שוטי ההפרטה

יוסי דהאן

כיצד הפסידו משלמי המיסים בבריטניה 10 מיליארד לירות שטרלינג בהפרטת רשת רכבות אחת. James Meek בתחקיר ארוך ומפורט המשתרע על פני 18 עמודים בעיתון הבריטי ""Guardian חושף כיצד בצע כסף, בורות, אדישות והרצון למכור את חזון ההפרטה לציבור ולשלטון גרמו לאסון פיננסי ותחבורתי בבריטניה. Meek מעניק ביסוס עובדתי מפורט ומרתק ל"סיפורי המסילה", סרטו של קן לוץ` על הפרטת הרכבות בבריטניה 

ראשי חברת הרכבות הבריטית "Railtrack" שכנעו את עצמם ואת פקידי השלטון כי בהפרטה, שבאמצעותה הם יפטרו עשרות רבות של עובדים, מנהלים ומהנדסים בשרות הציבורי, ובעיקר בעזרת טכנולוגיה חדשה המכונה "Moving Blocks " הם יצליחו לחסוך הוצאות ציבוריות, לייעל את שירות הרכבות הבריטי ולהפיק רווחים עבור עצמם. הם יצליחו להוכיח כיצד ניתן להפוך את רשת הרכבות "West Coast" למופת טכנולוגי המדגים את יתרונות חזון ההפרטה.

עשר שנים מאוחר יותר, מתאר Meek כיצד הפך חזון ההפרטה לסיוט. טכנולוגיית הפלאים של Moving Blocks שעל יישומה נשפכו מיליארדים אינה עובדת. היא מעולם לא נוסתה ומעולם לא עבדה בשום מקום אחר בעולם. מלבד דיווחי שקר ושיפוצי דו"חות של מומחים ויועצי ניהול למיניהם,  מה שאיפשר את הכישלון המפואר הזה, היתה האמונה העיוורת, בעיקר של השלטון השמרני בבריטניה, בפנטזיות טכנולוגיות ובאידיאולוגיית ההפרטה שאמורה היתה לחלץ את הנוסע הבריטי מסיוטי הנסיעה ברכבת.

ואצלנו שוטי ההפרטה חוגגים, המסיבה בעיצומה. בשבוע שעבר, בניגוד למסקנותיהם של מחקרים רבים המצביעים על נזקיה של הפרטת בתי הסוהר במקומות רבים אחרים בעולם – חוסר יעילותה הכלכלית ופגיעתה באסירים ובחברה, עברה בכנסת הצעת החוק להקמת בית סוהר פרטי בבאר שבע. ועכשיו לא נותר אלא להמתין, פעם נוספת, לדו"ח ועדת החקירה שתוקם בעוד מספר שנים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. DR. Bedrack

    באמת סיוט. עוד מעט יפריטו את המשטרה, בתי המשפט, ומערכת גביית המיסים…בררר… הפרטה או לא הפרטה – כל דבר צריך לעשות במחשבה ובזהירות. מפחיד שיש אנשים שרוצים "הפרטה בכל מחיר".

  2. פחזנית

    מה שהבריטי לומד לאט-לאט, התַחמן העברי כבר הספיק לשכוח. הבריטים עדיין מפריטים נכסי מדינה על מנת להעבירם לברנז'ה, אצלנו כבר לא ממש הכרחי להפריט.
    נכס ציבורי שלא הופרט, כמו בנק-לאומי למשל, הרוויח 1.1 מיליארד שקל ב-2003. אז איך מצ'פרים את החבר'ה? פשוט מאד: הם "משתכרים" מיליונים לשנה, מקבלים בונוסים דשנים, זכאים לאופציות עסיסיות, ובסוף פורשים על מרבד של מיליונים נוספים בדרך לעוד מעסיק מרוצה.
    אבל אלה לא הדגים השמנים, אלה סתם פקידי אוצר לשעבר, שה"מערכת" מחזירה להם מה שנקרא בסיציליה חוב-של-כבוד. הליוויתנים מקבלים את שלהם בשיטה הנושאת את השם המתעתע חובות-מסופקים (מלשון ספק). כך נהנים מן הספק אביונים כמו עופר, פישמן, דנקנר, זאבי, לבייב ואחרים – החייבים לבנקים עשרות מיליארדי שקלים(!) – וזוכים למחיקת מיליארדים אחדים מהחוב בכל שנה. הבנקים, אם כן, הרוויחו עוד הרבה יותר ממה שפורסם אלמלא נעבּעך "נאלצו" למחוק חלק מהחובות של החבר'ה.