסת הצדק החלוקתי של השר

יוסי דהאן

בדברים שנשא שר התמ"ת במרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר אהוד אולמרט:

"כי עדיין לא הצליח להבין את המונח "צדק חלוקתי", שאותו טבע ביהמ"ש העליון, כאשר פסק בעתירת הקשת הדמוקרטית המזרחית ופסל את החלטות המינהל בנוגע לפיצויים על הפשרת קרקע חקלאית".

אני מניח שהבעייה של השר אינה בהבנת הנקרא או בפענוח אנליטי של מושג הצדק החלוקתי המופיע בפסק הדין. נראה לי שהמחלוקת בין השר לבין בית המשפט העליון מתמקדת בעימות בין שתי תפיסות מתחרות של צדק חלוקתי.

בעוד שבית המשפט, שאגב מחזיק בתפיסה שמרנית יחסית, סבור שבחלוקת משאב ציבורי נדיר כקרקע יש לקחת בחשבון את האינטרסים של כלל הציבור,  מחזיק השר בתפיסת צדק חלוקתי הקובעת שיש להעביר כמה שיותר נכסים ציבוריים לידיהם של בעלי הון מעטים בכל דרך אפשרית. מין רובין הוד במהופך.

אדמות מלח ל"אחים דנקנר". מענקים כספיים לורטהיים מ"קוקה קולה", זיכיונות שידור לאילי תקשורת, בקיצור, ביזה חסרת מעצורים של קניין ציבורי לטובת בעלי הממון והשררה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. לירון

  אולמרט מרבה ללקות באי הבנת הנקרא כשהדברים אמורים ביחסי הון שלטון והאתיקה שהם צריכים להיות כרוכים בה.
  אותה פליאה של אולמרט זכורה לנו גם מאותה פעם שהוא חזר ארצה משליחות רשמית במטוסו הפרטי של אותו טייקון-שמו פרח מזיכרוני,אחד מאלו שהוא כה מרבה להפיק עונג ותועלת מהתחככות בהם- ואח"כ היה כולו תמיהה מדוע מותחים עליו ביקורת בשל כך.הוא הרי בסך הכל קיבל טרמפ בחזרה הביתה מידיד ואם אותו ידיד אדיב ניצל את כל משך הטיסה הארוכה והמשעממת כדי ללחוש דברים באוזניו הרי שאין בכך שום רע.
  התנהלותו הזו של אולמרט מקוממת שבעתיים בעיקר בשל חוסר הבושה המאפיינת אותה וסגנונו המתלהם כלפי כל ביקורת עליה,מצד שני עדיף כך שפרצופו האמיתי ידוע ואם יחצה את הגבול יותר מדי ניתן יהיה אולי לסכל את כוונותיו.
  אין ספק שישנם אישי ציבור רבים בעלי התנהלות דומה לזו של אולמרט אך הם יודעים שהשתיקה יפה למעשיהם מחמת הבושה אם לא מחמת החשש מפני ענישה.
  מאלו האחרונים יש לחשוש יותר כי הם פועלים הרחק מעין הציבור ומעלליהם נחשפים במקרה אם בכלל.
  שם במחשכים עלולים מעשיהם להיות אפילו חמורים מאוד.
  אחד מהם לדוגמא הוא הבוס של אולמרט.

 2. יהודה

  ייתכן שאין היום בחירה מתאימה יותר לעמוד בראש מינהל מקרקעי ישראל כמו השר אולמרט.
  כבר קרוב לעשור וחצי מתנהג המינהל כמו הסוחר הראשי של קרקעות המדינה, שהן למעשה משאב ציבורי לכל דבר. למרות שראשי המינהל אחראים על משאב ציבורי רחב היקף, המושגים "טובת הכלל" או "אינטרס ציבורי" אינם קיימים מבחינתם.
  ראיה זו מושרשת היטב בקרב הפקידות הבכירה של המינהל, זו שמביעה לכלל יישום את המדיניות שקובעת המועצה. כיאה לפקידות נאמנה, היא הפנימה היטב את המסרים ששידרו כלפיה חברי המועצה וכעת בטוחה שתפיסת עולמה היא הצודקת ביותר. הבכירים שבה פיתחו במשך השנים יהירות ללא מעצורים כלפי דרכי חשיבה אחרות והפכו את שיווק הקרקע מתוצר לוואי של הליך תכנוני מושכל למטרה לשמה הכול מותר.
  השר צודק בכך שדרושים שינויים באופי פעילותו של המינהל: דרוש שינוי לטובת שוויון יתר בחלוקה של קרקעות המדינה, דרוש שינוי מהותי של הערכים לפיהם נקבעים עקרונות הפעילות של המינהל, דרוש שינוי יסודי בשכבת הבכירים שלו.
  קשה לאמין שנייר עמדה שמציב בראש סדר עדיפויות את "שיווק הקרקעות, רישום הזכויות בקרקע ושמירה על זכויות המדינה בקרקע" יוכל לשמש בסיס לשינויים הדרושים באמת.

 3. דודי נתן

  קראתי את תגובתו של משה קריף – "איך לא רעדה לך היד", חבל לי שבשביל התקפה צודקת על שטרית ואחרים – על ענין הדיור הציבורי או על מליון ענינים אחרים שהפושעים ביבי, שטרית ועוד עושים לנו, חייבים להתקיף את הקיבוצים על שיוך הדירות..
  שיוך הדירות הוא ענין צודק ופשוט, הדירות נבנו בכספינו, זה צודק לגמרי ואפילו לא היה צריך להיות בשום ויכוח, ענין אחר הוא כמובן נסיונם של הקיבוצים לרכב על גלי ההפרטה ולהרויח מהסבת האדמות החקלאיות -טוב שהקשת ניצחה בבג"צ הזה ועצרה את טירוף ההתעשרות הקלה של מעטים על חשבון הציבור.
  א ב ל, צריך לזכור שהעליהום על הקיבוצים מוציא את הגזענות מלא מעט מזרחיים (תקראו חלק מהתגובות לטור של משה קריף שם, ואולי גם פה) וגם בזה צריך להלחם.