השיקולים הזרים של הממונה על האגף

יוסי דהאן

לפני כשנה השתתפתי ברב שיח על עובדים זרים, בדיון השתתפו מר סם אולפינר, נשיא התאחדות הקבלנים, עו"ד עינת אלבין מאוניברסיטת תל אביב, והגברת ציפי שיינקמן מנהלת האגף לאכיפת חוקי העבודה במשרד העבודה והרווחה, את הדיון הנחתה העיתונאית רותי סיני מ"הארץ". במהלך הדיון חברה הגברת שיינקמן למר אולפינר והאשימה את הארגונים הפועלים למען זכויות העובדים בפעולה מתוך שיקולים זרים, לא טובת העובדים עומדת לנגד עיניהם, היא אמרה, אלא אינטרסים אישיים סמויים. הגברת שיינקמן לא נענתה לדרישה לפרט מהם אותם שיקולים.

הבוקר בידיעה המתפרסמת בעיתון מפורטים חשדות לשיקולים זרים אחרים:

"ציפי שינקמן, מנהלת האגף לאכיפת חוקי עבודה במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת), נחקרה בשבוע שעבר פעמיים תחת אזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). החקירה התמקדה בחשד שהקבלן משה סלע שיחד או ניסה לשחד אותה בתמורה למידע על הקצאת עובדים זרים לקבלנים.

שינקמן שוחררה לביתה בתנאים מגבילים וכנראה תיחקר גם השבוע. חקירתה היא ספיח לחקירה המתנהלת כשלוש שנים נגד ח"כ שלמה בניזרי מש"ס, החשוד בקבלת טובות הנאה מסלע – אף זאת בתמורה למידע על הקצאת עובדים זרים לקבלנים. סלע הוא עד מדינה נגד בניזרי.

בניזרי כיהן עד תחילת 2003 כשר העבודה והרווחה ובתוקף תפקידו היה ממונה על שינקמן. האגף לאכיפת חוקי עבודה עבר למשרד התמ"ת לפני כמעט שנה כשכל מחלקות משרד העבודה הועברו לאחריותו של שר התמ"ת אהוד אולמרט.

בתוקף תפקידה ממונה שינקמן על עשרות פקחים שרושמים דו"חות למעסיקים של עובדים זרים בלא היתר. במהלך השנה האחרונה נעצרו שלושה מפקחי האגף בחשדות שונים, לרבות קבלת טובות הנאה ממעסיקים בתמורה למחיקת דו"חות נגדם ולקיחת כסף שמעסיקים העבירו לעובדים זרים בכלא.

דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם לפני כחודש מצא ליקויים חמורים באגף שאותו מנהלת שינקמן, לרבות מינוי קרובי משפחה של עובדי מדינה בכירים ושל עוזרי שרים כמפקחים. הביקורת הצביעה על חוסר שליטה ובקרה על עבודת הפקחים, נהלים סותרים, העדר תוכניות עבודה מסודרות ופעילות לא ממוקדת ולא יעילה. המבקר גם קבע שאין לסמוך על נתונים שמוסר האגף על הביקורות שהוא מבצע במקומות עבודה משום ש"נמסרים דיווחים עם נתונים שונים על אותם אתרים, דבר המעורר ספק לגבי אמינות הנתונים.

המבקר גם מצא ששינקמן היקצתה עשרות מכשירי רדיו טלפון לעובדים שאינם עובדי שטח ועומדים לרשותם טלפונים משרדיים. מדובר בעובדי מחלקות אחרות – לרבות לבעלה, המועסק במשרד התמ"ת – וכן לעובדי משרד הפנים, שירות בתי הסוהר והמשטרה".

מעניין לקרוא היום גם את המאמר  "אנרגיות שליליות" של עמי גיל, פעיל בעמותת "קו לעובד", על עיסקת המיליארד הטורקית-ישראלית, עיסקה בה מעורב הנשיא הקודם של התאחדות הקבלנים, עבריין חוקי עבודה שעשק עשרות עובדים זרים שעבדו בחברתו הקבלן ואיש המשק הבכיר – אורי דורי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פחזנית

    מאמרו המושחז של עמירם גיל "אנרגיות שליליות" פולח בדייקנות את ליבת התועבה המכוּנה קשרי_הון_שלטון. מככב שם אחד בשם עמוס ירון. מומלץ בחום.
    לגמרי במקרה אני קוראת עכשיו ספר עדויות לוחמים בשם "מביירות לג'נין" מאת עירית גל ואילנה המרמן. והנה, באורח פלא צץ שם בדיוק אותו שם. זה הזכיר לי כמובן שעמוס ירון של ה"הון-שלטון", ועמוס ירון של חומת האפרטהייד, ועמוס ירון של סברה-שתילה, הם אותו איש – ממש מפעל-חיים מהלך.