דברים בשם אומרן (z)

איציק ספורטא

" התוכנית תופעל על ידי גופים חוץ ממשלתיים במקום בו יש להם יתרון יחסי על פני הממשלה במתן פתרונות גמישים ומגוונים לאוכלוסייה, במטרה להסיר את החסמים המעכבים אותה מלהשתלב בשוק העבודה". על מה מדובר פה? האם אי אפשר לכתוב את אותו משפט על כל תוכנית? למשל על שרותי בריאות או חינוך. יש במשפט את כל מילות הקוד שבאות לתרץ כל פעולה ממשלתית בשדה הכלכלי. "גופים חוץ ממשלתיים" קרי הפרטה. למה הפרטה? כיון שיש להם "יתרון יחסי על פני הממשלה" כי ידוע שלממשלה אין יתרון יחסי בכלום. במה? "במתן פתרונות גמישים ומגוונים" כי הרי גמישות וגוון הם שם המשחק. ולמה כל זה? "להסיר חסמים" כי חסמים אינם מאפשרים להגיע לרמת היעילות הכלכלית הנדרשת.  

המשפט הזה הוא מתוך תגובה בת ארבעה משפטים של נציגת האוצר בוועדת ההיגוי של תוכנית ויסקונסין לרשימה ביקורתית משהו (מגזין ממון גיא לשם 8/5/2004) על התוכנית, בעיקר על שיטת תגמול החברות שיעסקו בכך. שיטה זו שמה דגש על הקטנת התקציבים להבטחת הכנסה יותר מאשר על  מציאת עבודה שתפרנס בכבוד את האנשים המעורבים. המשפט הזה הוא היעילות בהתגלמותה אפשר להשתמש בו לכל נושא כך שצדקו האומרים שהעולם מצטמצם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.