היום שאחרי בדימונה

יצחק (ג`קי) אדרי


ביום שישי 11/06/04 במרכז המסחרי בדימונה, נקלעתי לאחד מהרגעים הקשים שלי בחיים. בפעולה מתוכננת ומתוזמרת עשו לי לינץ חמור ביותר ע"י חלק מעובדי מפעלי ים המלח "אחים שלי דימונאים" אנשים שגדלו איתי בדימונה, חלק מהם בני משפחה באמצע המרכז המסחרי בדימונה, עמדתי לבד מול אספסוף גדול ואתם ביחד יו"ר וועד עובדי מפעלי ים המלח ארמונד לנקרי ולא תאמינו גם מנכ"ל כי"ל דשנים אשר גרינבאום, עמדתי לידם בסמיכות כל כך קרובה שבא לי לבכות, והם הנהלת כי"ל לא מפסיקים לחדד את מלחמת האחים, הם לא מפסיקים לנצל את מעמדם לשסות איש באחיו, אין בליבי על המתלהמים והמקללים, אין בליבי אליהם דבר. הכעס העצור שלי מופנה להנהלת כי"ל, מנכ"ל כי"ל אשר גרינבאום בחולצת פועלים חייך בליבו הוא מצליח להנציח את המעמדות, הוא ראה את הדם בעיניים של עובדיו, הוא הזמין תקשורת לצלם דם בדימונה,עמדתי לבד בין אחים שלי בדימונה וניזכרתי בבירות בלבנון שנת 82 מול המון שיעי שסגר עלינו לוחמים בימ"מ, לא מתבייש לומר שעמדתי בדימונה עם ראש זקוף בצדקת הדרך, ובפנים רעדתי מפחד ראיתי את התסריט הגרוע מכל לנגד עיניי, ואשר גרינבאום מנכ"ל כי"ל דשנים בסמיכות אליי חייך.

אשר גרינבאום (עם חולצת פועלים) חבר דירקטוריון בית חולים סורוקה, חבר בהרבה גופים בנגב, אני אפתיע אותך, באחד הפעמים כשתהיה לבוש חליפה מהודרת באחד מהקונצרטים שאתה הולך להאזין להם, אני יפתיע אותך שתחוש את העלבון הקשה ביותר, אתה אכזר אני יותר ממך, לאדם כמוך אסור אבל אסור לעמוד בחברה מהמובילות לא רק במשק הישראלי אלא בעולם כולו, אני אדאג שאחריך יכתבו לחברה חזון עסקי חדש כחלק מהפקת לקחים מהתנהגותך המסוכנת וחסרת המעצורים נגד פועל פשוט נגד מעמד עובדי הקבלן נגד אדם מהישוב.

תתבייש לך עמדת בלב לינץ של אח באח ולא נקפת אצבע ואני במרחק כתף ממך

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מוטרדת ואוהדת

  ג'קי, מההקשר הצלחתי להבין שהיה אירוע לא נעים שקשור בסרט התיעודי על מקום העבודה שלך, שהוקרן בטלוויזיה. אבל לא לגמרי ברור לי מה קרה.
  הושפלת? אויימת? זה היה מקרי או מתוכנן? מה עשו העוברים והשבים? כל שאר הנוכחים היו ממעמד העובדים המיוחסים? לא היו עוד עובדי קבלן או בני משפחותיהם בסביבה? היו ופחדו לעמוד לצדך?
  ג'קי, דע שגם אם באותו הרגע הרגשת הכי לבד בעולם, אתה לא באמת לבד. אמנם אין לנו דרך לשנות באופן ישיר את תנאי העבודה שלך, או לעזור לך עזרה מוחשית, אבל זכור שיש אנשים רבים בישראל שליבם אתך. זה שבאותו רגע הם היו רבים ואתה אחד, לא אומר שהם צודקים.
  אם יש איזו הבעת תמיכה פומבית שיכולה לעזור (מכתבים למפעל, עצומה, משמרת מחאה), תודיעו ואני משוכנעת שיהיו מצטרפים רבים.
  תהיו חזקים.

 2. סמי כנפו

  סיפור עובדי הקבלן הוא סיפור עצוב, ואני חייב לומר לך ג'אקי שעצוב לי גם היחס (ואני לא בא להשוות) שאני כאזרח זוכה לו מעובדי המדינה כמו הביטוח הלאומי,עובדי עיריות או כל גוף ציבורי אחר, יחס של זילזול, טירטור, חוסר רצון מופגן לעשות למענך או לעשות כדי להצדיק את שכרם. במצבים כאלה אני נסחף כמעט לקלל אותם 'בקללת הקבלן' .. אבל, בכל זאת נמנע, כי קללת הקבלן היא הקשה מכל היא חזרה לשוק העבדים, לגונגל..
  תרשה לי לחזק את ידך, גם כמי שמכיר אותך מילדות..ותודה שהעלתה את 'קללת הקבלן' לשיח

 3. שמעון

  ג'קי היקר, התרגשתי לראות אותך בסרט ואת אומץ הלב. כדימונאי לשעבר, הרגשתי גאה שיש אדם כמוך. כל שיש לי לומר זה לחזק את ידיך- אל תערוץ ואל תחת כי בכל אשר תלך, יש אנשים רבים שתומכים בבחירה שלך לחשוף את הניצול ורמיסת כבוד האדם.

 4. רמי וייניק

  לג'קי.
  הסרט העציב אותי מאד ובתוך כל הזוועה שהוצגה, שמחתי לראות אדם כמוך שמרים ראש ולא פוחד לדבר באופן גלוי על הפגיעה בעובדים ובצלם אנוש.
  אני רק מציע שבמקום לאיים ברמה של הבריון גרינבאום. נחשוב על מחאה משותפת שתביך אותו. תרים את הכפפה ואנו נבוא לתמוך ולסייע במחאה שתישא פירות לטובת העניין ולא כנקמה אישית לאדם כזה. אל לך לרדת לשפל האנטי מוסרי שלו. כלוחם צדק, פעל לחשיפת הצדק. אנו איתך, תומכים ומעריכים.

 5. איריס מזרחי

  ג'קי, ההשתתפות שלך בסרט והפעילות שלך בשטח למען פועלי הקבלנים השקופים הייתה שיעור חשוב באומץ לב. הזמנים הם זמנים קשים לאנשים אמיצים ובתוך שלל מוגי הלב שנמרחים לנו על המסך מבוקר עד ערב היית אתה כמו לפיד בוער ששומר על השפיות של כולנו.
  היום הוא יום הולדתו של צ'ה גווארה, מהפכן אמיתי שנלחם למען אלה שהמערכת הקפיטליסטית משתמשת בהם וזורקת אותם לגורלם בלי למצמץ. אתה ג'קי חי כשמסביבך אין בני אדם אז הנה, אתה אדם. אני גאה בך, תומכת בך, מעריצה את אומץ ליבך ולוואי ויכולתי לתת יותר ממילים אבל מילים זה כל מה שהשאירו לנו, ובמילים שלנו מקשטים לפעמים עיתונים קפיטליסטים, במילים שלנו מתהדרים בדמוקרטיה בנאורות ובחופש הביטוי, אנחנו מיצרים את המילים שהם האמת שלנו והמערכת המושחתת מתהדרת בהם. גרמתם להרבה אנשים נדודי שינה באותו לילה בו הוקרן הסרט, אני אישית חשבתי שראיתי כבר הכל. איזו נאיביות לחשוב כך אחרי הסרט וכמה חוסר אונים מאוזלת היד שלנו.
  יישר כוח לך וליוצרי הסרט, ואם נחזור לרגע לצ'ה גווארה נזכיר את המשפט המפורסם ביותר שלו " טוב למות בעמידה מאשר לחיות על הברכיים"

 6. אייל בן משה

  שלום ג'קי.
  כואב לי על מה שקרה לך באותו יום שישי, ליבי איתך, אתה חווית מהלך קפטילסטי מובהק, שסיית עובדים בעובדים על מנת לחזק את מעמדו של השליט.
  אבל.. צר לי שאינך רואה את הדברים בפרספקטיבה יותר רחבה. אני מדבר על זה, שכולכם שם דימונאים מזרחיים, יושבתם בחלקים האלו של הארץ(שלמדת לאהוב, כך אמרת בסרט) בכדי לשמש כוח אדם זול למפעלים שבסביבה, כך ששום דבר לא חדש. זה לא היה מקרי, וזה לא מקרי מה שקורה לכם היום, עם הפרטה ובלי הפרטה.
  האחים עופר הם רק עוברי אורח.
  לכן המאבק הוא לא רק על עובדי הקבלן, אלא על הכל המשאבים שאמורים להגיע לדימונה אחרי חלוקת התקציבים בוועדות הממשלה. חינוך, בריאות,,,,,משאבים שמגיעים לכל אזרח שווה.
  המאבק הוא על היחס. או שמתייחסים אליכם כאזרחים שווים, או שמתייחסים אליכם ככוח עבודה זול.
  לכן מאבק רק בנושא מפעלי ים המלח יחטיא את המטרה. המאבק צריך להיות כולל.

  ועוד משהו. אם דימונה כל כך מזוהה עם המפעל, (ולכן מרכזים את המאבק רק במפעל), אזי המפעל צריך להיות בבעלות דימונה.

  ועוד דבר קטן.
  קראתי את מאמרך בנושא ההתנתקות באתר שלך, וקשה לי להבין איך אדם מדוכא שמבין את שיטת הדיכוי ולוחם למען צדק, רוצה לדכא אחרים. הרי מבעד לאותן רגשות לאומיים מסתתרת העובדה שעם מסויים מדכא עם אחר.
  הרי מה שקורה בדימונה קורה ויקרה בעוד עשרות כפרים פלסטינים. ואז יהיו עוד עשרות אלפי סרטים כמו זהב לבן.
  קצת צבוע לא?!

  איתך במאבק.
  אייל בן משה

 7. פחזנית

  האם היית חייב לחטט באתר של ג'קי אדרי ולחָרֵב לנו את המסיבה? עכשיו, משהתפכחנו, נעלם הגיבור העממי שוחר הצדק, ונגלה לעינינו לאומן שאוהב את ממשלתו המקַרבֶּנֶת אחרים. אדרי אינו מבקש צדק לכל, הוא בסה"כ מבקש להמנות עם הנהנים מהסדר הכלכלי-פוליטי הקיים. עצוב.

 8. שוש אסולין

  העניין אינו מתמצא רק בג'קי אדרי, (פחזנית, תשארי במסיבה) – מדובר בעוד עובדים (לצערי לא מעטים), שמנוצלים, וזה רק קצהו של הקרחון.
  (ממשלת ישראל עודדה הקמת מפעלים בסביבה תוך קבלת מענקים והטבות במיסים, אך אלו "הגואלים" דאגו לשלם לעובדיהם שכר מינימום, ולפטרם כל 10 חודשים, שמא יצברו זכויות. יצא שהם התעשרו גם על חשבון המדינה וגם על חשבונם של העובדים – מדינה מתוקנת צריכה לתת תמריצים לפיתוח מקומות עבודה תוך שהיא דואגת לכך שמקבלי ההטבות, אינם מפירי זכויות של העובדים.)

  ובחזרה למפעלי ים המלח, ברגע שעובדי דור א' יצאו לפנסייה, גם אלה שיבואו במקומם יהיו משוללי זכויות.
  ואם לא נאה להם, שיתפטרו ויהיו מובטלים, או כלשונו של הקוסם-הביב(י) – יקראו להם בטלנים, ולאנשים שגוזרים על גבם של אלה את הקופונים (אחים עופר) קוראים יצרניים.

  אוי למדינה שחופש הביטוי שלה צריך להסתתר מאחרי מסכה.

 9. אייל בן משה

  אולי תחשפי למעננו?

 10. סמי כנפו

  אייל שלום, לא לגמריי הבנתי את הביקורת שלך על עמדתו של ג'אקי בנושא הפלסטיני שבאה יחד עם הסיפור האישי שלו, אני כן מבין שאתה חוזר על אותה מנטרה שמשמיע השמאל השמרני בישראל לדורותיו, משהו כמו : כשתפתר בעיית הפלסטינים והשלום המיוחל יבוא אזיי תהיה צמיחה ומדיניות הרווחה תקבל עוד כמה אגורות לתקציב, דברים כאלה אומרים אנשי שלטון שהאינטרס שלהם בקידום השלום הוא עיסקיהם ועיסקי חבריהם, למה שלא נחשוב הפוך? שאם עכשיו מדיניות הרווחה תושפע מייד ומדיניות החינוך גם היא, ואחר כך מדיניות המוסר בינינו לבין עצמנו קודם אולי אז עמדתנו כלפי הפלסטינים תהיה נוחה יותר וסובלנית??

 11. אייל בן משה

  אני עם ג'קי לאורך כל הדרך במאבק הצודק שלו עכשיו, לא בעוד מאה שנה שאולי הסכסוך יגמר.
  רק אני מוצא נכון להעיר שזה קצת צבוע להילחם נגד דיכוי ובמקביל לתמוך בדיכוי אחר.
  להיפך, זו לא גישה שמרנית. החדשנות בגישה הזאת היא, שאם אתה משחרר משהו, אזי אתה משחרר את כולם.
  שים לב שכשפעילים חברתיים פוסט מודרנים(בעיקר) מנסחים את משנתם, תמיד נפרשת שורה ענקית שכוללת את כל המדוכאים עלי אדמות, פלסטינים, מזרחיים, הומואים, לסביות, חיות, והלאה והלאה והלאה,,,,
  אנו מחפשים לשחרר, לא לדכא.
  אבל שוב, כל זה לא מונע ממני להצטרף למאבקו הצודק של ג'קי. יש הצלבות בקואלציות מקריות, לא חייבים להסכים עם הכל.
  ושוב, קרא את הודעתי ותבין שבמאבק זה צריך להסתכל בפרספקטיבה יותר רחבה.

  שא ברכה.

 12. אדרי יצחק (ג'קי)

  התרגשות גדולה לקרוא את התגובות פה, אני קורא ומבין שיש הרבה מהמשותף.
  אתחיל מהסוף להתחלה , אני טענתי ופעלתי נגד ההתנתקות ולמה? מתוך הבנה מעמיקה ביותר שההתנתקות היא פארסה פוליטית ביטחונית, אני טענתי לא להתנתקות מתוך חשיבה האומרת שיש לעם הפלשתיני זכות למדינה, זכות לחיים, זכות לנמל ,זכות לשדה תעופה, לפלשתינים חייבת להיות מדינה שתהיה להם עוגן לאופק , אמרתי לא להתנתקות, אמרתי כן להתנתקות תוך מהלך מדיני אמיתי שבסופו יש מדינה מוגדרת בשטחי חבל עזה.
  הנושא הכאוב של מעמד עובדי הקבלן הוא תולדה של ההפרטה שמקבלת תאוצה מהקפיטליזים של שר האוצר חניך האסכולה האמריקאית שאין בה בלמים חברתיים.
  לקחתי את דימונה כמיקרו קוסמוס של מדינת ישראל מול ראי ההפרטה, דימונה אמורה להיות מעבדה להוכחת הקשר בין קפיטליזים ותוצאותיו ההרסניות כשההפרטה של כי"ל היא הזרז.
  מעמד העובדים הבלתי מאוגדים והתפתחות המעמדות מובילות את החברה הישראלית לטישטוש מעמד הבניים הנמוך עם שכבות העוני והפרת האיזון בין מעמד הביניים לשכבות העוני ולעשירון העליון מובילות את מדינה ישראל במדרון תלול להיות מדינת עולם שלישי.
  אין אני מהפכן אקטיביסטי(למרות נטיית הלב האישית) כול מה שאני רוצה זה לבנות בלמים חברתיים שתכליתם לעצור את סחף הקפיטליזים הדוהר.
  יש בי את החלום (אתכם) לבנות מערכת בלמים חברתיים שיאזנו את הטירוף השלטוני ברדיפתו אחרי הממון תוך השארת רבדים גדולים מאחור (יהודים,ערבים ובני מיעוטים)
  לנושא הלינץ במרכז המסחרי בדימונה לא אגיב ורק מתפלל שאנשים אחרים לא יעמדו במצב קשה זה.
  עומד לרשותכם בכל עת.
  המאבק על בניית מערכת הבלמים החברתיים החל
  בברכה אדרי יצחק (ג'קי) דימונה
  055921733

 13. דורון

  הי ג'קי !
  כבר שנים אני טוען שלמרות שבחברות הממשלתיות יש חוסר יעילות הרי המצב שהן מופרטות הוא גרוע פי כמה. פעם היו אנשים רבים שהשתייכו למעמד הבינוני ויכלו להתפרנס בכבוד, מחר כולנו נתפצל לשתי קבוצות – מנצלים או מנוצלים. בסופו של דבר נהפוך להיות כמו כל רפובליקת בננות ואנשים ירצחו אחד את השני. המסקנה, זכויות לעובדים בכל מקרה ועל פי חוק !!!

 14. יריב נועם

  בס"ד
  יורת מידי קונספירציות יש בפורום הזה , לא צריך לחפש אותם או להדגיש אותם , זה נראה כמו פתלוגיה אישית של הכותב , בלי לציין שמות.

 15. אפרת

  היי גקי אני באר שבעית שעוקבת בדריכות אחרי מה שקורה מאז הכתבה בעובדה
  אך לדעתי אתה משלם מחיר כבד מדי וזה לא הוגן
  להפסיד מקום עבודה כמו מפעלי ים המלח ……. זה באמת מחיר כבד
  בזמנו שלחתי לך תגובה שאני איבדתי את אבא שלי במפעלי ים המלח והיום הם לא רואים אותי
  הכל שם עובד ב תן לי ואתן לך .
  אני מאמינה שאתה מבין על מה אני מדברת
  וחבל מאוד שזה קורה במפעל כזה
  להתראות אפרת

 16. אדרי יצחק (ג'קי)

  הכאב שלנו הוא משותף לנו ולעוד הרבה אנשים הרואים במפעלי ים המלח בית,
  לצערי אני קצר בתגובה מפני שאני משתדל לענות לכולם וגם אם באיחור.
  אני בטוח שעם הזמן והוא לא רחוק אדע לתעל את המאבק לידי כך שיהיה מאבק שיש בו גם פירות