אוריינטליזם, בטחון וחופש העתונות

גל לוי

לפני כשבועיים פורסמה, במוסף שכותרתו האוריינטליסטית המצלצלת היתה "תמונות ערביות", כתבה שכותרתה, "השב"כ דרש שוויון. אז הוא דרש". בכתבה רואיין ד"ר נחמן טל, שהסביר בעבודת הדוקטורט הסודית שלו מדוע היה נחוץ בשנות ה-50 וה-60 לקיים את הממשל הצבאי. מכיון שנמנע מאתנו, אנשים פשוטים שכמותנו, לראות במו עינינו את אותה העבודה, עלינו להסתפק במה שמותר לנו לדעת. מתברר כי עבודת הדוקטורט כללה מתודות מלימודי הכימיה. כך הוא אמר בראיון ליוסי מלמן:

"גם אם ערביי ישראל ישיגו שוויון מלא, הם לא יגיעו לעולם לסיפוק מלא ולא ישנו את זהותם והעדפתם הפוליטית. למיעוט לאומי קשה, כמעט בלתי אפשרי, לחיות במדינת רוב, ולכן אין פתרון כולל לבעיה. צריך פשוט לדאוג לשמור על הטמפרטורה."

בהשראת חכמה פוליטית זו, אומצה בשב"כ מדיניות של "מתינות פרקטית" הכוללת שני כלים טכנולוגיים מתוחכמים, מקל וגזר. זאת ועוד, את הטמפרטורה, הבינו שם, ניתן לוסת באמצעות מכשיר סודי אחר, שהשב"כ הינו כנראה היחיד המחזיק בו, שנקרא "זכויות ושוויון". הערבים, כך אפשר להבין, לא ממש מכירים ביתרונותיו של המכשיר הזה, הרי ככלות הכל, מסביר טל:

"עזרתי להתוות 15 תוכניות לצמצום הקיפוח של ערביי ישראל. כתבנו בדו"חות שלנו על הזנחה והתעלמות מערביי ישראל. הצענו שיקבלו תקציבים לפתרונות לזוגות צעירים, קרקעות לשיכון, חינוך. עם זאת, איני מקבל את הטענה של חלק ממנהיגי הערבים, כי מדובר במדיניות מכוונת של אפליה וקיפוח. האפליה היא תוצאה, לא מדיניות מכוונת. כאן זה לא דרום אפריקה".

ומדוע נזכרתי בכל זה. כי אותו שב"כ, זה מ"המתינות הפרקטית", אינו חדל להתוות תכניות ולהציע הצעות. אלה מבוססות בעיקרן על השימוש במכשיר הסודי "זכויות ושוויון". עובדה. כאשר Ynet ביקשו לצרף כתב למשלחת שר החוץ למצרים, עלי ואקד שמו, הוא נדחה מלעלות למטוס. התשובה השוויונית והדמוקרטית שהתקבלה לשאלה מדוע נאסר עליו לטוס היתה: "נספר לכם, רק לא לציטוט ולייחוס. העיקר שתחליפו כתב (ליהודי)". 

לפעמים, עשר מלים (שלא לציטוט) יכולות לחסוך דוקטורט (חסוי) שלם.

כנראה שיעניין אותך גם: