שרק תהיו לי בריאים

יוסי דהאן

נטע זך במאמר במוסף הבריאות של "הארץ" מביאה ממצאי מחקר של פרופ` גור עופר, דר` ברוך רוזן ודר` מרים גרינשטיין. המחקר בדק 6,000 ניתוחים פרטיים בשני בתי חולים בירושלים. התברר כי אנשים פנו לשירותי רפואה פרטיים (שר"פ) גם בניתוחים ברמת מורכבות קלה עד בינונית, כאלה שאין הכרח שרופא בכיר יבצע אותם.

חוץ מהחמישון התחתון העני ביותר כולם פונים לניתוחים דרך השר"פ, אף על פי שאלו עולים בממוצע 5,000 שקלים.

משמעות התוצאות היא שגם מי שהכנסתו נופלת מהממוצע מוכן להוציא אלפי שקלים על ניתוח לא מסובך במיוחד, שלפי החוק הוא היה אמור לקבל בחינם. משמעות אחרת היא שהמנתחים הנחשבים טובים יותר, אלה שמבצעים ניתוחים פרטיים, עסוקים בניתוחים הפשוטים והיקרים, לכן הם אינם פנויים לניתוחים מורכבים דרך קופות החולים: רק במחצית מהניתוחים המורכבים נכח רופא בכיר, ביתר היו רק רופאים צעירים או מתמחים. בניתוחים הפרטיים הפשוטים היה רופא בכיר כמעט תמיד.

שמונה שנים לאחר חקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי שהיה אמור לספק רפואה שוויונית לכל, ברור שכיום רפואה תלויה בכסף – מי שאין לו כסף מוותר על תרופות וטיפולים, חלק כי אין בסל, חלק כי יש בסל אבל ההשתתפות העצמית של כל אזרח בישראל היא מהגבוהות בעולם. וזה לא כולל את הביטוח המשלים, שיותר ויותר אנשים רוכשים. (על פי ההערכות כ 60% מהמבוטחים רוכשים ביטוח משלים).

20% מהחולים הכרוניים ויתרו על תרופה או טיפול, חולי לב רוכשים בכספם הפרטי ציוד חדש לצינתור וזקנים מחכים חמישה חודשים למיטה סיעודית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יהודית קנולר

    חיים רמון הרס את ההסתדרות וגם את הבריאות ואני מקווה שלא ישכחו לו את זה. מה שטיפש אחד יכול לקלקל הרבה חכמים אינם יכולים לתקן, או שמא אינם מעוניינים לתקן? חולדאי עשה את הניתוח שלו רק לאחרונה בחו"ל. עד כמה שאני זוכרת היו עוד מספר בכירים שהתנתחו בחו"ל וזאת כי ביטוח הבריאות של חברי הכנסת ושרים הרבה יותר מקיף מאחד האדם. הגיע הזמן ליטול מהם את כל ההטבות הנלוות (ובכלל זה הפנסיה השערוריתית של הנשיאים ובעיקר נשיאים לשעבר). כשילמדו על בשרם איך חי "החצי השנה" – כלומר, רוב העם, ייתכן וגם החקיקה שלנו תהיה שונה. אנחנו נובחים והשיירה עוברת. צריך למצוא ח"כ אמיץ ומחפש פרסום כדי שיימלא את תפקיד האופוזיציה בשביל כ-ו-ל-ם.