הקופירייטר של הזוועה

אביבית אגם דאלי

השם שבחרו בצה"ל למבצע האחרון `מבצע קשת בענן` מעיד, לעניות דעתי, על הקשר הרופף בין מציאות לדמיון. ככל שהמציאות הופכת להיות יותר וירטואלית גם המציאות הממשית יונקת ממנה ומצטטת אותה. מי ה"קופירייטר" שהגה את השם `קשת בענן`? יש ניחוח של `שפת פרסומת` שחדר אפילו לשפה הצה"לית. מה הקשר בין קשת בענן למה שקורה בשטחים? האם בצה"ל מאמצים אסטרטגיות מעולם הפרסום המבקשות למכור לנו סבון, אומצה או נופש תוך איזכור של דימויים נחשקים? גם מתן שמות למותגים שאמורים לצור קישור בין המוצר לחוויה הוא אסטרטגיה פרסומית.   מעניין שגם צה"ל, כאילו במטרה לטשטש את הזוועה שמתרחשת בשטחים, בחר לו מן שם חביב שכזה למבצע. מן הצד השני – כשרואים למשל את הפרסומת של חברת האופנה `קום איל פו` מפרסמת את בגדיה על רקע חומת ההפרדה ומזכירה בכך את הפרסומות של חברת `בנטון` שכמו מבקשות לנכס את צער העולם כ`טרמפ` לקידום מכירות, (בפרסומות של בנטון נראים למשל חולה איידס לפני מותו עם משפחתו לצד שם המותג של בנטון) –  הרי אין להתפלא כי תחומים שבעבר היו מופרדים זה מזה, משתלבים ומצטטים זה את זה. אם זה לא היה עצוב אפשר היה לקרוא לזה אינפוטיינמנט.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  מסתבר, שהיחסים הללו בין תקשורת לצבא, ובין פרסומת למלחמה אינם חד-צדדיים.
  מי שראה את עתוני החג, יכול היה לשים לב לכך שבעוד מעריב, בשיתוף ערוץ 10, מאמץ את חיילי גבעתי שחזרו משדות הקטל, ידיעות אחרונות לא נותר מאחור. אלה מהרו לאמץ את חיילי גולני שחזרו מאותו השדה, ופרשו תמונה רחבה המראה את החיילים המרוצים. לא שמתי לב, אבל אולי גם חלקם החזיקו את הגליון האחרון של העתון, כפי צלמי העתונות (שכמובן, הם רק מתעדים את המציאות, לא מביימים אותה) נוהגים לעשות לעתים קרובות.
  זה כמובן הזכיר קריקטורה שהתפרסמה בימי תחילתה של מלחמת המפרץ, בה, תחת הכותרת, "מי יממן את המלחמה הזו?", רואים טנק עטוף כרזות פרסום של החברות הגדולות הידועות.
  אכן, מי אמר שהקפיטליזם אינו נהנה מהמלחמה?

 2. ליאור

  באותו ענין ,בידעות של יום שישי לדעתי קראתי את תחילת הכתבה על חיילי גבעתי ונתקפתי בחילה מהסגנון הפומפזטי
  של כתבנו ,עברית דרגה ז'.חוץ מזה, החיבה שמרעיפים על חילי גבעתי היא מצמררת ,אינני נכנס כרגע לויכוח אבל חייל הוא חייל, הוא חייל.! ובהגדרה הוא צריך להרוג ואולי לההרג. ונראה לי שעתון ידעות אחרונות הפכו את מה שקרה וקורה
  לקרקס עלוב ופטתי. רק שיצאו משם כבר ושיחפשו עורכים יותר טובים שלא שכחו את עבודתם.