קווים לדמותו של קפיטליסט ישראלי

יוסי דהאן

השבוע כתב חברי איציק על הכלכלה של שכר המנהלים (7.4.2004), ב y-net מדגים שלומי גולובינסקי את מעלותיו של הקפיטליזם הישראלי – החברה מפסידה, החברה מרוויחה, מה זה חשוב? אתה את המיליונים שלך ממשיך למשוך מן הקופה של החברה הציבורית.

קחו למשל את אברהם ליבר, סגן יו"ר התאחדות הקבלנים, ובעל חברת הנדל"ן והתשתיות "ליבר" הנסחרת בבורסה המקומית, החברה הפסידה בשלש השנים האחרונות 30 מיליון שקל, זה לא מפריע לקבלן ליבר, שמתלונן על התמוטטות הענף בשל מחסור בעובדים זרים, למשוך תלושי משכורת בסך 1.9 מיליון שקלים בשנת 2003.

או יהודה אוריאלי, השולט בחברת "שמחה אוריאלי", שהתמודד על ראשות עיריית הרצליה להגן על האינטרסים של בעלי המרינות, מר אוריאלי לא מהסס לרגע לפני שהוא דורש למשוך תלושים בסך 1.1 מיליון שקלים בעוד חברתו הציבורית הפסידה  29 מיליון שקלים. בכתבה יש תיאור של עוד מספר דמויות מגבירות צמיחה ומעודדות תעסוקה, מאותם יזמי מופת שנתניהו מאיים שהם ירדו מהארץ אם לא נזרים לכיסם הטבות נוספות על חשבון הקופה הציבורית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אנונימית

  אין לי מושג איך לכתוב את זה קצר ולעניין. מקווה שלא יצא ארוך, ומקווה שמישהו יענה לי.
  מצד אחד, די ברור לי שלא ייתכן מצב בו איש אחד למשל צובר הון ששולט במדינה שלמה, שקונה שטחים נרחבים והורס אותם במדינות אחרות, שמעדיף לייצר כלי נשק על פני אוכל. שיש לו הרבה יותר ממה שהוא צריך גם כדי לחיות את החיים הכי מפנקים. כשמדובר במפעל לייצור טילים למשל, אז ברור לי שאין הצדקה. אבל אין clear cut.
  גם לפני המון המון שנים היו אנשים שנשארו מאחור. שהיו פחות מוכשרים לתקופה בה חיו. וייתכן שגם אז הם מתו מרעב.
  ואז אני מגיעה ל "מצד שני". ההתקפה על בעלי ההון היא כה גדולה (ואת זה אני דווקא מבינה!), ומהאדם הקטן מבקשים לתרום ולתרום, עד שמי שנמצא באמצע כבר מרגיש רע אם הוא הצליח לגמור את החודש בלי מינוס ואפילו קנה אופניים חדשים.
  אם אני מוכשרת, ויצרנית, למה הקפיטליזם גורם לי לחשוב שאני חלק ממנו ?
  כשברור לי שביני לבין מחזיק המניות העיקרי במקדונלד'ס אין ולו חצי דבר ?
  אני מקווה שתבינו מהטקסט המבולבל הזה מה מפריע לי. יש לי עוד הרבה מה לכתוב אבל זה נראה לי נובע מאותה נקודה.

  תודה.

 2. פחזנית

  ניכר בך, חרף הטקסט הבלתי ברור שכתבת, שאי-צדק חברתי מעסיק אותך. נדמה לי שאת מתוסכלת מתחושת שייכות כפויה ובלתי-מוסברת לענן האפור והמטושטש שאת מכנה "קפיטליזם".
  אם הניחושים שלי נכונים, אני מציעה לך לקרוא דרור לצו מצפונך. התירי את כבלייך והכירי בכך שאת שייכת דווקא למחנה השני – הסוציאליסטי. הצטרפי (ולו רק במחשבותיך) לאלה המבקשים לכונן כאן חברה צודקת, התומכת בכל אחד מבניה, אפילו על חשבון היעילות הכלכלית.

 3. אנונימית

  עכשו אני יותר מבולבלת.
  מה, איך.
  אדם עובד. רוצה להנות. ואז זה מגיע לנקודות שבהן הוא לא יודע מתי זה טוב לו ומתי הוא משרת גורמים שלמעשה פועלים להזיק לו.
  מן ערבוייה של איך פרום, עם איין ראנד. בלגן.

 4. אנונימית

  אני חושבת שהספר "שאו את נס האספידיסטרה" של אורוול מסביר קצת מה אני מרגישה