הקוסם ובתי התמחוי

איציק ספורטא

ושוב הניף הקוסם את שרביטו, מצגת power point, ונתגלתה לעיננו האמת, המשק פורח. איזה חדשה טובה יותר אפשר לקבל בערב החג? ובאו המומחים והסבירו עד כמה מוצלח הקסם ולא שמו לב שמרוב הצלחות אנשים רבים שוקעים, נשכחים ומצפים לנדבות. הפעלנו מבערים, הורדנו משקל הוספנו דלק, למה? לעמותות ובתי תמחוי המחלקים מזון שנתרם וכמעט אזל.

כשנשאל השר ומה עם העניים, אמר, שהוא ויושבי שולחנו מודעים לכיסים של מצוקה ויש פתרונות. עכשיו יודע העם הרב, 20% מהאוכלוסיה שהוא רק כיס, כזה קטן של מצוקה, ולא חלק מתופעה כללית שנובעת ממדיניות מחושבת. הפתרון לכיס יבוא בשתי דרכים, האחת, הגדלת הצמיחה, נסיקה, מנוע סילון, ועוד מאותה משפחה. והשני, יחידת משטרה שנועדה לתפוס את העניים המזוייפים. הגדלת הצמיחה ברמה שתביא להקטנת האבטלה רחוקה מאיתנו מספר שנים, אבל בטוח שיחידת המשטרה תפעל מהר יותר אולי בסגנון משטרת ההגירה, הפורצת לבתים, עוצרת אוטובוסים וכיוצא בזה.

לגבי התוכנית עצמה, כ-50% מן העובדים, ובעיקר עובדות, במדינה אינם מגיעים לסף המס, כך שהם לא ייהנו אפילו בשקל אחד מהתוכנית. כחצי מההטבות השנה הולכות לקבלנים, לחברות על ידי הורדת מס החברות , ולעידוד השקעות הון שוב של חברות. ההטבה לקבלנים נכנסה כבר לתוקף, הטבת המס ליחידים תכנס לתוקף ביולי לאחר הליך חקיקה. עלות התוכנית 1.3 מיליארד שקל, תוכנית הפחתת המס הקודמת שהגיע בעיקר לעשירון העליון תעלה השנה מעל ל-4 מיליארד שקל. בעולם ההפוך בו אנו חיים תמיד למי שיש, צריך לתת יותר, תמיד גם מתחילים מהם ולאט לאט בשיעורים הולכים וקטנים זורקים איזה עצם למי שיש לו פחות. כאשר מגיעים למי שנמצא במצוקה לא רק שלא נותנים אלא לוקחים כדי לסבסד את מי שיש לו כדי שזה ייצר, אולי, מקום עבודה בשכר נמוך כדי להעסיק את הראשון. שיטה נהדרת שזוכה למחיאות כפיים סוערות מקהל המומחים.  

הבהילות בהצגת התוכנית ערב הפסח, עוד אחת מיני רבות שצפויות לנו בחודשים הקרובים, גם היא מהווה סימן שזריזות ידיים של קוסמים היא רק זריזות ידיים, וככל שירבו להופיע יש סיכוי שהבלוף יחשף, ואולי לא.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלי חזן

  אדוני הנכבד
  האם אינך חושב שצריך להתחיל מהיכן שהוא ? האם אינך חושב שהגיע הזמן להמריץ אנשים במדינה זו שילכו לעבוד ? האם אינך חושב שעברנו את כל הגבולות בנושא הקיצבאות ?
  דבר אחד נכון , ישנם אנשים במדינה זו הרעבים ללחם ויש לעשות הכל על מנת לעזור להם .
  מדוע כותבים שכמוך כותבים בצורה חד מימדית תמיד ואינם מתייחסים אף פעם לאותם משתמטים – גנבים – רמאים שבמקום ללכת לעבוד חותמים אבטלה ונהנים מקצבת הכנסה ומענקי תמיכה אחרים ?
  כשסבי הגיע לארץ מתוניסיה הוא לא חיכה לתמיכה מאף אחד , הוא החל לעבוד בסולל בונה וגידל תוך כדי 9 ילדים ! הוא לא טען שמגיע לו , לא נותנים לו וטענות מהסוג הזה הוא פשט הלך וחיפש עבודה ועבד בסופו של דבר במה שיש .
  הנני שומע שוב ושוב שאין כאן עבודה , הדבר איננו מדוייק כלל וכלל . הרושם שלי הוא שלפי הפרסומים יש בארץ 287 אלף מובטלים ו – 750 אלף עוהדים זרים . האם אותם מובטלים אינם יכולים להחליף את העובדים הזרים ?
  אתן דוגמא : טוענים אנשים שאין עבודה בדרום הארץ – אופקים , שדרות , נתיבות , ירוחם , דימונה וכדו' . מישהו יכול להסביר לי מדוע אין יכולים המובטלים שם לעבוד בקטיף בגוש קטיף ? מדוע ממשיכים העובדים התאילנדים והפלשתינאים לעבוד בחממות ?
  אינני מביע הסכמה לכל מעשיו של שר האוצר , בייחוד בכל הקשור לפגיעה בזקנים ובנכים , אך דבר יש לומר לזכותו : הוא שינה כאן את סדר העדיפויות בכל הקשור לקצבאות והוא בעצם עצר את ההידרדרות הכלכלית שמדינת ישראל נכנסה אליה . על כן יש להודות לו .
  מלבד זאת , הצעתם פעם בשמאל החברתי אלטרנטיבה מעשית לנתניהו ?

 2. ניר

  במדינה מלאה משאב אנושי הטוב ביותר שיש וידועה גם כמדינת הקומבינות שעיקרן שמור לי ואשמור לך אין פלא ש"מנהיגנו" הם המומחים . ראה ערך "בחירות לפריימריס בישראל ". (למעט ש"ס ושינוי שהן מפלגות הנשלטות ע"י אדם אחד ללא הפריימריס המקובל שמנוהל ע"י פוליטיקאים אינטרסנטים עם נטייה כזו או אחרת).

  לו היו רוצים ה"מנהיגים" היינו כולנו מאושרים ולא מיעוט העשירים ממילא.

  אמנה מעט עצות מוכרות לנו שהביצוע לא תלוי בכסף , כי אם ברצון טוב –
  והעובדה שרצון טוב אין היא מכיוון

  שלא בונים רכבת תחתית בגוש דן – פתרון תעסוקתי במיידי לעשרות אלפיי עובדים בתנועת שרשרת חיובית
  פרוייקט זה יחסוך לפחות שעה של ייצור ביום למדינה כפול מיליון תושבים
  את החשבון ביבי בטוח יודע , ואת מה זה מעניין לו אנחנו בטוח יודעים.

  שלא מכפילים את מסילות הרכבת ובונים חדשות ומהירות לתוך הפריפרייה צפון דרום ומזרח –
  שוב תכפילו את היתרון של של החסכון בזמן בדלק בייצור לפחות לעוד מיליון נוסעים בדרכים מדי יום
  ולא נחטא חלילה לחשוב על שעה זו כעל פנאי כמו על העשירון / מאיון / אלפיון . אנחנו נייצר!

  שלא מורידים את המיסים ל-אפס , , כן אפס לכל המשתכרים עד 1000$
  את מדרגות המס להתחיל מ 1000$ – הדבר יתן למשק את הצמיחה הבטוחה והחכמה ללא אינפלציה
  אך ביבי את המנוחה ליגע והמרגוע לעמל לא יתן
  והאזרח הפשוט ( רוב העם ) ימשיך לחלום.
  בטחון כלכלי לעמו הן במיידי והן בטווח הארוך לא מעינייני הקוסם העם לא צריך קסמים העם צריך להצביע.
  ואם העם צריך קסמים , יקבל העם אחיזת עיניים ע"י הורדת מיסים מחד והעלאת מיסים ותשלומים מאידך בו זמנית.
  נו , איזה קסם ? כפיים.

  שלא מבצעים התפלת מים – ואין צורך להוסיף על היתרונות ( אבל הקוסם ימצא חסרונות אם תרצו )

  את התשתיות לנהל במכרז של זמן – מי שלא מסיים עד מועד X נקנס! מי שמסיים מוקדם מקבל בונוס.
  את נושא הבונוסים הקוסם מכיר היטב , אז למה זה לא מתבצע?

  שלא מגרשים 75% מהעובדים הזרים , את הנשארים החוקיים להעסיק בסיעוד בלבד! זהו מקצוע שהישראלים לא מוכנים בשום אופן לבצע במסירות הנדרשת כמו העובדים הזרים וזה טוב לכולם , את שאר העבודות במיסויי חדש ונכון הצעירים יבנו את הארץ בשמחה
  אך הקוסם בטח יתן לחברות הקבלניות בכל תחומי התשתיות להעסיק עובדים זרים והכסף לחו"ל = לעובדים הזרים וכמובן לכרישי הנדל"ן / כח אדם / ומקורבים עשירים בכל מקרה.
  אלה אותם עשירים שעוד מיליון פחות מיליון יזיז להם את ה… , ואנחנו שכל שקל נוסף הולך לצריכה
  ולא רק חלקו כמו שהקוסם למד בשיעורי מבוא לכלכלה מיקרו.

  אהה סליחה אולי הם יעשו לנו טובה ויבנו מפעל לעבודות המנציחות עניים וגם יקבלו תקציבי עידוד מהקוסם והוקרות התודה יהיו הדדיות וכולם יחייכו , ותודו שהם היחידים שמחייכים וצוחקים ואוכלים …וכל זה על הגב של מי ?

  מדינה כל כך צעירה קטנה ומלאת יכולות – ממש כמו אמריקה , מישהו אמר הבהלה לזהב ? רק שהפעם הקוסם ורעיו המריעים לו ולאגו "המצומק" שלו מתנהג/ ים כמו עגל/ ים שלוקח/ ים את הזהב . נשמע מצחיק?
  זהו שכן כי מי ששוב צוחק הן המעגלים העשירים והמקורבים , לכן אותם זה מצחיק !!!

  ואנחנו העדר שנשחט- ללא סיכוי כלכלי / תקווה לעתיד / ואמונה במי שאמורים להנהיג ובמקום זאת מלמדים אותנו להיות מושחטים

  זוהי הפרדה פשוט מושלמת ביננו : הם העגלים שמביאים חלב , אנחנו עגלים לשחיטה.

 3. רון גולדרינג

  הדיון על צעדיו האחרונים של ביבי מחמיץ פן חשוב וקריטי: תהליך קבלת החלטות החברתיות-כלכליות.
  המיליארדים שביבי מחלק אינם שלו. הוא אמנם שר האוצר, אך הכסף הוא שלנו. אין הבדל עקרוני בין תקציב המדינה לבין המיליארדים החדשים. כשם שלא יעלה על הדעת (בינתים) שהאוצר יציג את תקציב המדינה במסיבת עתונאים והעיתונות תתפעל מן ה-"אפיקומן" (או סופגניה לחנוכה, לפי עונת השנה).
  יש מיליארדים? יש לקיים דיון בממשלה ובכנסת על השימוש בהם. יש לקיים דיון בציבור ולהציג את החלופות. יש לדרוש מן העתונות הצגה של האפשרויות, ולאפשר למגוון דעות לבוא לידי ביטוי.
  צפיתי למסיבת עתונאים דחופה של שרת החינוך, בה היתה מציגה תוכנית להשקעת חלק מן המיליארדים בשיקום מערכת ההשכלה הגבוהה.
  ומסיבת עתונאים עם שר הפנים, שהיה מודיע כי הצעד הראשון בהבראת השילטון המקומי הוא תשלום משכורות לעובדים ששכרם עודנו מולן.
  ומשר הרווחה שהיה מודיע על תוכנית חילוץ הרעבים ממצבם הנורא.
  ומראש הממשלה על תוכנית מקיפה להגדלת התעסוקה באמצעות פרוייקטים ממשלתיים גדולים (כן, "עבודות יזומות". מתי בפעם האחרונה יזמו כאן משהו?)
  המצב החרא הוא שלנו. המיליארדים שביבי מחלק הם שלנו. אז בבקשה, נבחרינו היקרים, תפסיקו להתנהג כווסאלים של הפיאודל ותתחילו ליצג אותנו. נשמח מאוד לשמוע אתכם מתווכחים על עניינים אמיתיים. נשמח גם לדבר אתכם, ואולי, אם גם תקשיבו, תוכלו פה ושם לאמץ רעיון מאתנו, הנתינים.

 4. יהודית קנולר

  אני נתקלת שוב ושוב בטיעון שמצדיק פגיעה בקצבאות ובאוניברסליות שלהם, בשל משתמטים ורמאים. את המשתמטים ואת הרמאים צריך ךתפוס ולהעניש בכל חומרת הדין ולכל שאר עם ישראל יש להתייחס כזכים וטוהרים ורשאים להנות מהספק כל זמן שלא הוכח אחרת.
  ב"הארץ" דווקא שמחו מאד היום להכרזות של ביבי וקבעו כי מההטבות לקבלן ייהנו רוכשי דירות (אלה שיוכלו להרשות לעצמם לקחת משכנתא כי יש להם עבודה יציבה ובטוחה לטווח אורך) ואשר לכל אלה שלא ייהנו מההטבות כי הם מתחת לסף, אליהא ד"הארץ" זה מפני שסף המס אצלנו גבוה. נו, באמת.
  ועוד מילה. קראתי היום כי גם קבלני השיפוץ רוצים אישור להעסקת עובדים זרים. למה צריך למקצוע הזה קבלנים? פעם שיפוצניק היה שיפוצניק ועשה את העבודה עצמו, אם הוא לא מסוגל שייחפש לעצמו מקצוע אחר. מתווכי עבודה יש לנו כבר בשפע.

 5. ברטולט ברכט

  כשבאה העת לצעוד

  כשבאה העת לצעוד, רבים אינם יודעים
  שהאויב הוא הצועד בראשם.
  הקול המחלק להם פקודות
  הוא קולו של האויב.
  זה שמדבר על האויב
  הוא האויב עצמו.

  כשהמנהיגים מדברים על שלום

  כשהמנהיגים מדברים על שלום
  פשוטי העם יודעים
  שהמלחמה מתקרבת.
  כשהמנהיגים מקללים את המלחמה
  צוי הגיוס כבר נכתבו.

  המלחמה הבאה

  המלחמה הבאה
  אינה הראשונה. לפניה
  היו עוד מלחמות.
  כשהאחרונה נסתימה
  היו מנצחים ומנוצחים.
  בצד המנצח פשוטי העם
  רעבו. בקרב המנצחים
  פשוטי העם רעבו גם הם.

  תרגם: אהרון שבתאי