מכת מוות ל"קשת"

בן-דרור ימיני

סיפור שהיה כך היה. איריס מזרחי שלחה לי באימייל מאמר בנושא העוני. עברתי על המאמר, והנה, מצאתי שם משפט שטוען שהקשת הדמוקרטית המזרחית מזדהה עם מרדכי וענונו. לרגע חשבתי שאיריס השתגעה. התקשרתי אליה, ושאלתי אותה מה בדיוק עובר עליה, שכך היא משמיצה את הקשת. זו לא השמצה, היא אמרה לי, זו אמת לאמיתה.

זה לא יכול להיות, אמרתי לעצמי. הרי רק מי שחפץ בחיסול סופי של הקשת יכתוב דבר שכזה. רק לפני שנתיים, נדמה  לי, היה מישהו שפעל מטעם התנועה הקיבוצית, שייחס לקשת תמיכה ב"זכות השיבה", במסגרת המאבק על הקרקעות. נכון שהקשת הכחישה מיד, וטוב שכך, אבל התמיכה הזאת, שלא היתה ולא נבראה, נותרה אצל רבים כאמת לאמיתה.

עשיתי בדיקה קצרה, ובעקבותיה שלחתי מאמר ל"העוקץ", שכבר פורסם, אך הוסר לא מטעמי צנזורה, אלא כדי לבדוק שוב האם מדובר בהחלטה של פורום מוסמך של הקשת, או שמא בהודעה של דובר, אופיר עבו, על דעת עצמו. מתברר שהיתה טעות גם שלי וגם של אנשי האתר. אופיר עבו לא הוציא את ההודעה על דעת עצמו בלבד. זה עניינה של הקשת לבדוק מי קיבל את ההחלטה, האם בסמכות וברשות וכן הלאה. אבל דבר אחד ברור:  הטיל יצא. הפגיעה קשה.

הוויכוח על וענונו הוא לא העניין עכשיו. אפשר ומותר לטעון טענות שונות ומוזרות. אבל יש הבדל בין הבעת עמדות כאלה ואחרות על הנשק הגרעיני, לבין הודעה של הקשת הדמוקרטית המזרחית, ההופכת את וענונו ל"גיבור מזרחי". התמיכה בוענונו שייכת למשהו כמו שלושה פרומיל באוכלוסייה בכלל, ופחות מכך, בקרב המזרחים. אם הקשת רוצה להתאבד, כל מה שהיא צריכה זה לזהות את עצמה עם מי שנחשב על ידי 99.99% מהמזרחים והלא מזרחים לבוגד. ורק שלא יבלבלו לנו את המוח עם עמדות "אמיצות" שמצויות מחוץ לקונצנזוס. אם הקשת רוצה להיעלם, כל מה שהיא צריכה זה להיות "מתקדמת". כל כך "מתקדמת", כל כך מחוץ לקונצנזוס, עד שהיא תאבד לחלוטין את הקשר עם המציאות.

וזה מעניין, כי בדיוק באותו יום פורסמו נתונים חדשים, על הצטרפותם של ארבעים אלף ילדים למעגל העוני. אבל על כך לא פורסמה שום הודעה. במסגרת השתלטותה של "הפוליטיקה של הזהויות" על השיח המזרחי, שום דבר אמיתי לא חשוב. המציאות לא חשובה. רק הייצוגים של המציאות חשובים. זה לקוח היישר מהאקדמיה, בעיקר בהשפעה אמריקנית. כוחות הקדמה כבר אמרנו. בעבר היה לי ויכוח נוקב עם סמי שלום שטרית, שפורסם גם באתר הזה. טענתי, ואני ממשיך וטוען, שזרמים מסוימים באקדמיה העבירו חלק מהמלומדים על דעתם. הם כך כך מתקדמים, שהם הולכים ומאבדים קשר עם המציאות. די להם בהתחכמויות המצטטות את ספיבק, טיילור, קימליקה וסעיד, כדי להתרווח מול המקלדת. די להם לחבוט בציונות, בזהות היהודית, במדינת ישראל, כדי להרגיש חשובים ומנופחים. הרי זו האופנה במערב. אז הם מצטרפים. והם, האולטרה-מערביים הללו, חושבים שהם נציגי המזרחים. איזו טרגדיה. עוני? זה לא עסק שלהם. הם עסוקים בניסוחים חדשניים של הזהות המזרחית. הם עסוקים בהבסת גדי טאוב.

עכשיו, החסידים השוטים של הפוליטיקה של הזהויות נתנו את מכת המוות הסופית לקשת הדמוקרטית המזרחית. ויקי שירן ז"ל, מנוחתה עדן, מתהפכת עכשיו בקברה. זה מה שהם עושים למפעל חייה. הנזק כבר נעשה. מה שלא הצליח לעשות פרסומאי חותר רעות, כשהדביק לקשת את "זכות השיבה", עשתה הקשת בעצמה, בהודעה הזויה שהתקבלה בתקשורת כהודעה "רשמית" מטעם הקשת. ועכשיו, לך תספר שאין לך אחות. אלף הודעות הסתייגות, של פעילים מרכזיים, או אפילו של הקשת עצמה, גם הן לא יעזרו.

ועוד משהו: אני מקווה שמישהו יכתוב את הספר שמספר על כישלונן של כל התנועות החברתיות, שלעיתים קרויות מזרחיות. תמיד, אבל תמיד, חדרו אליהן גורמים "מתקדמים" מהשמאל הסהרורי. ותמיד, תמיד, הגורמים הללו, שלעיתים באו עם הרבה רצון טוב, עם הרבה כישרון, הצליחו להביא לחורבן.

נדמה שגם הפעם הסיפור הזה חוזר על עצמו. וזו לא סיבה למסיבה.

אף פעם לא הייתי חבר בקשת. תמיד תמכתי בה מבחוץ. אבל האבל שלי לא קטן מאבלם של רוב החברים והתומכים בה.  ואני מקווה, אפילו מתפלל, שהקשת תצליח להתאושש ממכת המוות שהונחתה עליה, הפעם מבפנים.

עמדת "הקשת" כפי שפורסמה באתר Y-net

בן-דרור ימיני הוא עורך עמוד הדיעות של "מעריב"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוכי

  אתמול חשבתי שהופעלה צנזורה ומחיתי על כך.
  היום שמחתי לקרוא את הדברים עם פירוט האירועים.
  לעניין עצמו: אני מקווה שהקשת המזרחית תתנער מהר מאוד מההודעה. אנחנו צריכים קשת מחוברת לאנשים ולא קשת ש"התקדמה" יותר מדיי (בניגוד לבן-דרור ימיני אני לא קוראת לדבר הזה "התקדמות").

 2. א.ד.

  אני תומכת בקשת ובעבר אפילו השתתפתי בכמה כינוסים. קראתי את הידיעה על התמיכה בואנונו ולא האמנתי. תגידו, חבר'ה, השתגעתם?
  אנא מכם, תצילו את המצב. תספרו לנו שזה לא נכון, שזו היתה טעות. אם לא תפרסמו כלום אז אותי כבר הפסדתם. אם תתעקשו אז יישארו בקשת כמה מטורפים.

 3. יוסי דהאן

  הורידי את שמות התואר ושאר הכינויים מתגובתך ואשמח לפרסמה

 4. סמי כנפו

  סליחה , אבל מי קבע שצריכה להיות דעה אחת בקשת? או בכלל? (אני תומך בקשת גם כן מבחוץ) ומעניין.. ימיני , הנתון של 99.9% הוא נתון בדוק? אני לא לגמריי בטוח,
  במהלך הצפייה בסרט על מהלך חייו של וענונו יכולתי להזדהות עם אותה הרגשת ניקור כלפי החברה הישראלית וכדאי שלא נשכח שלפני עשרים שנה לערך, גלי צה"ל למשל שלטה במה הוא בון טון במוסיקה הישראלית ומה לא (רק כדוגמא סימלית) לבד מכמה פודלים כמו יזהר כהן ודומיו, באותה הרגשת ניקור יכולתי להרגיש שטבעי לו לוענונו שהיה מתקרב לציבור הסטודנטים הערבים כמו שטבעי לו שיבקש צדק עבורם כאילו ביקש לעצמו ( שהוא הריי כבר אז הבין שהוא יהודי ערבי מה שהושג על ידי אקדמאים עשרים שנה מאוחר יותר), ובכלל, ניסיתי להבין מהו אותו נזק שניגרם למדינת ישראל בעקבות הגילויים של וענונו?? מישהו מוכן לומר מהו הנזק? ההיפך חשבתי על התועלת,
  1.וענונו סיפק ביטחון לעם שיושב פה בפחד מפני הכחדה וגירוש לים,יושב שבוי בידי חבורת גנרלים (שעושים מעבר טיבעי וקל הישר לתוך הפוליטיקה גם אם הם אנשים פשוטים מאד כדוגמת רפול,) וענונו סיפק לעם את המידע והעם התעודד מזה במשך שנות מאסרו, שהנה "ברור יש לנו נשק חירום" !
  2. הגדיל את כוח ההרתעה של ישראל לפני השכנים המאיימים והעולם כולו והושיב את ישראל סביב השולחן המוכר עם ארה"ב, רוסיה, בריטניה וצרפת כשהנתונים על אלה היו ידועים מימלא..

  יש נזק? היה נזק במהלך שמונה עשרה השנים האחרונות בעקבות הגילוי? והבגידה?
  הבגידה נכון היתה ועל זה הוא נענש! עדיין, זה לא אומר שעלינו האזרחים הנאמנים חל איסור למצוא עניין גם בסיפור האנושי של מוטי וענונו גם ללמוד מחלקים בסיפורו של וענונו ולהשליך על מציאות חיינו , לדוגמא: וענונו העלה את הרעיון שטבעי ביותר לאוכלוסיה היהודית-ערבית בישראל לשמש גשר לשלום עם שכנינו הערבים.. ושההיפך, שהמצב בו הם נמצאים בדעותיהם כלפי הפלסיטינים הוא תוצאה של אותה פרנויה שהביאו איתם יהודי אירופה משם וכחלק מהפוליטיקה של המפלגות המושחתות מוסרית בעיקר..ומה כל כך רע בזה?
  וענונו מדבר אלינו כמו מלפני 18.5 שנים, ועד כמה לדעתך אדון ימיני השתנו הנתונים לגבי החתך האנושי באוכלוסיות: בתי סוהר ו..אוניברסיטאות אז והיום????
  ימיני, ביקורת עצמית זה דבר בריא נכון ויפה. תחשוב על זה..

 5. ענת

  גם אני הספקתי לקרוא אמש את רשימתו של ימיני. לאחר שהוסרה, לא חשבתי לרגע כי הופעלו טעמי צנזורה, שכן, מאמרים לא מתפרסמים כאן באופן אוטומטי, וצנזורה באם קיימת מתבצעת עוד בטרם הפרסום (ראי כאן, תגובה שלישית של יוסי דהאן).

  עובדתית, המאמר היה כאן. שעה, שעתיים או חמש דקות, אין לכך משמעות, וכדברי ימיני עצמו: "הטיל נורה".

  היו במאמר השתלחויות כנגד הקשת, אך בעיקר בוטות נטולת רסן כלפי דוברה של הקשת, כולל כינויי גנאי והשמצות , ובעיקר, תגובה לגופו של הדובר ולא לגופו של עניין, תוך הבאת עובדות שקריות הכוללות קביעה נחרצת כי עמדת הקשת פורסמה כביכול על דעת דוברה בלבד והוא האחראי ל"מכת המוות" של הקשת.

  למותר לציין, כי רק לאחר תגובתו של מר עבו לכתבה, כי, עמדת והודעת הקשת היא על דעת מזכירות הקשת, נאות כבוד העיתונאי לבדוק את העובדות ולא "בדיקה קצרה" (יעני) כפי שמעיד שביצע לפני הפרסום הראשוני אשר בה גם נכללו ההשמצות האישיות.

  פרסום עובדות שקריות ללא בדיקה ותוך כך הטלת רפש והעלבה אישית , הן טעויות של חניך חוג עיתונאות במתנ"ס השכונתי, ולא של עיתונאי ותיק ומשופשף כמו ימיני.
  משפט אנמי וחיוור בגוף הכתבה המשוכתבת כמו: "מתברר שהייתה טעות גם שלי וגם של אנשי האתר", הוא קומפרומיס שרחוק מלהיות הוגן. אין לי כל עניין ורצון להתערב בשיקולי העורכים, אך לדידי, ההמשך והניסוח המיתמם הזה, כמו גם שכתוב ההודעה מהווה פגיעה וללגלוג באינטליגנציה של הקוראים. עם זה לא בא לי להשלים.

  איך אמר ימיני? "הטיל כבר יצא. הפגיעה קשה". ואני מוסיפה: "נאה דורש ונאה (לא) מקיים".

 6. סמי כנפו

  על הניסוח הצולע וחוסר הקוהורנטיות בכתוב..

 7. נמרוד קפון

  ימיני מבקר את אקט התמיכה היזומה של הקשת בואנונו, מבלי לדון בשאלה אם מעשיו של ואנונו ראויים או לא. במילים אחרות, מעשיו של ואנונו בעצם לא רלבנטים לדיון זה.
  גם אני תומך בקשת מבחוץ, וגם אני חושב שהקשת יורה לעצמה ברגל, אם לא בראש, בנקיטת עמדות מעין אלו (במאמר מוסגר, ברצוני לציין שדעותי נוטות באופן חזק לעבר דעותיך בנושא ואנונו, ולא לעבר דעותיו של יחיאל חורב, למשל 🙂
  ומדוע?
  הוזכר כאן יותר מפעם אחת איך השמאל הקפיטליסטי דחה את הטיפול בבעיות החברתיות בישראל על חשבון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, בטענה ש"אחרי השלום יהיה טוב יותר".
  באופן דומה, הקשת עושה את אותו הדבר בכך שהיא עוקדת את הבעיות החברתיות על מזבח השיח הבטחוני. יותר מכך, לא רק שהיא משעבדת את השיח החברתי לשיח הבטחוני, היא *מעלימה* את השיח החברתי:
  כידוע, בארצנו חיים גם "שניים-שלושה" עניים, מזרחיים ומודרים שמחזיקים בדעות ימניות-ניציות לגבי מכלול הנושאים הכלולים ב"שיח הבטחוני". זהו המצב.
  והשאלות שלי הן:
  האם הקשת מעוניינת לתקוע טריז בין המחנה הקפיטליסטי-ניצי ובין אותם אנשים קשיי יום? האם הקשת מעוניינת להביא את השיח החברתי למרכז הבמה? האם הקשת מעוניינת להציג אלטרנטיבה ופתרון לכל אותן אוכלוסיות שממשיכות להצביע למפלגתו של בגין, כי בכל מקרה אין למי להצביע?
  האם הקשת חפצה בכך, או שהקשת מעוניינת שכל מי מאותם "שניים-שלושה" שבטעות פזל לכיוון הקשת ירתיע את מבטו בחזרה אל חיקם החמים של הקוסמים, הגנרלים ושאר הצודקים למיניהם…
  תמיד אמרו לנו שאחרי השלום (או אחרי המלחמה…) הכל יהיה טוב יותר.
  אולי נתחיל הפוך: נדאג שקודם כל יהיה טוב יותר (בתוך החברה הישראלית), ונשאיר את השלום והמלחמה לאחר כך. (אולי גם ואנונו ישמח שיעזבו אותו לנפשו לזמן מה). נראה לי שאם נצליח לעשות כך, ממילא החברה שלנו תהפוך לקשובה וסובלנית יותר – ולפלורליסטית יותר. אז גם יהיה קל יותר לעשות שלום.

 8. שוש אסולין

  מה בדיוק מבהיל אותך בתמיכה של הקשת ועל מה אתה בדיוק מגן? על מדיניות של אטום? של עמימות? של הפחדה?

  לרגע אין לי ספק שאתה מודע להשלכות ההרסניות של האטום. השאלה היא אם אתה מודע לכך שיש כבר אנשים שמתים ממנו? ואני לא מדברת על "מסכני בטחון המדינה", אני מדברת על דימונאים (או שמא זה לא נחשב?).
  אולי כעיתונאי תתפוס את הכפפה ותנסה לבדוק את נכונות דבריי, אולי תמצא שם בעצמך, כמה סיבות להתנגד למדיניות זו.
  אני מקווה שהמדינה תכפיף את עצמה להסכמים שהיא חותמת עליהם, גם בענייני אטום וגם בענייני זכויות אדם.

 9. עמנואל

  גם אני רחוק להתלהב מוענונו (מה שאומר שקומץ תומכיו כנראה קטן במיוחד, כי לרוב יש לי עמדות שמאלניות די קיצוניות). אבל אני עוד פחות מתלהב מציד המכשפות העצמי של בן דרור ימיני, שמגדיר את עצמו שמאל, אבל עסוק כל הזמן בהוקעת השמאל הקיצוני, ומי שתומך בהם, פן חס וחלילה יפקפקו בפטריוטיזם של השמאל בכלל ושל מר ימיני בפרט. מרוב שהוא מפחד שיחשבו שהוא אכול שנאה עצמית כיהודי, הוא אכול שנאה עצמית כסססמולני.

  גם אני הרמתי גבה על הצהרת התמיכה של הקשת. אבל מפה ועד "מכת מוות" הדרך עוד ארוכה.

 10. אייל בן משה

  ראשית אני מצטרף לדבריו של סמי כנפו.

  שנית, אני חושב שהגיע הזמן שהקשת תגבש לעצמה סדר יום מדיני, ותשבור את המעגל הזה שמזרחיים מתעסקים רק בנושאים חברתיים ואם הם פולטים משהו אז הוא בכיוון הימין.
  גם הגיע הזמן להפסיק את הגימגום שכל התנועות המזרחיות חטאו בו עד היום, אם הקשת בעד שויון וצדק באשר הוא אז היא צריכה לתמוך בועאננו, אולי אחרי גיבוש דעה, אחרי הכל העניין הוא עניין רציני, אבל צריכה לתמוך במאבק של האיש על כל היבטיו.
  וכמובן לעמוד על העניין המזרחי בסיפור ואעננו. כאן תפקידה של הקשת להאיר את עניהם של כולם באשר לדה לגיטימצייה שעשו לואענוו בעיקר סביב מוצאו.
  להזכירכם השופטים במשפטו דברו המון על המרוקאיות שלו.

  נראה שגם מזרחיים ימניים חוטאים בחטא אשכנזי שהם רואים את המזרחיים כגוש מונוליטי אחד-ימני השונאים את ועאננו, הרי אם כך, אז לפי מה ששומעים הרדיו ובעיתונים, שם יצוג אשכנזי נרחב, אז גם שם שונאים אותו לא פחות:למשל יאיר לפיד שצחק על המבטא המרוקאי של ועאנוו כשזה דיבר אנגלית.
  אי מאמין שיש גוונים, יש מינונים, וברגע שתנועה מסויימת שמייצגת משהו מגבשת דעה מנומקת על משהו ומתעקשת עליו, בסוף היא מצליחה להנחיל את דעתה על הרוב. ראו מקרה אריק שרון, הרי רוב העם יילך איתו להתנתקות מעזה ולא יעזרו על ההצגות של המתנחלים. האיש הבין מה קורה, הוא גיבש דעה, והלך איתה עד הסוף. למרות שאני מתאר לעצמי מה הוא מתכננן לפלסטינים בעזה ואני יודע שזה לא יביא לשלום.

 11. גדי ש.

  כתבה צדקנית נגועה בקונפורמיזם כמעט גלותי ובאותו סינדרום של עיסוק מתמיד בקליפה, בפאסדה, ברייטינג ויח"צ. בנוסף לכך, ריח גזענות (אנטי אשכנזית) עולה ממנה. שום דיון בעניין עצמו ובזיקתו לתפישה הבטחוניסטית – מתבדלת, הלעומתית של המנהיגות הפוליטית לדורותיה וחבל.

 12. דרור

  וענונו איננו ישראלי. זאת משום שהוא איננו מעוניין להיות אזרח ישראלי. מדינת ישראל כופה עליו את האזרחות הר כגיגית. לתומי חשבתי ש"הקשת הדמוקרטית המזרחית" וארגונים דומים עוסקים רק או בעיקר בחברה הישראלית (ולפעמים גם בשכניה), ווענונו, לפי שהוציא את עצמו מן הכלל, אינו שייך לחברה הישראלית. דבר אחר הוא הדיון בתוצאות מעשיו של וענונו, שיש להן השפעה ישירה על החברה הישראלית. דווקא התוצאות האלה טובות מאוד – הנה: הכור בדימונה קיים, לא הוטל כל אמברגו על ישראל, הנשק הגרעיני שברשות המדינה (על פי פרסומים זרים כמובן) לא פורק, מר אל-ברדאעי אינו מתכוון לבקר כאן, אף מדינה ערבית או מוסלמית לא האיצה את פיתוח פרויקט הגרעין שלה בעקבות החשיפה של וענונו – כלומר שום נזק לא נגרם בפועל. לעומת זאת, זכינו סופסוף לשמוע שהכור בדימונה מיושן מאוד ולפיכך מסוכן, זכינו ללמוד משהו על הברוטליות שבה מתייחסת מדינת ישראל לאזרחיה או לאזרחיה לשעבר, וגם התאפשר לנו לבחון בעין ביקורתית את ההתנהגות של אנשי הביטחון שלנו. ועל כך נאמר: צדיקים מלאכתם נעשית בידי בוגדים.

 13. בן-דרור ימיני

  התגובות כאן מחייבות כמה הבהרות.
  ענת בוחרת לדוש בעניין הנוסח הראשון שהופיע, שבו, אכן, האשמתי את אופיר עבו. למען האמת, זה לא היה הנוסח הראשון. זה היה הנוסח המתוקן, בעקבות שורה של שיחות עם כמה מהדמויות המובילות בקשת, שטענו שלא מדובר בהחלטה של הקשת.
  כשהתפרסם הנוסח המתוקן, שלח לי אופיר עבו מסר ברור, שלא מדובר בהודעה אישית שלו, אלא בהחלטת מזכירות. לא פעלתי כתחקירן. שלחתי מייד הודעת הבהרה והתנצלות (שלא פורסמה). הייתי יכול לדוש בעניין, ולספר שההחלטה התקבלה בפורום כזה או אחר, ללא סמכות וללא רשות, שאנשים מרכזיים בקשת אמרו מה שאמרו. אבל בחרתי לא לעשות זאת, ולקחת את האחריות על עצמי. אני שלם עם מה שעשיתי, גם אם זה גורם לכמה אנשים לנצל את העניין, ולהמשיך להטיח בי בוץ. אני לא בקשת. אני לא שייך לקלחת. נקלעתי אליה בטעות, ואין לי שום בעיה לספוג את הביקורת, שבחלקה, גם אם בחלקה הקטן, אני ראוי לה.
  עד כאן בחלק האישי, והפחות רלבנטי.
  עכשיו לעניין המרכזי – הפיכתו של וענונו לגיבור מזרחי.
  אני לא נגד דיון בעניין הנשק הגרעיני. את דעתי בעניין אבהיר בהמשך. הטענה שלי היתה בעניין הפיכתו של וענונו ל"גיבור מזרחי", וההשפעה של העניין על המאבק של הקשת. לדעתי זו מכת מוות, שהופכת את הקשת לקבוצה סהרורית ומשיחית. אני מקווה שאתבדה.
  העניין הוא לא של הפחד מ"מה יגידו הגויים". מדובר בעניין עקרוני. הפיכתו של מתנצר ישועי – כן, מתנצר ישועי – ל"גיבור מזרחי" היא דרגה חדשה של טירוף. העובדה שוענונו אמר איזה משפט על מזרחים בשנות השמונים לא הופכת אותו למזרחי, אלא אם כן, בסתירה לכל מה שנאמר כאן על כה, מזרחיות היא עניין של מוצא, ולא של הכרה.
  אם לא שמתם לב, וענונו לא מגדיר את עצמו לא כיהודי, לא כישראלי, בוודאי לא כמזרחי, אלא כנוצרי. הוא בז לאיסלאם וליהדות. תפילותיו ואמירותיו מכוונות לישו. וענונו הוא גיבור מזרחי כמו שיגאל עמיר הוא גיבור מזרחי. לפעולות שלהם – וזה לא אותו דבר, אני יודע – אין שום קשר למזרחיות שלהם, אלא אם כן נזדקק להסברים פסיכולוגיים או פסיכיאטריים.
  זה לא עניין של קוסמטיקה. זה עניין של המאבק של הקשת למען חברה אחרת. כדי להיאבק צריך תמיכה. אם המאבק הוא ברובד של כמה אנשי אקדמיה, אז בסדר. הקשת תיהפך לקבוצה מזרחית סהרורית ומשיחית, במקרה הגרוע, או למועדון שיחות אקדמיות, במקרה הטוב. בואו לא ניתמם. ההודעה בעניין וענונו היא חלק מהשפעה או השתלטות של כיוונים אנטי-ציוניים על הקשת. דעתי בעניין ידועה. לא אחזור עליה עכשיו. היא מופיעה במלואה בדיאלוג עם סמי שלום שטרית, כמו בהרבה מאמרים אחרים. אני מעדיף שהוויכוח יהיה לגופו של עניין, כפי שהיה עם סמי, ולא לגופם של אנשים. כך שאני מעדיף שלא לענות לכמה מהאמירות כאן.
  הדברים שכתבתי נבעו מכאב. נכון שאני לא פעיל בקשת, אבל הקשת חשובה לי. אני רואה במה שמתחיל לקרות לה את תחילת הסוף. זה תהליך שחוזר על עצמו. מרוב "קדמה", שמוחדרת על ידי אנשים שנדמה להם שהכיוון צריך להיות אוונגרדי, הבעיות האמיתיות נזנחות. בגין תרם הרבה מאוד ל"כבוד" של המזרחים. ש"ס הלכה לאותו כיוון. עכשיו גם הקשת, שהופכת את וענונו לגיבור מזרחי. המשוואה קבועה: ככל שמודגש ה"כבוד" של המזרחים כך הם רמוסים יותר. בגין נתן להם כבוד, והגדיל את הפער. ש"ס עשתה בדיוק אותו דבר. הקשת, עם הכבוד המזרחי לוענונו, הולכת לאותו כיוון. והכל במסגרת הפוליטיקה של הזהויות, שלגבי רוב המזרחים, הרוב הסובל, זו פוליטיקה של הזיות.
  הקשת הצליחה במאבק על הקרקעות משום שהיא כן הצליחה לגייס תמיכה ומכיוון שמראש היא פעלה כדי להיות בתוך הקונצנזוס. זה לא אומר שכל מאבק חייב להיות בתוך הקונצנזוס אבל זה אומר משהו על הדרך שנוסתה וצלחה. ותאמינו לי, אני יודע מה זה להיות מחוץ לקונצנזוס. בסדרת מאמרים שפרסמתי לפני עשר שנים, נגד מערכת המשפט בכלל וביהמ"ש העליון בפרט, הייתי מוקצה מחמת מיאוס. הייתי מחוץ לקונצנזוס. היום הביקורת שלי הפכה לחלק מרכזי מהשיח. אבל אין שום קשר בין עמדות אמיצות, מחוץ לקונצנזוס, להפיכתו של וענונו הנוצרי-ישועי ל"גיבור מזרחי". אז תודה לכל מי שמלמד אותי פרק בהבעת עמדות אמיצות, אבל יש לי קצת ניסיון בעניין.
  ברור לי שהעמדה שלי מאוד לא אהודה בקרב אלה שמרגישים את עצמם "מתקדמים". אבל בחרתי לעורר את הוויכוח, שקיים בכל מקרה, דווקא כדי שאולי זה ישפיע על חשבון הנפש של הקשת. אני מבין שהתקיים דיון ביום שישי, ובלי להיכנס לפרטים, אני מבין שהעמדה שהבעתי מקובלת גם על רבים אחרים, גם אם בניסוחים אחרים. אני יכול רק לשמוח על כך.
  ועכשיו לעניין חשוב, הנשק הגרעיני. יש לי עמדה שונה לחלוטין בעניין. אני חושב שדווקא נשק גרעיני יכול לאפשר לישראל חזרה לקווי 67. לפני כמה חודשים, בלי שום קשר לוענונו, פרסמתי מאמר בעניין. אני מצרף את הלינק למאמר, כדי שעמדתי תובהר.
  http://images.maariv.co.il/cache/cachearchive/08082003/ART521639.html
  אם למישהי או למישהו תהיה בעיה עם התחברות למאמר אשמח לשלוח אישית.
  בברכה על עצם הדיון
  בן-דרור ימיני

 14. א.נ

  אי לא יודע מש מאיפה להתחיל, אבל עושה רושם שמערך הטיעונים שלך לוקה. ראשית, כשימיני כותב 99.9% אין הכוונה לסקר של מינה צמח. מין הסתם הוא מדבר על רוב מוחץ של הציבור שרואה בוענונו בוגד. שנית, דומני שאתה משליך על וענונו את עולמך הפנימי. כלומר, אתה עושה ממנו משהו שהוא לא. אני הקשבתי לוענונו. הוא לעולם א השתמש בטרמינוגליה שלך "יהודי-ערבי". הוא תמיד מדבר על מזרחיים. נכון הוא מדבר על המזרחיים כבעלי פוטנציאל גישור בין היהודים והערבים. אבל לדבר בצורה כזו זה להודות, למעשה, כי בידול קיים בין היהודים המזרחיים ובין הערבים (וזה נכון שקיים בידול בין מזרחיים ואשכנזים). שלישית, מהטיעונים שלך להצדקת מעשיו של וענונו אפשר ללמוד שאתה בעד החזקת נשק גרעיני, וכי לוענונו אין בעיה עם עצם החזקה של נשק כזה. כלומר, עיקר הבעייה בעינכם מסתכמת בשקיפות סביב החזקת הנשק. שהרי החשיפה רק נסכה ביטחון בחברה הישראלית, והכרה בעולם הערבי שישראל היא חזקה, ומכאן שהחזקת נשק גרעיני היא הכרח בל יגונה. דומני שאתה צריך לבדוק את זה, ובעיקר עם עצמך. לבסוף, ביקורת עצמית היא דבר נהדר. אבל לא על גבי ה"סאנדיי טיימס". ולא אחרי שהמרתי את דתי בארץ זרה. וענונו, כיוון שהוציא עצמו מהכלל כפר בעיקר. אם זה היה מסתכם בזה אין לי בעייה. אבל הוא בחר גם לירוק על הכלל – ועל זה הכלל (החברה) לא מוכן לסלוח.
  נ.ב. עמדתי היא שנשק גרעיני מיותר בכל מדינה.

 15. יובל ב

  ברשותך הייתי רוצה להתייחס להיבט כללי יותר של טענתך. בוא נניח שמחר מביעה הקשת (או כל תנועה אחרת) עמדה שאין צודקת ממנה, עמדה שגם קשורה קשר ענייני ישיר לסדר היום שלה אלא שדא עקא, עמדה זו עשויה להוות מכת מוות עבורה בקרב ציבור היעד שלה. למשל בוא נניח שהקשת המזרחית הדמוקרטית נדרשת לסוגיית זכותם של צעירים ערבים להתרועע עם בנות יהודיות ואף להנשא להן. מה אז? האם הבעת עמדה עקרונית צודקת שווה את הסכנה של "מכת מוות"?

 16. יוסי לוס

  אתר מעריב באנגלית העלה אתמול לרשת סקר קוראים עם השאלה "מה צריך לעשות לואנונו?"
  אחת האופציות היתה "להרוג אותו".
  אכן, עיתון פלורליסטי ופתוח לדעות שונות.
  לאחר מכתבי מחאה הם העלימו את הסקר ואי אפשר לראות אותו כבר, אלא רק סקר עם השאלה האם ואנונו הוא בוגד או לא.

 17. מתיתיהו שמואלוף

  ראשית אני אסביר מדוע מרדכי וענונו הינו חלק מהנרטיב המזרחי. אחר כך אני אסביר כיצד מניעיו המקומיים הינם גם מניעים אוניברסליים ואחר כך אני אני אתייחס בפרטנות לדברי ימיני.
  מרדכי וענונו, הוא הפנתר השחור של שנות האלפיים. בחייו עבר הנרטיב המזרחי כחוט השני, קודם כל שכונת מגוריו המוזנחת ובתי הספר שניסו להעביר את זמנו ולא להביא לו שק של ערכים ואחרי כך מנגנון הצבא שלא נתן לו סיכוי להגיע למסלול גבוה. מרדכי וענונו לא וויתר ולמד ואף הגיע לתואר שני בפילוסופיה (כמו רבים בקשת הדמוקרטית המזרחית), ושם הוא הגיע להבנה שהמזרחים הם הדרך לשלום, כי הם מבינים את המנטליות של הערבים, והצטרף לפעולות המפלגה היהודית-ערבית חד"ש. אחרי שנים של עבודה בכור, מרדכי וענונו לא מצא את עצמו, הן מבחינת המרקם החברה הישראלית הנוקשה, והן מבחינת הגילויים של הזוועות של הכור, (היום אנו יודעים שעובדים בכור חלו בסרטן, ויש גם שמועות שאחוז החולים בסרטן בדרום הארץ גבוה בשל כך ואין לנו את כל הנתונים לגבי כל המקומות בו מוחזק הנשק וההשפעה על הסביבה בשל כך). והוא עזב את הארץ כמו המון מזרחים אחרים, שמחפשים זהות חדשה ומקום שבו הם יוכלו להתחיל מחדש בלי כל הסטיגמות (הוא אף התנצר שם באוסטרליה) מכאן ואילך הסיפור ידוע.

  מרדכי וענונו במאבקו המזרחי-אוניברסלי כנגד החימוש הגרעיני הישראלי, מסמל לדעתי מצד אחד את הלחימה למען חברה שוויונית שנשענת על המרקם החברתי-דמוקרטי שלה(שוב חלק מהנרטיב המזרחי) ולא מבזבזת מיליארדים על ארסנל הנשק שלה ומצד שני את הלחימה להורדת המתח הביטחוני(שוב הנרטיב המזרחי-שאומר שהמזרחים הם גשר לשלום) שנוצר בגלל שישראל מחזיקה בכמות כה גדולה של נשק בהשוואה לשכנותיה הערביות.

  סיפור שהיה כך היה
  ביום שחרורו של מרדכי וענונו הפגנתי עם שלט שנכתב עליו "מרדכי וענונו הוא הגיבור המזרחי שלי", המוני המזרחים המוסתים שהיו בקהל הסתכלו בתדהמה עת בשמאל האשכנזי ניבט אליהם שלט בדמותם. חלקם גדפו אותי, חלקם חלקו לי כבוד וחלקם כינו אותי מתחזה, קיבוצניק. בלילה דיברתי עם אופיר עבו, הדובר של הקשת הדמוקרטית המיזרחית והוא סיפר לי שהמזכירות אישרה את הודעת תמיכה לאתר YNET ושמחתי לגלות סוף, סוף חזית מזרחית-דמוקרטית, שכן השלט שלי הופיע בתצלומים לא מעטים מהאירוע.
  בבוקר ראיתי את מאמר בדעה של בן דרור ימיני באתר והתפלאתי כיוון שבן דרור ימיני למרות כל מעמדו בתקשורת, לא בא אף לפגישה אחת של הקשת הדמוקרטית המיזרחית., הרהרתי על ניסיונו להשפיע על הסדר היום של הקשת הדמוקרטית המיזרחית מבחוץ ובאותו הזמן על ניסיונו לשמור על מעמדו במרכז ההגמוניה הציונית-אשכנזית (עור עיתון ידוע). נזכרתי בכל אותם הפעמים שהוא סירב להצטרף לקשת הדמוקרטית המזרחית, כשהתכתבנו באי-מיילים, למרות בקשותיי החוזרות ונשנות (טענתי ואני עדיין טוען שניסיונו הרב ורגישותו למזרחיות, יכלו להוסיף למאבקנו בפרט והשיח הביקורתי בכלל).
  אני לא אתייחס לרוב הטענות של בן-דרור ימיני אלא רק לחלק מהם. ראשית לגבי הטענה שהקשת מאבדת את תומכיה המזרחים כשהיא תומכת במרדכי וענונו, אומר שהקשת תמיד הקדימה את האוכלוסייה המזרחית, וכמובן הבג"צים מוכיחים זאת, שקבוצה של עשרות אנשים עזרה למאות אלפי אנשים במדינה. רק בעתיד לבוא לדעתי יבינו המזרחים את תרומת הקשת לזיכרון, להיסטוריה, לחינוך וכד' בפרט ולסדר יום הפוליטי בחברה הישראלית בכלל.
  שנית בן דרור ימיני מכנה אותנו המזרחים הביקורתיים בשם אולטרא מערביים וטוען שזרמים מסוימים באקדמיה העבירו חלק מאיתנו על דעתנו, שכן אנו מצטטים הוגים מערבים כאלו ואחרים ואנו לא עסוקים בלהוציא תגובות על העוני. ובכן אדון ימיני אם היית בא לישיבות הקשת הדמוקרטית היית מגלה לשמוע דיונים ארוכים על המצב חברתי כלכלי בארץ ועל הפעולות שאנו נוקטים כנגדו. ואם אנו מצטטים את ההוגים המערבים, זה רק בגלל שהגענו לאקדמיה בניגוד להמון אוכלוסיות מוחלשות, שהיו צריכים להגיע ולא הגיעו ! ואין זאת בושה להתנגח עם דעות על הזהות למשל עם ד"ר טאוב, שכן הזהות משפיעה על התודעה וגורמת להרחבתה .
  קשה לי להבין מה מצפה אדון ימיני שנעשה אחרי שהגענו לתארים מתקדמים, האם הוא מצפה שנחזור חזרה הביתה ונדאג רק לקריירה שלנו, ונעזוב את השיח הביקורתי, ולא נצטט הוגים כאלו ואחרים ולא נדאג לזהות המודחקת, והמוכחשת, ולזיכרונות האסורים שלנו ?! האם אנו אמורים לא לשנות את הדימוי של הזהות המזרחית בכלל ואת הגזענות והסטריאוטיפים האוריינטלים בחברה הישראלית בפרט ?! האם אנחנו צריכים לשכוח מויל קמילקה ומההגות שלו לגבי רב תרבותיות ?! האם ישראל היא באמת מקרה מיוחד שכן שום תיאוריה מערבית לא תעבוד בגלל שהיא מקרה מיוחד, קרי מדינה פסבדו-אירופית במזרח התיכון ?!
  נדמה שבן דרור ימיני לא מתפלל להצלחת הקשת הדמוקרטית המיזרחית כשהוא רושם מאמרי דעה שכאלה. ונדמה שבן דרור ימיני לא מצליח לחיות עם הזהות המזרחית שלו בשלום, שכן אם הכול היה שלם, הוא היה לא היה צריך בכלל להגיב לדברינו בקשת הדמוקרטית המיזרחית.
  לבסוף רק אומר, שאם בן דרור ימיני מחפש לנסח דו-שיח איתנו, כדאי לו להפסיק להשתמש בלשון "שמאל סהרורי" שכן מונח זה עושה דה לגיטימציה לשיח הדמוקרטי שבו מחליפים דעות ורעיונות. וכן, זכותי לעמוד לצד מרדכי וענונו וזכותי לראות אותו חלק מהנרטיב המזרחי וכן הוא גיבור מזרחי מקומי וגם עולמי, ומי ייתן ומאבקו יישא פרי.

 18. תקשיבו למרדכי וענונו

  אני הפקיד, הטכנאי, המכונאי, הנהג,
  אמרו לו תעשה כך וכך. אל תסתכל
  ימינה ושמאלה, אל תעיין בדף. אל תסתכל
  על כל המכונה.
  אתה אחראי רק על בורג
  אחד. אתה אחראי רק על חותמת אחת.
  התעסק רק בעניין אחד. אל תתעניין
  בדברים שהם למעלה ממך. אל תחשוב
  במקומנו. סע, תמשיך לנסוע, הלאה, הלאה.
  חשבו הגדולים, החכמים, המבינים בעתידנות.
  אין חשש. אין פחד. הכל עובד, דופק.
  הפקיד הקטן שלנו הוא עובד חרוץ.
  הוא טכנאי פשוט, הוא הקטן.
  כמו כל הפקידונים, אזניים להם ולא
  ישמעו, עיניים להם ולא יראו, ראש לנו
  ולא לקטנים.
  ענה להם, חשב לעצמו, בינו לבינו.
  האזרח הקטן. האיש עם הראש אבל
  לא קטן. מי כאן הבוס, מי יודע
  לאן הרכבת נוסעת?
  איפה הראש שלהם. גם לי יש ראש.
  מדוע אני רואה את כל המכונה
  מדוע אני רואה את התהום
  האם יש לרכבת הזאת נהג?
  הפקיד הנהג הטכנאי המכונאי הרים
  ראש. התרחק מעט וראה איזו מפלצת.
  לא מאמין חזר שיפשף עיניו ואכן
  היא בסדר. אני בסדר גמור. אני אכן
  רואה מפלצת, אני חלק מהמערכת אני
  חתמתי על הטופס הזה. ורק עכשיו אני קורא
  את המשכו. הבורג הזה הוא חלק מפצצה.
  הבורג הזה הוא אני. איך לא ראיתי
  ואיך אחרים ממשיכים להבריג.
  מי עוד יודע, מי ראה, מי שמע
  המלך אכן עירום. אני רואה אותו.
  מדוע אני. זה לא בשבילי. גדול עלי.
  קום קרא, קום והודעת לעם הזה.
  אתה יכול. אני הבורג, המכונאי,
  הטכנאי. אתה כן. אתה הסוכן החשאי
  של העם הזה אתה העיניים של המדינה.
  סוכן מרגל גלה מה ראית. גלה
  לנו מה המבינים, החכמים, מסתירים מאיתנו.
  אם אין אתה לנו תהום לנו.
  שואה לנו. אתה ורק אתה יושב
  על ההגה ורואה את התהום.
  אין לי ברירה. אני קטן, אזרח, עמך
  אבל אני אמלא את חובי. אני שמעתי
  את קולו של מצפוני, ואין לאן לברוח.
  העולם הוא קטן, קטן לעומת האח
  הגדול. הנני בשליחותכם. הנני
  ממלא את תפקידי. קחו את זה
  ממני. בואו ושפטו. הקלו מעלי את
  המשא. שאו אותו יחד איתי. המשיכו
  את מלאכתי. עצרו את הרכבת. תרדו
  מהרכבת. התחנה הבאה שואה גרעינית.
  הספר הבא, המכונה הבאה, לא. אין דבר
  כזה.

  1987

 19. סביחה פאתל

  על אףהכותרת של התגובה, אני מסכימה עם ימיני שהקשת אינה צריכה להכתיר את ואנונו כגיבור מזרחי. ואנונו עצמו מתנער לחלוטין מן העניין המזרחי , ומדבר אך ורק על היותו נרדף בשל היותו נוצרי. אבל כדאי להבהיר שואנונו שהה בבידוד יותר מאחת עשרה שנים, רק בשל היותו מרוקאי. בכך אין שום ספק. אין גם שום ספק שכנופיית החוטפים שאותה אירגן פרס, גזען לא קטן בזכות עצמו ,לא היתה מעיזה לחטוף איזה אברמוביץ' או טננבאום למשל.אפשר להוסיף למשל גם התבטאויותיו האחרונות של מנהיג המפלגה הנפסדת ,שינוי, טומי לפיד , על הכינויים שהדביק לואנונו, כינויים המעוררים קבס. למקהלה הצטרף גם הצפונבון הקטן, הוגה הדעות הדגול והממשיך לבית לפיד, כשבמאמר בידיעות התייחס לתכונותיו הפיסיות של ואנונו ולאורח דיבורו באנגלית. בכלל, היה יכול להיות מאוד נחמד להכניס את שני המתועבים האלה לתא של ואנונו בכלא השקמה לשנה אחת או שניים.

  ואולם על אף האמור לעיל , אני מסכימה לדבריו של ימיני ,משום שלקשת נכונו עוד מאבקים חשובים מאוד, ואסור לה לקבוע שמתנצר יהיה הגיבור שלה. אני חוזר ומטעים שכל הסימפטיה שלי נתונה לואנונו עד לנקודה שבה התנצר והחליט להוציא את עצמו מהעיקר. וזאת בהחלט לא משום שאני סבורה שהיהדות עולה על הנצרות או ההיפך מכך. הדתות השונות מעניינות אותי כקליפת השום. מה שמונח לנגד עיניי הוא אך ורק טובתו של המאבק המזרחי, ותמיכה גורפת בואנונו מחבלת בכך. ומכאן הביקורת על ימיני:

  אתה מציין במאמרך שחל גידול של 40000 ילדים עניים בשנה האחרונה. ברור לשנינו שמדובר ברוב מוחלט של ילדים מזרחים. אבל למה למען השם אינך כותב על כך בעצמך בטורך במעריב? והערה נוספת, אם כבר שמת לך למטרה לתקוף את הפרופיל הסוציו-אקונומי של השופטים בישראל, למה לעזאזל במאמרך מאתמול במעריב (אני בכלל טיפשה שאני קוראת עדיין את הטור הזה ,שבשנתיים האחרונות נושא אופי נדוש ומשעמם), אינך מזכיר שברשימת המומלצים האחרונה לבית המשפט העליון יש 15 מומלצים, כש-14 מהם אשכנזים ורק ערבי אחד- צ"ל סוף סוף.אבל מזרחים-יוק!!!
  ובכלל, למה בכל המתקפה שלך על המערכת השיפוטית, שאפשר שבחלקה צודקת, אינך מציין את העובדה הלא-תיאמן, שגם בתום 56 שנות שיפוט, יש רק שופט אחד או שניים לכל היותר שהם מזרחים בבית המשפט העליון. ממי אתה פוחד אם אתה ליברל כזה גדול?. למה המזרחים אצל מי שמתאר את עצמו שהקשת קרובה לליבו, מופיעה אצלך רק בהקשרים שליליים? ממי אתה בדיוק חושש?הרי בתוך תוכך אתה יודע שכל הקרבות שאתה מנהל נגד מה שמכונה פוסט ציונים זו חארטה אחת גדולה. אדרבא, בוא נראה אותך, אתה המטיף הגדול, כותב למן השבוע הבא על על הגזענות ופגיעתה הרעה במזרחים. הנה לך אתגר ראוי.

 20. שוש אסולין

  אתה אומר שהדיון לא קשור בנשק הגרעיני (אבל לא היינו דנים בווענונו ובמזרחיותו אלמלא עניין הנשק הגרעיני), אבל נניח לכך.
  אני מבינה מהבהרתך האחרונה שעיקר הקושי שאתה רואה הוא בהגדרה של וענונו כמזרחי, וזאת בשל העובדה שהוא התנצר. אם זה ירגיע אותך אז לפי ההלכה היהודית לא ניתן להמיר את הדת אם אתה יהודי, מה שאומר שמבחינה הלכתית וענונו, על אף מעשהו עדיין יהודי (משהו בנוסח חתונה קתולית). אבל רציתי להסב את תשומת לבך לעובדה שמזרחיות אינה דת (גם הערבים נחשבים מזרחים). האמת שלא הצלחתי להבין מה הוציא אותו מקבוצת המזרחים מבחינתך? או שמא עיקר הבעיה הוא הכתרתו כגיבור?
  ולמה קשה לך עם הנגיעה של כבוד כשמדובר במזרחים? בעניין זה הייתי רוצה להגיד לך שכמזרחי אתה צריך להכיר בכך שזה חלק חשוב במנטליות של המזרחים. יתרה מזאת, מה רע בזה?
  אתה בטח יודע שזהו נדבך חשוב אף בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אין הכוונה רק לכבוד האדם האשכנזי. אתה אפילו יכול לשמוח על כך שמזרחים רוממו ערך זה עוד לפני שנחקק חוק חשוב זה. (אלא אם כן הקונוטציה השלילית שהדביקה ההגמוניה האשכנזית לכבוד בהקשר מזרחי, שיכנע אותך).

 21. איריס

  רוב התגובות למאמר של בן-ימיני עוסקות גם בזהותו של ואנונו. מה שמפריע לי בעיקר הוא הנימה הגזענית הנושבת מבן-ימיני ואחרים שקשה להם עם מהלך ההתנצרות של ואנונו. אולי מישהו יכול להסביר לי מה רע בלהיות נוצרי? או שאולי הישועיות היא הבעיה (אני גם לא בטוחה שהוא ישועי, כי אחרת מדוע הלך לחיות בכנסיה האנגליקנית דוקא?). אנחנו עסוקים בכל הספקולציות הללו כיון שמדינת ישראל לא מאפשרת לנו לשמוע באופן ישיר את מה שיש לואנונו להגיד, ומי שרוצה להיאבק למען מדינה דמוקרטית, זה מה שצריך להדיר שינה מעיניו. ואנונו הוציא את עצמו מכלל היהודים אולי, כמו שרבים מאיתנו הוציאו את עצמם מכלל כיתתם, בית ספרם, הגדוד בצבא או כל קבוצה אחרת. מה זה כל כך מפריע לכם? הוא הוציא את עצמו מהכלל בעצם זה שסיפר את מה שידע מעבודתו בקמ"ג…שרון יכול להסתבך עם עוד 3 איים יוניים ואחד קריבי מצידי, בזמן שתושבי הדרום וישראל בכלל יושבים על הפצצה הרדיואקטיבית בנגב, שממשיכה להיות אחת הפרות הקדושות ביותר שאסור לגעת בה ובמקום זה עסוקים בציד של ואנונו בראשות מעריב, ידיעות ושלוחותיהם הרבות. איך אפשר גם להיות חבר בקשת המזרחית הדמוקרטית וגם להתנגד למהלך הדמוקרטי שואנונו עשה בכך שהוא העלה לדיון את הנושא הזה ושילם עליו מחיר כבד? איפה רציתם שהוא יעשה את זה, על דפי "ידיעות אחרונות" העיתון של האישה של סילבן שלום תוך כדי שיחת טלפון מהנייד בשינקין?

 22. סמי כנפו

  גם אם באמונתו יהיה נוצרי הוא עדיין ישראלי. הקונצנזוס המקודש שימיני למד עליו ומצא להצטרף אליו צריך לומר, מרוח בחמאה, אותו קונצנזוס שעל גביו נעשות שחיתויות לאור יום, ובעזות מצח ישב בנו של ראש הממשלה לאחר שהשליך לפח ראיות לכאורה מוצקות בדבר מכירת דימויה של ישראל כמדינת חוק, ובפנים מסבירות מול אלה המצולקות של אברמוביץ לא יסביר..וגם לא ייתן את הדין, דקותיים לאחר מכן ידוווח לנו על הממצא כי כל ילד שלישי בישראל נמצא חי מתחת לקו העוני גם עובדה קונצנסואלית..אבל, תופעת וענונו לא מעלה דיון רציני ומעמיק בנושא הגרעין, אלא השתלחויות כמו של אותם מנהיגי קונצנזוס הונגריים הם ובניהם בדמות הסימלית בלבד אך לא בתכנה,
  והייתי מוכן להישבע שאילו זה היה סגן אלוף לשעבר שטעם רוחו מגיע מאירופה ? ההתייחסות הכוללת הייתה אחרת!!
  לא די שאירגונים בינלאומיים וכאלה שברוב המקרים הקשת מצטרפת לקולותיהם מצדדים במחאתו של וענונו, צריך שיהיה קול בישראל שינסה להסביר איך ? למה? ויבקש לדעת בבירור מ ה ה נ ז ק ?? שנגרם מעצם הגילוי? והייתי שמח שהקול הזה היה מגיע דוקא מהקשת.

 23. סמי כנפו

  יגאל עמיר הוא רוצח בדם קר!

  וענונו לא היה אפילו קרוב לזה ואולי התכוון להיפך הגמור..!
  את ההשוואה הזו ימיני תעשה שם במעריב

 24. אילנית

  קראתי את התגובות ומתברר לי שבאמת יש חבורה קטנה של אנשים שאם הם משקפים את דעת הקשת אז באמת הקשת מבצעת התאבדות עצמית. רוב ההתקפות על ימיני מזכירות לי את הטענות על זה שהקשת תומכת בזכות השיבה. זה לא משנה מה ימיני כותב הביקורת נגדו היא על עמדות שמדביקים לו.
  אני מכירה אנשים רבים שאוהדים את הקשת או חברים בקשת שהדעה שלהם שונה לחלוטין. אני מפצירה בהם להשתתף בדיון הזה ולא להפקיר את הבמה החשובה של העוקץ לחבורת אנשים שלדעתי לא מייצגים באופן נכון את העמדות שלה הקשת. הדעות שלהם רק מרחיקות אנשים במקום לקרב אותם, ואסור להישאר אדישים אלא להצטרף לדיון ולהשמיע מגוון רציני יותר של עמדות.

 25. דודי נתן

  אני מצטרף לדיון על הענינים עצמם ולא על דמות הקשת, מכיון ששאלה זו היא קודם כל ענין של המעורבים מאד, וזו אכן שאלה קשה מאוד: דימוי ציבורי והיכולת להשפיע בזכותו מול האמת וחשיבותה המיידית וגם החינוכים-הסטורית.

  בענין וענונו מה שמעצבן כלכך הוא ההתנהלות הברוטלית של גורמי הבטחון, מול זה חייבים לקרוא במקהלה, גם מי שרואה בוענונו את מי שמאוד הזיק לבטחון הישראלי.

  אבל, בואו נתחיל אנחנו את הדיון העניני בשאלת הנשק הגרעיני בישראל, זה טוב או רע לישראל?
  לדעתי זה רע מאוד. תשאלו את עצמכם, לו אתם ראש ממשלה כלשהו, באיזה רגע-חרום הייתם זורקים פצצה כזו?
  לא להתעצל, תעשו את התרגיל עד הסוף.. תגלו שאין רגע שהטלת הפצצה מספיק מוצדקת מבחינת מצב החרום שאינו כבר כמעט השמדה טוטאלית..
  מה גם שכל זמן שלישראל יש אופציה גרעינית, זה מעודד את הגורמים בארצות השכנות שרוצים גם נשק כזה (שרע גם להם ולעמיהם), וזה מקשה על מהלכי הפיקוח, אני בטוח שלו ישראל היתה שותפה לאמנות למניעת תפוצה גרעינית משנות ה60 (לא זוכר מתי התחילו האמנות האלו), הפיקוח על לוב, עיראק, אריאן היה קל יותר לביצוע וחמור יותר בתוצאותיו..
  כלומר, אולי הגרעון הישראלי מקדם את הגירעון האיראני, שזה המסוכן ביותר.
  למה זה יותר מסוכן? כי ישראל מדינה קטנה, וגם אם יש לה הרבה פצצות – ברגע שלאיראן יהיו מספיק לא נוכל להיות שקטים שהם לא יחליטו להפציץ את כל ישראל ברגע אחד – לפני שנספיק להגיב..
  כל המדיניות הגרעינית בעולם מבוססת על "יכולת המכה השניה" שהיא היוצרת את "מאזן האימה" (מושגים נוראים באמת), וזה אין לישראל, (יש טענות שצוללות הדולפין הן הבסיס לאופציה זו – אבל בזה אני לא בקי מספיק)
  כלומר, אם יהיה למישהו באזור פצצה גרעינית – זה מספיק מסוכן גם אם יש לנו מאה, וזה שאולי יש לנו מאה, מקשה לעצור את ההתפתחות שיהיה למישהו באזור.

  הגרעין מסוכן גם בכך שהוא כאילו נותן בטחון ובעצם, מעודד "מלחמות קטנות" וטרור, וגם זה די רע לא? בטחונית ובעיקר ההרס החברתי שזה גורם, בכלל זה הנשק הכי אנטי-דמוקרטי שיש.

  הגרעין מזיק כמובן גם מסיבות איכות הסביבה שהוזכרו אבל ראוי שנעשה את מה שמותר – שנשאל למה זה טוב?

  ודבר אחרון ואולי קצת כואב, לדעתי חלק מהפוליטיקאים המתנגדים לגרעין ב50 שנות קיומו, לא רצו לדבר על כך בגלל שהם היו בטוחים שרוב מוחץ של הציבור נגד, וזה מחזיר אותנו לשאלות על האם ראוי לקשת להביע עמדה פומבית..

  בתקווה להמשך הדיון

 26. נועם קנולר

  אני מבקש לשפוך עוד קצת שמן לתוך מדורת הזהויות. ראשית, וענונו אינו ישראלי. גם יגאל עמיר לא, וגם לא טומי לפיד. גם אני לא. לתומי חשבתי שאני כן, אבל ממשרד הפנים (שאמון על תיוגי הלאום, הדת וכיו"ב ומחזיק רשימות ובהן דתם ולאומיותם של כל האזרחים) הודיעו לי לאחרונה שאין ברשימה שלהם לאום כזה, ישראלי (וגם אין אנשים שאין להם דת). שנית, יש להעמיד דברים על דיוקם: טומי לפיד איננו הונגרי, ומעולם לא היה. הוא נולד ביוגוסלביה.

 27. שוש אסולין

  לאיריס קודם כל אני רוצה להגיד שאני מביעה הזדהות מוחלטת עם מה שאמרת. אבל יחד עם זאת אני חושבת שמירב התגובות לכתבה התייחסו במינון נמוך לעניין הגרעין כיוון שהכתבה לה אנו מגיבים שכותרתה "מכת מוות לקשת", ותוכנה למעשה חיברו את זהותו של וענונו לעניין.
  יחד עם זאת מבחינתי אין לי שום בעיה עם המרת דת, נראה לי (אף כי אין לי על מה להתבסס, מלבד תחושותיי) שוענונו התנצר כמחאה על בגידתנו בו, וליבי איתו.
  ולשנון שכתב שאין דבר כזה ישראלי – אתה אולי הולך לשאול את משרד הפנים מי אתה. אני לא. אני ישראלית-מזרחית (ולא תמיד אני גאה במדינתי) אבל מה שבעיני חשוב זה שאם אני כבר פה אז יש לי תפקיד – לעשות שינוי (להבדיל מהשינוי של ההונגרי-יוגוסלבי-מה זה משנה…ולעניין בנו המתלוצץ על מבטאו של וענונו – שקודם יעבוד על האקסנט של אביו.

  ואולי באמת שווה לפתוח דיון מעמיק בנושא האטום
  אז לאלה המצדדים בכך, כגורם מרתיע, נראה לי שמעשה וענונו דווקא יוצר הרתעה…אלא אם כן בא לכם להוציא אצבע משולשת לערבים וגם שהפקחים לא יראו אתכם.
  אני חושבת שבכל מקרה אטום זה דבר רע, גם מבחינת הפוטנציאל הגלום בו, גם מבחינת האימה שהוא מטיל…דעתי שאימה מולידה שנאה בהכרח…ושנאה מולידה חמאס וחיזזבללה…וחמס וחיזזבללה מולידים שהידים …ושהידים מולידים פצצות טון שניתכות על בתים שמאוכלסים בחפים מפשע …וחוזר חלילה….אז מעניין מה יהרוג אותנו קודם.

 28. סמי כנפו

  כשציינתי את התועלת בגילוי וענונו על אודות הגרעין הישראלי זה היה בשביל המקטרגים והמוציאים להורג, אני כשלעצמי בעד כדור ארץ נקי מנשק גרעיני בכלל!
  כשהזכרתי שבעצם לא נגרם כל נזק ממשי מעצם אותם גילויים, רציתי להוסיף שמגיע למוטי וענונו פרס נובל לשלום!
  זה כמובן לא צריך לבוא על חשבון שמעון פרס ויאסר עראפת הם יכולים להמשיך ולהחזיק בפרס..
  דבר נוסף, פרס ישראל לתומרקין? המסגר השכונתי שלי מר בנלולו התרעם על כך וביקש שאמחה בשמו על שתומרקין מבזה את 'משפחת המסגרים'..
  תודה

 29. א.נ

  תומרקין הוא אמן גדול בעל נפש בינונית. נכון, לא מגיע לו פרס ישראל. בין השאר בגלל שהפרס אמור לבטא תרומה לחברה, ומה לעשות תרומתו לחברה, הישראלית, היא גזענות ופילוג. אבן לומר עליו שהוא אמן גרוע זה לא רציני. בכנות האם אתה מכיר את יצירותיו?

 30. סמי כנפו

  תראה, אתה יכול לאכול שמלץ ולומר זה גדול, לא לטעמי, תומרקין הוא בהמה גסה, מסגר בינוני, מעתיק ממגזינים שהוא קונה בחו"ל, ודע לך, שכשהוא אומר שהציג בפריס ..זה לא מה שאתה חושב, כולה הציג באיזה מועדון קטן בפרבר מרוחק, הוא וחברו ליפשיץ…כן כן, גם לא אחת מעבודותיו הוצגה במוזיאון או גלריה נחשבים(אלא אם קנה את האוצר\ת)
  בקיצור, פני הכלב כפני האומה..

 31. עזריה שהרבני

  דעותיו של ימיני צפויות כמו שם משפחתו. מדובר בקונפורמיסט שבגד בכל המורשת של המאבק המזרחי והחברתי, והתחבר לעטיני הממסד – תחילה בתמ"י, אחר-כך בעבודה (פואד כמנהיג המאבק המזרחי), ועכשיו התמנה לצנזור הראשי ("עורך מדור הדעות") של העיתון המושחת ביותר במדינה, הנמצא בבעלותו של סוחר נשק.
  נו, אז בואו נחשוב: מה יהיה לימיני לומר על ואנונו? באמת מפתיע ומסקרן. מה יכול הקונפורמיזם המימסדי בהתגלמותו לומר על המורד והלוחם האולטימטיבי במימסד? מה יכול מי שמשכורתו משולמת מרווחי סחר בנשק לומר על אדם שהקדיש את חייו למאבק בחימוש? מה יכול מי שבגד במאבק המזרחי לומר על המרוקאי המשפיע ביותר בתולדות המדינה?
  כל אלה הן שאלות רטוריות. השאלה הפתוחה היחידה היא: מה עושה ימיני באתר "העוקץ"?

 32. בן-דרור ימיני

  יש לי רק תיקון קטן: אכן, הייתי חבר בתמ"י. הצטרפתי יחד עם ויקי שירן ז"ל. אבל מעולם לא הייתי חבר במפלגת העבודה או פעיל במפלגת העבודה. דווקא כמה מהמזרחים שאני מאוד מכבד ומעריך ניסו להתחבר או התחברו לכל מיני מסגרות שקשורות לממסד, לשולי הליכוד ומפלגת העבודה. למשל, עם דוד לוי (סמי שלום שטרית, למשל), עם שלמה בן-עמי, ועוד. אני לא חושב שזה הופך אותם לבוגדים, גם אם הכותב טעה, ואני אישית דווקא לא הייתי שם.
  אבל מכיוון שתשפוכת זולה לא תיכתב כאן על ויקי שירן ז"ל או על סמי שלום שטרית (שיבדל"א), וטוב שכך, אז כמה טוב שיש קורבן נוח שאפשר לשפוך עליו בוץ. זה תמיד נוח יותר מהתמודדות עניינית.
  כאשר חופש הביטוי באתר "העוקץ" יאפשר רק לאחד, שמזדהה בעליבותו כעזריה שהרבני, להפיץ שקרים, ולא יאפשר לח"מ להביע עמדות פחות אהודות, אז זה יהיה סופו של האתר. אני שמח שעורכי האתר קצת יותר חכמים.
  שאר דברי ההבל לא ממש ראויים לתגובה.

 33. סוף סוף

  מה יש לך ימני?
  למה אתה מתעסק כל הזמן בסופם של דברים?
  סוף הקשת. סוף האתר.
  מה הלאה?
  מה עוד עשוי להסתיים בקרוב, לפי דעתך?

 34. מתיתיהו

  אני מצר על חוסר הרגישות של הדיון ועל הניסיון להוציא מהדיון את ידידנו בן דרור ימיני.

  זה קורה גם באתר קדמה ובאתרים אחרים, שיש ניסיון לעשות דה לגטימציה לדוברים.
  קודם על ידי איזה דובר אנונימי ואחרי זה על ידי האשמות לא מבוססות ובוטות המכוונות לפגוע
  ולא ליצור דיון.

  מי שכותב כך מנמיך את השיח, ולא מלמד את אלו שפגעו בתודעת הדיון שלו כיצד לפעול,
  וכך בלא ידיעת הוא חוזר אל הטענה ההגמונית שמנסה להדחיק דיונים שכאלו.

  אני מאוד שמח שבן דרור ימיני משוחח כאן והוא רצוי ולגיטימי והדיון איתו מפרה
  גם אם דעותינו חלוקות.

 35. אורלי יצחק

  אני מודה לימיני על כך שהעלה את הנושא החשוב לסדר היום. במקום לדון בטענות שלו באופן ענייני בחרו חלק מהמגיבים לעסוק בהשמצות נגד ימיני.
  אני מכירה את ימיני ולא את המגיבים. פעם הייתי חניכה בתוכנית להכשרת פעילי ציבור באונירסיטת תל-אביב, כשימיני היה מנהל התוכנית. ימיני דאג למאות סטודנטים מהשכונות ומעיירות הפיתוח כדי שייכנסו לאוניברסיטה. הוא דאג לכל סטודנט כשהיינו בתקופת הלימודים. הוא הציל אנשים מנשירה מהאוניברסיטה. בשביל מאות סטודנטים שעברו בתוכנית בתקופה ההיא ימיני היה ויישאר אחד האנשים שסייעו ועזרו וקידמו, ויש רבים מאוד שחייבים לו את עצם העובדה שהם הגיעו לאוניברסיטה וסיימו את הלימודים בהצלחה.
  ימיני גם עיצב את השקפת העולם שלנו. כבר אז ימיני היה שייך למתונים יותר ובמובן הזה הוא אף פעם לא שינה את דרכו. ימיני תמיד עמד על דעתו כמו שהוא עושה בימים האלה כפי שיודע כל מי שקורא את הטורים שלו בעיתון מעריב. בשבילי ימיני היה ונשאר אותו אדם.
  ימיני היה שותף בכיר במשרד עורכי דין ושמר על קשר עם עשרות בוגרי התוכנית, שהמשיכו להתייעץ איתו. וידוע לי שאנשים שלא היה להם כסף הלכו אליו והוא עזר להם גם בהתנדבות. כשעבר לעבוד במעריב הוא היה צריך לוותר על שכר הרבה יותר גבוה כדי לעשות משהו שהוא האמין בו.
  בדרך כלל אני לא מאלה שמגיבות אך אחרי שקראתי כמה דברים כאן אני בושה ונכלמת על השקרים שמנסים לכתוב עליו.

 36. מסעודה הפלסטינית

  ההתנפלות הזו על הקשת בעניין וענונו אינה מפתיעה כלל וכלל. בעצם ההתפלנות היא לא על הקשתץ הפניית הדברים לקשת היא רק ניסיון לכסות את הערווה של השבט.

  מה שמציק ומטריד את מתנגדי "הקשת/וענונו" היא העובדה שוענונו קרא תגד על השבט ההזה שנקרא ישראלי, או יהודי=ישראלי=ציוני=לאומני. במקרה הזה השבטיות לא יכולה לעבור על נטישת השבט בשתיקה.

  כל הסיפור הזה שהקשת בנקיטת עמדת תמיכה בוענונו יורה לעצמה ברגל ומאבדת עצמה לדעת הוא אחיזת עיניים וניסיון להסתיר את צעקת השבט.

  כאן אני נלאצת לפתוח סגורים (אני לא בקשת, לא במפנים ולא מבחוץ. יתרה מזו, אני רחוקה מלתמוך בקשת וברוב עמדותיה, הקשת רוצה להתחלק בשלל של הציונות על האשכנזים, אותו שלל שנשדד ממני.. זו הסיבה העיקרית שאני לא שם.. עוד נ.ב אחד, אכן לקשת יש גם עמדות אחרות ומגוונות.. עד כאן תמו הערות הביניים)

  מה עשה וענונו? האיש ספר לסדני טיימז מה שכל ילד יודע. זוכרים שנשיא המדנה אפרים קציר (כן היה אחד כזה) הצהיר בפה מלא ובגאווה שלישראל יש נשק גרעיני, אך הוא מיד הושתק והתקשורת הישראלית קבלה הוראה לשתוק ושתקה..

  הבעיה של אנשים כאלה (משמיצי וענונו) שהוא מערר להם את תפיסת השבטיות שלהם. וענונו התנצר. וענונו לא רוצה להיות יהודי. וענונו אומר לא לשבט. זה מקומם את מנהיגי השבט ואת נושא כילי הצי'ף. וזה לא התחיל מהיום. אפילו אדם דגול כמו המנוח לייבויץ הגדיר את וענונו ב"חלאת המין האנושי", למה? כי וענונו התנצר – ענה לייבוביץ.

  זה מקור השנאה לוענונו. אל שוענונו בחר בנוצירות האנגליקאנית במקריות. הוא היה שם, היהדות התנערה ממנו, ככה שמצא עצמו בחיק אותה נצרות אנגליקאנית (ולא משיחית מר ימיני, כי הרי המשיחית היא בת ברית שלך ושל שאר ציונים) וכך בחר בה.

  לא רק זאת. וענונו התנער לא רק מהדת היהודית, ממסגרת השבט, הוא אפילו העז להתנער מדת הציונית השניה, מהבטחוניזם שלה. וזה קומם עוד יותר את ימיני ושותפיו. כי לפי הדת הזו – דת הבחטון והסוד – חייבים לשתוק אפילו שהסוד אינו סוד.

  מי לא יודע על הנשק הגרעיני הישראלי? זה הפרוייקט היחידי של פרס, פרוייקט החיים של אותו אדם הטוען שהוא אינטלקטואל (אגב אין עוד עדות לכך מלבד עדותו הוא) – הוא בסך הכל שגריר של ידידו הטוב שרון.

  למה וענונו בוגד? בכל העולם, תמיד היו מדענים שבשלב כזה או אחר נבהלו מהנשק הגרעיני שיש למדינה שלהם, נבהלו מהסכנות הכרוכות בכך, לקחו את עצמם וספרו על כך בכל העולם, חשפו סודות, התריעו בפני עולם ואחותו. אף אחד לא טען שהם בוגדים, אפילו לא המדינה שלהם.

  רק בישראל נחשב עובד זוטר בכור בדימונה לבוגד. וכפי שאמרתי הבגידה שלו לא כי חשף את הסוד הגלוי לכולם, אלא כי בגד בכללי השבט הציוני, קרי הדת היהודית שנטש אותו והדת הבטחוניסטית.

  הפרטים שמסר וענונו לסנדי טיימס לא הטרידו את ישראל. ישראל מסרבת בתוקף לחתום על האמנה להפצת נשק גרעיני ונשק להשמדה המונית. לכן "סודות" כאלה לא מזיזים לה.

  וענונו יצר בלבול אצל רבים מבני השבט. וענונו נטש את היהדות, הוא נוצרי אנגליקאני. לכן יש בעיה למר ימיני. כי אם וענונו אינו יהודי אז מה הלאמיות שלו? כאן בעצם מקור השנאה התהומית הזו לוענונו. הבעיה שלהם מקורה במלחמה על הגדרת מסגרת הישראליות. בישראל אין נשינולטי הנקראת ישראליות.

  המעשה של וענונו מעמיד אנשים במצב מביך. הוא אומר להם בעצם כי ישראליות יכולה לכלול במסגרתה גם נוצרים, אפילו גם פלסטינים שחיים בתוכה… הכל אפשר לסבול, אבל להרחיב את הגדרת הישראליות בצורה כזו? על זה יחרף מר ימיני את נפשו, לזה הוא לא יתן יד.

  וענונו מערער את יציבות השבט. וכאן הבעיה של הקופצים על הטרף ורוצים לנדות אותו ולאכול בבשרו ולשתות מדמו.