מלחמתו של גו` בנפוטיזם ומעשי "הקוסם"

יוסי דהאן

לקוראים ששאלו מה התרחש בהפגנת היוצרים במסיבת העיתונאים החגיגית של רשות השידור, ניתן לקרוא  על כך דיווח מפורט ב"הארץ" ובאתר Y-net. מסיבת העיתונאים התקיימה לבסוף ביעד המבוצר של "קול ישראל" לשם נמלטו קברניטי הערוץ.

כחבר בוועדת הטלוויזיה של רשות השידור אחד המפתחות המרכזיים להבנת לוחות משדרים חדשים שהוצגו בפני חברי הוועדה, היה לבחון מיהם המנחים והמנחות ולמי ניתנה ההפקה. המפתח הזה היה בדרך מסביר את הקונצפציה העמוקה שמאחורי לוח המשדרים. אני זוכר ישיבת ועדת טלוויזיה שדנה בלוח התכניות של ערוץ 33, בן טיפוחיו של ג`ו בראל, ערוץ הידוע גם בכינויו "ערוץ השוחד".  להפתעת חברי הוועדה ובניגוד לכללי המינהל התקין (ביטוי שמוזר להשתמש בו בהקשר של רשות השידור) הגיעו לישיבה כל מנחי הערוץ על מנת לשמש קבוצת תמיכה למנכ"ל. חלק מהם כמו האלוף במיל. אורן שחור, שכזכור מייצג את השמאל בתכנית "אש צולבת", הפליג במעלותיו של המנכ"ל המהולל וכך במהלך הישיבה החרו והחזיקו אחריו שאר עובדיו של הראיס.

מעניין היה לקרוא בדיווח ממסיבת העיתונאים שהמנכ"ל בראל אמר כי לא האמין למידת הנפוטיזם שמצא ברשות השידור. מי שמצא את הנפוטזים ברשות השידור לפני בראל היה דווקא מבקר המדינה. מבקר המדינה מצא שהפרקטיקה של העסקת קרובים היתה פרקטיקה נפוצה כאשר בראל שירת כמנהל ערוץ 33.

טענת הנפוטיזם נשמעת מעניינת כשהיא יוצאת מפיו של  אדם שקידם צלם הנשוי לעוזרתו האישית למעמד של בעל לשכה, שבתקופת כהונתו הפכה  אשתו של שר החוץ לברברה וולטרס של השידור הציבורי. לצחוק או לבכות זו הדילמה.

אולי זה בגלל החלפת עורך עמוד הדיעות השמרן יואל אסתרון בעורך אחר, ואולי לא אבל יש שינוי בעמוד הדיעות של "הארץ". אפשר לקרוא את אורית שוחט שכתבה אתמול על המתרחש בפלוג`ה ואפשר לקרוא היום את מאמרה המצויין של רותי סיני "נ` עשתה כל מה שנתניהו אמר" – סיני מספרת את סיפור השפעת מדיניות הכזבים הכלכלית של הקוסם על אם חד הורית שהיא וילדיה מנסים לשרוד בכבוד.  

מזל שעדיין נשים כרותי סיני, חני קים, אורנה קזין, עמירה הס ואבירמה גולן כותבות עדיין מאמרים ב"הארץ" אחרת היה צריך לדלג מעל הסאמטים והשטרסלרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יובל קרניאל

  אין ספק שמשהו קורה בעיתון הארץ. כמובן שעוד מוקדם וזוהי רק תחילתו של תהליך, אבל כדאי, ואפילו חשוב, לעקוב אחריו ולעודדו. לאורית שוחט התגעגענו הרבה זמן ויש לברך אותה על חזרתה. מירון רפפורט מצטרף בתפקיד מפתח, וגם רוגל אלפר יהפוך להיות משמעותי הרבה יותר, כעורך. בהצלחה.

 2. נעמה

  שמכל הנשים המוכשרות רק אחת יושבת בפורום הבכיר שנקרא שם "הנהלת המערכת" (אבירמה גולן), שקובע את הקו של העיתון במאמרי המערכת שלו. אחת מתוך 17 חברים גברים בפורום (ע"פ עדותה של גולן עצמה). אולי עכשיו גם תמי ליטני הצטרפה, עם מינויה לסגנית העורכת, אינני יודעת.

 3. פחזנית

  אני בטוחה שמתוך 17 חברי הנהלת-המערכת של "הארץ", כל אלה העוסקים בחברה וכלכלה הם משופמים, מעשנים, וקמים כשאבירמה נכנסת…

 4. אביטל - המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית

  שלום לכולם,

  מנוי שנתי ל"מצד שני" — עבור ארבעה גליונות — עומד על סך של 100 ש"ח. למנויים חדשים אנו מצרפים גם 3 גליונות קודמים בלא תשלום נוסף.

  לקבלת מנוי אנא שלח/י המחאה לפקודת
  המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית
  ת"ד 31417
  ירושלים, 91313

  בבקשה צרפי את כתובתך, מ"ס טלפון ואי מייל.

  רב תודות, אביטל
  02-624-1159