שרק תהיו לי בריאים

יוסי דהאן

נטע זך במאמר במוסף הבריאות של "הארץ" מביאה ממצאי מחקר של פרופ` גור עופר, דר` ברוך רוזן ודר` מרים גרינשטיין. המחקר בדק 6,000 ניתוחים פרטיים בשני בתי חולים בירושלים. התברר כי אנשים פנו לשירותי רפואה פרטיים (שר"פ) גם בניתוחים ברמת מורכבות קלה עד בינונית, כאלה שאין הכרח שרופא בכיר יבצע אותם.

חוץ מהחמישון התחתון העני ביותר כולם פונים לניתוחים דרך השר"פ, אף על פי שאלו עולים בממוצע 5,000 שקלים.

משמעות התוצאות היא שגם מי שהכנסתו נופלת מהממוצע מוכן להוציא אלפי שקלים על ניתוח לא מסובך במיוחד, שלפי החוק הוא היה אמור לקבל בחינם. משמעות אחרת היא שהמנתחים הנחשבים טובים יותר, אלה שמבצעים ניתוחים פרטיים, עסוקים בניתוחים הפשוטים והיקרים, לכן הם אינם פנויים לניתוחים מורכבים דרך קופות החולים: רק במחצית מהניתוחים המורכבים נכח רופא בכיר, ביתר היו רק רופאים צעירים או מתמחים. בניתוחים הפרטיים הפשוטים היה רופא בכיר כמעט תמיד.

שמונה שנים לאחר חקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי שהיה אמור לספק רפואה שוויונית לכל, ברור שכיום רפואה תלויה בכסף – מי שאין לו כסף מוותר על תרופות וטיפולים, חלק כי אין בסל, חלק כי יש בסל אבל ההשתתפות העצמית של כל אזרח בישראל היא מהגבוהות בעולם. וזה לא כולל את הביטוח המשלים, שיותר ויותר אנשים רוכשים. (על פי ההערכות כ 60% מהמבוטחים רוכשים ביטוח משלים).

20% מהחולים הכרוניים ויתרו על תרופה או טיפול, חולי לב רוכשים בכספם הפרטי ציוד חדש לצינתור וזקנים מחכים חמישה חודשים למיטה סיעודית.

כנראה שיעניין אותך גם: