50 שנה לבראון, הנטיגנטון מכה שנית ושיח פילוסופים

יוסי דהאן

במלאות חמישים שנה לפסק הדין המפורסם בעניין בראון נגד מועצת החינוך, שבו קבע בית המשפט העליון האמריקאי כי מוסדות חינוך נפרדים ללבנים ולשחורים פוגעים בעקרון השוויון, הנרי לואיס גייטס מהארורד וקורנל ווסט מפרינסטון דנים במשמעות של פסק הדין. גייטס טוען שהפרדה בין גזעים אינה מובילה בהכרח לאי שוויון. (למאמר מצורף קישור וידיאו).

פרופ` סמואל הנטנינגטון מכה שנית, לאחר שהזהיר את העולם המערבי מהשתלטות הציביליזציה האיסלמית על המערב, הנטינגטון יוצא להגן על אמריקה הווספית הלבנה מפני הסכנה ההיספנית, המקסיקנים הפולשים מעבר לגבול לנצל את טוב ליבה של אמריקה. יותר מכך ההיספנים, בניגוד לגלי מהגרים אחרים, מתעקשים לשמור על תרבותם ולדבר בשפתם ובכך מאיימים על כור ההיתוך האמריקאי וגורמים לבלקניזציה של ארצות הברית. הסופר המקסיקני קרלוס פואנטס במאמר "הנטינגטון ומסכת הגזענות" משיב להנטינגטון. אגב אני מצפה לתרגום הטקסט של הנטינגטון במרכז שלם בצרוף הקדמה של הוגה הדעות דן מרגלית.

בתכנית הרדיו של שני הפילוסופים ג`ון פרי וקנת טיילור שני משדרים חדשים: שיחה עם לורי גרואן על זכויות של חיות ושיחה על השפה עם ג`פרי ננברג: בין היתר ניסיון לענות על השאלה האם יש רק דרך אחת נכונה לדבר שפה?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. י'

    100% נכון ש- גייטס שטוען שהפרדה בין גזעים אינה מובילה בהכרח לאי שוויון – צודק