מה חשוב באמת

איציק ספורטא

יום שישי אחר הצהריים, אני מקווה שלא לקיתם/ן בהרעלת, התנתקות ומכבי תל אביב. בשני עיתונים, "ידיעות" ו"הארץ" נראה שאלו כמעט הנושאים היחידים הקיימים עלי אדמות. ב"ידיעות" מופיעה רק בעמוד 11 מתוך 16, אחרי שני עמודים על מכבי תל אביב ושלושה על התנתקות, כתבה קטנה העוסקת בהחלטה להעביר 20 מיליון שקל לילדים עניים. סכום שאמור לפתור בעיות עוני בקרב ילדים ובני נוער. ב"הארץ" מופיעה תמונה, בעקבות ארבעה וחצי עמודי התנתקות, בעמוד 16 מתוך עשרים,  המתעדת את עובדי עיריית חצור המפגינים מול כלא צלמון.  עובדים אלה שלא קיבלו שכר חודשים רבים חשים שיחיו חיים טובים יותר בכלא. לדעתי עורכי החדשות בעיתונים צריכים לתעד גם את היום יום של מאות אלפי המשפחות המצויות במצוקה מתמדת, גם אם אין בכך חדשות כביכול. עוניים של אלו ימשך גם אחרי יום ראשון שבו יקבע עתיד ההתנתקות ונדע אם מכבי תל אביב אלופה.

דווקא במקומון של "ידיעות" ישנה כתבה חשובה העוסקת במצבם של עובדי הקבלן בעיריית תל אביב. עובדים שהפכו לכלי משחק בידי העיריה וחברות כח אדם ושרותים. העיריה לא אחראית, העובדים לא יודעים מי מעסיק אותם, והעיקר נראה שמעסיקיהם עוברים על החוק. לא אנתח את הכתבה לעומק, אבל, במידה רבה היא מציגה את העתיד של עובדים רבים במשק הישראלי, בשם היעילות הקדושה. על עובדי העיריה והאזרחים בכלל לדרוש במינימום את קיומם של חוקי העבודה, ויותר מכך לדרוש שכר מחייה לעובדים אלו. וכדאי שוב לשנן את הסיסמה "עבודה אינה מוצר" ועובדים אינם כליי עבודה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אביבית א.ד.

    כל מה שאומר פה כבר ידוע כמעט לכולנו – ובכל זאת: עצם העובדה שהדברים החשובים באמת (בלי מרכאות) מתפרסמים רק או כמעט רק – במקומון מצביעה שוב על העובדה שקבוצות הכח בחברה הן שמייצרות את סדר היום התקשורתי ולכן חשוב שיתקיימו כמה שיותר ערוצים שיצביעו גם על כיווני חשיבה אחרים (אפילו אם מדובר במקומון של ידיעות).

  2. דיאנה דניאל שרים

    לצערי, היו מעט הפגנות אך גם עליהם כמעט לא נמסר מידע ודיווח כי מכבי זה יותר חשוב. אספר שהייתה הפגנה של תנועות הנוער ובראשן הנוער העובד והלומד, אתמול בתל-אביב, במסגרתה צעדו, להערכתי, כשלושת אלפים בני-נוער בצבעים של כחול ואדום מככר רבין למוזאון תל-אביב שם קיימו עצרת, בה נאמו בעיקר בני-נוער. אני מוכרחה לומר שזה היה מקור גאוה אישי שכן כל ילדי פועלים בצורה רצינית בתנועה שעושה עבודה משמעותית וגם מקור לשמחה ותקוה – יש עתיד.