למחלקים הידד

איציק ספורטא

אנו נמצאים כעת בעיצומו של מהלך ההופך את המגזר העסקי לפתרון פלא לכל בעיותינו הכלכליות, ולא רק זאת גם לכל תחלואי המערכת שבעטיה שליש מהילדים בארץ נמצאים מתחת לקו העוני. האמונה כה חזקה שהמאמינים לא בוחלים בשום מהלך כדי לקדם את העברתם של נכסים ציבוריים לידיים פרטיות. המנהל הבלתי מוצלח אורי יוגב שפרש וכעת עושה לביתו אמר בראיון את המשפט הבא: " אפילו מונופול פרטי הוא עדיף על מערכת ממשלתית. אנחנו גם מאמינים שהממשלה צריכה לעודד את היזמים להשתתף בפרוייקטים על ידי מענקי עידוד". מזה אפשר ללמוד שכל הדיבורים על תחרות אינם אלא מצג שווא של אמונה יוקדת  באותו מגזר עסקי.

אותו מגזר עסקי מספיק חכם כדי לנצל את התאווה של המדינה כדי לייצר לעצמו מצב שאין בו סיכון עסקי. אחד העקרונות של עולם העסקים הוא  לקחת סיכונים כדי לקצור רווחים גבוהים. המצב הטוב ביותר הוא לקבל החזרים גדולים על השקעה בלי לקחת סיכונים. המדינה מאפשרת מצב זה ואנשי העסקים למיניהם מנצלים זאת.

כמה דוגמאות: הצעתו של השר השני במשרד האוצר לתת רשת ביטחון ליצרני חשמל. באותה עת אין מחלטים את הערבות של האחים עופר שהבטיחו להקים מפעל לייצור חשמל, כדי חס וחלילה לא לפגוע בהם. מדובר על מיליון דולר. אותם אחים עופר העומדים לקבל 500 מיליון שקל שלא מגיעים להם על חלקם בבתי הזיקוק. אכן ישראל רחמנים בני רחמנים. דרך ארץ של חוצה ישראל לעומת זאת תקבל פיצוי שיכול להגיע ל-200 מיליון שקל על איחור בפינוי קרקעות גם אם זה לא השפיע על סיום סלילת הכביש. דוגמה אחרת היא מה קורה עם הרכבת הקלה בירושלים, חריגות עצומות בתקציב.  גם נושא הפרטת בתי הסוהר דומה. כך שהמדינה בגלל חוסר האימון שלה בעצמה משקיעה הרבה יותר כספים מאשר הייתה משקיעה אילו עשתה את הפעולות בעצמה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פחזנית

  דעתו של אורי יוגב, בירוקרט אטום, מעולם לא היתה נתונה לעניים. יוגב גם אינו חושש מנפילה לבור השחור של התעסוקה, שבכרייתו עסק בשנים האחרונות. נהפוך הוא, דעתו נתונה לחברים מברנז'ת הממון, אליהם הוא ממהר כדי לגזור קופון עבור ימי האוצר שלו שתמו. שביב תקווה מגיע דווקא מרשע אחר, ח"כ (לשעבר) אוריאל לין, שצלח כבר מזמן את הקו הדקיק המפריד בין שלטון להון.
  גליון יום ו' ב"הארץ" (לינק מצורף) מבשר על "תגלית מרעישה" של איגוד לשכות המסחר: המחלקה הכלכלית של האיגוד גילתה את העוני. אוריאל לין, נשיא הסוחרים, אינו מתרגש מהעוני (שפשה ע"פ הנתונים גם בצאן מרעיתו – העצמאיים) אלא דווקא מהעובדה שאנשים עניים אינם …קונים, ובאין קונים המסחר נפגע. ישב אוריאל הקטן, חשב כל הלילה איך יוצאים מזה, ומצא פתרון: צדק חברתי! (המורה שלי לחשבון רשמה למעתיקים: התשובה נכונה אך הדרך אינה נכונה. בלתי-מספיק).
  בידיעה צוטטה קריאתו של לין לנתניהו "לבטל את החיוב בדמי הביטוח הלאומי, מס בריאות ומס הכנסה ממי ששכרם או הכנסתם אינם עולים על מחצית השכר הממוצע במשק". אולי אנו עדים לסדק הראשון בחומת הניאו-ליברליזם. אמן כן יהי רצון.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=424869&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0

 2. גל לוי

  היום הוא יום המילואימניק. חג לילדים. אבל מסתבר, שלא רק לילדים. גם לחברות הפרטיות. כך, חברת סלולר אחת הגדילה והעניקה לחיילי המילואים שיחות חינם לכבוד יום החג. אכן מעשה נאצל. ואיך תדע החברה הפרטית שהיית במילואים ולכן לזכות אותך על השיחות? האם המילאומיניקים יגישו להם את הטופס הירוק? ישלחו מכתב. יביאו פתק מאמא? לא ולא!!! במדינה שבה אין כבר גבולות בין המדינה לבעלי הכוח הכלכליים, אין דבר פשוט מזה. קצין מילואים ראשי, כך קראתי, פשוט יעביר לאותה חברה (פרטית, אמרתי?) את רשימת החיילים שהיו במילואים בזה היום. החברה תצליב נתונים, אין פשוט מזה כידוע, ותזכה את הנהנים.
  דמוקרטיה, כבר אמרנו? בטח ובטח. זו הזכות החופשית של בעלי ההון לעשות קפיטל על חשבון הפרטיות שלנו, שרות המילואים שלנו, ובכלל, להיות נוכחים בכל.