• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מכת מוות ל"קשת"

בן-דרור ימיני

סיפור שהיה כך היה. איריס מזרחי שלחה לי באימייל מאמר בנושא העוני. עברתי על המאמר, והנה, מצאתי שם משפט שטוען שהקשת הדמוקרטית המזרחית מזדהה עם מרדכי וענונו. לרגע חשבתי שאיריס השתגעה. התקשרתי אליה, ושאלתי אותה מה בדיוק עובר עליה, שכך היא משמיצה את הקשת. זו לא השמצה, היא אמרה לי, זו אמת לאמיתה.

זה לא יכול להיות, אמרתי לעצמי. הרי רק מי שחפץ בחיסול סופי של הקשת יכתוב דבר שכזה. רק לפני שנתיים, נדמה  לי, היה מישהו שפעל מטעם התנועה הקיבוצית, שייחס לקשת תמיכה ב"זכות השיבה", במסגרת המאבק על הקרקעות. נכון שהקשת הכחישה מיד, וטוב שכך, אבל התמיכה הזאת, שלא היתה ולא נבראה, נותרה אצל רבים כאמת לאמיתה.

עשיתי בדיקה קצרה, ובעקבותיה שלחתי מאמר ל"העוקץ", שכבר פורסם, אך הוסר לא מטעמי צנזורה, אלא כדי לבדוק שוב האם מדובר בהחלטה של פורום מוסמך של הקשת, או שמא בהודעה של דובר, אופיר עבו, על דעת עצמו. מתברר שהיתה טעות גם שלי וגם של אנשי האתר. אופיר עבו לא הוציא את ההודעה על דעת עצמו בלבד. זה עניינה של הקשת לבדוק מי קיבל את ההחלטה, האם בסמכות וברשות וכן הלאה. אבל דבר אחד ברור:  הטיל יצא. הפגיעה קשה.

הוויכוח על וענונו הוא לא העניין עכשיו. אפשר ומותר לטעון טענות שונות ומוזרות. אבל יש הבדל בין הבעת עמדות כאלה ואחרות על הנשק הגרעיני, לבין הודעה של הקשת הדמוקרטית המזרחית, ההופכת את וענונו ל"גיבור מזרחי". התמיכה בוענונו שייכת למשהו כמו שלושה פרומיל באוכלוסייה בכלל, ופחות מכך, בקרב המזרחים. אם הקשת רוצה להתאבד, כל מה שהיא צריכה זה לזהות את עצמה עם מי שנחשב על ידי 99.99% מהמזרחים והלא מזרחים לבוגד. ורק שלא יבלבלו לנו את המוח עם עמדות "אמיצות" שמצויות מחוץ לקונצנזוס. אם הקשת רוצה להיעלם, כל מה שהיא צריכה זה להיות "מתקדמת". כל כך "מתקדמת", כל כך מחוץ לקונצנזוס, עד שהיא תאבד לחלוטין את הקשר עם המציאות.

וזה מעניין, כי בדיוק באותו יום פורסמו נתונים חדשים, על הצטרפותם של ארבעים אלף ילדים למעגל העוני. אבל על כך לא פורסמה שום הודעה. במסגרת השתלטותה של "הפוליטיקה של הזהויות" על השיח המזרחי, שום דבר אמיתי לא חשוב. המציאות לא חשובה. רק הייצוגים של המציאות חשובים. זה לקוח היישר מהאקדמיה, בעיקר בהשפעה אמריקנית. כוחות הקדמה כבר אמרנו. בעבר היה לי ויכוח נוקב עם סמי שלום שטרית, שפורסם גם באתר הזה. טענתי, ואני ממשיך וטוען, שזרמים מסוימים באקדמיה העבירו חלק מהמלומדים על דעתם. הם כך כך מתקדמים, שהם הולכים ומאבדים קשר עם המציאות. די להם בהתחכמויות המצטטות את ספיבק, טיילור, קימליקה וסעיד, כדי להתרווח מול המקלדת. די להם לחבוט בציונות, בזהות היהודית, במדינת ישראל, כדי להרגיש חשובים ומנופחים. הרי זו האופנה במערב. אז הם מצטרפים. והם, האולטרה-מערביים הללו, חושבים שהם נציגי המזרחים. איזו טרגדיה. עוני? זה לא עסק שלהם. הם עסוקים בניסוחים חדשניים של הזהות המזרחית. הם עסוקים בהבסת גדי טאוב.

עכשיו, החסידים השוטים של הפוליטיקה של הזהויות נתנו את מכת המוות הסופית לקשת הדמוקרטית המזרחית. ויקי שירן ז"ל, מנוחתה עדן, מתהפכת עכשיו בקברה. זה מה שהם עושים למפעל חייה. הנזק כבר נעשה. מה שלא הצליח לעשות פרסומאי חותר רעות, כשהדביק לקשת את "זכות השיבה", עשתה הקשת בעצמה, בהודעה הזויה שהתקבלה בתקשורת כהודעה "רשמית" מטעם הקשת. ועכשיו, לך תספר שאין לך אחות. אלף הודעות הסתייגות, של פעילים מרכזיים, או אפילו של הקשת עצמה, גם הן לא יעזרו.

ועוד משהו: אני מקווה שמישהו יכתוב את הספר שמספר על כישלונן של כל התנועות החברתיות, שלעיתים קרויות מזרחיות. תמיד, אבל תמיד, חדרו אליהן גורמים "מתקדמים" מהשמאל הסהרורי. ותמיד, תמיד, הגורמים הללו, שלעיתים באו עם הרבה רצון טוב, עם הרבה כישרון, הצליחו להביא לחורבן.

נדמה שגם הפעם הסיפור הזה חוזר על עצמו. וזו לא סיבה למסיבה.

אף פעם לא הייתי חבר בקשת. תמיד תמכתי בה מבחוץ. אבל האבל שלי לא קטן מאבלם של רוב החברים והתומכים בה.  ואני מקווה, אפילו מתפלל, שהקשת תצליח להתאושש ממכת המוות שהונחתה עליה, הפעם מבפנים.

עמדת "הקשת" כפי שפורסמה באתר Y-net

בן-דרור ימיני הוא עורך עמוד הדיעות של "מעריב"

כנראה שיעניין אותך גם: