הצלת כבודו של פרס ישראל

דודי מחלב

השבוע יחולק פרס ישראל. נחמה פורתא אני מוצא בעובדה שלצד הגזען תומרקין ולהבדיל ריבואות הבדלות יקבל את הפרס מורי וחברי פרופ` מנחם ברינקר. ברינקר הוא פילוסוף מבריק ודגול ואיש ספרות, אבל הוא לא רק מגה אינטלקטואל. ברינקר הוא מאושיות השמאל הישראלי, ממייסדי מוקד ושלי, סוציאליסט והומאניסט בכל ישותו. מי שקידם כל ימיו את הרעיון של שתי מדינות ולחם כנגד האגואיזם הלאומני הישראלי ששלל את אפשרות היחס האנושי לפלסטינים.

באישיותו ופועלו מהווה פרופ` ברינקר דוגמא מופתית של האינטלקטואל המעורב, שלא מנתק בין האקדמיה לחברה אלא מחויב תמידית לדמותה וערכיה של החברה בה הוא חי ופועל. פרופ` ברינקר שערך ותירגם חלקים מכתבי הפילוסוף סרטר מגלם בפועלו ובאישיותו, את הרעיון הנאצל של ראיית הזולת כחירות ולעולם לא כסיכום של הינתנותו העובדתית. פרס ישראל ניתן לפרופ` ברינקר על הישגיו המחקריים בתחום הספרות, אולם אני כתלמידו רוצה לראות בפרס הזה הכרה בהומניזם העמוק מבית מדרשו.

פרופ` ברינקר הוא גם מורה יוצא דופן בנוף האקדמי הישראלי. האוניברסיטאות בישראל כבר מזמן אינן מקום מפגש ללימוד דיאלוגי שמקיף את כל אישיותם של המורה והתלמיד אלא בתי חרושת לייצור ידע. גם במובן זה מתבלט פרופ` ברינקר. שיעוריו לא רק רווי חוכמה, עומק אינטלקטואלי וידע פילוסופי רחב. הוא מעורר השראה ומדרבן לחשיבה גם מתוך כך שיחסו לתלמידיו מקיף את מלוא אישיותם ועולמם, בדרך של לימוד דיאלוגי שמכבד את התלמידים.

נפלה בחלקי הזכות להיות תלמידו של האדם הדגול הזה וברבות השנים נתפתחו בינינו יחסי חברות עמוקים. אני, כתלמידו וחברו של פרופ` ברינקר וכאזרח ישראלי מרגיש שהענקת פרס ישראל לפרופ` ברינקר היא אות כבוד למעניקי הפרס.

פוסט זה פורסם במקור ב-26.4.2004 תחת הכותרת "הצלת כבודו של פרס ישראל"

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. אורה לב-רון

    וכך התבצע הברינקריזם שמתאר דודי מחלב: כל סטודנט שאומר את דברו, ברינקר אוחז בהם, צולל לתוכם תוך שהוא הופך בהם בלי להחמיץ טיפה. אולי יתגלה היבט כזה, ואולי אחר, אולי הדובר ניחן באיזו הבנה, ואולי ההבנה אצל ברינקר – ואולי יתרחש הנס ונווכח במשהו חדש.
    אורה לב-רון, תלמידה