על צמיחה, עסקים וקהילה

איציק ספורטא

דרור שהגיב למה שכתבתי בנושא הצמיחה, שאל מהי צמיחה? במאמר שפורסם ב"תיאוריה וביקורת" בשנת 2001 התייחסתי לנושא מדדי הצמיחה ומשמעותם, למתעניין/ת מצורף המאמר. הצמיחה כפי שנמדדת היום אינה לוקחת בחשבון נושאים הקשורים לשוויון, ואיכות חיים בכלל, ובכך מכתיבה לנו דיון שמנתק אותנו מהדברים החשובים באמת.

בערב החג הוקדשו במוסף כלכלה של "הארץ" כמה עמודים לתרומת עסקים לקהילה. נכתב כבר בנושא באתר זה על ידי יעל ברדה, אבל חשוב לחזור אליו מפעם לפעם. הדבר הבולט ביותר במאמרים הוא האימפריאליזם של החשיבה העסקית. אפשר לעשות משהו בגלל הרבה סיבות, אבל אצל האדם העסקי כמעט תמיד פעולה מקבלת משמעותה רק אם היא מוסיפה לסיכויו של הארגון להרוויח. כמובן שזוהי תפיסה משטחת ומרדדת, כי מה יקרה אם מישהו יוכיח שאין הפעולה החברתית, כביכול, משפיעה על רווחים, האם אז נזנח אותה?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.