אמאלה אני מפחד

דבי אילון

על לוח המודעות ברחוב הבורגני השקט שלי:     אמאלה אני מפחד אמא: שמעתי שאותם האנשים הרעים העושים לילדים קטנים מעשים-מגונים מעשי-סדום בגנים הציבוריים בירושלים החליטו לערוך "צעדת גאווה" שלישית בירושלים בעוד שבועיים ביום חמישי 3 ביוני ברח` קינג ג`ורג` ומשם הם יחזרו לחגוג בגן הציבורי האפל (שם הם תוקפים באכזריות ילדים קטנים)   אבאלה, אמאלה אל תרשו להם, לצאת לרחוב! "הצילו" – אני מפחד   אאל"ין AALYN ארגון אמהות למען ילדים נפגעים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. א.נ

  מי נגד מי בדבר השטות הזה? עושה רושם שהחשיכה הולכת ומשתלטת על אור היום!

 2. דרור

  ניסיון מעורר גועל לתפוס טרמפ על בעיית הפדופיליה שהרימה ראש לאחרונה כדי להשתלח בהומוסקסואלים. צריך הרבה עזות-מצח כדי להלבין את פני ההומסקסואלים ברבים ולהוסיף חטא על פשע בעיקור הדיון החשוב על מניעת פדופיליה.

 3. ברברת

  מעניין איזה גוף עומד מאחורי המודעה. עד שלא יוכח אחרת אין להאשים. אבל האם לא מדובר במניפולציה של גופים חרדיים, לסלק מהעיר את מצעד הגאווה?
  אני לא אתפלא.

 4. שרלי ביטון

  וודאי שאלו גורמים חרדיים, ראיתי מודעות אלו במאה שערים ושם מפרסמים רק חרדים

 5. דבי

  מאוד מעניינות התגובות כאן. אחת כותבת באותה נשימה "עד שלא יוכח אחרת אין להאשים" ו"האם לא מדובר במניפולציה של גופים חרדיים… אני לא אתפלא", ואחרת מחרה מחזיקה אחריה במעין ראיות נסיבתיות שאכן מדובר בחרדים.
  אני תוהה מה בדיוק המשמעות של תגובה כזו. בלי להיכנס לעצם הויכוח האם אכן גופים חרדיים יזמו את המודעה – הסבירות לכך היא אכן גבוהה. אבל מה שיוצא הוא תסריט כזה. בשכונה מן המניין בעיר ירושלים, לא שכונה המזוהה כשכונה חרדית, מתנוססת מודעת הסתה מזוויעה ומבעיתה, ובתגובה המודעה מתוייגת כהסתה של קבוצת שוליים אחת כנגד קבוצת שוליים אחרת: אנחנו לא בעסק. אנחנו בסדר. כמו שכשהמתנחלים בועטים בדוכנים בחברון אנחנו לא בעסק. וכששוטרים יורים באזרחים ערבים או מגרשים עובדים זרים אנחנו לא בעסק.
  ואז אני נזכרת במה שאמר פעם כהנא – אני אומר את מה שאתם חושבים. המלחמה המלוכלכת בשוליים משרתת איזה צורך של המרכז.
  [כמובן אני לא מאשימה את המגיבים כאן בהומופוביה חס וחלילה, רק רוצה להצביע על איזשהו מנגנון מחשבה שתגובות מסוג זה הן חלק ממנו]

 6. דבי

  במחשבה שניה אולי כדאי שאבהיר.
  מי שרואה מודעה הומופובית ואומר "זה בטח חרדים" לא שונה מהותית בעיני ממי שרואה ידיעה על פדופיליה ואומר "זה בטח הומואים". נניח שיוכח אמפירית שרוב הפדופילים הם הומוסקסואלים. אתם יודעים מה נניח אפילו שיוכח ש*כל* הפדופילים הם הומוסקסואלים. האם זה מצדיק להתיר את דמם של ההומוסקסואלים? באותה מידה גם אם יוזמי המודעה ההומופובית הזו ואולי גם כל יוזמי המודעות ההומופוביות הם חרדים, תגובות מעין אלה המופיעות למעלה מעידות על משהו שונה מהזדהות עם ההומוסקסואלים הנרדפים במודעה, כמו שהמודעה מעידה על משהו שונה מהזדהות עם ילדים המותקפים מינית.

 7. מנשה

  אם נעשה הקישור בין הומופוביה לחרדים\דתיים אני מבקש להעיר הערה. כיהודי דתי קשה לי להבין את ההתנפלות על ההומוסקסואלים בשם הדת. אכן, לפי ההלכה היהודית ככל הנראה, לעת עתה, אין מקום להומוסקסואליות- אך האם אים מקום להומוסקסואלים כבני אדם?
  הדבר רק מתעצם למשמע הידיעות על כך שהרב בצרי פסק שההומסקסואלים והלסביות אינם בני אדם אלא תתי-אדם…

  בסוד אספר שיש הרבה אנשים דתיים ושאינם דתיים, שעוברים על חוקי ההלכה- וכלפיהם לא מושמעות הערות כאלו…משהו רקוב!

 8. ירושלמי לשעבר

  דבי ומנשה.
  אני חושב שיש פה הרבה משאלות לב לראות חברה אחרת ורב תרבותית שכולם יהיו שותפים לה.
  אני יודע שיש הרבה חרדים טובי לב, ושההאשמה יתכן ואינה מוצדקת. אבל בתור מי שגר בירושלים רוב חייו ולמד כסטודנט בגבעת רם וגר בשכנות לחרדים, אני חושב שהמצב לא כל כך פשוט.
  החרדים, בואו נודה, הם קבוצה אנטי דמוקרטית שמנסה לחבל בדמוקרטיה כבר שנים. הילדים שלהם לא אשמים אלא קורבנות. הם לא לומדים כלום חוץ מלחזור ולשנן מנטרות, ובראש ובראשונה הם לומדים לשנוא חילונים. הילדות לא לומדות כלום. אחד על אחד פגשתי הרבה חרדים נחמדים. אבל כשגרתי בירושלים, הם השפריצו צבע על נשים לא צנועות וניסו לסגור כבישים. הם לא נראים לי שותפים לחברה רב תרבותית שגם אני הייתי רוצה להיות חלק ממנה.
  שלא יובן לא נכון, אני לא טומי לפיד ולא שונא חרדים. אבל אי אפשר להכחיש שמדובר בחברה לאומנית מאוד, קנאית ובדלנית. שובניזם זה לחם חוקם. אין כל סיכוי שהילדים שלומדים במערכת החינוך שלהם ישתלבו אי פעם באוניברסיטאות ובשוק העבודה עם החינוך שהם מקבלים. וזאת גם לצערי הבעיה הקשה עם ש"ס ואל המעיין (אם היה חינוך נורמלי הם היו יכולים להשתלב) אולי אתם לא חייתם ליד חרדים, אבל כמי שחי לידם כמה וכמה שנים הסיכוי לרב תרבותיות ובמיוחד עם חינוך כזה הוא קלוש. אני לא מאשים את החרדים כולם, אלא את הרבנים והישיבות ואת בית יעקב.
  אני מודאג עם כל הרצון הטוב.

 9. דבי

  אכן פלייר מעולה, תודה ליבי.
  ולירושלמי לשעבר, מעניין, פגשתי גם הרבה אנשים שביקשו ממני לא לספר להם מה זה ערבים, הם מכירים אותם טוב טוב, הם חיו איתם בסוריה בעירק במצרים וכו'.
  אני בטוחה שיש גם הרבה אנשים שמבקשים שלא יספרו להם מה זה יהודים, הם מכירים אותם טוב טוב, הם חיו איתם בירושלים בחיפה ביהודה בשומרון בגליל ובנגב.

 10. ירושלמי לשעבר

  לדבי,
  לצערי את לא טורחת לענות לגופו של עניין, ובמקום זאת את נטפלת לאמירה שנשמעת לך דעה קדומה.
  יתכן ואני טועה בחששות שלי, אבל אני לפחות לא טומן ראש בחול ואומר אין בעיה. האם זו במה לדיון או במה לסילוק כל חשש ואי הסכמה לדוגמה?

 11. דבי

  מה זה בדיוק לענות לגופו של עניין?
  אני אמורה לדון איתך בפינות החשוכות של החברה החרדית? למה בדיוק?
  כל מה שרציתי לומר הוא שקיומן של הפינות החשוכות הללו לא מצדיק הטלת רפש בחברה הזו כולה בגלל תופעות נתעבות שצמחו מתוכה. אתה חושב שמגוריך בשכונה חרדית בתקופה מסוימת מקנים לך סמכות לעשות זאת, יבושם לך. אני לא חושבת שאני צריכה להוכיח למי יש אחיות וכמה.