צאתך לשלום מרדכי

סמי שלום שטרית

למרדכי, אח וגיבור יקר, אני שולח לך כאן מעומק לבי ושל רבים מאוד, ברכת `צאתך לשלום` מהמחבוש הציוני ומי ייתן ותזכה במהרה לצאת בשלום גם מהגטו הציוני-האשכנזי המכונה מדינת ישראל.

אני נרגש עד דמעות וכמו רבים סופר את הימים והשעות לשחרורך, ויחד עם זאת חרד מאוד לעתידך בתנאים המרושעים שהטילה המדינה על שחרורך.

עם כל ההתרגשות והשמחה, אני רוצה גם להכות על חטא ולהתנצל בפניך שאני באופן אישי לא עשיתי כמעט דבר נגד הפשע של חטיפתך וכליאתך, מלבד כתיבה וחתימה על עצומות. מעט מידי ומאוחר מידי. חלפו כמה שנים עד שאנחנו המזרחים התחברנו אליך בפומבי ורק ב-1993הקדשנו לך גיליון של "עיתון אחר" ופרסמנו אז את שירך "אני המרגל שלך" לראשונה. לקח לי עשור שלם עד שיצאתי במאמר "מרדכי ואנונו לחופש נולד" בעיתון "העיר". אני בוש בכך ומצטער צער רב. איש לא שחרר אותך מהכלא אלא אתה בעצמך, בנחישותך לעמוד על מעשיך ודבריך למען עולם נקי מנשק גרעיני. הרי יכולת להביע חרטה ולהשתחרר מוקדם יותר, אך הלכת עד הסוף, עד היום האחרון, כדי שלא תישאר חייב דבר למנוולים. גם על כך אני עפר לרגליך.

אני לא יודע עד כמה אתה מעודכן לגבי השינויים בסביבה ממנה נותקת באכזריות כמעט דור שלם, אבל לא איש בשורה אני. המדינה ממשיכה להתחפר בתוך חומות וגדרות כשהיא מותירה מאחור את הפלסטינים מנושלים, מדוכאים ומורעבים יותר ומיואשים מאוד. מיום ליום דומה מדינת היהודים יותר ויותר למבצר גרעיני של מטורפים. בדימונה בטח הכפילו ושילשו את כמות הגרעינים מאז שעזבת אותם והכור עצמו לפי עדויות מומחים בעולם, רק הולך ומתפורר ודולף לאוויר ולמים של תושבי הנגב, והנורא מכל עוד לפנינו. גם האבטלה והעוני בדימונה ובשאר העיירות והשכונות והכפרים שולשו ועמם הייאוש. והכי עצוב – מאז המעשה הנועז שלך לא קם אף לא אדם אחד נוסף מתוך המוסד הגרעיני, אף לא קול נוסף נשמע מאז. על החוטף שלך, שמעון פרס, זה שפתח את הפיצוחייה בדימונה, ודאי שמעת – הוא זכה בפרס נובל לשלום ולא מזמן חגגו לו כל שועי העולם יום הולדת שמונים, ביניהם הרבה סופרים, משוררים ו"אנשי רוח" צבועים ומוגי לב. וכן, הוא עדיין יו"ר מפלגת העבודה ושוב מצטרף בקרוב לממשלת הליכוד.  אין חדש תחת השמש – רשעים יעלוזו כתמול שלשום.

ובכל זאת קרן אור – צעירים רבים בארץ ובעולם מתעוררים מול גלי האלימות, נגד הנשק הגרעיני ונגד הכיבוש. בישראל כבר למעלה מאלף סרבני גיוס המתנגדים לכיבוש, ויותר ויותר צעירים מצטרפים למאבק נגד החומה והסיפוח האלים של שטחים פלסטיניים. אתה, מרדכי, ניצב גבוה כמגדלור לצעירים רבים אלה בארץ ובעולם שחלקם רק נולדו כשהוכנסת לכלא.

ולבסוף – אני יודע שפעילים רבים בארץ ובעולם למענך ולמען פירוק ישראל מנשק גרעיני, מתכננים אירועים וכנסים ועצרות לרגל שחרורך. בתוך כל ההתרגשות הזאת, הייתי מבקש מכולם להמתין למוצא פיך ולכבד אותו, כי העניין החשוב ביותר כרגע הוא החופש שלך ואותו אין לאיש הזכות לסכן. המנוולים הרי מסוגלים לכל והם רק ימתינו לתירוץ הראשון שיזדמן להם. את הקורבן הגדול נתת פעם אחת ואסור שתהיה פעם שנייה. באמצעות ההקרבה הגדולה שלך, הענקת לנו מודל, הענקת לנו גיבור, הענקת לנו סמל. יותר מזה אל לנו לבקש ממך, אלא לאחל לך חיים פרטיים מלאים וחופשיים ככל האפשר.

בברכת חופש ובאהבה,

סמי

דר` סמי שלום שיטרית הוא מחברו של הספר "המאבק המזרחי בישראל 1948-2003" שיצא לאחרונה לאור בהוצאת "עם עובד".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור

  אילו הייתי קורא למרוקו ממלכה נחשלת ומפגרת הייתי מואשם בצדק בהתנשאות. אם הייתי קורא לפלסטינים עם של רוצחים היו מוקיעים אותי כגזען. אם הייתי מכנה את נתיבות חצר באבות חשוכה היו מתנפלים עליי בקריאות חמס. והכול בצדק. אבל לכנות את מדינת ישראל "גטו ציוני אשכנזי" זה בסדר. אני לא נעלב, אבל קצת הגינות לא תזיק – יש במדינה הזאת כשבעה מיליון אזרחים בעלי דעות שונות ומגוונות.

 2. משה

  סמי, נדמה לי שפעם העלית על נס את דבריו של בני תורתי שעמד על כך שיוצרי מוסיקה מזרחית לא ייצרו זבל אלא יוציאו מתחת ידם יצירה איכותית שאיתה הוא יכול "לצאת למלחמה".

  אתה רוצה לשנות? אדרבא. כוחך במילים – תכתוב מילים כאלו שאיתן ניתן לצאת למלחמה. הביטוי "גטו ציוני אשכנזי" בהחלט לא נמנה עליהם.

 3. ליאור

  ד"ר שלום כאשכנזי קיבוצניק וישראלי נראה לי שכמה שננסה להתדבר בינינו לא נצליח, אתה את הפרנסה שלך מקבל מזה שאתה מעלה אשכנזים באש. כמה שחשבתי שיש לנו דברים משותפים אולי צודקים אלה שמקבעים את הגזענות
  ואתה בתוכם.

 4. דרורית

  יש במדינה הזו למעלה מ- 10 מיליון בני אדם. כ- 6 חיים כבעלי אזרחות, כ- 4 חיים נטולי אזרחות, ארגון והגנה וכמה מאות אלפים של מהגרי עבודה חיים ברדיפה מתמדת.

 5. דרורית

  כ- 2 מיליון מתוך 6 מיליון האזרחים מצויים מתחת לקו העוני או קצת מעליו. הערבים והמזרחים מיוצגים באוכלוסיית העניים באופן לא פרופורציונלי לחלקם באוכלוסייה הכללית.

 6. דני זמיר

  צאתך לשלום מרדכי ואנונו.
  עתה משסיימת לרצות עונש כבד בשל נסיונך להרוויח בצע כסף ממכירת סודותיה הצבאיים של מדינת ישראל, מעשה שביצעת תוך הפגנת אטימות מטורפת לסיכון שאתה מסכן בכך את בני עמך, משפחתך ושכניך, אני מקווה שיהיה בך אומץ הלב להודות על טעויותיך ולצאת לדרך של שלום אחווה פיוס ונכונות להיות שותף למפעל יוצא הדופן בתולדות העמים של העם היהודי ששב לארצו והקים בית לאומי, ושתצטרף לנסיון להפוך את המקום הזה לבית ראוי.

  לא תכיר את מדינת ישראל מרדכי.
  מדינת ישראל נמצאת סוף סוף בדרכה לסיום הכיבוש המיותר והמתמשך של השטחים שכבשה מירדן ומצרים ושבהם חיים הפלסטינים השואפים להקמת ישות לאומית עצמאית ושחלק ניכר מהם טרם הסכין עם העבודה שהיהודים זכאים למדינת לאום משל עצמם.
  לא תאמין מרדכי, אבל אריק שרון, כן מה שאתה קורא, מוביל תהליך יציאה מרצועת עזה בתמיכת – תחזיק חזק- נתניהו, אולמרט ולבנת.
  יותר מכך.
  במדינת ישראל אף אחד (חוץ ממי שמתפרנס ועושה מזה קריירה עיתונאית או אקדמית או אחרת) אף אחד כבר לא באמת מאמין שיש משמעות למוצא העדתי. זה לא שאין הבדל מובהק בין זכאי תארים ובין שוכני בתי הסוהר וגם בין הרכב העשירונים, זה לא שאין מקום לביצוע אפלייה מתקנת.
  אבל בגדול, ברוח הישראלית, בתרבות שלה, בנימים הדקים שלה אף אחד לא מתעניין מאיפה ההורים שלך באו כדי לתת לך תפקיד או כדי להעסיק אותך, או כדי לעזור לך לאחר שהחלטתם אתה ובתו/ה להתחתן. נשיא המדינה, רמטכ"ל, שר החוץ, שר הבטחון כולם אוישו ע"י אנשים טובים שהיותם מזרחיים לא שינה כלום. לא לטובה ולא לרעה. אם שינה, שינו ההחלטות שלהם ותפיסת העולם שלהם.
  המוזיקה הספרות השיח ברחוב, כולן מושפעות ערב רב של השפעות ותרבויות, נשטפות בגלי התרבות האמריקנית הגלובאלית הכובשת דרך המדיה את העולם ויוצרת יצירה משונה שהיא היא "התרבות הישראלית"- לפרקים משעשעת, לפרקים וולגארית ובסיכום כולל: מקסימה וייחודית.
  אתה מבין מרדכי: כאן בחוף הים התיכון הקמנו סוכה רעועה פתוחה לרוחות השמיים מטה ליפול. על שפת אותו ים שלתוכו נשפך מדי פעם ביוב. נכון, לא משהו לכתוב עליו הביתה. נטול מסורת – מושפע מדי. לסוכה שלנו אין קירות אבן מפוארים, קשה להצמיח משהו באדמתה וגם הולכים מכות לידה מדי פעם.
  אבל הסוכה הזאת מרדכי זה הבית.
  ואתה מבין מרדכי- אתה יותר מכולם בטוח מבין- שמי שאין לו כלום בעולם גם סוכה קטנה לחוף ים היא עולם שלם.

  גם ערביי ישראל מרדכי, אוכלוסיה כנועה ומפוחדת זקפה את ראשה נאבקת על זכויותיה בגאון (אם כי מונהגת ע"י פוליטיקאים שרובם כושלים וקצרי ראייה כמו חבריהם בציבור היהודי) ורואה במדינת ישראל מדינה ראויה וטובה, עד כדי כך שגם מי שניתנת לו האפשרות להשאר בביתו ולהיות לאזרח המדינה הפלסטינית, מעדיף להשאר אזרח מדינת ישראל ולא תושב מדינת אחיו, הפלסטינית.
  כן מרדכי זמנים משתנים ואתה יכול להיות חלק מכך.
  סלחנו לך .
  שילמת די על חולשות האנוש שלך שדחפו אותך, רווק מתבגר וערירי לנסות לפצות עצמך על התסכול של לילות הבדידות הגדולים במחוזות לא לך.
  אל תושיט ידך לשונאי עצמם ולשונאי ישראל שכמסורת אבותיהם מחליפים את הסיבה ולא את מושא השנאה.
  היה ישר וכן עם עצמך: מי הם אלה המריעים לך?
  האם אי פעם לחמו כנגד הפרת זכויות אדם בסוריה, סעודיה, ברשות הפלשתינית, במרוקו או בעיראק הסדאמית? האם אי פעם יצאו כנגד רצח העם בצ'צניה, ברואנדה, בסודאן?
  מלאה הארץ חמס וחמאס מרדכי.
  איננ ו צדיקים אך מולנו מתקבץ אספסוף מוסת, שצדק יושר והוגנות איננו לחם חוקו. הכה את ישראל והיהודים ותהיה אחד משלנו, מהשמאל הרדיקאלי הכלל עולמי האוניברסלי.
  הזהר מהצבועים מרדכי.
  הזהר והשמר לנפשך מאד כי הם רוצים אותך כקרבן זבח לאליליהם הכוזבים.
  אין להם שום ענין במרדכי ואנונו האדם, ב"טוב" ובראוי" לך,. יש להם ענין בסמל, סמל מעונה סובל עד אין קץ.
  ואתה הלא הרי יודע את האמת.
  הלכת רחוק מדי כי נדחפת למקום לא לך.
  אמור לסמי שלום שטרית- אל תהיה אחי היקר, ואל תסית אותי למעשה איוולת נוסף.
  ו אם באמת אתה חושב עצמך לאחי אז אולי מוטב בלי משפחה.

  שלך, בהוקרה,
  דני זמיר, ולכבוד ערב יום השואה ולשון הביבים של סמי שלום שטרית גם נינו הגאה מאד של אברהם שפילפוגל, שגווע ברעב למוות עם בני משפחתו ברחובות גטו לודז הרעב בחורף 43, רק על שום היותו יהודי.
  (ולמרות שלא הייתי שם אני משוכנע שאיש משומרי הגטו לא התעניין אם הוא ציוני או חילוני -והוא לא היה- וגם לא בירר לאיזו עדה בדיוק הוא השתייך).
  טלו קורה מבין עיניכים חברים- הגיעה העת.

 7. matityaho

  הנה לינק לכתבה שפורסמה היום בגרדיאן הלונדוני בנוגע לזעם על העונשים הנוספים שהוטלו עליו:

  http://www.guardian.co.uk/israel/Story/0,2763,1193735,00.html

  Anger at restrictions on Vanunu

  Duncan Campbell
  Saturday April 17, 2004
  The Guardian

  Protests were lodged yesterday against the restrictions that are to be imposed on the Israeli nuclear whistleblower Mordechai Vanunu, who is due to be released from prison next week.
  Vanunu, who will have served 18 years for revealing details of Israel's nuclear arsenal, is to be forbidden to have contact with foreigners either in person or by correspondence. He will not be allowed to leave Israel or move from his home town without reporting to police.

  "This is ludicrous and in breach of international law," said the Labour MP Jeremy Corbyn, who is to travel to Israel next week as one of around 90 supporters who plan to welcome Vanunu on his release from Shekma prison in Ashkelon.

  Mr Corbyn said at a press conference in London that one of the reasons for going to Israel was to demonstrate the international concern about Vanunu. Around 40 British supporters, 30 Americans and others from Japan, Poland, Italy and elsewhere in Europe are due to be outside the prison for his release on Wednesday.

  The restrictions put on Vanunu are based on clauses 108 and 109 of the state of emergency statute passed by the British mandate in 1945. Vanunu will be allowed to choose where he lives, but will not be able to leave that town or city without police permission. He will not be allowed to go near foreign embassies, borders, ports or airports.

  He will also be barred from talking about his work as a technician at the Dimona nuclear plant, or the circumstances in which he was kidnapped by the Israeli security services in Italy in 1986.

  The restrictions are due to last for six months, after which they can be renewed. If he is found to be in breach of the restrictions, he could face another trial.

  David Polden, of the Campaign to Free Vanunu, said that it was unclear whether Vanunu would be able to talk to his adoptive parents, the American peace campaigners Nick and Mary Eoloff. It was also unclear whether he would be able to answer journalists' questions, even if they are directed to him via a third party.

  Susannah York, the actor, who has corresponded with Vanunu, said that he was anxious for a non-confrontational exit from prison.

  "I want to look forward, not back," he had written to her in a letter 10 days ago.

 8. דרור

  אבל צר לי לאכזב – אין קשר ישיר בין השואה לבין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, או לעובדה שישראל מפלה אוכלוסיות כאלה ואחרות מבין אזרחיה.
  הנרצחים בשואה לא מתו לשם מטרה כלשהי. רובם היו אנשים פשוטים, לעתים אפילו קשי-יום, שהובלו בעל-כורחם למחנות השמדה. רק מעטים מהם ייחסו לאסון שקרה להם משמעות מיוחדת, ואם כן, רובם עשו זאת בדיעבד (אם שרדו).
  מדינת ישראל קמה, לדעתי, כתוצאה ישירה של השואה. התמוטטות המרכז היהודי בפולין, שהיה הגדול ביותר במאה ה-20, רצונן של ארה"ב, רוסיה ומדינות אירופה לפתור את בעיית הפליטים היהודיים מחוץ לשטחיהן, ונכונותה של התנועה הציונית בארץ לקחת על עצמה את פתרון הבעיה. אפשר לצפות שמדינה שהוקמה כתוצאה של זוועה כזאת תגלה רגישות יתר לעניינים כמו זכויות האדם וזכויות מיעוטים. אבל כולנו יודעים שהדברים לא עובדים כך בעולם האמיתי. אפשר למחות ולהיאבק נגד עוולות, אבל לא צריך לגייס את השואה.

 9. סמי שלום שטרית

  מה גזעני בביטוי "גטו-ציוני אשכנזי"? איזו מלה מהשלוש היא הגזענית? או שמא שלושתן יחד? הביטוי "ציוני-אשכנזי" כפי שהסברתי במקומות אחרים, אינו ביטוי אתני, אלא פוליטי אידיאולוגי. היום מובילים את בניית הגטו הזה יותר מזרחים (במוצאם) מאשר אשכנזים. מאז חזונו של נביאנו הרצל: "אנו נבנה שם חומת מגן של אירופה נגד הברבריזם האסיאתי", לא השתנה הרבה כאן, רק שהוא לא חזה את המזרחים בונים את חומות הגטו. הנה אנחנו עדיין בונים חומות של אבן וחומות מנטליות, מתחפרים ומתבצרים ומתחמשים מכל הבא ליד. אז באמת זה לא גטו של ממש, כי הוא פתוח לים (מזל שלא הלכנו לאוגנדה), אבל מבחינה מנטלית, תרבותית ואידיאולוגית זה בדיוק מה שאנחנו עושים כאן. מרכזים את היהודים בגטו אחד גדול, כמובן עצמאי, חופשי ומאושר, אבל עדיין גטו. אין שום דבר גזעני בביטוי הזה וכל מי ששולף את טיעון הגזענות, סתם מפזר עשן ולא מתמודד באמת עם הטיעון הפוליטי לגמרי. תגידו איזה חלק הכי קשה לכם, אולי נקרא לזה "גטו יהודי-גדול", יאללה בבקשה. אבל אז מתפספס העניין הציוני, כלומר הממד הלאומי, וכמובן הממד התרבותי האירופי אליו דרך אגב שואפים כולם היום, אשכנזים ומזרחים כאחד. אם תרצו להוציא לגמרי את העוקץ הגזעני שלכם מהסיפור, אז אומר לכם שיש היום לא פחות "ציונים-אשכנזים" מזרחים במוצאם מאשר אשכנזים במוצאם. אני חושב שהעניין הוברר עד תום. עכשיו תתמודדו עם הטיעון הפוליטי, בלי לפזר עשן בבקשה.
  ורק דרך אגב — מה דעתכם על ואנונו… גרעינים… פיצוחים… משהו…

 10. לאמשנה

  ואני לא הייתי בכלא 18 שנה.

 11. דרורית

  ציטוטים מדבריך:
  "אין קשר ישיר בין השואה לבין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, או לעובדה שישראל מפלה אוכלוסיות כאלה ואחרות מבין אזרחיה"
  ולאחר משפטים ספורים
  "מדינת ישראל קמה, לדעתי, כתוצאה ישירה של השואה."
  וכתוצאה מהבלבול שאחז בי לרגע אבקש לשאול אותך שאלה:
  האם לדעתך הקשר העקיף בין השואה לבין הסכסוך הישראלי-פלסטיני ובין אפלייה פנימית במדינת ישראל עובר דרך הקמתה של מדינת ישראל?
  אם כן, הרי שאנחנו מסכימים לחלוטין.
  ואם לא, אשמח אם תפרט את מסלוליו של הקשר העקיף, כפי שאתה רואה אותו, בין השואה לבין הסכסוך והאפלייה?

 12. יוסי לוס

  מרדכי ואנונו הוא איש מדהים שהצליח להרים את עצמו בכוחות עצמו מביצת סדום ועמורה שכולנו שקועים בה עד צוואר. לטעון שהוא עשה זאת בשביל בצע כסף, היא התחמקות זולה מדי מהתבוננות באיש ובדרכו.
  מרדכי ואנונו הוא אדם משכמו ומעלה.
  מעבר להקרבה העצומה שלו למען המין האנושי, ולא רק למען השבט שלו (ואין סתירה בין השניים כל עוד השבט לא מעמיד את עצמו נגד המין האנושי), אין לי ספק שמדובר באדם עם יכולות נפשיות עצומות. לשמור על שפיות למרות בידוד ממושך ואכזרי, הוא אפשרי רק אצל אדם חזק ומיוחד במינו.
  אם אנשים שואפים חיים הגונים בחברה הגונה אנחנו, הרי שמרדכי ואנונו צריך להות גיבור נערץ עלינו.

 13. איריס

  מסכימה עם מה שכתבת ועוקבת מרחוק על מה שקורה בגטו של היהודים בישראל. כדי להשוות אפשר לראות מה קורה לקהילות יהודיות לא ציוניות של אנשים שבחרו לחיות במקומות אחרים בעולם, ולא בקהילות גטואיות, כך שיש כנראה אפשרויות נוספות בחיים. הכותרת ב"הארץ" הבוקר מדווחת על "העירכות" לקראת שחרורו של ואנונו, כך שלמי שעדיין לא הפנים יהיה ברור שמדובר במגה-פיגוע מתהלך. הפחד הגדול שלי הוא מהפיצוחיה שפרס פתח בדימונה (איזה צירוף מקרים, ובודאי יקפוץ כבר משיהו להסביר לי ששם יש לישראל רזרבות של אדמות שבמקרה מתאימות בדיוק לעולים מהמגרב, פצצות גרעיניות, סליחה מחקר גרעיני, ופסולת כימית). ואם הפיצוחיה יום אחד תהפוך לפיצוציה – מי ישלם את המחיר? האם הוא יהיה כדאי? מישהו בכלל מוכן לדון בזה בישראל של היום? בפורום הזה?

 14. סמי כנפו

  אבל הוא בעד מדינה פלסטינית!! "יהודים יכולים לחיות בכל מקום בעולם ואין מקום למדינה יהודית" הוא אומר, בדומה לתפיסת עולמם של אודי אדיב וחברי מקי של שנות השבעים, ואנונו לא מכיר שכבר קיימת יישות ישראלית עם אופי, רגישות, נטיות לב, אהבת הארץ עם כל הקושי, והעברית.. אם הוא ממליץ על פתרון כזה .. אז סמי שיטרית צודק !! כאן אז יהיה גטו אמיתי עם שלטון של עריצים ערביים, ובכיכר דזינגוף יהיה עמוד תלייה למען יראו ויראו ..כל בוגדי השלטון, בדומה למה שקיים במדינות דומות…אבל אז.. דרכון אמריקאי יהיה למצרך נדיר ומה גם שהאמריקאים כבר לא כלכך יאהבו אותנו אז….

 15. יוסי לוס

  ההיערכות של מערכת הביטחון לשחרורו של ואנונו היא הפצה של דברים שואנונו אמר ו"אנחנו לא אוהבים לשמוע" כדי לטפח את השנאה הפופולרית לואנונו: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/417028.html
  כאילו לא די במה שעשו עד כה.
  זה מזכיר לי את טיפוח השנאה למהגרי עבודה על ידי שרי ממשלות ישראל. שנאה שלא היתה קיימת בציבור הרחב.
  ממשלת ישראל היא ממשלת שנאה.

  דרך אגב, אני לא מסכים עם כל העמדות שהוצגו כדעותיו של ואנונו ב"עיתונות החופשית". הראיון העיתונאי מתברר הוא שיחה בינו לבין נציג המלמ"ב ונציג השב"כ.

 16. דני זמיר

  1. הסיסמאות חסרות השחר שמוטחות בחלק מהדיונים האלה מטרתן אני מניח למשוך תשומת לב או ליצור דמוניזציה של הצד הנגדי כדי להאדיר את הכותב.

  2. "לא משנה" לא מזדהה בשם ולכן אינני מתכוון להתפלמס איתו.

  3. העובדות אני מבין לא מרתיעות בדרך כלל אנשים מלהחזיק בדעותיהם (גם אותי בחלק מהזמן מן הסתם…), אבל ראוי להתונן ולנסות להתמודד איתן גם כשהן לא מתאימות לדיעות שלנו.
  והעובדות הן שואנונו נסיה למכור ידע בטחוני וסודי עבור כסף.
  כלומר המניע והמטרה שלו היו פיננסיים גרידא.
  האידאולוגיה והדרך הרעיונית שהוא ניתב את עצמו אליהן באו אחר כך, והן ענין להשערות פסיכולוגיות מעניינות.

  4.גירעון המזרח התיכון והאנטרסים של אותם מוקדי כח בחברה הישראלית שעמדו מאחרי תהליך זה הוא נושא ראוי ומעניין, אך נטול כלהקשר לויכוח ה"כאילו תרבותי" שמתפרץ כאן שוב.

  5. כמו שכתבתי יותר מפעם, וטרם הצלחתי לקבל התייחסות ראויה העבודות הן שיראל נתפסת עם כל חסרונותיה כחלופה ראויה ומועדפת על כל חלופה אחרת במרחב, לפחות לפי דעתם של רוב אזרחי שיראל הערביים והדבר מדבר בעד עצמו.

  6. אם תוצע תרבות רלבנטית אחרת, היא תכבוש את החברה בזכות עצמה ולא בגלל ש"מגיע לה".

  7. ד"ר שלום שטרית די להתממות. מי שכותב בערב יום השואה על מדינת ישראל שהיא גטו ציוני אשכנזי התכוון לפגוע להעליב ולעורר מדנים. אבל מותר לו. הוא הרי מתקדם נאור ובמיוחד לא אשכנזי.

  .

 17. יעל

  ראיתי את הסרט מי אתה ואנונו, ואני חייבת להגיד שלא יצאתי מגדרי על פועלו של "לוחם הצדק". הסרט הציע מספר אלטרנטיבות לפיצוח אישיותו הסבוכה של ואנונו. רודף בצע, אידיאליסט, תימהוני, נקמן – זה לא ממש ברור. מה שברור הוא מכל התגובות בעוקץ שיש המון אנשים שרוצים מאוד שהוא יהיה נושא דגל, אידיאליסט לוחם חופש. ובכדי שיתאים להם, הם יקפידו למחוק ולהתעלם מכל פרט שיפריע להם בהערצתם העיוורת. ואנונו נגד נשק גרעיני!!! אז מה אם הוא עבד שם במרץ במשך 9 שנים עד שנאלץ לעזוב כי פוטר????? 9 שנים זה יותר מדי זמן בכדי לנפנף באידיאולוגיה הזו. הוא עבד 9 שנים ולא התפטר כדי שיוכל לקבל פיצויים – שיקול כלכלי קר (לגיטימי) ואחר כך עזב את הארץ אותה כל כך שנא ועדיין שונא. הוא נסע לאוסטרליה ושם התנצר – ושכח מכל רצונו למגר את הנשק הגרעיני במזרח התיכון ומתי הוא נזכר? כשטיפוס מפוקפק בשם גררו הציע לו למכור את הסיפור. כן – הוא קיבל כסף, בסרט זה נאמר בבירור, ולמרות כל מיני ניסיונות להסתיר זאת- תשלום כספי בהחלט היה שם.
  הוא רחוק מלהיות אידיאליסט ורחוק מלהיות נקי כפיים. נקרתה בפניו הזדמנות, גם להרוויח כסף, גם לנקום במקום עבודה שפיטר אותו וגם לנקום במדינה אותה הוא מתעב. תושבי דימונה שלא נשאלו אם הם מסכימים לגור ליד כור גרעיני, העובדים במקום שבריאותם היא הדבר האחרון שחשוב לממשל, תושבי הארץ, כולנו, לא עניינו את ואנונו. אז למה לאנוס את המציאות? כל הרומנטיזציה הזו היא לא במקום, הוא עבר על חוקי המדינה, מטעמים אישיים בעיקר ולא מתוך האידיאלים שתפרו לו.
  זה ממש מביך לקרוא את שירי ההלל כאן.
  וכן אני מסכימה כי מה שנעשה לו לאחר מכן הוא פשע. ושמדינת ישראל אשמה בבידודו הבלתי אנושי. ובעיקר אני מסכימה שנשק גרעיני בארץ הוא נושא הראוי לדיון רציני.
  לא ואנונו הוא האיש שראוי כי ישא את הדגל.

 18. יונית נעמן

  חשוב לי להגיד לך, דני זמיר, שלעיתים רבות השימוש בשואה סותם פיות. האם אתה מודע לעובדה שברגע שאתה
  מעלה על דל שפתותיך את עצם היותך נצר ליהודים שנספו בשואה, אתה מפעיל על שומעיך סוג של מניפולציה? השואה
  משתקת, אין שני לה, היא אולטימטיבית . לאזכורן של שואות אחרות או התעללויות אחרות אין בצלה זכות קיום.
  כמו רבים וטובים מחבריי וחברותיי, עברתי מכבש ציוני (תרצה או לא תרצה – אשכנזי, גם אם מזרחים משתפים איתו
  פעולה), ואני מכירה את ההיסטוריה של יהודי מזרח אירופה ומערבה במאה ה-20 טוב יותר ממה שאתה יכול לתאר לעצמך,
  קראתי עשרות רבות של ספרים, צפיתי בעשרות סרטים, חלמתי "חלומות שואה" רבים מספור. השואה נוכחת בחיי הרבה
  יותר מההיסטוריה של אבות אבותיי, שלא הגיעו לארץ ממזרח אירופה. נדמה לי, שבשל סדרי העדיפויות המשונים המושלים כאן,
  בסוכת היהודים הקטנה, במובנים רבים, עצם היותך "נין גאה של" מנע ממני להיות נינה גאה של.
  זכר השואה – נוכח תמיד וכמעט באין עוררין בראש ההיררכיה, ולצערי פעמים רבות מגוייס, בלי מחשבה יתירה כתירוץ
  (להתחמשות חסרת פרופורציה, להשמדת תרבויות, לניצול וגזל של אדמות ושל משאבים אנושיים).
  חשוב לי להגיד לך, דני, שמאבק למען זכויות אדם אינו צביעות, וזה שנדמה לנו שבארצות אחרות אין לו קיום, זה לא פוטר
  אותנו מאחריות. דווקא אותנו, אם אתה מבין למה אני מכוונת. למה תמיד אנחנו משווים את עצמנו לגרוע יותר? ככה נוהג
  עם סגולה?
  ואנונו לא קיבל אגורה שחוקה על המידע שמסר, וגם לו קיבל, איזה בנאדם היה מוותר על החופש שלו, למשך כל ימי חייו,
  תמורת כל הון שבעולם? מוכרחה להיות סיבה עמוקה יותר. אבל אזכור השואה מקפיץ את כולנו לדום מתוח, ומקשה על
  דיון ענייני (שגם לשואה יש בו חלק, אבל לאו דוקא מהצד של היהודי הנרדף וחסר המולדת).

 19. דני זמיר

  את לא סתם צודקת.
  את ממש ממש צודקת.
  השימוש בשואה הוא מניפולציה של הממסד האשכנזי ציוני.
  "אכלת אותה בענק", כי משפחתך לא נפגעה בשואה.
  הזכרת השואה יום אחד בשנה נועדה למחוק ולגמד "שואות" של עמים אחרים. (מזל שבי"ס קדמה ידע להתמודד עם הסילוף הנורא הזה כמו שצריך).
  ובכלל ממש השתכנעתי שכל הענין הזה של שואה זה מכשיר לקביעת היררכיה חברתית בארץ הזאת.
  אני מציע לך יונית לבדוק בהמשך עקבי לגישתך הנ"ל אם בכלל התקיימה שואה. אולי זו גם כן המצאה מניפולטיבית של האליטות האשכנזיות ששולטות בנו ביד רמה.
  אה, שכחתי כמעט, ואנונו רצה לפרסם את החומר שלו בחינם ב"דבר" אבל הם לא הסכימו אז הוא נאלץ להסכים לקחת כסף מהאנגלים בשביל לפרסם את זה אבל הוא יתרום הכל לאגודה לזכויות האזרח. בטוח.
  בקיצור, חבל על הזמן של כולנו אם זאת רמת הויכוח והטיעונים.

 20. יוסי זיו

  גטו ציוני-אשכנזי, מה פה גזעני? פרוטוקולים של זיקני ציון, מה פה גזעני?
  והממ.. הממ…בניגוד לא.ב. יהושוע, החלאה הזה, שהוא גם חרה של סופר, ושיש לו חבר אשכנזי נאלח – עמוס עוז, נו, זה מקופסא שחורה, הגזעני הזה, ובכן, בניגוד ליהושוע (טפו), שברח מזהותו המזרחית (רגשי נחיתות שנובעים מגזענות מוסוות), מרדכי ואנונו לא ברח ממנה, מזהותו המזרחית! שהרי הנצרות נוצרה במזרח!
  איפה איריס מזרחי כשצריך אותה!!!
  זה לא בה להכחיש שבוואנונו התעללו והשפילו אותו ללא שום צורך. אבל כמות ההבלים שמותר לכתוב כאן ב"העוקץ" ראויה לכל שבח. ברצינות, כל הכבוד לעורכים שלא עושים צנזורה.

 21. דריוס קרופוטקין

  כבר הרבה מאוד שנים לא קראתי מאמר כל-כך דמגוגי כמו זה של מר זמיר. איפה אתה חי בדיוק? מדינת ישראל שאתה מתאר היא וריטואלית לחלוטין. איך אתה לא מתבייש להתנפל בדמגוגיה מרושעת כזאת על סמי שלום שטרית?

  אתה כותב שבישראל אף אחד לא מאמין שיש משמעות למוצא עדתי. מה אתה א ו מ ר…
  למי בדיוק אין משמעות כזאת? אולי למפלגה הגזענית ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית- שינוי? 15 חברי כנסת כולם אשכנזים גזענים שבגזענים עם איזה עלה תאנה ומשת"פ ירוד אחד ממוצא מזרחי. לחבורה הקריפטו-פשיסטית והנאלחת הזאת לא איכפת ממוצא עדתי? מה אתה מחנטרש לנו במוח.
  אתה מוסיף וכותב- מעניין שלא למדת כלום, אבל ממש שום דבר מאתר העוקץ- על שר חוץ מזרחי ועל שר בטחון ועל נשיא המדינה ממוצא מזרחי? זה מעניין את הסבתא של המזרחים הביקורתיים. מתי בדיוק שמעת משלוש הבובות האלה , הכלבלבים האלה של האשכנזים אל הבעיה העדתית? תגיד לי איפה בדיוק אתה חי?.

  חבל, חבל מאוד דני זמיר. ואני דווקא ציפיתי שאחד כמוך שחי בקבוצת כנרת, שם התרחשו האירועים הטראומטיים ביותר כלפי המזרחים, דווקא יסיק כמה מסקנות. אבל הנה באה התנפלותך הפראית על סמי, שלא אמר אף מילה גזענית חלילה כלפי האשכנזים , ואתה מאשים אותו בשפת ביבים.

  אבל אולי בעצם התשובה טמונה במקום אחר. קשה מאוד להרבה אשכנזים במדינה הזאת לשאת את העובדה שמי שהעלה את נושא האטום לדיון ציבורי, ומי שציפצף צפצוף אחד ארוך על כל מערכת הערכים הבטחוניסטית, ובחלקה גם גזענית כלפי כל מה שהוא לא אשכנזי- הוא מרוקאי משוכנה ד' בב"ש שהראה לכולם מאיפה משתין הדג.

 22. ליאנה

  ואיומות. ההגבלות שעומדים להטיל עליו עם שחרורו מקוממות בלתי נסבלות וחסרות הגיון, רודפים אותו וזה ברור וכל העסק הזה מתאים למשטרים אפלים. אבל כל שאר הרומנטיקות שמנסה סמי שלום שטרית לברוא סביב דמותו כסמל ודגל נראות מופרכות לחלוטין ולא משכנעות. אולי בגלל שבאיראן עמלים על ייצור פצצה ומדברים שם על חורבן "השטן הציוני". אולי בגלל כל מיני הפרעות קלות בדרך לשלום כולל באזור. ואולי מפני שואנונו עצמו פשוט לא סובל את הארץ, התנצר ולקח כסף עבור האינפורמציה שמסר. גם הניסיון להפוך את שמעון פרס לשטן מגוחכת.
  מעבר לזה המדינה באמת על הפנים, נראית רע ומתנהגת רע מאוד. תיאוריו של סמי שלום שטרית את המקום מדוייקים למדי. הארץ הפכה למגרש בטון, קסרקטין, הכל סובב סביב הסכסוך המחורבן עם הפלסטינאים, סביב השנאה, סביב אי הרצון העיקש לפנות את ההתנחלויות, אפרטהייד, כספים בכמויות למתנחלים, גזענות, שחיתויות, מעט עניים המון עשירים – קקה.
  את כל הרע הזה סמי שלום מכנה – גטו ציוני אשכנזי. אומר: אשכנזי = רע. מילא אני מוותרת על המשוואה ציוני = רע. זה כבר ויכוח מסובך ורחב יריעה שאי אפשר לנהלו על רגל אחת. אבל כמה חבל שסמי שלום מכניס את הסממן האתני למשוואה. לדעתי זאת התרסה מיותרת. נכון, שכחתי, מדובר ב"תודעה". לסמי שלום שטרית – אם העניין אינו אתני, למה לא לשנות את ניסוח המשוואה? האם לא מספיק מתריס להגיד סתם גטו ציוני? אני אמנם ציונית אבל בכל זאת נראה לי שהגדרה שאין בה סממן אתני עדיפה ומקלה על הדיון. אם זה לא באמת חשוב ולא אתני – למה להחזיר את החלוקות המחורבנות האלו? למה להחזיר את הגלגל אחורה וליצור מחנות אתניים? האם המטרה לא שונה? האם לדעתך הסממן האתני לא מעורר אנטגוניזם מיותר? ובלי שום תכלית נראית לעין. שום תכלית חיובית אין בזה. לא בטווח הקרוב ולא בטווח הרחוק.

 23. matityaho

  שיתוף הפעולה של השב"כ בפרסום כה דמגוגי וזול
  של החקירות של וענונו כמה ימים לפני שחרורו, מזהה לנו בדיוק רב
  את השילוב הכה מוצלח של הלאומיות עם בעלי ההון.
  בעלי ההון מצד אחד הם אלה שמחזיקים את פרלמנט תיאטרון הבובות שנקרא דמוקרטיה ישראלית
  ומאידך הם מגבים אותו ממה שנקרא פרוייקט אזרחי מובהק כמו עיתון.
  אני לא אביא דוגמא נגדית לעוול, כי אני אנסה לבנות את זהותי על שלילת זהות אחרת.

  כשסמי רושם גטו-ציוני-אשכנזי הוא מדבר על תודעה, שלא מעוניינת לסיים את הכיבוש
  הוא מדבר על תודעה שלא מעוניינת לנהל מחדש את יחסי הדיכוי במדינה
  הוא מדבר על תודעה שפיזית אך גם רעיונית לא מעוניינת ליצור רצף גיאו-פוליטי מזרח תיכוני.

  זה מדהים, ועוד צריך לחשוב על זה לעומק, אבל חומת המגן של הרצל קמה.
  השאלה היא לא ריאלית, איך גרם הסכסוך ומי אחראי על כך,
  אלא כהתחקות אחרי הרעיון והיווצרותו, כניסיון לסמן נקודת אפס, קרי
  כתיבת הספר של הרצל ולחבר אליה קווים חדשים לחומה שקמה היום.

  יש לך משהו רענן במחשבה סמי, עם כל הכאב של האזור,
  שלרגע אני מסוגל לשכוח את החיסולים והרעב
  וללכת לקרוא עוד.

 24. לירון

  אם לא הייתי דוגל נלהב של חופש הביטוי הייתי מתרעם על עורכי האתר שהם נותנים פתחון פה לדעותיו הסהרוריות של סמי שלום שטרית ושותפיו לדיעה.

  ולדריוס,
  משום מה כל איש ציבור מזרחי (ויש,למרבה השמחה,רבים כאלו בימינו) הוא בובה לטענתך.
  בוודאי שאול מופז וכל שאר עשרות הח"כים המזרחיים מפחדים שתחטוף אותם באמצע הלילה יחידת "אשכנז" של השב"כ -אותה יחידה מיוחדת וחשאית ביותר עליה נודע רק משמועות מעורפלות, המתוקצבת מהתקציב החשאי ממנו ניזון גם מפעל הרשע בדימונה ואשר ,נתונה למרותו הישירה של ראש הממשלה האשכנזי עדיין (וגם לכשייבחר יום אחד ראש ממשלה מיזרחי ולא רחוק היום הזה, כבר יימצא טריק כלשהוא להפוך אותו לבובה).
  יחידה זו אמורה להשתמש במגוון של אמצעי שטיפת מוח והיפנוזה ולא תבחל במידת הצורך גם להשתמש בעינויים פיסיים ונפשיים כדי להפוך את כל אותם אנשי ציבור סוררים לנתינים צייתניים ומתרפסים של האשכנזוקרטיה.
  האח הגדול הוא אפס לעומת האשכנזוקרטיה ומשטרת המחשבות צריכה לעבור השתלמויות אצל השב"כ.

  נשמע כמו פנטזיה פאראנואידית של חולי סיכוזפרניה? (או שסעת בעברית צחה-אותה שפה שהוחייתה בתוך הגטו הציוני הבזוי הזה)
  כן ,אבל מתברר שגם הרבה אנשים רציניים ושפויים למדי עלולים להתפתות לסגל לעצמם ראיית עולם זו שכולה הבל.
  לידיעתך דריוס כל המזרחיים הרבים שאני מכיר הם אוהבי ציון והמדינה-מרצונם החופשי אגב- ולא היו מעלים בדעתם אפילו "להראות למדינה מאיפה הדג משתין".
  ובאשר ל"פיצוחייה" בדימונה: אני באמת מתנצל שאני כזה רפה מוחין ונותן לממסד הביטחוני לעשות בי מניפולציות בעזרת כל מיני "אפיזודות" מההיסטוריה היהודית,אבל אני לא שוכח-בייחוד לא ביום הזיכרון לשואה-
  שהכור הגרעיני,על אף כל הבעייתיות הכרוכה בו, הוקם כדי שלעולם לעולם לעולם כל עוד המדינה הזו קיימת
  אושוויץ לא יחזור על עצמו.
  אפשר לטעון שיש בישראל השקעה מוגזמת מדי בביטחון אבל אפשר להבין את האופי היהודי רדוף הטראומות שיצר מצב זה ואי אפשר לפקפק בטוהר ובכנות הכוונות של הקברניטים שיצרו אותו.

  ולסיום,
  תמשיכו להתייבש לכם בשוליים הסהרוריים אליהם העם היהודי בישראל הצביע ברגליו ודחק אתכם אליהם.

 25. דני זמיר

  דריוס,
  מאחר שאני לא מתחזה וגם לא מתחבא אחרי שם בדוי (כמו שלך?), אז אתה יכול לברר ולגלות שאני לא מקבוצת כנרת ושביקשתי כבר להירשם למחנה שבו יחנכו אותי מחדש לומר אמן אחרי כל דברי פיו של בעל תודעה מזרחית ביקורתית(זאת אומרת אחד שחושב כמוך) שגילה את האור ואת האמת הנצחית בניגוד אלי שממשיך להלך בשבילים האפלים של אי המודעות.
  סוף דבר: התחלנו בואנונו וגמרנו- כרגיל?- בחטאי האליטות האשכנזיות…

 26. ליאנה

  מעט עשירים והמון עניים! כמובן…….

 27. סמי כנפו

  לאלה שמכנים עצמם מיזרחיים ביקורתיים, מיזרחיים בתודעתם, שמכנים את המיזרחיים הציונים הפלורליסטים כלבלבים, וחלאות, אותם אלה שגם מתאבלים על רנטיזי, ואחמד יאסין,וחסים על הפלסטינים האומללים, למה לא באים ביקורת על המזרחיים שצועקים: מוות לערבים במגרשי כדורגל ואחרי כל פיגוע?למה הם לא מבקרים את ההמון המיזרחי על נציגיו במפלגת הכוח שניקראת ליכוד? למה שלא יטיפו לציבור המיזרחי בכלל להיות פרו-פלסטיני במוצהר? ואם אלה כל כך מלינים על גיזענות ושינאה לא היה ראוי שיימנעו מזה בעצמם? זה ניראה רע…ולהתעקשות בהבחנה של ציוני אשכנזי, מה עם ציונים אשכנזים בגולה? גם הם ראויים לשימצה?? ולבסוף.. מה עם ה י ש ר א ל י ם?!!! יש כאלה! לא הכל מתחלק כל כך ברור לאשכנזי-מיזרחי.. ועוד דבר..השינאה כאן זועקת מה עם קצת אהבה..

 28. איריס

  סמי, שלום!
  בתור מי שמכנה את עצמה מזרחית ביקורתית, למשל, יש לי גם המון ביקורת על מזרחיים שצועקים "מוות לערבים". גזענות היא גזענות היא גזענות. אני יכולה לנסות להבין מאיפה זה בא ולמה זה צמח ולנסות לחשוב איך להביא את זה לידי סיום – אבל בגלל זה לא לבקר את מה שהממסד האשכנזי עשה ועושה? מה הקשר? וזה כן הממסד האשכנזי, והכוונה היא לאנשים שחושבים שרק שם זורחת השמש או בונים את כל תודעתם על שלילת המזרח ולא אכפת לי עם אילו גנים הם נולדו. אני לא מתאבלת לא על יאסין ולא על רנטיסי, אבל כן על הילדים שנרצחו איתם ועל מדינת ישראל שמה שהיא מביאה לעולם זה אלימות וגזענות. אני מתביישת בקוראי "מוות לערבים" כי הם לצערי חלק ממני, כמו גם במופז, פרס ושאר קובעי המדיניות. הייתי רוצה לא לשמוע את הקריאות, ולשם כך לטייח הכל ולהגיד ש"כולנו ישראלים". למי אתה קורא "ישראלים" סמי, אולי תפרט ואפשר יהיה להמשיך…
  בברכה
  איריס

 29. יונית נעמן

  זה כל כך נמוך ומופרך, שחככתי בדעתי אם אתה בכלל ראוי לתגובה.
  אבל אין מנוס – הקריאה את התכתובת שלנו רק מוכיחה את מה שכתבתי –
  במקום להישיר מבט ולבדוק היטב איפה זכרון השואה הופך לתעשייה, ומנוצל למטרות שהקשר בינן לבין השואה דמיוני באורח מבעית, אתה מתלהם ועושה בה שימוש דמגוגי זול.
  שים לב איך ניסית לסתום לי את הפה. אם אני מביעה ביקורת עניינית על התנהלות כושלת והכוונה שלטונית פושעת, שתורמת לזילות ערכה של השואה ומתעלמת מלקחים אוניברסליים שיש, לדעתי, להפיק ממנה – זה הופך אותי למכחישת שואה? אולי בדיוק להיפך? ואולי תנסה לקרוא בלי מגננות (או, אם תרצה, חומות מגן) את דבריי, ותיווכח איך גם אתה נופל (שוב) בפח המניפולטיבי המתואר.
  ממה אתה כל כך מאויים?
  ואגב, דני, אולי השמועה לא הגיעה עדיין למקום מושבך – אבל ציניות זה פאסה! תודה.

 30. דני זמיר

  קיבלתי את התנצלותך.
  תודה.

 31. סמי כנפו

  כן איריס, אני מסכים שמיזרחי בתודעה זה עניין של בחירה כמו גם ישראלי בתודעה וכך אני מגדיר עצמי ואת יכולה לכנות אותי פודל, וחלאה כמה שתרצי,( היהודי שלי נמצא על מדף עליון כמו גם המרוקאיות שלי שם ליד .. על השולחן אני י ש ר א ל י מתוך בחירה ( וגם אני גליתי מרצון תקופה ממושכת באנגליה- אם התרבות המערבית), השאלה שעולה אצלי כשאנשים כמוך מלקים את עצמם על היותם ישראלים ולא חשוב מה התירוץ- אשכנזי או לא, היא: כמו שהזכרתי קודם ביקורת עצמית או ביקורת מאוזנת!הישראלים גזענים? אולי.. וארצות ערב לא גזעניים בסירוב שלהם לקבל אותנו לאיזור? במלחמה המתמשכת ביישות היהודית-ישראלית במאה השנים האחרונות? (לא שיהודים ליקקו דבש בארצות ערב במאות הקודמות) הערבים באיזור לא נלחמים למען צדק או טריטורייה הם נלחמים למען מזרח תיכון פאן-ערבי מוסלמי, אנחנו כאן מפריעים להם, איזו ברירה זה מותיר לנו? אולי להיתנצר ולעזוב לאוסטרליה? זו מבחינתי לא אופצייה בכלל!!! לחיות כאן לעשות שלום כן.. ואגב זה אני מצטרף לדברים שכתב זמיר : תקראי למעלה את סיפור הסוכה..
  תודה

 32. דריוס קרופוטקין

  ללירון: האשכנזוקרטיה לא צריכה (הביטוי הוא שלך ולא שלי) יחידת אשכנז בשב"כ. האשכנזים, ובעניין הזה אין הבדל בין אשכנזים מהימין לבין אשכנזים מה"שמאל", שולטים שליטה ללא מיצרים בכל אורחות חייהם של כלל האזרחים במדינה.הם מאיישים יותר מתשעים אחוז מהאקדמיה, התקשורת והמשפט. דוגמה קטנה כדי לסבר את האוזן: ברשימה האחרונה של המומלצים לשופטי בית המשפט העליון יש 15 מועמדים, 14 אשכנזים וסוף סוף גם מועמד ערבי אחד. מזרחים הס מלהזכיר. ואח"כ יבואו כל מיני לחנטרש לנו על סוכה משותפת לחופי הים התיכון.

  אתה קובע כי בקרוב ייבחר רוה"מ מזרחי. אז כן, כבר מעכשיו אני קובע כי אם הוא ייבחר מקרב הליכוד הוא יהיה בובה ומשרת של השלטון האשכנזי במדינה. המזרחים בליכוד נזכרים במזרחיות שלהם רק כשהם מסתבכים בפלילים או על גבול הפלילים. ראה דוגמא מהח"כ המתנחל הקרמינלי יחיאל חזן. הם אף פעם לא מדברים על חלוקה צודקת של העושר, שיש לה משמעות אחת ויחידה, פחות, הרבה הרבה פחות כמעט לכל אשכנזי במדינה, ויותר, הרבה הרבה יותר למזרחים ולערבים.

  אל תמכור דמגוגיה זולה של אושוויץ לא יחזור. כאילו מישהו באמת רוצה שאושוויץ יחזור…

  לדני זמיר:
  אתה שוב ושוב מתנשא בצורה שאפילו איני רוצה לכנותה בשם. לא גיליתי את האור הנצחי, ובכלל איני מאמין שיש היכן שהוא אור כזה.אבל מילא מילותיך כלפיי. ההתייחסות שלך ליונית נעמן גובלת בשערוריה של ממש. אתה גם מאשים אותה בהכחשת השואה, ואחר-כך יש לך חוצפה נלוזה לקבל את "התנצלותה".עיינתי היטב בתגובתה ושם היא אומרת שתחילה חשבה כלל וכלל שלא להגיב לדבריך האיומים כלפיה.אין בדבריה שום התנצלות כלפיך,אדרבא היא כותבת שדבריך נמוכים וזולים.

  לסמי כנפו:
  איני יודע כלפי מי אתה מכוון את דבריך באומרך שיש מי שמתאבל על מותם של יאסין ורנטיסי. אני לא קראתי בשום מקום בהעוקץ אמירות מן הסוג הזה.
  אתה צודק בקביעתך שמרבית הצועקים "מוות לערבים" הם מזרחים. חבל שאינך מציין שמי שהורג ורוצח אותם בפועל, כולל כמובן ילדים ונשים חפים מפשע, הם לא בדיוק באים ממה שמכונה בז'רגון הגזעני והמבחיל של האליטות "מלח הארץ" ו"הטובים ל..".

  ככלל אפשר ואפשר ללמוד מפרשת ואנונו הרבה דברים. לדעתי הכל מתחיל ונגמר בכך שמדובר במזרחי שנתקל באפליה ובגזענות על כל צעד ושעל שהוא עשה בחייו. אני כמובן לא מסכים למעשיו, אבל העליהום נגדו מסריח ממש מגזענות. אגב טננבאום, אולי לירון ודני זמיר ישמחו לשמוע שוחרר היום מכלאו…

 33. לירון

  אני מצטרף גם כן לתמיכה במשל הסוכה של דני

 34. ענת בן משה

  דוקטור שלום שיטרית שלום!
  אני בהחלט מסכימה איתך בהקשר לפועלו של ואנונו נגד הכור האטומי בדימונה.מדינה אשר מחזיקה בנשק אטומי מסכנת את תושביה עוד לפני שהיא מהווה איום ל"שכניה, אויביה". החוסר מוסריות בהחזקת נשק אטומי ברורה ומובנת לי. אינני יודעת פרטים מדויקים וספק אם משהו יודע בדיוק מה קרה בזמנו ומה היו מניעיו של ואנונו אז והיום וזה ממש לא חשוב. אני מעריכה אותו על כך שהחזיק בעקרונותיו כל השנים ששהה בכלא.
  כולי תקווה שיוכל להתחיל חיים חדשים ומספקים ויצליח לכפר על הזמן האבוד . אני מאחלת לואנונו אושר ושלווה.
  אין צורך לזעזע את הקוראים באמרות קשות ומכלילות כמו "הגטו הציוני האשכנזי" וכל שאר הביטויים
  הקשים. הבנתי, אני אסכים אתך גם בלי זה, פשוט מיותר ומפנה את תשומת הלב לדבר הלא נכון.

 35. איריס

  סמי, שלום!
  תודה על תגובתך, אבל רק כדי להבהיר לך ולכל מי שקורא כאן את התגובות, מעולם לא כיניתי אותך או כל אחד אחר בתיאורים שאתה כותב וגם לא אעשה זאת. כל אחד מאיתנו יגדיר את עצמו לפי אמונתו ומי אני שאחלק ציונים והערכות בכלל? למה אם אני מעבירה ביקורת על מה שקורה בישראל זה נהיה הלקאה עצמית ואתה ישר מסביר ש"הם התחילו" או ש"גם הם גזענים". נאמר שהמורה של הבן שלי בבית הספר או השכנה שלי גזעניים: זה נותן לי את הכבוד המפוקפק להיות גם כזו? זה יעשה אותי לגזענית טובה יותר?
  אתה ישראלי בתודעתך לפי מה שאתה מספר, אבל השאלה שלי עדיין נותרה בעינה: מי הוא ישראלי לדעתך? מי בפנים ומי בחוץ?
  בברכה
  איריס

 36. סמי כנפו

  ישראלי הוא מי שמבין ואוהב סובל ונהנה להיות כאן בחלקת הארץ הזו יותר מכל מקום אחר על הגלובוס..מי שמוצא כאן את המנוחה וחוסר השקט גם יחד כן, זה ישראלי, אפלייה וגזענות קיימות בכל מקום שהוא אנושי יותר ופחות, צדק לא קיים, צדק זו המצאה, המצאה שצריך לעדכן ולשפץ ותמיד הצדק ייטה לצד אחד יותר מלאחר, אז מי שבאמת מצב המיזרחיים בארץ חורה לו שייקום ויעשה למענם, כמו שמנהלי האתר כאן עושים בביקורת בתוך אירגונים ארציים וכמו שסמי שיטרית עושה בתחום החינוך, העשייה נחשבת ולא ההשמצות של האחר( האחר עוזר לעצמו ולמי שדומה לו זה ברור) והקיטורים על לא נותנים, לא נותנים! צריך לקחת! וזה מביא אותי לדיון שהתנהל כאן על א.ב יהושוע לפני מספר שבועות שהוצלב בפי אותם מיזרחים רדיקלים ביקורתיים, או כפי שמישהו מכנה אותם המיזרחים החדשים, הוצלב על שביקש לנטוש את מורשתו ולהתחבר ליצירה הישראלית, מיזרחי שעשה החלטה במודע לצאת ולקחת חלק בהתהוות התרבותית בארץ והצליח להשפיע בדרך העשייה והיצירה, והוא כדמות ציבורית עדיף בעיניי אלף פעמים על דמות כמו דויד לוי שהיה עסוק בהעלבויות ובהלוך ושוב מירושלים לבית שאן…
  תודה

 37. יוסי לוס

  אם כך סמי, ננה הולדברוק, מנהיג הקהילה האפריקאית בישראל עד לשבועות האחרונים הוא ישראלי. הוא כל כך אהב את המקום הזה עד כדי כך שהעדיף לא לראות את ילדיו שלו במשך למעלה מעשר שנים. הוא סבל פה מאוד עד שלפני שבועות ספורים גירשו אותו מכאן.
  ננה הולדברוק פעל רבות במשך שנים ארוכות למען בני קהילתו בצורה מתונה, רגועה ואוהבת, יותר מהרבה ישראלים שבעים. ולמרות הכל הוא גורש מכאן.

 38. יונתן לרנר

  היוזמה הברוכה להקים את אתר העוקץ לוותה בהצהרת עקרונות שכתובה בראש העמוד ברקע כחול. לא מופיעה שם אף מילה על אי שיוויון עדתי.
  בפועל, אין כמעט ויכוח כאן שלא מגיע לסוגיית "המזרחיים". אפילו הגדר הותקפה בהקשר כזה.
  האין כאן עדות לפנטיות הפוגעת ביכולת לקיים דיון לגופם של נושאים.
  פרשת וענונו מעלה הרבה סוגיות עקרוניות – מהו הגבול שאותו צריך לחצות עובד הממסד הביטחוני שקיבל על עצמו את חובת הסודיות? האם הנושאים שבהם עסק וענונו אכן ראויים לחציית הגבול הזאת? האם היה צריך את וענונו על מנת לקיים דיון על היכולות הבלתי קונבנציונליות של ישראל? למה אין דיון כזה? מהם גבולות הכח שיכולה מדינה להפעיל כלפי אזרחיה? רוב הנושאים תואמים את הצהרת העקרונות של יוזמי האתר.
  אבל פה הכל מתקמד מול מוצאו של וענונו. כאן זה הנושא המרכזי. במקום להרבות דעת נכנסים להתנצחויות אישיות.
  ולסיום, יכול סמי שלום שטרית להיתמם כמה שירצה. הביטוי גטו אשכנזי-ציוני פוגע בי. כי הוא מכליל. כי הדיון מתחיל מזה ש"אין לי אחות". בדיוק כמו הדיון שהיה כאן לפני כמה חודשים שהתחיל בתאור של משתתפי ארוע אקדמי על פי מאפיינים עדתיים ולפיכך הם מיד היו בצד הרע.
  מצטער, אני לא מוכן להיות בצד הרע רק בגלל מוצאי.

 39. איריס

  סמי, שלום!
  שמחתי לראות שאתה מגדיר באופן מכליל "מיהו ישראלי". אם אני מבינה נכון אז אתה מגדיר גם, למשל, בדואית שאוהבת וסובלת ונהנית וטוב לה ורע לה בישראל כ"ישראלית" וגם ילד מבקה-אל גרביה ומבוגר חרד- לא ציוני וגם, למשל, מהגר עבודה שעונה לקריטריונים שלך. אתה מאמין שגם הם היו מגדירים את עצמם כך? שמישהו מבחוץ גם מגדיר אותם כך ונותן להם זכויות בהתאם?
  אתה מתייחס לדיון על א"ב יהושע ומשווה אותו לדויד לוי. אבל סמי, האם האפשרויות שלנו באמת כל כך מצומצמות ויש לנו בחירה רק בין יהושע ללוי, בין אוסטרליה לישראל ובין נצרות ליהדות. זה כל מה שהחיים מציעים? למה כל כך מפריע לך שיש מזרחים שצועקים את הכאב שלהם. נראה לי הגון לכבד כל אחד במקום בו הוא נמצא, מי שעוד בשלב הצעקה שיצעק ומי שיכול לתרגם את זה לעשיה שיעשה ומי שבוכה שיבכה. כל אחד עושה את הדרך שלו. אתה מבקש כל הזמן יותר אהבה כאן באתר ואולי אהבה זה גם לכבד ולקבל את הרגשות של האחרים?
  לדריוס ויונית, נראה לי שחבל על האנרגיות שאתם מבזבזים על תשובות לדני זמיר. יש מקומות כל כך נמוכים שלא כדאי להיכנס אליהם בכלל. יונית, כשקראתי את היסוסייך הרגשתי שאני מתלבטת יחד איתך. עכשיו התשובה לשאלה שלך ודי כבר ברורה לך יותר. כתבת כאן בעבר מאמר מצוין. אולי כדאי להשקיע מאמצים עם מי שמעוניין לדבר ולא עם מי שמעוניין להתנצח. שינצח, נו…
  בברכה
  איריס
  בברכה
  איריס