לימור לבנת גאה

יוסי דהאן

בסוף השבוע ב"הארץ" מאמר על פרשת לב גרינברג, בינתיים לא הצליחה לימור לבנת במשימתה להביא לפיטוריו מאוניברסיטת בן גוריון, אולם גורלה של ג`יליאן רדפורד, נשיאת ארגון הסטודנטים היהודי "הלל" באוניברסיטת ריצ`מונד, אכזרי יותר. רדפורד פוטרה מתפקידה כיוון שהעזה להביע את דעתה ולבקר את מדיניות ישראל.

בתגובה להודעת אי מייל שנשלחה אליה מהקונסוליה הישראלית כתבה ג`יליאן רדפורד " אנא הפסיקו לשלוח אליי אי מיילים העוסקים בתעמולה ציונית רדיקלית, איני יודעת אם אתם מודעים לכך אולם המשימה של "הילל" היא לעסוק בחיי הדת של הסטודנטים ולא לארגן תהלוכות והפגנות או להאזין למרצים המנסים לשכנע אותנו לשנוא את השכנים הפלסטינים שלנו". רדפורד גם בקשה להסיר את כתובתה מרשימת האי מייל של הקונסוליה הישראלית.

כבר למחרת זומנה רדפורד לבירור אצל אנשי צוות "המרכז הקהילתי היהודי ע"ש ויינשטיין", מרכז המפקח על פעילות ארגון "הלל", זאת לאחר שמהקונסוליה הישראלית העבירו אליהם את תוכן האי מייל של רדפורד.

שני אנשי המרכז, לטענת רדפורד, תחקרו אותה ארוכות אודות עמדותיה על ישראל ודרשו ממנה להתנצל. לאחר שג`יליאן רדפורד סירבה להתנצל היא פוטרה מתפקידה. מנהלת המרכז הקהילתי היהודי טענה כי בקשת ההתנצלות מרדפורד לא התייחסה לתוכן המכתב אלא על סגנונו, כמו כן הוסיפה שרדפורד פוטרה כיוון שבדברים שכתבה עשתה שימוש בתוארה כנשיאת הסטודנטים של ארגון "הלל".  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני זמיר

  קראתי בעיון רב את הידיעה העיתונאית בענין רדפורד, וקשה להבין את הפרשנות השיפוטית החד משמעית שניתנה לה כאן באתר.
  רדפורד כתבה בסגנון בוטה וחצוף עמדה פרטית על נייר רשמי של הארגון שהיא נשיאתו, וסירבה להתנצל על מעשה זה בלי קשר לתוכן דבריה לפי גרסת יוזמות הפגישה.
  מאחר ואין שום הוכחה כי גב' רדפורד מדייקת או צודקת בדבריה וכלן ייתכן כי הגרסה הנגדית היא הנכונה, הקביעה בדבר ההתאכזרות והנסיון להציגה כמי ששילמה מחיר על "אי כניעתה" לשגרירות הישראלית שניסתה לכפות עליה התנצלות בגין תוכן דבירה- קביעה זו חסרת בסיס ולא במקומה.
  אינני יודע מה בדיוק קרה בפגישה המדוברת ומאחר ויש שתי גרסאות שונות והגרסה של הממסד אם היא נכונה מצדיקה לענ"ד את פיטוריה נראה לי יותר ממגוחך לתאר את המקרה הזה כמקרה של סתימת פיות.

 2. יוסי דהאן

  לא ברור לי מה בדיוק "בוטה וחצוף" במכתבה של רדפורד, בוא נסתפק בזה שרדפורד כתבה במכתב את עמדתה. למעשה לא הבאתי את כל תוכן הכתבה, מן הראוי אולי גם להזכיר את תגובתו של ליאונרד גולדברג, סגן הנשיא לענייני סטודנטים באוניברסיטה, שתמה כיצד ייתכן ארגון חיצוני לאוניברסיטה יכול לפטר נציג נבחר של סטודנטים. זה לא נראה לך בעייתי.
  אני מתקשה משום מה להשתכנע שרדפורד פוטרה בשל סגנונה ולא בשל עמדותיה. אני גם מתקשה להאמין שהיא היתה מפוטרת אם היא היתה כותבת את עמדתה הנחרצת ביחס לצרוף מדינות חדשות לאיחוד האירופי על נייר רשמי של הארגון. לדעתי זו תקרית נוספת המצטרפת לגל המקרטיסטי העכור ששוטף חלק מהקמפוסים באמריקה.

 3. דני זמיר

  חשבתי שהבאת את הכתבה בהקשר של סתימת הפיות מצד הממסד הישראלי, במקרה זה השגרירות. אם הכוונה היא לסתימת פיות באקדמיה באמריקה, נראה לי שהדוגמה עוד יותר בעייתית ולו מהסיבה שהאקדמיה עצמה לא היא זו שיזמה את הפיטורים, אם הבנתי נכון את הכתבה.
  באינטואיציה בלבד אוסיף שאם הגב' רדפורד היתה שיה תמימה היא היתה מתנצלת על הסגנון שפגע וסוגרת ענין (משהו בנוסח: "לא ראיתי כל מקום לפגיעה במה שכתבתי אבל אם נפגעתם אז התנצלותי על כך…"). אבל נראה לי שהיא חיפשה למשוך אש ולעשות בלגן והצליחה בכך יפה. ( ובחייאת יוסי: לא נראה תמוה שנשיאת הלל תכתוב ככה לשגרירות? ריח עז של פרובוקציה זולה למדי עולה מכל החענין הזה)…

 4. אלי ברקת

  שמי אלי ברקת, ואני מנהל את הלל באוניברסיטה העברית.
  על פניו לא נראה לי שיש מצב שצוות הלל יכול לפטר נשיא הנבחר ע"י הסטודנטים.
  תנו לי לברר, חכו לתשובה.

  בגדול, הלל הוא ארגון העוסק בחיים יהודיים בקמפוס.
  בארגון פעילים סטודנטים מזרמים שונים ודעות מכאן ועד ג'נין.
  לב גרינברג הוזמן בעבר לשוחח עם סטודנטים בהלל באוניברסיטה העברית.

  אלי