הצעה צנועה - מאת ג`ונתן סוויפט

יוסי דהאן

 

לבנימין נתניהו וחסידיו שילדים מעכבים להם את צמיחת המשק, לטומי לפיד ולהקתו מ"שינוי" שילדי חרדים מערערים להם את האיזון הנפשי ולחסידי "הבעיה הדמוגרפית" שילדי ערבים מאיימים להם על המדינה היהודית, וגם לשטרסלרים ולפלוצקרים, הצעה צנועה מג`ונתן סוויפט:

"ההולכים ברחובותיה של עיר מפוארת זו, או מטיילים בכפרים, נעצבים אל לבם מאוד בראותם את הרחובות, הדרכים ודלתות הבתים הומים מקבצניות, ואחריהן משתרכים שלושה, ארבעה או שישה ילדים, כולם לבושים בלויי סחבות ומתחננים לנדבה מן העוברים והשבים. אימהות אלו, במקום שיוכלו לעבוד למחייתן, נאלצות להוציא את כל זמנן בקיבוץ נדבות למען קיום ילדיהן חסרי הישע: כשהם גדלים הם הופכים לגנבים בגלל מחסור בעבודה, עוזבים את מולדתם כדי להילחם למען הטוען לכתר מספרד, או מוכרים את עצמם לעבדות ומתיישבים באיי ברבדוס.
… אשר לי, הקדשתי שנים רבות של מחשבה לנושא חשוב זה, ושקלתי באופן בוגר את תוכניותיהם של הוגים אחרים, ומצאתי אותן מלאות שגיאות חישוביות גסות. נכון הדבר, שתינוק אשר אמו המליטתו זה עתה יכול להתקיים מחלב אמו במשך שנה תמימה, בתוספת מעט מאוד מזון מסוג אחר; לכל היותר תיאלץ אמו להשקיע במזונו שני שילינגים, תזונה שיכולה האם להשיג בוודאות, או להשלימה באמצעות שאריות, בעזרת עיסוקה החוקי בקבצנות; ואני מציע שבגיל שנה בדיוק נטפל בהם כך שבמקום להיות לנטל על הוריהם ועל הקהילה או לגווע ברעב, או לדרוש את שארם וכסותם לשארית חייהם, יפעלו בדרך הפוכה לחלוטין ויתרמו להזנתם והלבשתם, לפחות באופן חלקי, של אלפים רבים.
… עתה, אם יותר לי להציג בצניעות את מחשבותי, כולי תקווה כי לא תעוררנה ולו את ההתנגדות המועטה ביותר.

כפי שהובטח לי על ידי אמריקאי מנוסה מבין מכרי בלונדון, תינוק צעיר ובריא בן שנה הוא מזון טעים מאוד, מזין ובריא – בין שהוא מבושל, צלוי, אפוי או שלוק; ואין לי ספק כי באותה מידה הם יכולים להיות בסיס טוב לתבשיל בשר או לנזיד.

אני מציע לציבור להביא בחשבון את הצעתי הנוגעת לאותם 120 אלף ילדים. אפשר לשמור 20 אלף מהם לצורכי התרבות. רבע מתוכם צריכים להיות זכרים; זו כמות רבה מזו שאנו מותירים לצורך זה בקרב עדרי כבשים, בקר למאכל או חזירים; הסיבה לכך, בעיני, היא שרק לעתים נדירות ילדים אלה הם פרי נישואים, מפני שהפראיים מבינינו כלל אינם מחשיבים מוסד זה. לפיכך, זכר אחד יכול לספק את צורכיהן של ארבע נשים. 100 אלף הילדים הנותרים יכולים להימכר בגיל שנה לבעלי המעלה והרכוש ברחבי הממלכה; תמיד כדאי להמליץ לאימהות לתת לילדיהן לינוק ככל יכולתם בחודש האחרון לשהותם עמן, כדי שיהיו שמנים ודשנים בעת הגשתם לשולחן. אפשר להכין מכל תינוק לפחות שתי מנות במסיבה לחברים. כאשר המשפחה סועדת לבדה, חלקו הקדמי או האחורי ישמש מנה כלל לא רעה, ועדיף לשלוק אותו, ביום הרביעי, בתוספת מעט מלח ופלפל, במיוחד בחורף.

חישבתי כי משקלו הממוצע של ילוד הוא 12 פאונד, ובתוך שנה תמימה, אם יפוטם כדבעי, יגיע למשקל 28 פאונד.

אני מודה כי מזון זה יהיה יקר למדי, ועל כן מתאים עד מאוד לבעלי הבתים שכבר זללו בכל פה את ההורים ויהיו קהל היעד המתאים ביותר בשביל הילדים.

בשר תינוקות ייאכל במשך כל השנה, אולם בשפע מיוחד יהיה בחודש מארס, מעט קודם לכן, ומעט אחר כך. שכן, כפי שאמר לנו סופר נכבד שהוא גם רופא צרפתי דגול, דגים מהווים מקור מזון מפרה ביותר, ולכן ילדים רבים נולדים במדינות קתוליות תשעה חודשים אחרי צום הארבעים, יותר מאשר בכל עונה אחרת; מכאן שיש להניח כי שנה לאחר הצום יהיו השווקים מוצפים וגדושים מכרגיל, כי מספר היילודים הקתולים(11) גדול ביחס של לפחות אחד לשלושה בממלכה זו; ולפיכך יש יתרון כולל גם בכך שיופחת מספר הקתולים שבינינו.

כבר הערכתי את עלות גידולו של בן קבצנים (ולתוכו הכנסתי גם את כל הפועלים החקלאיים, העובדים וארבע חמישיות מבין פועלי האיכרים) בשני שילינגים לשנה, כולל סחבות; ואני מאמין שאין אדון הגון שיסרב לתת עשרה שילינג תמורת ילד שלם ושמן, שכפי שהוכחתי הרגע אפשר להכין ממנו לפחות ארבע מנות בשר טוב ומזין, שעה שעליו לסעוד רק עם חבר או עם בני משפחתו. כך ילמד הגביר להיות בעל בית טוב ויהיה אהוד יותר על אריסיו. האם תרוויח שמונה שילינגים שלמים, ותהיה כשירה לעבודה עד שתלד ילד נוסף.

אלו המקמצים יותר את ידם (כצו הימים הללו),יכולים לפשוט את עורה של הגווייה; עור זה, לאחר עיבוד, ייהפך לכפפות אופנתיות לגברות ומגפי קיץ לאדונים מהודרים."

תרגם מאנגלית יואב איתמר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודי מחלב

  אכן זקוקים אנו לאירוניה של סויפט. אירוניה מושחזת ושנונה. החיות והדימיון של סויפט שימשו אותו לביקורת חברתית נוקבת על העוני המנוול ועל הניצול המחפיר באירלנד של המאה שמונה עשרה, נראה שנתניהו לפיד ושאר מרעין בישין מדהירים את כולנו לשם במהירות מסחררת.

 2. איציק

  אין ולו דבר אחד בין הכתוב מעלה ובין הבעיות אשר ניצבות מול נתניהו וההסתייגויות אשר מציג לפיד למבנה משק הבית החרדי.
  טענת לפיד, בנקודה מסויימת דומה לטענת נתניהו – איך אנחנו מתכננים את העתיד שלנו אל מול המצב הכלכלי שאנחנו לצורך העניין כפרט נמצאים בו.
  נאמר לרגע שאני אב במשפחה חרדית שמביאה 8 ילדים
  זה לא בריא כי המשאבים שלי, שממילא מוגבלים, מתחלקים בצורה קצובה יותר בין הילדים.
  אי אפשר גם לצפות מהרשויות לממן כל ילד! דבר ראשון זה יהווה פגיעה חמורה במשק – וכן המשק שלנו חשוב לא פחות מהאנשים שיוצרים, עובדים וחיים בו – כי בסופו של דבר גם לתקציב יש מינוסים וגם לממשלה יש גבול.
  על הפרט להיות יצרן ומועיל לכלל החברה! מי שלא יכול כי הוא לא רוצה או כי יש לו דברים יותר חשובים לעשות – אני מצטער אני ממש ממש לא מרגיש שעל החברה התורמת והמשלמת מיסים לעודד את התנהגותו.
  מי שלא תורם כי הוא לא אני מציע להקים מסגרות עבודה מיוחדות או שיבחנו דרכים שכן יוכל להביא תועלת ולהרגיש תורם למדינה ולתרום לו לתחושת הכבוד העצמי. גם אם הקמת מוסדות אלו יעלו יותר ממה שיביאו תועלת פיננסית (וזה כמעט תמיד יהיה המצב).
  בסופו של דבר אני מעדיף להשקיע במי שרוצה על פני מי שלא רוצה.

  אם בא לך לעשות ילדים ולתת למדינה לגדל לך אותם – אם אתה לא מעורב בגידולם, חינוכם, מניעתם מלהסתבך ושמירתם על דרך החוק – תעשה לי טובה – אל תבכה למדינה שהיא אוכלת לך את החיים / ילדים. שאני לא אבכה.
  אתה רוצה לשחק אותה ראש קטן – אז בלי תלונות.

  מספיק ילדים באו משכונות מצוקה וממקומות שבהם לעיתים קרובות היו מצוקות כלכליות לא פשוטות.
  ועדיין הם לא הפכו להיות קרימינלים.

  ולידיעתכם, כותב שורות אלה לא גדל בשכונות המפוארות של קיסריה ולא ברמת אביב ג'.
  אני בא מהחרא, כמו כולם. ועדיין

  אולי לא הכל טוב במדינה שלנו. אבל לא צריך להסחף.

  בברכת המשך קריאה מהנה,
  איציק

 3. אדרי מרסלה

  לאיציק שלום רב….
  מעניין שאתה מיזדעזע מהמאמר.ואינך מזועזע כלל מכך שאנחנו חיים במדינה שבא למעלה מ650.000 ילדים רעבים.
  רעבים ללחם ועוד אנקוב רק במס קטן של צרכים שאין להם….
  רעבים לספר…תרבות…וכו.
  רעבים לבגד.
  רעבים לחברה ובריאות לקויה . כי כידוע לך בעזרתנו שלא גדלנו ברמת אביב ג' אלא ששפר גורלנו אנחנו מצדיקות\ים את היתנהלות המימסד ומוקיעים אותם ואת הורהם. בו נדבר על הפועלים עובדי חברות כח אדם משכורות רעב שכר מינימום מגיע לחצי הסל הכלכלי במישפחה עים 2 ילדים. אנו מעודדים את הפערים בחברה ואת המדיניות ההרסנית שאין בה צורך של ביבי שרון ושיטרית בדהירתם אל המידרון שלא רואים את סופו כי חברות\ים הסיפור לא ניגמר . שמעתי את ביבי בשבוע שעבר אומר זה יהיה אסון אים לא נמשיך . ביבי מדושן מעונג מהתוצאה של למעלה ממיליון שלוש מאות אלף רעבים במדינה לאחר התוכנית הכלכלית "המוצלחת" שלו וקבלת ההוקרה הבינלאומית מקפיטליסטים גדולים ממנו.איך לא יהיה מדושן מעונג. וכנראה זו הבעיה של כולנו שלא גדלנו ברמת אביב ג' מעודדים את הליכוד על אף כל מה שאנחנו רואים סביבנו . איציק הם חיים בתוך בועה, בועת הון ושילטון. אתה יכול להסביר לי למה אנחנו אחרי כל מה שקורא סביבנו עדיין ממשיכים לידבוק בליכוד? ולהצדיק את ההיתנהלות של הליכוד?ואתה היתעליתה על כולם …אתה מצדיק ומעודד את הדרך . יש אנשים שמתים כל יום בשקט ביגלל המדיניות הכלכליתאתה מודע לכך? חדשות לבקרים אנו שומעים על אנשים שאין להם במה ליקנות תרופות בעיקר קשישים. מה תאמר על כך הם צריכים למות הגיע זמנם כי העשירים צריכם את הרפורמות…להוריד לעיוורים את הסייע …ניראה לך כאשר השליט עסוק ב…את מי אני יכול לרצות שיעזור לי להמשיך בכנסת…איציק אני יכולה להמשיך עוד ועוד ולספר לך על עוולות הנעשות בשם המימסד הכל חוקי יש הכשר וכל ממשלות ישראל תרמו לכך שהפערים בחברה גדלים ובתי הסוהר אכן מלאים במיזרחים.עובדה.
  אדרי מרסלה
  http://www.ohalim.coo.co.il
  "מאהל מחאה נודד"
  מומלץ להיכנס למרכז אדווה ולקבל נתונים יותר מדוייקים על העוולות הנעשות כאן בפרהסיה תתעורר.

 4. איציק

  צריך להיות כתוב בשורה 14 – מי שלא תורם כי הוא לא יכול

 5. פחזנית

  מה עם התיקון של יתר 29 השורות?

 6. סמי כנפו

  אני מצטרף לשאלה של פחזנית, מה עם יתר הסעיפים? הובאו כאן נתונים על משכורות של 2800-3000 ש"ח איך אתה הייתה מתנהל עם שכר כזה ? גם אם לא היו לך ילדים כלל?..תתעורר ואל תתרגל לשטיפות המוח שעושים לנו בוקר עד לילה עם נתונים ומושגים שיקריים כל הקפיטליסטים-ליברלים עצמאים ודומיהם..אתה בהחלט יכול להצטרף למחאה עדיין תהיה במיעוט..
  על הסיפור המזעזע אני רוצה לומר דבר, כמה חבל שהכוח והשררה השחיתות והשקר הם המוטיבים העיקריים שמובילים את המנהיגים תאווי הנצח..

 7. איציק

  דבר ראשון, אני מתנצל התנצלות של ממש על האיחור בתגובתי.
  דבר שני, אני שמח על הדיון הבריא.
  שלישי ועיקרי:
  בתגובתי זו אכלול התייחסויות לכל הכותבים ע"פ התייחסויות משנה.

  מרסלה,
  חמת אפי יוצאת כנגד כל הסמכויות המטפלות כאשר אני רואה אי צדק וכשלון לבוא לקראת האזרח.
  כשהוא במצוקה אקוטית וכבודו נשלל ממנו.

  כך עם הנכים – שלהם פינטזתי רבות על סוכנות סיוע ממשלתית רצינית ע"מ להביאם למעגל העבודה ולו ע"מ להרגיש חלק מהחברה.

  כך עם האזרחים הקשישים – שבדמי ימיהם עליהם להתקיים מכמעט אפס לאחר שהשקיעו והקריבו בכל חייהם למען המדינה. אמרתי זאת לא פעם ואומר זאת גם עכשיו למען הסר ספק – בושה בושה בושה!! למדינה אשר אין כבוד אלמנטרי לקשיש.
  נאמר לפני – מדינה אשר מזניחה את עברה מזניחה את עתידה.

  כך עם מאות אלפי הילדים שמתחת לקו העוני. וכן, סמי, התייחסתי לבעיית התקציב במשפחה, ולכן טענתי שעל אחד לתכנן את חיי ילדיו ע"פ יכולתו להעניק להם את אשר מגיע להם. חיים בכבוד ואפשרויות להצליח ולהתקדם. גם כאן נדרש סיוע ממשלתי אך לאו דווקא ישיר.

  הבעיה שלכם היא שאתם רואים את הילדים הללו כמקשה אחת – נתון סטטיסטי.
  כמי שהתנדב להעביר זמנו עם ילדים משכונות מצוקה, אני מציע: פרקו את זה לגורמים, ראו את התפלגות סוגי המצוקות ועל פי זה קחו
  א) צעדים מונעים לעתיד ב) צעדים לאיתור והבאת מנוחה לצרות אקוטיות, דהיינו – לא לחכות לכתבת שני דפים במעריב.

  אבל מפה ולדרוש מהמדינה לספק מענה כלכלי לכל דבר – דבר זה אינו ריאליסטי!!! כמה שאתם מאוד מאוד רוצים איו באפשרות המשק להשקיע כספים אלו.

  עקב השפל הכלכלי שהיה ויש שיאמרו שעודנו, עקב כשלון הממשלות הקודמות להביא צדק לעמנו ולנהל את כלכלתנו באופן.. איך נגיד את זה יפה.. אחראי,
  היום אנו נמצאים עדיין במצוקה שבה אנו לא יכולים לממן את הפרוייקטים החשובים שדיברתי עליהם מקודם.

  מרסלה, את טוענת באתרך שהעשירים עשירים יותר והחלשים חלשים יותר.
  אני חושב שכדי להצליח צריך להלם וכמו נמר.
  לא לצפות שיהיה קל. מה לעשות, לא לכולם קל.

  בקשר לפערים בחברה – את לא צריכה להסביר לי דבר. האמיני לי. אך אני עשיתי את הבחירה שלי,
  בחרתי בחירות שהשפיעו על החיים שלי.
  ופה אני אהיה קמעה בוטה – אל תבלבלי לי את השכל שלכל מי שיושב בכלא לא הייתה בחירה.
  עם ישראל הוא עדיין עם אינטליגנטי ותמיד יש בחירה – אפשר לשרוד גם אם בקושי אבל לא לפול לעולם הפשע!

  בקשר לתוכנית הכלכלית – כמו כל דבר מהפכני –
  it's going to get worse before it'll get better
  ולצערנו אנו רואים זאת היום – השאלה היא איך אנו מתמודדים בנתיים,
  איך אנו מפיקים את המירב.

  אין לנו את המותרות להתייחס בנונשלנטיות למה שקורה בעולם ובעולם הכלכלי.

  עם זאת, אני חייב לציין שהאמור למעלה, הינו תוצאה ישירה של תקוותי שהעניינים יוטבו.
  ובאם הם יוטבו אל לנו לרוץ לפדות את הצ'ק

  ולמי שמשפשף את עיניו לנוכח הכתוב, שפשפו יקירי – אני ער ומודע.
  מודע לסבל מודע לכאב מודע לכל, מודע לקורבנות מודע לזוועות

  יש דברים שחשוב לתקן ויש לתקנם מיידית- נכון
  יש דברים שחשוב לתקן אבל אי אפשר היום – בעיה

  אין משהו לא חשוב במה שאתם אומרים – אבל עדיין – צריך להיות פרקטים, ריאלים.
  אני יכול להבטיח לך שאף אחד לא מרוצה בממשלה מאיך שהדברים נראים כיום,
  אם הם כבר מרוצים, זה מאיך שהם חוזים את המדינה בעתיד הקרוב/הרחוק.

  פחזנית יקירתי – את שנונה אך מחוסרת ראיה של התמונה הגדולה

  סמי, הבאתי התייחסויות לדבריך באמור לעיל,
  אה, ואין לי בעיה להיות במיעוט – הקול השפוי תמיד במיעוט

  את ההסחפות אגב מרסלה, התייחסתי לתיאור של אכילת בשר התינוקות והשוואתו הסימבולית למצב במדינתנו.
  את יכולה להסכים איתי פה שזה קצת מופרך.

  בברכת ערב שלום,

  איציק

 8. סמי כנפו

  איציק שלום, חשבת אולי על אפשרות של תפקיד כמו דובר של טומי לפיד ונתניהו יחד?וקח בדרך גם את אדון שיטרית המתחכם? ניראה לי מתאים, מה זה מתאים? תפור עליך..

 9. אדרי מרסלה

  חבל על הזמן שלי ושל החברים פה נראה לי שזה דו שיח של חרשים .לצערי לא מסכימה אתך אני לא חיה בתוך בועה אתה אולי כן. כסף לא חסר בכדי לצמצם את הפערים ולאפשר לאוכלוסיות מוחלשות לישר את הגב רק שכנראה אנו חיים בשתי מדינות אני ואתה. הראיה שלך סלקטיבית ומאוד מזכירה לי את מישרדי הייחצון של ביבי ודומיו …ומאוד יכול להיות שאתה אחד מהם. המשך קריאה מהנה.
  ועוד נקודה אחת לשיטתך אים הרוב לא צודק. אז מה זה אומר עלינו הרי אני ודומי במיעוט.? לא……
  מרסלה

 10. איציק

  אם יורשה לי לומר סמי, קיבלתי הצעות כאלו ואחרות

  אני לא מתקיף אף אחד אבל חבר'ה תחשבו על מה שאני אומר…

 11. אנוש

  איציק תקשיב רגע.
  אני נכה-נפש מזה 26 שנים והזיקנה נוקשת בדלתי.ואתה אומר:" על הפרט להיות יצרן ומועיל לכלל החברה!"
  יש בינינו, החולים, חלקם שעובדים ( בפרוטות, אגב ) וחלקם הלא יכולים. הלא יכולים לא יכולים לקום בבוקר, או לא יכולים לישון בלילה,דיכאוניים והלומי תרופות ועוד תחלואים, לא יכולים אפילו לעבוד במסגרות מיוחדות כמו "אנוש",או "המשקם" שהוקמו כדי שנוכל "לחיות בכבוד". לחיות בכבוד? 2004 ש"ח לחודש קצבת ביטוח לאומי, זה מה שאני מקבל. ניסית פעם להסתדר ככה,בלי תיאטרון, סרטים, מסעדות ומעמד סטיגמטי שלילי חזק בחברה?
  ואתה- אדם שלא נגעה בו המחלה, אומר:" מי שלא יכול כי הוא לא רוצה, או כי יש לו דברים חשובים יותר לעשות,-
  אני מצטער, אני ממש ממש לא מרגיש שעל החברה התורמת והמשלמת מסים לעודד את התנהגותו."
  מפליא אותי כמה אתה מרבה להרגיש במקום לחשוב.
  מה לעשות כשרוצים ולא יכולים? אני מנסה להאיר לך את הזוית החשוכה שלי ושל חברי, אנו נכי הנפש המשתרכים בסוף השיירה בלי טל ברודי שייחצן אותנו, ובשעעשועני טלויזיה תורמים המשתתפים לכלבים,לרווחתם של כלבים וטיהור נחלים, (כל הכבוד והפרחים לצה"ל!! ) , ומי מכיר אותנו, השקופים, הילדים הלא רצויים של החברה?
  אל תאטום את לבך לנזקקים האמיתיים,חשוב להקים תשתית חברתית מוצקה וסולידרית, כאן, אני מקווה, לא תהיה אמריקה.
  בכבוד רב!
  א נ ו ש

 12. יונתן ליטבק

  אני מסכים עם איציק על כך שהחיים אינם טוזיג, וכל אחד צריך לעבוד קשה.
  אולם, המדינה אמורה לפי דעתי להביא לכך שלכל אדם בישראל תהיה נקודת פתיחה שווה.
  המפתח לכל תחלואי החברה, היא קידום הזדמנויות שווה.
  השקעה רבה יותר במקומות נחשלים, בהקשר של משאביים כספיים שיועברו לחינוך.
  כך , מנקודת פתיחה שווה , התחרות תהיה הוגנת. כמובן , שבמציאות , גם בסקנדינביה, שם פערים קטנים יחסית, אין שיוווין מלא, אך יש לשאוף לכך ולעשות מאמצים בכדי שזה יקרה.
  הבעיה היא שדבר זה לא מתממש כיום בישראל בשל בעיה פוליטית -סוציולוגית:
  תושבי עיירות הפיתוח ממשיכים להצביע למפלגות שלא עושות דבר למען בהקשר האזרחי-חברתי.
  להיפך, מפלגות אלה(הליכוד בעיקר) דואגות לסדר יום קפיטלסטי מובהק
  עד שהדיוטות אלה לא יפנימו עובדה זו, המציאות לא תשתנה.
  לכן , אני חושב שהאשמה לא נופלת על הממשלה, כמו על תושביה שלא עושים דבר , פרט לשבת בבית , להתלונן, ועוד להצביע נגד האינטרסים שלך עצמם
  מי שרוצה שינוי-שיקום ויעשה, וינסה להשפיע. ושלא יבחר במפלגה שלא דואגת לו

 13. איציק

  מרסלה,
  א .את ו"דומיך" לא נמצאים במיעוט כי אתם מסתכלים על המצב מנקודה מאוד רגשית,
  אמוציונלית, ותאמיני לי – כל עם ישראל אתכם – עזבי את מה שאני חושב – הליכוד יפגע אנושות בבחירות הקרובות בדיוק על הנושא הזה.

  פעם ראשונה בהיסטוריה הישראלית – הפן הכלכלי התעלה בחשיבותו על הפן הבטחוני בצורה כזאת.
  וזה יפה.

  לשאלתך המרומזת – לא אני לא קשור בכלל לגורמי יחצו"ן של אישים פוליטיים בכלל
  שוב – לא שלא נמצאתי מתאים..

  אנחנו גרים באותה מדינה. אך אני משתדל לא להכנס יותר מדי לאספקט רגשי. במידה.
  ובכלל מדינה לא אריאל שרון האדם מנהל
  אלא אריאל שרון ראש הממשלה.

  טוב חבר'ה,
  נמשיך מחר,
  'לילה טוב

 14. איציק

  אנוש יקירי

  אני מתנצל אם נפגעת מדברי אך אשבע שלא בצדק.

  אין התייחסתי אל אנשים עם בעיות כמוך.
  נכים באשר יהיו, אפנה אותך להתייחסותי השניה (שלישית אם אתה מחשיב את התיקון) לחלק בו אני מתייחס לנכים.

  מבחינתי אתה לא מהאנשים שלא רוצים – אתה מהאנשים שלא יכולים!!
  אף אחד לא רוצה לרחם כאן על אף אחד, ובגלל זה אני כן רוצה שתעשה משהו אפילו אם הוא קטן ביותר ביחס לתרומה של אדם בלי נכויות ושלא "פגעה בו המחלה" כמוני – אבל זה הרבה בשבילך כי זה מה שאתה מסוגל וזה מצויין.
  בשביל אנשים יקרים כמוך שרוצין לתרום אבל יש להם בעיות רציניות – להם צריך לתת כבוד, ולא לשלול מהם את כבודם העצמית.

  אבל אל תצפה שמישהוא ייצג אותך, קודם כל, מי שיודע לייצג אותך הכי טוב – זה אתה!!!

  באהבת אין קץ

  איציק

 15. איציק

  יונתן בכל הקשור למפתח ההצלחה – חזק ואמץ
  יותר אומר על ההתייחסות לאנשים שמתלוננים ולא מבינים את אשר עליהם לעשות ע"מ לשנות

  אבל יש שלושה גורמים שאליהם נכשלת להתייחס ושמשפיעים מאוד על ההדיוט בדרכו אל הקלפי (אם הוא כבר עושה אותו):
  בטחון – לרוב אנשים הולכים לקלפי בגלל הבטחון. בישראל לא כמו בארה"ב – it's not about the economy fool
  אנשים מעדיפים לשרוד את היום מפיגועים ותאונות – אח"כ נדאג למצב העו"ש
  יאוש – הם לא מאמינים שיש מצב לשינוי במצב הכלכלי
  לרוב- הם מרגישים שאין מפלגה אשר מייצגת את האינטרסים שלהם.

  שוב, אני מסכים שהכל מתחיל בחינוך – ופה אני מותח ביקורת על החינוך הישראלי. במילה אחת – נחשל.

  יונתן, אתה בחור חכם,
  אבל לא הגבת לכל שאר הדברים שכתבתי..
  חבל דווקא הייתי מעריך את תגובותיך.

 16. אדרי מרסלה

  היא גם אמרה על הפנתרים שהם לא נחמד. פשוט ניזכרתי בהקשר שגרם לי להגיב מלכתחילה על תגובתך .

 17. דקלה לבני יערי

  טוב, רק היום קראתי את התגובות על מאמרו של סוויפט ואת תגובתו של איציק וגם את מרסלה, סמי ושל פחזנית שתמיד מצליחה להביא זווית מיוחדת וחיוך ממזרי.
  רובכם ככולכם התייחסתם לתגובה של איציק ככלל ולא לפרטים שבה, כי מועמסים בה הרבה ענינים: מבנה משק הבית החרדי, תרומת הפרט לעצמו ולחברה, מסגרות עבודה מיוחדות (תכנית ויסוקנסין?), מצוקות כלכליות והשפעתן על הפשע.
  אני מתייחסת פה רק לשתי השורות הראשונות בתגובה של איציק – מבנה משק הבית החרדי.
  כמו איציק אני חושבת שלא יתכן מצב שבו אנשים יהיו עסוקים ב"כולל" ומביאים 8 ילדים לעולם שבו לא יוכלו לתת להם מינימום קיום בכבוד. במו אזני שמעתי לא פעם ולא פעמיים נשים חרדיות אומרות "עם כל ילד באה הפרנסה". זה כנראה משפט שגור שמישהו "צרב" אותו אצלן. לא העזתי לשאול מעולם איך ומאיפה. אבל בהחלט נמלאתי תדהמה.
  ובכן, אחים ואחיות, תעשו הרבה ילדים. ילדים זה שמחה, ילדים זה כיף וזה נחת ואני אומרת את זה במלוא הרצינות, לא בציניות!! אבל קחו אחריות. אם אתם יודעים שהילדים נדונים לחיי עוני מחפיר שכל ילדותם עוברת עליהם בטיפול באחיהם הקטנים אל תביאו אותם לעולם. זכותם לחיות ברווחה יחסית עם אשנבים לידע, לקידום, לאהבה (לפעמים נדמה לי שהם לא מקבלים אפילו חיבוק אחד ביום אולי רק התינוק הכי קטן…) לספרים וכמובן לאוכל, לבריאות. כן, אני יודעת גם שיש אנשים שהאמינו שיוכלו, שהיתה להם אפשרות קודם אבל ירדו מנכסיהם, שפשטו רגל, שמשהו קרה ואז חברים, מה שאני עשיתי – אכלתי לחם עם מרגרינה ולא ויתרתי על מחשב, על ספרי לימוד ועל אוכל לבית הספר. לפעמים לא היה לי מה להעמיד לארוחת צהרים על השולחן, וגם אספתי תפוחי אדמה מהשדה (כן, כן) אבל לקחתי אחריות. לעומתי, יש לא מעט חרדים שסומכים על גמ"חים למיניהם, על קמחא דפסחא ועל בקשת תרומות ממוסדות גדולים כי יש שמונה ילדים בבית ואבא לומד בכולל ואמא כל היום מטופלת בילדים כאמור. לבי לא איתם. לבי עם אלה שמתאמצים, וגם אם הם עושים בחירות לא נכונות (כמו כולנו) – הם עומדים מאחורי בחירות אלה ולקוחים אחריות. להביא במודע ילדים לעולם כשמראש אין לכם אפשרות להעניק להם ילדות נורמטיבית – זהו מצב שאינני מסכימה עמו.

 18. סמי כנפו

  לא קלטתם עדיין שבדברים שאתם מעלים כאן אין חידוש של ממש?? על עניין 'העזרה העצמית' 'self help' גם על זה דובר באותם ימים שבהם המאמר לעיל פורסם, וזו הבעיה, שאין חדש, האדם ממשיך להתנהג כמו קניבל ובחוסר הגינות, ממשיךבשיטה ובמדיניות שמתאימה לצריכיו!(טומי לפיד דוגמא טובה) ופה מדובר עלינו כחברה אנושית, אז איפה החמלה?אין! לשיטתכם יש גורל ועם זה נצטווה עלינו לחיות בדיוק כמו החרדים שעליהם אתם מוצאים להתנסח כאן, ועל מה אנחנו דנים כאן באתר אם לא על סידרי חיים בחברה?! או על צדק?(שהוא ההמצאה הכי לא מפותחת של בן האנוש) ותחשבו שאני לא בעד שאנשים יעזרו לעצמם? ודאי אני בעד, אבל היום כמו לפני שלוש מאות שנה הנגר מוליד נגר, הזמר מוליד זמר והקבצן מוליד קבצן, לא הגיע הזמן לתיקון? לא על זה מדברים כאן? (אגב דוגמת הזמר- עד שכבר חשבתי ששלמה ארצי אמר את שלו בא בנו ממשיכו והאריך לו את הנצח ולי את הסיבולת)

 19. יוסי

  לפעמים הסגנון ובחירת המילים חשובים כמו התוכן. באשר לתוכן, אני מצטרף לתגובה הלאקונית של סמי כנפו מעלי. באשר לסגנון, כמה פנינים –
  "נאמר לרגע שאני אב במשפחה חרדית שמביאה 8 ילדים
  זה לא בריא כי המשאבים שלי, שממילא מוגבלים, מתחלקים בצורה קצובה יותר בין הילדים…"

  הקשר בין "בריאות" למבנה המשפחה היהודית חרדית מעורר מחשבות נוגות ביותר. במקרה הטוב ביותר המסקנה היא של חוסר רגישות בבחירת המילים ואטימות קולוסאלית של הכותב.

  כנ"ל –
  "אם בא לך לעשות ילדים ולתת למדינה לגדל לך אותם – אם אתה לא מעורב בגידולם, חינוכם, מניעתם מלהסתבך ושמירתם על דרך החוק – תעשה לי טובה – אל תבכה"

  מה פשר הביטוי "בא לך"? מאיפה הזלזול התהומי הזה?
  בהקשר של החרדים פרו ורבו היא מצווה, ובתור חברה דמוקרטית אנחנו מחוייבים לכבד מיעוט גם במחיר של פגיעה מסויימת ברוב. תאמין לי – למרות מה ששמעת מ"יותר מאמא חרדית אחת", אף משפחה חרדית לא מייצרת ילדים בשביל הקצבה. תעשה חישוב ותבין כמה התיאוריה שאתה מוכר כאן היא על גבול ההסתה.

  ומול האמירה הבאה אני נותר חסר מילים פשוט –
  "מספיק ילדים באו משכונות מצוקה וממקומות שבהם לעיתים קרובות היו מצוקות כלכליות לא פשוטות.
  ועדיין הם לא הפכו להיות קרימינלים".
  הרי ברור שמשכונות המצוקה והעוני יצאו אפילו עשירים, משכילים ושועי עם, אך אלא הם בבחינת החריג המעיד על הכלל. אנשים עם מבנה אישיות חזק מהרגיל שהצליחו לגבור על המציאות. אתה, כך זה נראה, מעוניין שרק החזקים הללו ישרדו ויצדיקו בעצם קיומם את התהום שהאחרים, החלשים יותר נופלים לתוכה. תפיסת עולם הומאנית מבינה שיש אנשים עם מבנה נפשי שביר יותר (או נסיבות קשות יותר) וחובה על כלל החברה לעזור גם להם.

  ולפינת הדמגוגיה הזולה –
  "ולידיעתכם, כותב שורות אלה לא גדל בשכונות המפוארות של קיסריה ולא ברמת אביב ג'.
  אני בא מהחרא, כמו כולם".

  קודם כל מי זה "כולם"? ולמה אתה חושב שאני, למשל, באתי מהחרא?
  שנית – האנונימיות של הרשת הופכת הצהרות כאלו לזולות ועלובות במיוחד, אף אחד לא מחזיק את תעודת הזהות שלך, אז אין צורך לנופף.
  ושלישית – מה הקשר לעזאזל? ה"חרא", כמו שאתה קורא לו, הוציא את מיטב המדכאים מאז ומעולם. מרקס, דרך אגב, היה בעל מפעל אמיד, שוטרי מג"ב דרוזים רבים (לא כולם כמובן) ידועים באלימותם כלפי הפלסטינים. הקבוצות המדוכאות תמיד הולידו את המדכאים הגדולים ביותר.

  פינת הדמגוגיה 2 –
  "אבל מפה ולדרוש מהמדינה לספק מענה כלכלי לכל דבר – דבר זה אינו ריאליסטי!!! "

  כלל עתיק – כשאין לך מה להשיב לעניין, שים מילים שלא נאמרו בפיו של היריב והתעמת אתם. קראתי את כל האשכול ולא מצאתי ולו אחד ש"דרש מהמדינה לספק מענה כלכלי לכל דבר", אז בבקשה, אל תתהדר בריאליזם…

  ולטפשות פשוט צרופה –
  "היום אנו נמצאים עדיין במצוקה שבה אנו לא יכולים לממן את הפרוייקטים החשובים שדיברתי עליהם מקודם".

  על תקציב פיתוח להתנחלויות שמעת? על תקציב ביטחון מנופח מעל ומעבר גם לא? ומה עם שחיתות למקורבים? והרשימה ארוכה.. האם כל אלה חלק מהמצוקה שמונעת "לממן את הפרוייקטים החשובים עליהם דיברתי" (כפי שאתה מתנסח בניפוח חזה נלעג)

  ומילים להמתקת המסר, לא עולות גרוש –
  "ולמי שמשפשף את עיניו לנוכח הכתוב, שפשפו יקירי – אני ער ומודע.
  מודע לסבל מודע לכאב מודע לכל, מודע לקורבנות מודע לזוועות"

  וכמו כן יכולת טלפאתית לא מבוטלת –
  "אני יכול להבטיח לך שאף אחד לא מרוצה בממשלה מאיך שהדברים נראים כיום".

  אני כבר רואה את איציק המיניסטר הטלפאת שלנו, יושב בישיבות הממשלה מביט בחשאי בעינהם של כל השרים וקורא את מחשבותיהם הכמוסות ביותר, ומגיע למסקנה העמוקה מני ים…

  וסתם התרברבות דלוחה –
  "פחזנית יקירתי – את שנונה אך מחוסרת ראיה של התמונה הגדולה"
  מה רצונך לומר – שאין פתחון פה למי שלא יושב כמוך בממשלה? או שמא כל מי שנמצא בעמדת כוח בה הוא רואה את המציאות הרחבה תמיד צודק? אני מניח שלא זה ולא זה ולכן, כמו רוב התבטאויותיך, הריקנות הנבובה שולטת.

  וקשקשנות לשמה –
  "אה, ואין לי בעיה להיות במיעוט – הקול השפוי תמיד במיעוט"…
  נניח שאתה באמת במיעוט וכל המוני ישראל הרגשנים הם תומכי הקשת המזרחית, וחד"ש.. נניח שכל זה נכון, מאיפה שאבת את האמירה הטפשית האחרונה? הקול השפוי לא בהכרח במיעוט ושוב הדמגוגיה חוגגת. שיעור קטן בהיסטוריה – הסכמי קמפ דיויד, הפלת הדיקטטורה בניקרגואה, או בחירת ביל קלינטון, כל אלה ועוד מאורעות רבים חיוביים ו"שפויים" רבים התבצעו בתמיכת רוב השפוי. לרמוס חלשים ולהתהדר בנוצות מהפכן זה באמת שיא השיאים…

  כל זה הוא רק קמצוץ ממה שניתן לדלות מהשורות המעטות של תגובותיך. אי לזאת אני מוצא אותן גבוליות בפורום רציני כגון זה.
  אבל בשם הדמוקרטיה ומתוך רצון עז לשמור על חופש הביטוי של "המיעוט השפוי" (למרות הסבל העז שנגרם לי) אני נכון לסבול אותן…

 20. חזי מחלב

  מרכס לא היה אמיד. הוא היה, אם להיות הוגן עד הסוף, טפיל לא קטן (ההערה הזאת אינה מורידה כמובן כהוא זה מחשיבתו ומחשיבותו ההיסטורית ה כבירה). מרכס נסמך כל ימיו הבוגרים, לפחות מאז גלותו באנגליה, על עזרתו הכספית של אנגלס, שהוא באמת היה אמיד מאוד.
  שער בנפשך יוסי ,שמרכס הגדול, ניסה להתקבל לעבודה ככרטיסן בויקטוריה סטאיישן, בלונדון ונדחה, בשל הופעתו הלא מסודרת והבוהמית משהו…

 21. יוסי

  מקבל את ההערה ומניח שאתה יודע על מה אתה כותב, למרות שבביוגרפיה שקראתי תואר מרקס כבעל מפעל (טוב, גם בעלי מפעל יכולים להיקלע לקשיים כלכליים ולהיות טפילים).
  בכל מקרה קרל מרקס, גם אם לא היה אמיד, שייך בהכרתו ושורשיו למעמד הבינוני הגבוה – בן לעורך דין יהודי משכיל, למד באוניברסיטת ברלין היוקרתית באירופה באותה תקופה. מוכרת גם נטייתו לרודנות והמאבק שלו בבני מעמד הפועלים שהצטרפו לליגה הקומוניסטית ולאחר מכן לאינטרנציונל, שלא לדבר על התנאים הסוציאלים העלובים שהעניק לפועלים במפעל שלו.
  כל זה עדיין לא סותר את העיקרון אותךו ניסיתי להעביר – מרקס יצא בתורתו למען בני מעמד שונה משלו, מעמד הפועלים; ומאידך מעמד הפועלים הוציא מקרבו את מיטב מדכאיו. כל זה בא ללמדנו שלנופף במעמד הנמוך, כפי שעושה וחוזר איציק בכל תגובותיו, כדי להצדיק עמדות מסויימות, זה חסר ערך לחלוטין.