מוסר יתום

יהודה שנהב

הנה מה שאמר חבר כנסת בשם אהוד יתום בתגובה על דו"ח אמנסטי שדיווח על שורה של פשעים שביצעה מדינת ישראל הריבונית בשנת 2003:

כאשר נכפית על מדינה מלחמה עקובה מדם, הגובה כאלף קורבנות, חובה עליה להגן על עצמה ועל אזרחיה. אין מדינה בעולם העושה זאת בדרך מוסרית יותר מישראל, גם בהשוואה למלחמתה של ארה"ב בעיראק.

אני לא יודע אם לצחוק או לבכות. היה זה אהוד יתום שדיווח בגאווה לעיתון ידיעות אחרונות שרוצץ את גולגלתו של טרוריסט פלסטיני בקו 300,  לא מתוך הגנה עצמית  אלא לאחר שנתפס והיה כבול בידי הצבא.  זהו אותו יתום שנפסל מלשמש קצין הכנסת בשל כשל בהפעלת איבר המוסר שלו. כמה נפלא שאדם כזה, הנעדר כל אמות מידה מוסריות, הנזקק להשתלת איבר חדש במקום סופר-האגו הרפה שלו, מרשה לעצמו להגיב בענייני מוסר.  מה עוד אפשר להגיד על מוסר אחרי אהוד יתום?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דודי מחלב

    יתום הוא חלק ממקהלה ישראלית מכוערת המבצעת פשעי מלחמה ועוד טוענת בחוצפתה כי רבה "צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם". וכל זאת בצדקנות מעוררת בחילה … והנה, הישגי התרבות המערבית במלוא תפארתם: הרג ילדים,נשים וזקנים ברפיח , יריות על חגיגת חתונה בעיראק ועינויים סדיסטיים עם השפלות מיניות בכלא אבו גראייב בבגדד. תחי העליונות התרבותית המערבית.

  2. דרור

    כבר מזמן לא יצא לי לראות תרבות שוחרת שלום וטוב, שלא עוסקת בטבח של חפים מפשע. לא באנגליה, לא בצרפת, לא בגרמניה, לא ברוסיה, לא בטורקיה, לא בעירק, לא במצרים, לא בסעודיה, לא בסין, לא ביפן, לא באינדונזיה, לא ברואנדה, לא בקונגו, לא בסודן…
    כל תרבות וקופת השרצים שלה. בעניין הזה אף אחת לא יכולה לצאת בלי רבב.
    עליונות התרבות המערבית היא בעיקר טכנולוגית. יש לה גם הישגים מרשימים בתחום ההגות (פילוסופיה, תיאולוגיה ופוליטיקה). אף אחד לא טוען שהיא מוסריות יותר או פחות מתרבויות אחרות.