רשויות ובג"ץ

איציק ספורטא

מדינת החוק הידועה בשם מדינת ישראל אינה מצליחה לגרום לכך שרשויות מקומיות שאינן משלמות שכר לעובדיהן במשך חודשים רבים תעשנה זאת. כדי שיעשה המעשה הברור הזה צריך לחוקק חוק מיוחד.  אני לא מכיר מספיק את החוק בנושא מעמדם של נושים שונים, אבל אני כן מבין שלעובדים אין מעמד מיוחד בנושא. אני גם מבין ששר האוצר התעורר בעיקר לנוכח מצבם הקשה של הוריו של רב סרן בן-ישי שנהרג בשכם. פתאום נמצאו כמה עשרות אלפי שקלים שיועברו להורים אלו. מן פילנתרופיה ממשלתית. פילנתרופיה שנותנת לאנשים את אשר הרוויחו ביושר. כמובן שהאוצר לא נותן את המגיע אלא תמורת תוכנית הבראה מילה השאולה מן השפה הרפואית שאהובה על חכמי הכלכלה. כדי שאדם יבריא יש לעיתים לנקוט בפרוצדורות כואבות. לא משנה שבנושא הרשויות העובדים הותיקים שיפוטרו ימצאו עצמם מובטלים עם זכויות ולאחר זמן קצר מובטלים כרוניים (עוד רפואה) ולאחר מכן נטל על הציבור ובטלנים, וזה בטוח יפגע בבריאות שלהם.

בג"ץ קבע שחברה שמפרידה פעילויות באמצעות הקמת חברות בת נדרשת להסכמתם של העובדים. העובדים אינם סחורה במחסן המועברת מאחד לשני בלי שיהיה להם מה לומר בנושא. בפסק הדין לא נתקבלה העמדה של בית הדין הארצי לעבודה שגרסה שלא צריך הסכמה של עובדים. זהו פסק דין בין 120 עמוד ומעניין שהוא לא נתקבל על ידי רוב אלא על ידי המספר הגדול ביותר של שופטים שהסכימו ביניהם. דנו בנושא שבעה שופטים עם שלוש דעות שונות, שלוש היו בעד הדעה שהתקבלה, ארבעת הנוספים נחלקו בדעתם והציעו אפשרויות אחרות, כיון שכך נתקבלה ההחלטה של שלושת השופטים.   

בפסק דין אחר קבע בג"ץ שיש לכלול ישובים ערביים בתוכניות כלכליות חברתיות על פי קריטריונים שוויוניים. זאת אומרת שמעתה והלאה יהיה קשה לתכנן תוכניות שלא יכללו ישובים ערביים. מעניין האם יוכלו ישובים ערביים לדרוש שוויון עם הטבות הניתנות להתנחלויות אשר נמצאות בטריטוריה הנתונה לממשל צבאי.

מצד אחד נראה שזכויות עובדים נשמרות מצד אחר רשויות השלטון עוברות על החוק במצח נחושה, לא לשלם שכר הוא עברה על חוק הגנת השכר, באמצע נמצא הציבור הערבי המופלה. משום מה נראה לי שפסקי הדין של בג"ץ יישארו על הנייר כיון שתמצאנה דרכים לא לקיים אותם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור

  עד כמה שזכור לי מלימודי האזרחות, בארץ אין ממש רשויות מקומיות. לפי החוק, שמקורו עוד בתקופת המנדט, כל הסמכויות נתונות למשרד הפנים שמאציל מהן למה שמכונה "רשויות מקומיות". אם שר הפנים חושב ש"רשות מקומית" כזו או אחרת אינה ממלאת את תפקידה, הוא יכול די בקלות להדיח את חבריה ולמנות במקומם "ועדה ממונה" או "ועדה קרואה". בכל מקרה, האחריות היא קודם כול של משרד הפנים. אי-תשלום משכורות זו סיבה טובה מאוד להתערבות שר הפנים – בדברים הרבה יותר קלים הוא רשאי להתערב – ולכן ההתניה של העברת תקציב לתשלום משכורות בתוכנית הבראה היא חסרת משמעות במקרה הטוב. אם שר הפנים רוצה תוכנית הבראה, שיארגן תוכנית הבראה. אם הוא לא יכול מסיבות כאלה או אחרות, שישלם לפחות משכורות. בכל מקרה האחריות היא קודם כול שלו ולא של "הרשויות המקומיות".

 2. נמרוד קפון

  לא מזמן מסרו בחדשות ששר הפנים מסר שמטרת החוק היא להעביר כספים רק לעובדים שנמצאים במשבר, כלומר לא לשלם את מה שמגיע להם ע"פ חוק, לא לשלם את השכר שעבורו הם עבדו ועובדים, אלא רק סכום עבור "עובדים שמצבם קריטי". ז"א שצריך גם להגדיר מהו מצב קריטי, וז"א שמי שלא נמצא "במצב קריטי", יכול לשכוח מקבלת השכר המגיע לו.

  חוץ מזה, מסרו בחדשות ש"אקסלנס" קנו קרן פנסיה שמחזיקה נכסים שערכם מוערך בכ-90 מיליון שקל, במחיר מציאה של קצת יותר מ-5 מיליון שקל.

 3. אדרי מרסלה

  "אור לגויים" רחוקים שנות אור .אין דין ואין דיין. בכדי לשנות מאוד פשוט לצאת משנות חורף ששקענו בהן, צריכה להיות סולידריות של הפועלים בשטח,סולידריות וחיבור של הפעילים והאירגונים ללא קרדיט ,ללא אגו, אחרת לא נראה אור אפילו בקצהההה."מאהל מחאה נודד"

 4. דודי נתן

  איציק ולשאר משתתפי הדיון שלום, קבוצת צעירים בדרום – אותה אני מנחה, רוצה לכתוב עצומות ומחאות לשר החרש/עיוור פורז – כמובן על אי תשלום המשכורות לעובדי הרשויות, לשם כך רוצים גם נתונים: כמה לא מקבלים שכר וכמה זמן… (ברור לכולנו שזה בטוח הרבה מדי ומסיבות מרושעות..)
  למי יש קצת מידע מדויק?