עסקים וחינוך, הדוגמה הירושלמית

מיכה רחמן

הויכוח על דו"ח ועדת דוברת נמשך מעל דפי העיתונות, ושמואל הר נוי, מרכז כוח המשימה הלאומי לקידום החינוך מוכיח לנו באותות ובמופתים ש"דו"ח הועדה, בניגוד לדעת המבקרים, מבוסס על אידיאולוגיה שבמרכזה מיצוי הפוטנציאל האישי של כל תלמיד וצמצום הפערים".  על השאלה מה עומד מאחורי הסיסמה של מיצוי הפוטנציאל של כל תלמיד כתבתי במאמר קודם כאן. אבל מעניין אולי יותר לראות מה קורה במציאות, למשל בירושלים. כתבה נוספת ב"הארץ" (2.6.04) מספר לנו יונתן ליס על קרן של אנשי העסקים בירושלים, קרן איי-וי-אן (IVN), שמטרתה להעביר קורס למנהלי בתי הספר בירושלים שבו יוכשרו לשמש מנכ"לים של חברות היי-טק, וכך בתי הספר ינוהלו באופן יעיל יותר. אחד מראשי הקרן הוא איש העסקים, ניר ברקת, מראשי המאבק לפתיחת אזורי הרישום בירושלים (וכיום ראש האופוזיציה במועצת העיר). תומכים נלהבים בפעולת הקרן, על פי הכתבה, הם אהוד אולמרט, (היום שר המסחר והתעשייה, בעבר ראש העיר ותמיד תומך נלהב של העסקים נגד התושבים), שרת החינוך לימור ליבנת ושר האוצר.

עכשיו נותר לנו רק לקשור את הקצוות כדי להבין מה עשוי לקרות בפועל בירושלים. מינהלת החינוך בירושלים – מנח"י, תומכת (בינתיים) רק בפתיחת אזורי רישום חלקית. כלומר, ההורים יוכלו לבחור לאיזה בית ספר ילכו בנותיהם ובניהם, אבל רק בתוך אזור מוגבל. מנח"י מתנגדת ליוזמת ניר ברקת לפתיחה כוללת של אזורי הרישום ויהודית שלוי, מנהלת מנח"י ומשנה למנכ"ל העירייה, מתנגדת למדיניות השוק הפתוח אליה מוביל ברקת. אבל כמה זמן תוכל עיריית ירושלים להתנגד לפיתוי של כסף טוב מעולם העסקים, כאשר העירייה שקועה בחובות עד צוואר?! האופנה החדשה יחסית של שילוב עסקים בקהילה מראה שלעסקים תמיד יש אינטרס כלכלי משלהם. יתרה מזו, לעסקים ישנה גישה הטבועה במהות קיומם: ניהול על פי כללי השוק הקפיטליסטי, והתחרות. ניר ברקת היזם הגדול בתחומי החברה בירושלים, הוא אותו ניר ברקת שעמד במרכז פרוייקט למיגור העוני בשכונות (לא פחות), הפרוייקט "ההוליסטי" שגם עליו סיפרתי כבר כאן. עכשיו אפשר אולי להבין טוב יותר מדוע לפרוייקט ההוליסטי, אין שום סיכוי להצליח במשימה כזו.

מה שעתיד לקרות בירושלים, בעקבות התערבות קרן העסקים,   יהיה כנראה דומה למה שקרה עם "הפרוייקט ההוליסטי" בו היה שותף ניר ברקת, הרבה כסף הרבה רעש והרבה צלצולים, מעט מאוד תוצאות,  והמשך דור שלישי לעוני.  אנשי העסקים יתנו כסף, בתי הספר, במיוחד אחרי שיהפכו למרכזי ניהול אוטונומיים, ייקחו את הכסף. גם ההתנגדות של מנהלת החינוך העירונית מנח"י, תתבטל שהרי יקומו עד אז מנהלות החינוך האזוריות על פי דו"ח ועדת דוברת.  ניר ברקת יממש את חלומו לפתיחת כל אזורי הרישום בירושלים, כדי שילדיו יוכלו ללמוד בבתי הספר המצטיינים. מנהל ההי-טק יממש גם את תוכניתו החדשה לקיים סקר עצמאי רחב היקף שבו ידורגו בתי הספר לפי שביעות רצון ההורים. באותו הזמן יוקמו גם מרכזי הערכה עצמאיים על פי תוכנית ועדת דוברת, וכל הורה בעל אמצעים בעיר ידע לאיזה בית ספר כדאי יותר לשלוח את ילדיו. בבתי הספר היוקרתיים התלמידים יצליחו. בבתי הספר הפחות יוקרתיים, לא ידעו איך לקדם  את התלמידים החלשים (או יגידו שהם התקדמו כבר למכסימום הפוטנציאל שלהם).  אנשי העסקים ישמחו, ויקיימו מסיבת קוקטיל צנועה, אליה יוזמנו מנהלי בתי הספר המצטיינים. והעיר ירושלים  שמחה וצהלה. מי שלא ישמח יהיו ילדי קטמון ח` ט`, שימשיכו להיות תלמידים בבית הספר היוקרתי לערכי תנועת העבודה (הממוקם בשכונה שלהם, בית הספר אותו ניהלה בזמנו אותה יהודית שלוי, לפני שעלתה לגדולה). ילדי השכונה בניגוד לילדי העשירים הבאים אל אותו בית הספר מהשכונות העשירות, ימשיכו להשיג פחות ואיש לא ידע למה.

מיכה רחמן עובד קהילתי בירושלים וחבר "הקשת הדמוקרטית המזרחית"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.