איינשטיין על סוציאליזם, על בוש ודוברת, סכנות הגלובליזציה ומארב

יוסי דהאן

"למה סוציאליזם?" מאמר של אלברט איינשטיין שהופיע במאי 1949 בגיליון הראשון של Monthly Review, איינשטיין מבחין בין חוקים פיסיקליים לחוקי הכלכלה, ומסביר את מגבלותיהם של חוקי הכלכלה. כמו כן הוא מזהיר מפני הישענות על המדע על מנת לקבוע ערכים ותכליות אנושיות. איינשטיין יוצא נגד אוליגרכיה קפיטליסטית שאינה נתונה לביקורת דמוקרטית, בין היתר, כיוון שהנציגים הנבחרים תלויים במימון בעלי ההון לבחירתם וכיוון שהם שולטים באמצעי התקשורת המעוותים את האינפורמציה לטובת בעלי ההון. וממליץ על סוציאליזם.

דברה מאייר, מנהלת בית ספר שחוללה מהפיכה חינוכית בבתי ספר בשכונת הארלם בניו יורק כותבת על מהפכת החינוך של בוש No Child Left Behind, תכנית ששימשה בחלקה השראה לדו"ח ועדת דוברת. מאייר מבקרת את ההנחות המרכזיות של התכנית, היא יוצאת נגד עריכת מבחנים מתמדת, נגד ההנחה שניתן לקיים בתי ספר המעניקים הזדמנויות חינוכיות לילדים כאשר החברה החיצונית לבית הספר מאופיינת באי שוויון ורוויה עוולות חברתיות.

מאמר של ג`וזף שטיגליץ, חתן פרס נובל לכלכלה בשנת 2001, על אובדן מקומות התעסוקה בארצות הברית. ההישג המרכזי של כלכלת ג`ורג` בוש. זה גם ההישג המרכזי של כלכלת נתניהו היום התפרסם כי 59% מהמובטלים לא הצליחו למצוא תעסוקה מזה שנה. שטיגליץ כותב על תופעת ה Outsourcing בריחת מקומות תעסוקה מארצות הברית למדינות העולם השלישי. שטגיליץ יוצא נגד המיתוס שהעובדים לא צריכים לחשוש מגלובליזציה, מתהליכי הגלובליזציה מרויחים מעטים ומפסידים רבים, אלא אם כן השלטון ייהפך לפעיל בעיצוב תהליכי הגלובליזציה.

מגזין חדש ומעניין בשם "מארב – אמנות, תרבות ומדיה" בגיליון בין היתר כתבה של ענת רוזיליו על מאבק בין שתי קהילות חסרות אמצעים  

"עמותת סדנאות האמנים מחזיקה באחד משני המבנים הציבוריים היחידים בפלורנטין | תושבי השכונה רוצים גם | העירייה שומרת את התקציב קרוב לחזה | מבחינתה, שיתקוטטו על הפירורים".

וב"הגדה השמאלית" מאמר של מתיתיהו שמואלוף על דחיית בג"ץ את עתירות שני הצדדים בעניין הוראות המעבר הנוגעות למדיניות שינוי ייעוד הקרקע החקלאית, למאמר מצורף זרם תגובות אופייני לדיון בשאלה "למי שייכת האדמה הזו?".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.