שבע סיבות לייחל לכשלון שרון במשאל ההתנתקות

דנה אלכסנדר

ד"ר דנה אלכסנדר היא משפטנית המתמחה בזכויות אדם, שחקרה את ההתנגדות הציבורית למאבקי זכויות אדם בישראל

יוזמת "ההתנתקות" של שרון עוררה בלבול מסוים אצל מתנגדי הכיבוש. צריך לתמוך בה או לא? בינתיים לא שואלים אותנו (אלא אם אנחנו מתפקדי ליכוד). ולמרות זאת, נראה לי שחשוב שלמחנה השמאל תהיה עמדה לגבי תכנית זו, שהיא כרגע, אם נרצה או לא, ההתרחשות העיקרית בזירה המדינית.

אני תומכת בכל צעד, ולו הקטן ביותר, שיקרב את קיצו של הכיבוש הארור בעזה ובגדה המערבית. אבל תכנית ההתנתקות, ונצחון של שרון במשאל על התכנית, אינם, לדעתי, צעדים כאלה. אז הנה לפניכם, כמה סיבות לקוות ששרון יפסיד במשאל הזה.

1 – "תכנית ההתנתקות" אינה פינוי התנחלויות. היא "תכנית". פינוי ההתחלויות בעזה, שעצם קיומן הוא שערורייה מתמשכת (מוסרית, מדינית, סביבתית…), הוא רק חלק אחד בתכנית. מרכיבים גלויים נוספים בתכנית כוללים חיזוק ההתנחלויות בגדה המערבית והמשך הבנייה של גדר ההפרדה בתוואי המתוכנן, המספח שטחים נרחבים של הגדה, הממיט אסון כלכלי וחברתי על תושביה (ויש הטוענים – גם אסון בטחוני על תושבי ישראל) והמרחיק כל אפשרות של הסדר מדיני. חלקיה השונים של התכנית כרוכים אלה באלה: שרון כבר הכריז שלא יפנה אף התנחלות בעזה עד שלא תושלם הבנייה של גדר ההפרדה בגדה.

2 – פינוי עזה ללא התייחסות לעתיד ההתנחלויות בגדה המערבית עלול רק להרחיק את סיום הכיבוש. עזה היא הגיבנת של הכיבוש ושל מפעל ההתנחלויות כולו. מדובר בשטח קטן המיושב בצפיפות נוראית (מהמקומות הצפופים בעולם), ועם מעט התנחלויות שמונות אלפים ספורים של תושבים. שלא לדבר על המעמסה הביטחונית שהיא מטילה על הצבא. וגם – עזה אינה נתפסת כ"ארץ אבות", עם כל הרגשות המשיחיים שייחוס כזה מעורר אצל חלק מהציבור. בקיצור, הפינוי של עזה יכול לעבור בשקט (יחסי) ואפילו להתקבל באנחת רווחה על-ידי רוב רובו של הציבור בישראל. כל זאת, בניגוד לגדה המערבית. אם ניפטר מהגיבנת הזו, צפוי שהכיבוש המסיבי – זה שקיים בגדה המערבית – רק יתחזק, יעמיק ויתארך. המסרים שמגיעים מהבית הלבן רק מחזקים חשש זה.

3 – עזה נקייה מהתנחלויות אך עדיין נתונה תחת משטר של כיבוש לא צפויה להיות מקום הרבה יותר טוב וחופשי מעזה של היום. אמנם יגדל מרחב המחיה של העזתים, יתחזק הביטחון האישי שלהם והם לא יצטרכו להתעורר כל יום עם טנקים מול העיניים. אבל עזה הענייה תישאר סגורה, חנוקה, מנותקת מסביבתה הגיאוגרפית, הכלכלית והחברתית (שבישראל ובגדה), ללא מקורות קיום, ללא כל אפשרות של התפתחות. כלא קצת יותר מרווח, אבל עדיין כלא.

4 – יוזמת ההתנתקות נהגתה תוך התעלמות מוחלטת מהפלסטינים. היא ביטוי נוסף לאופן שבו מנהלת מדינת ישראל את הסכסוך עם הפלסטינים: באופן כוחני, חד-צדדי ומתנשא, שלא מכיר בקיומו של צד שני בעל מעמד שווה וזכויות שראוי לדבר אתו ולהגיע עמו להסכמה על עתיד משותף. אימוץ יוזמה זו עלול רק להחליש את מעמדם של אלה בתוך החברה הפלסטינית התומכים בהידברות עם ישראל כדי להגיע להסדר מוסכם, ולחזק את אלה התומכים במאבק אלים שהולך על כל הקופה. במובן זה, הסיסמה של מתנגדי ההתנתקות מימין – "ההתנתקות היא פרס לטרור" – נכונה. פינוי עזה לא יסיים את הסכסוך עם הפלסטינים. המסר שמעבירה תכנית ההתנתקות לחברה הפלסטינית מבשר רעות לגבי התנהלותו של המשך הסכסוך.

5 – כשלון של שרון במשאל עשוי לקצר את ימיה של ממשלה זו, שממיטה עלינו אסון מדיני, חברתי וכלכלי בכל יום נוסף שהיא בשלטון.

6 – הצבעת הליכוד נגד תכנית ההתנתקות תפריך אחת ולתמיד את האמונה ש"רק הימין יכול לוותר על שטחים". אותה אמונה פופולרית, שאין לה כל אישוש כבר 25 שנה, אבל ממשיכה לדחוף אנשים התומכים בוויתור על שטחים להצביע בעד הימין במין חשיבה של "הפוך על הפוך". הצבעה נגד ההתנתקות תשמיט את יכולתה של הנהגת הליכוד להמשיך להציג את המפלגה כמפלגת ימין מתון, המושכת אליה גם מצביעים המגדירים עצמם כמרכז, ותחדד את ההכרעה בין ימין לשמאל, לפחות בתחום המדיני (בתחום המדיניות הכלכלית ממילא אין כיום כל הבדל משמעותי בין המפלגות הגדולות).

7 – הנימוק האחרון הוא אולי לא לגמרי עניני, אבל גם לא לגמרי לא-עניני. הצבעה של הליכוד נגד ההתנתקות היא כישלון לשרון ולאולמרט. כל דבר שיחליש את מעמדם של שני האישים האלה, שמגלמים באופן כל כך מובהק שלטון של כוחנות, של הון, של רמיסת זכויות אדם, של אטימות מוסרית, של גזענות – ואעצור כאן – הוא מבורך בפני עצמו ויכול להביא רק טוב.

עו"ד דנה אלכסנדר מנהלת את המחלקה המשפטית באגודה לזכויות האזרח ופעילה בתנועת "תעאיוש – שותפות ערבית-יהודית". הרשימה מבטאת כמובן את עמדתה האישית בלבד.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עזרא דלומי

  פעם היתה תנועה שקראו לה שי"ח – שמאל ישראלי חדש. גם היום יש שי"ח – שמאל ישראלי חולשה שהרשימה הזו מאוד מאפיינת אותו. הרצון שלא תהיה הינתקות מעזה כי אולי זה יישרת חיזוק אחיזה בשומרון, הוא חולני ומלמד שבשביל מה שמכונה "שמאל" בישראל, המחאה והרטינה היא מזמן סוג של תעסוקה שהפחד להיות מובטל ממנה, גובר על הסיכוי שיש ביציאה מעזה. מתברר שגם יונים יכולות לחרחר מלחמה

 2. ליאור

  אם? התוכנית תעבור במשאל ,זו התחלה של תהליך מבורך שיגמר בסוף בגבולות 67 ,וזה תלוי הרבה בנו השמאלנים
  שנוכל להיות גם פרגמטים ולא רק יפי נפש וצדקנים, לנקודה אחרת שאנשים לא שואלים את עצמם האם המשאל הוא
  הליך דמוקרטי במערכת פרלמנטרית כמו ישראל? לדעתי לא.

 3. אופיר בר

  צריך לתמוך בכל צעד ולו הקטן ביותר שיקרב את קיצו של הכיבוש . תכנית ההתנתקות בוודאי לא מבטיחה את סוף הסכסוך ופתרון כל בעיותינו. אבל במידה ותתממש ולו ברצועת עזה בלבד, תהווה צעד חשוב ביותר לקידום קיצו של הכיבוש. תהא זו הפעם הראשונה שישראל תפנה ישוב אמיתי כלשהו משטח שמיועד למדינה הפלסטינית. פינוי ימית ויישוביה לא נחשב ככזה. גם אז הלכו מנהיגי הליכוד לצעד זה רק על מנת לחזק את אחיזתם בשאר השטחים, ובכל זאת איפשר הפינוי הגעה להסכם שלום עם הגדולה והחזקה בשכנותינו.
  מה במציאות הישראלית גורם להנחה שאם הימין יכשל עתה בהתנתקות הכל-כך מתבקשת, תקום ממשלה לא-ימנית שתצליח בכך? מעולם לא הייתי חסיד של שרון ושל אולמרט (בלשון המעטה), אבל עתה כאשר יש סיכוי כלשהו לאיזה שהיא התפכחות שחלה אצלם, לייחל לכשלונם נראה לי לוקסוס יקר ולא הגיוני כלל. אין ספק שקריאת מסמך 'תכנית ההתנתקות' מעלה שאלות קשות ונקודות של חוסר הסכמה בקרב ציבור שרוצה כמוני לראות בסיום הכיבוש בכללותו, אך במצב הקיים ובפרספקטיבה רחבה, לי – אין ספק שרב הסיכוי על הסיכון. לכן צריך לייחל לדעתי לכל צעד שיוציא אותנו מעזה, יצמצם את החיכוך עם אוכלוסייתה ויממש תקדים משמעותי ביותר לצעדים דומים בגדה.

 4. פחזנית

  עזרא, אתה שולל את העמדה שהוצגה כאן ומגדיר אותה בביטול כ"הכל או לא כלום". לא מדוייק. אפשר גם להגדיר את עמדתך כ"קח מה שזורקים לך", ולברוח מהדילמה. בוא ננסה לנחש מה יקרה אחרי שההתנתקות מעזה תתבצע, ו-6000 או 7000 המתנחלים יפונו.
  הנה התחזית: על הרצועה יוטל מצור מארבע רוחות, ויווצר שם סיר לחץ אדיר. חומת האפרטהייד תושלם ותיתמר אל-על, על פני מאות קילומטרים, וגם שם יווצר כלוב אשר יושביו תלויים ב"רצון הטוב" שלנו ושל הירדנים. הפלסטינים הרעבים והמושפלים יכנסו ליאוש גמור, יתפוצצו עלינו, ויזכו לתגובה-ציונית-הולמת. העולם ימחא לנו כף (בעיקר האינפנטילים מ-USA) על הפגנה של נחישות (נגד טרור) מהולה במתינות (יצאנו מעזה, לא?), ויעניק לנו "ערבויות" ושאר טובות הנאה שיאפשרו לממשלת האחדות שתוקם (הימינקיצוני יצא מהממשלה והחברים של פרס יכנסו) להמשיך ולרמוס את דלת העם ללא הפרעה.
  אם זה מה שיתרחש, וזו תחזית ריאלית למדי, אזי נתגעגע כולנו למצב הנוכחי (טרום התנתקות), שממנו אפשר עדיין לצעוד **ביחד עם הפלסטינים** לעבר עתיד טוב יותר.

 5. משה

  ניתן לכתוב תילי תילים של מילים מלומדות. אף אחת מהן לא תטשטש את העובדה שהיציאה מעזה עדיפה על ההישארות בעזה. זה צעד בכיוון של האור, גם אם דבוקים בו כמה כתמים חשוכים.

  טהרנות לשם טהרנות מחפרת את הנוקט בה בעמדה חסרת תקווה.
  לעומתה, צעדים קטנים בכיוון טוב יותר דווקא כן יכולים לשנות.

 6. ג'וס

  עם יד על הלב, דנה

  עכשיו את מרוצה?

  למה נדמה לי שלא?

 7. שוש אסולין

  אני לא חושבת שצריך להתנגד ליציאה, גם אם הטעמים שהוצגו בכתבה נכונים, מהסיבה שהגיע הזמן שנפסיק לנהל לפלשתינים את החיים, ועוד יותר חשוב מכך, שהמתנחלים יפסיקו עם ההצקות שלהם שמלבות את השינאה.
  אט אט ממשלת הליכוד מוציאה אותנו מהשטחים הכבושים (סיני, חברון, ונקווה שעזה בדרך ואחריה כל השטחים הכבושים), אבל כל זמן שממשלות אחרות לא מצליחות בכך (ותהיינה הסיבות אשר תהיינה), כל תהליך כזה מבורך בעיני.
  הבעיה שלאור תוצאות משאל העם!? (שאר העם לא נחשב)הנראות באופק הקרוב…אין לכך תמיכה…מעניין מה יקרה עכשו…אני רק מקווה שאלה שבעד היציאה מעזה, מקרב מתפקדי הליכוד, יבינו שמי שמנהל בשבילם (ולצערי כרגע גם בשבילנו) את העניינים, זוהי חבורת קיצונים, שמעדיפה לשלוט באדמות בעד כל הדם שבעולם.