תיק מזוז

יוסי דהאן

בעוד אמנון אברמוביץ` ממשיך במסע היח"צנות של משפחת שרון בערוץ 2, שם הוא גם מחלטר כפרשן חד חידות מבולבל והיסטרי,  ורם כספי, הקונסיליירי של אנשי השלטון וההון רץ מערוץ לערוץ וצועק כי משפחת שרון צחה כשלג, מן הראוי לשים לב לשני הקטעים הבאים בדו"ח היועץ, ולשאול: האם תשלום שכר של 640000 דולר לשנתיים תמורת שיטוט באתרי תיירות באינטרנט הוא בגדר העסקה פיקטיבית או לא? ומה ידע האב "שאינו אובייקטיבי בהערכת כישורי בניו" כלשון היועץ, על העיסוק הזוטר הזה של בנו?

מדו"ח היועץ:

"תנאי ההעסקה והסכומים ששולמו לגלעד – האם הסכם פיקטיווי?

הסכומים שקיבל גלעד עבור עבודתו אצל אפל – כ-640,000 דולר עבור תקופת העסקה של כשנתיים (מארס 1999 ועד יוני 2001) – הם אכן סכומים גבוהים, וכך גם הבונוסים שנקבעו בהסכם, אף שלא הגיעו לידי מימוש. אולם, האם האמנם מדובר, כנטען, בהעסקה "בתנאים כספיים מפליגים, וללא תמורה של ממש מצד גלעד, בהעסקה שיש בה מידה רבה של חריגות עד כדי פיקטיוויות", אשר ממנה ניתן להסיק – כראיה במשפט פלילי – שמדובר למעשה כאמצעי לתשלום שוחד לשרון עצמו?

מכל המקובץ עולה אפוא, כי אף שאין מדובר בהעסקה שגרתית, באופיה ובתשלומים שנלוו לה, אין תשתית ראייתית, ובוודאי שלא ברמה הנדרשת במשפט הפלילי, כדי לבסס טענה בדבר העסקה מלאכותית ופיקטיווית, ללא תמורה של ממש, אשר יש בה, כשלעצמה, כדי לבסס אישום לפיו ההעסקה שימשה אך כסות לתשלום שוחד לשרון."

"לפי הנטען, שרון היה מודע לכך שגלעד הועסק בשכר גבוה על ידי אפל בפרויקט האי היווני. טענה זו נסמכת על הודעתו של שרון במשטרה, וכן על שיחה טלפונית של שרון עם אפל מיום 17.9.99 שנקלטה בהאזנת סתר (…) נראה אם כן, כי מעבר להנחה, שאבות אינם אובייקטיוויים ביחס להערכת כישורי בניהם, הרי שמהדברים ששמע שרון מאפל יכול היה ללמוד, שגם מעסיקו של גלעד סבור שגלעד הוא בעל כישורים גבוהים מאוד, ועל שביעות רצון מלאה מעבודתו. בנסיבות אלה "שכר גבוה" (או שכר שהוא "בגדול, בגדול מאוד", ככל שלזאת היתה הכוונה באותה שיחה) יש לכאורה הצדקה. ונזכיר שוב, כי אין ראיות ששרון ידע מהו אותו "שכר גבוה"".

לתהיות נוספות על מסכת הראיות העובדתיות שטווה היועץ במסמכו קראו את מאמרה של חני קים "האם מזוז הכשיר את הקשר בין הון לשלטון?"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עפר מרגולין

  אין אדם בישראל שלא מיצמץ והתפלא כששמע אתמול את דעתו של מר מזוז.שזה לא מזמן זכה לתפקידו הנכבד. וכל
  אותם ההסברים והנסיונות לנמק ולהבין את דבריו שניראים כהשתקה מגבוה.ואין לי אלא לבכות יחד עם הרבה אחרים/ות
  איך הגענו מראש ממשלה שויתר על תפקידו בגלל דולרים בחשבון הבנק,וראש ממשלה אחר שהחזיר שעון יקר שקיבל..
  לראשי שילטון ופוליטיקאים בכירים-שידם ועיסקייהם עם פשע מאורגן,וכנופיות שידן בכל.. והחוק חסר אונים כנגדם ?!?
  מצד אחד "גרוס" שמעסיק את עובדי העיריה בקידום עינייניו,ומנהל את העיריות על פי שיקולי עסקיו. ועושה זאת שנים.
  מצד שני ראש ממשלה שיודע או לא שמשפחתו עובדת קבוע אצל איל נדל"ן ששיטותיו פורסמו ברבים,ועיקרן שחיתות
  ומהצד הנותר=עם ישראל שרואה איך כל פעם מחדש-שר זה ואחר,משתף פעולה עם דברים לא ייעשו,וחומק בשלום…
  כלל ידוע לכל תלמיד ביה"ס הוא שיש רשות=מחוקקת,רשות=שופטת,ורשות=מבצעת. והיום הגענו למצב בארץ : שבו
  למיוחסים יש את הכח ואת עו"ד שיכולים לתעתע במערכת,ולהמציא לנו כל יום כללים חדשים למינהל לא תקין בארץ
  שמקבל בסוף את ההכשר למעשיו. ומתעתע ומערבב בין הרשויות. חבל מאוד שכך המצב ואם ימשיך ככה אבוי לכולנו.

 2. סמי כנפו

  מתי נכנס לתפקיד ? מעניין לבדוק את נסיבות מינויו של האיש=בובה מזוז ? טומי לפיד מנטיות ליבו ודאי לא היה בוחר בו,אז איך הוא ניבחר? עיתוי בחירתו? אין לי מושג בכל אלה, אבל, אני תוהה אם מזוז לא הוצנח לתפקיד כדי לחלץ את שרון.. מושחתים נמאסתם!!

 3. ע.

  זה הכל בגלל שמזוז אשכנזי!

 4. מתיתיהו

  בתודעה ולא במוצא !

 5. כנ''ל

  אם הבנתי את התגובה של מתיתיהו, אשכנזי איינו מוצא אלא סוג של מטאפורה המתארת תפיסת עולם מסויימת. לפיכך יתכנו מזרחיים אשכנזים (כמו מזוז) ואשכנזים מזרחיים. זאת כמובן לצד המזרחיים מזרחיים, והאשכנזים אשכנזיים.

  האם הבנתי נכון ?

 6. תוכי ושמו מוקי

  ואכן "אשכנזי" הוא שם קוד לכל מה ש"רע": "מהדיר", "מגזען", "מנחשל" ו"מתנכר" בעוד "המזרחי" הוא שיווני, ליברלי, סוציאל דמוקרטי ואוהב את אחיו האשכנזים מזה והפלסטינים מזה.
  זאת ועוד, גם אם בקרב המזרח יש נבלות ורשעים רחמנא לצלן, אין הם נוהגים כך אלא בשל השפעתה הפושעת של ההגמוניה הקולינאליסטית האמריקאית במפרץ הפרסי ובמדינות הנפט.
  ובאשר למר מזוז ו"אשכנזיות תודעתו" – נדמה שמדובר בפרדוקס: לו היה מחליט להגיש כתב אישום הריהו משמש כחותמת גומי של פרקליטת המדינה, זוללת הארנבות מרחביה. החליט כפי שהחליט, והנה הוא בובה של השלטון. ממש בעיה. אולי עדיף שנשלח מישהו מהאתר (מתתיהו?) ללמוד את חומר הראיות ולהביע את דעתו המלומדת.

 7. רפי יחזקאל

  אחרי שקראתי את כל הכתבות והתגובות בקשר לתיק הזה, אני שואל את עצמי: אם הכל כשר , אז למה זה כל כך מסריח?!

 8. מתיתיהו

  לפני 6 הנקודות על הדו"ח, אני רוצה לומר למתפלצים על הגדרת התודעה המזרחית החדשה,
  שזהות וטעינת התכנים שלה, היא פעולה חיובית וחשובה של המדוכא מול המדכא
  פעולה זו מבוצעת על מנת להפוך סדרי עולם ולחשוף את המסיכה של המדכא.
  המדכא משתמש במנגנונים רבי פנים על מנת לשמר עת ההבדלות החברתיות במקום
  לקחת מהמדוכא שהתעורר את בשורתו לשינוי חברתי. ראו למשל איך אני כיניתי את מזוז אשכנזי בתודעתו
  ולא במוצאו, קרי שיכול להיות גם אשכנזי במוצא ומזרחי בתודעה, כלומר פתחתי את הגדרת הזהות
  המזרחית והרחבתי אותה לכיוון חיובי של שינוי, בניגוד לשיח הגזעני שחל כאן לפני רגע לגביו.

  מאידך כשעשיתי זאת עלתה מולי שוב אותה תגובה, שייחסה להגדרה שלי של המזרחיות
  (כתודעה של שינוי, הפניה של כוחות מהמפרץ הפרסי למשל. וזה אומר דרשני.

  רשמתי ברפרוף 6 נקודות על הדוח של מני מזוז שניתו להוריד אותו מהלינק הבא:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/images/daily/D150604/greek_isl.rtf

  1. "ראוי להדגיש, כי גלעד אמנם סירב למסור גרסה במשטרה ושמר על זכות השתיקה, ולכך עלול להיות משקל ראייתי נגדו".

  היועץ המשפטי לא התעכב על הנקודה הזו. אנו מבינים שמוסתר משהו. מדוע שלא נתעקש שזכות השתיקה הזו מעידה על עבירה מאחוריה. האם כל אדם פשוט יכול היה לדבר מבלי להפליל את עצמו. מה גם שאם מקבלים את הטיעון שגלעד כה מוכשר וכבר מיליון דולר על ניהול פרויקט אחר וגם עבד אצל ספקטור בשביל כל כך הרבה כסף, לא יכול היה לעמוד מול שוטרים ולדבר, את חפותו ?

  2. "לאחר שנחתם ההסכם בינו לבין אפל במאי 2000, לא היה לו עוד צורך בקלטות, והוא זרק אותן. כאמור, הקלטות אינן בידינו, אך נציין כי ספקטור – שכאמור אינו מגלה בהודעותיו גישה אוהדת לשרון ולגלעד – אינו מוסר בהודעותיו, כי בהקלטות של השיחות ששמע יש מידע מרשיע כלשהו. כן יצויין, כי חלק משיחות אפל-גלעד הואזנו במסגרת האזנות הסתר שקיימה המשטרה על שני קווי הטלפון של אפל, וגם בשיחות אלה לא נמצא מידע מרשיע".

  הקלטות הללו יכלו לגלות לנו חומר אחר, אבל כאן כנראה גם ספקטור הגן במידה מסוימת על אפל ושרון.

  3. "…כמצויין לעיל, מבהיר דייסי בהודעתו במשטרה, כי גלעד שימש "כמנהל עם אחריות ניהולית בפרוייקט", וכי תפקידו בפרוייקט היה "להיות אמון על החטיבה השיווקית-פרסומית-מכירתית, ולתאם ולהפעיל את כל הגורמים החיצוניים ונותני השירותים שקשורים לנושאים אלה."
  צבי פרידמן (שישקו), מבעלי משרד "מקאן קשר בראל", שמולו ואתו הייתה עיקר עבודתו של גלעד העיד, בין היתר, כי "גלעד היה שותף עד צווארו בתחומים האלה. עבד מבוקר עד לילה בשיתוף פעולה מלא איתנו בארץ ועם הגורמים בחו"ל – מקאן אריקסון"; כי "גלעד שרון בילה אינסוף שעות במשרדי. הקשר היה הדוק, וטיפל בכל התחומים הנוגעים לפרוייקט." וכן כי "התרשמתי מאוד מיכולתו המקצועית, בהשוואה ללקוחות אחרים שלי, לקלוט רעיונות שיווקיים ולתרגם אותם למונחי ביצועי. האיש ללא ספק מוכשר ביותר… יש לו יכולת טובה מאוד להבין ולהביא לידי ביצוע… מאוד התרשמתי מהיכולת שלו להכנס לתוך תכנית שיווקית, ולהבין אותה ולהביא ליישומה…" "

  "… שמסקירת חומר הראיות לעיל עולה, כי אין בו כדי לבסס חשדות אלה. מהות הפרוייקט והיקפו העצום; כישוריו, תפקידו ואיכות השירותים של גלעד בפרוייקט; התשלומים ששולמו לגורמים אחרים בפרוייקט; מתכונת ההעסקה שנהגה בפרוייקט ונסיבות חתימת ההסכם בין אפל לגלעד – כל אלה אינם תומכים כלל בחשד של העסקה פיקטיבית כאמצעי עקיף לתשלום שוחד לשרון.
  אפל מסביר את העסקת גלעד בהכרות האישית ובאמון האישי שרחש לגלעד, ובהערכה הרבה לכישוריו. קבלה לעבודה והעסקה על בסיס הכרות ואמון אישי הם בגדר תופעה רווחת, ואינם חריגים. ראינו כי זה דפוס העבודה של אפל גם עם שאר צוות הפרוייקט, וזה גם ההסבר שסיפק ספקטור להעסקת גלעד".

  פשוט התעלמות המהקונטקסט. פשוט כך. הרי גלעד היה בנו ובא כוחו של ראש הממשלה.
  ובכל זאת הנה הדרך לרמות את המשפט, פשוט אם אתם רוצים לקבל חוזים טובים מראש הממשלה, קחו את בנו אבל אל תשכחו להמשיך את דרך העבודה השלומיאלית, של תשלום גבוה לשאר המשתתפים של הפרויקט הדימיוני, תפזרו כסף לכולם- תזכרו טוב! לכולםםםםםםםםםם!
  ועוד פעם הנה הדרך מנוסחת יפה :
  "התשלומים ששולמו לגורמים אחרים בפרוייקט; מתכונת ההעסקה שנהגה בפרוייקט ונסיבות חתימת ההסכם בין אפל לגלעד – כל אלה אינם תומכים כלל בחשד של העסקה פיקטיבית כאמצעי עקיף לתשלום שוחד לשרון."

  5. "בפרוייקט האי היווני – השתתפותו של שרון בשתי ארוחות ערב שערך אפל לאנשי ממשל יוונים: האחת, ארוחת ערב לכבוד תת שר החוץ היווני שנערכה בביתו של אפל ביום 12 בינואר 1999; והשניה, ארוחת ערב לכבוד ראש עירית אתונה, שנערכה בביתו של אפל ביום 28 ביולי 1999.
  באדמות לוד מזרח – סיוע לאפל בהיות שרון שר התשתיות בשנים 1999-1997, במסגרת פגישות שקיים כשר התשתיות לפי בקשת אפל, או מי מטעמו, עם ראשי מינהל מקרקעי ישראל, בהן הפעיל עליהם, כנטען, לחץ לשינוי החלטותיהם ולהסרת התנגדותם בענינים הנוגעים לאינטרסים

  שר לאפשרות קשירת ההשתתפות בארוחה כתמורה להבטחת הסיוע הפוליטי מצד אפל לשרון בפריימריס בליכוד שנועדו להתקיים ביום 8.2.99. אפשרות זו אמנם קיימת (נוכח השיחות בין שרון לאפל בתקופה זו בהן עולות הבטחות התמיכה הפוליטית של אפל בשרון, כפי שפורט בפרק הבטחות התמיכה הפוליטית לעיל), אך לא ניתן לסתור את גרסת שרון, כי נענה להזמנה במסגרת מערכת היחסים ארוכת השנים שביניהם. גרסה זו יש לבחון על רקע דבריו של שרון בפתח חקירתו, שאינם שנויים במחלוקת, ולפיהם "אני מכיר את דוד אפל שנים רבות. הכרתי אותו במישור המפלגתי, שמה פגשתי אותו. מכיר אותו, מכיר את משפחתו, הייתי אצלו לא אחת בביתו, אם זה באירועים משפחתיים או בסוכות או בארוחת ערב, וכן הלאה". (וראו גם לעיל באשר לקשיים שבייחוס הבטחות סיוע פוליטי וסיוע פוליטי לכוונת שוחד). "

  היתממות, היתתמות, השר היווני, הפרויקט היווני, גלעד, אין שום קשר, אדון מזוז, איך אין קשר ? ושרון לא זוכר, יופי גם אני לא זוכר שגנבתי, אבל הייתי בזירת הפשע, לא ?

  6. "החלטת ההמשלה התקבלה על רקע נתונים קשים מאוד על מצבה של העיר לוד, ובין היתר, בדבר היותה מרכז של סחר בסמים, השתלטות אלימה על אדמות מדינה ובניה בלתי חוקית פראית בהיקפים גדולים, הזנחה סביבתית ועוני, העדר מקורות תעסוקה, בריחת אוכלוסיה חזקה, הגירה לעיר של שוהים בלתי חוקיים מהשטחים ועוד."

  הנה דרך להגיע לתודעתו הציונית של מזוז. שימו לב מצבה של לוד, לא קשור למדינה ולתקציבים. אין קשר להזנחה ממשלתית של מרכז השלטון המקומי. אין שום קשר להקצבת קרקעות לערבים להשתלטות אלימה על אדמות ובניה בלתי חוקית ופראית. דגש על המילה פראית. הם הפראים. אנו בתבונה מנהלים את האי שיוויון. ובריחה של שוהים בלתי חוקיים, שבטח מאיימים להמשיך אלימות ופשע…המשך הדוח , תגלו שהדרך לשפר את לוד היא דרך המודרניזציה, קרי להביא את הבורגנות שתחסל את הסמים ובעית הערבים והאלימות שלהם….

  6. "…כן נזכיר, כי לגרסתו של שרון, מדובר היה מבחינתו בהזמנה שגרתית לארוחת ערב אצל אפל, אצלו היה פעמים רבות באירועים ובארוחות, שלא נקשרה מבחינתו לאינטרס עסקי של אפל הידוע לשרון באותה עת. הגם שניתן להניח ששרון הבין כי בנוכחותו בארוחת ערב שעורך אפל לתת שר החוץ היווני יש כנראה אינטרס עסקי לאפל, עדיין ניתן לראות את היענותו להזמנה על רקע יחסיו האישיים-פוליטיים עם אפל, ולא במסגרת יחסי תמורה למתת שוחד על דרך פעולה הקשורה בתפקידו. אזכיר לענין זה, כי אין בידינו ראיות כי שרון היה מודע, בשלב זה, לפרוייקט האי היווני. "

  שרון לא היה מודע, באמת שרון לא היה מודע, הבן שלך עובד בעד מאות אלפי שקלים, בפרויקט וגר אצלך בחווה ועם זאת לא ידעת כלום. יש כאן וויתור גדול של מזוז לראש הממשלה ולשלטון החוק שאותו הוא הגדיר יפה בתחילת הדו"ח.

 9. פחזנית

  לו מזוז היה מדבר יידיש היה בודאי אומר לשרון (בתוספת קריצה) את הפתגם הידוע: "נחעס פון קינדער איז בעסער ווי געלט" שפירושו "נחת מהילדים זה יותר טוב מכסף"…

 10. יהונתן אורן

  מה דעתך על זה?
  "המזרחים עצלים, מתבכיינים ופרימיטיבים"
  (מזרחים בתודעה, כמובן, לא במוצא).

  "היהודים שותפים בקנוניה לשליטה בהון העולמי"
  (יהודים בתודעה, כמובן, לא במוצא).

  בקיצור, לא נראה לך שזאת דרך מאוד גולמית ופרימיטיבית לבנות את "האחר" שלך?
  "אשכנזים" היא לא מילה שמתפקדת רק כקונטרה לזהות שלך. היא המוצא של חלק מהאוכלוסייה כאן. ועל-כן האמירות האלה גזעניות.
  ולבצע בידול כזה של "טוב" מול "רע", להשליך את כל ה"רע" על האחר, זאת דרך דלה מאוד לחוות את המציאות.

 11. מירב אלוש לברון

  חלק מהתגובות פה על מני מזוז פשוט מבישות. יש בהחלט מקום להתווכח עם החלטתו (אני באופן אישי בניגוד אליכם לא מכירה בעל-פה את התיק ולא קראתי את כולו כפי שעשה מני מזוז. לכן, אני נוטה לסייג אפילו את נטייתי להסכים עם תוכן מאמרה של חני קים שיוסי דהאן צירף כלינק, משום שגם היא לא עשתה עבודה משפטית כפי שעשה מזוז) אך למרות נטייתי לקבוע כי שרון ושות' פשעו הרי שזו בהחלט לא צריכה להיות הרמה של התגובות, כולל לא הניסיון המאוחר, הכאילו ראייתי, שהביא פה מתיתיהו. אדגיש שוב – למרות שבאינסטינקט שלי ואחרי שקראתי מה שפורסם בעיתונות נראה כי מזוז טעה, הרי שנראה לי לא מספיק רציני לדבוק בעמדה כה חד משמעית ובטוחה בעצמה לפני עיון קפדני יותר בעל גוון משפטי, כלומר, כזה הבודק את הראיות מול הדין הפלילי וכו'. כידוע לכם, המשפט לא עושה צדק מוחלט ורבים הם המקרים שבהם השתכנע בית המשפט כי פלוני-אלמוני היה מעורב במעשים לא כשרים אך אין דרך להוכיח זאת שחור על גבי לבן. לעיתים המהות המשפטית הזו פועלת לטובת עשירים וחזקים ומושחתים כמו שרון ולעיתים היא גם פועלת לטובת מוחלשים.
  מכל מקום, גם אם נראה לי שמזוז טעה הדרך מכאן ועד להשמצות זולות רחוקה. אני די מתביישת שתגובות כגון אלו בכלל עולות באתר המכובד הזה. המזרחיות התודעתית שהשתמשו בה פה כפריזמה להבנת ההתנהלות של מזוז בתיק שרון לא עושה כבוד רב למסגרת הרעיונית הזו, והיא מהווה דוגמא שלילית ורדוקציונית ברעיון פוליטי חשוב. האם עדנה ארבל הפכה כעת למזרחית בתודעה משום שסברה אחרת מאשר מזוז? האם הספקנו כבר לשכוח לה את האשכנזיות האליטרית, ירושלמית, בורגנית שלה? מה זה הקשקוש הזה? תסלחו לי על הבוטות אבל זה באמת מרגיז, כולל הנטייה התכופה להשתמש במונח האסנציאלי והצורם אשכנזי-ציוני. זה כבר נשמע ממש כמו קללה ויש לזה בהחלט גוון גזעני, בעל אלמנט מכליל, מהותני, משל היתה איזו צרעת הדבוקה לכל אשכנזי-ציוני.
  ובחזרה למזוז – מי מכם מכיר את מזוז, פגש בו, שוחח עימו על מוסר וצדק, בדק את השקפתו החברתית ולמד להתרשם מהאיש? מה אתם יודעים על חלקה של מזרחיותו בחייו? קודם, תבדקו ואחר-כך תשפטו וגם אז בדרכים העושות לנו כבוד ולא בדרך הגוררת הרמת גבה סרקסטית, ובצדק!!! ועד אז – עד שתוכלו להוכיח כי מזוז הוא "אב כל החטאים" תתאפקו בסבלנות.

 12. בן-דרור ימיני

  חבל ששטיפת המוח של עיתון הארץ עוברת גם לאתר העוקץ. חבל.
  הסיפור האמיתי הוא כזה, לאלה שלא רוצים שהעובדות יבלבלו אותם:
  כל המעורבים בחקירת הפרשה, במשטרה ובפרקליטות, לאורך כל הדרך, קבעו באופן חד משמעי, שאין ראיות נגד שרון, ושהתיק צריך להיסגר. הראשון שקבע את זה, ולא שינה אף פעם את עמדתו, הוא ראש צוות החקירה, יצחק דנינו.
  המסקנות שלו אומצו על ידי צוות הפרקליטות עוד ב 2002.
  אחר כך התקיימה חקירה נוספת, ב 2003. בסיכומה של החקירה, קבעה המשטרה שאין ראיות להגשת כתב אישום.
  אחר כך ישב צוות פרקליטות, בראשות ענת סבידור, שליוותה את התיק, וקבע שום שאין ראיות.
  אחר כך הודחה ענת סבידור, בנסיבות שמזכירות את המאפיה, אבל לא נעסוק בכך כאן.
  אחר כך עבר העניין לפרקליטת המחוז. וגם היא הגיעה למסקנה שאין ראיות, והתיק צריך להיסגר.
  אחר כך שוב חזר התיק לפרקליטות המדינה, והתקיימה התייעצות שכללה את עדנה ארבל עצמה.
  זה קרה בדצמבר 2003. המסקנות? הפתעה: אין ראיות וצריך לסגור את התיק.
  מתי חל השינוי? בפרק הזמן הקצר, בתפר שבין יועץ משפטי אחד לשני, כשעדנה ארבל הפכה לממלאת מקום.
  בניגוד לכל חוות הדעת, היא הגישה תיקון לכתב האישום של אפל, וכללה שוחד לשרון. זה היה מחטף.
  לא היו ראיות נוספות. היה רק מצב של שבועות בודדים, שבו ארבל הפכה לבוס. הא ותו לא.
  ואז התיישב צוות פרקליטות, בלי שהיו ראיות חדשות, והתיישר לפי המחטף של ארבל.
  ואחר כך בא מני מזוז, שהבין שמישהו כאן סימן מטרה, ואחר כך צייר עיגולים.
  כל זה היה למען אלה כאן, ובוודאי שיש כאלה, שגם מעובדות אכפת להם.
  ואם תרצו, זה רק קצה הקרחון.
  יש עוד, והוא עוד יסופר.למשל, מה היתה מערכת יחסיה של ארבל עם מזוז, בשנים האחרונות?
  האם הסיפור הזה יסופר?
  מה בדיוק עשתה ארבל לרובינשטיין, שהוא כל כך שונא אותה? מה בדיוק מהיחס לרובינשטיין עבר למזוז, שהיה איש אמונו של רובישטיין?
  אבל כאן, כמה חבל, כמה עצוב, הופך הכל למזוז המשתכנז לעומת ארבל הגיבורה. הפוך על הפוך.
  הגיע יועץ משפטי שהחליט לפעול בניגוד לציוויים של חבורת ארבל-הארץ, והוא הופך לאויב.
  חבר'ה, אתם השתגעתם?
  ועדיין לא אמרנו מילה אחת על פרשות אחרות שארבל קשורה בהן, ואין להן זכר בעיתון הארץ. זה מקרי?

 13. מתיתיהו

  מירב התגובה שלך מנסה לעשות דה-לגיטמציה לדיון. וזאת לא פעם ראשונה שאני נתקל ביחס הזה שלך לדיון.
  אני לא אתייחס לרוב הטיעונים שלך, משום שאת מייחסת לעצמך איזה ערכיות, שאם לא עומדים בה,
  אז אין מקום לדיון, ואני לא חושב שהמפתח הערכי נמצא בידיך.

  דעותיך על הגדרות הזהות והתודעה מעניינות, אם כי אני נצמד להגדרות של סמי שלום שטרית וזכותי וזכות
  אחרים לכתוב תודעה ציונתי-אשכנזית. זה חלק מטעינת של זהות "המזרחי/ת" בתכנים חיוביים כפי שאני
  ואחרים עושים. הבעיה היא בדה לגיטמציה לדיון שאת, או יהונתן אורן עושה, בגלל בעיה לדון בבעית זהות של המדינה בכלל ושל היחיד/ה בפרט.
  לטענתך מירב, אני חושב שאין אני אמור לפגוש את מזוז כדי להביע דעה על הפעולות שלו. עם זאת אני מוקיר את עבודתו ומקבל את פסיקתו, ככל אזרח במדינה. עם זאת תחושת הקבס העולה מדוח זה לא תושתק על ידיך
  ואני בטוח שבתקופת חיי לא אספיק לפגוש אותו ועם זאת יש לי שורה של ערכים שבעזרתם אוכל לבחון את פעולותיו.
  אני יודע לקרוא דוחות, ואני לא משפטן וזה לא אתר של משפטנים.
  ולסיום אל תתביישי בדיון שהוא לא אסנציאלי, אלא תודעתי ודעי שהאתר ימשיך להיות מכובד, גם אם תשמעי דעות
  שאחרות לדעות שלך, תיאורטית, וכד'.
  לבן דרור, שוב ושוב תחושות ריגשיות שלך מצליחות להאפיל על דעותיך המדוייקות, נכון, ניתן לקבל את הגירסא שלך לגבי ארבל. אבל עם זאת ניתן לקבל גם את הפליאה שלי לגבי סתירה בדברי מזוז, או את הדעה של משה בן הראש שרואה את העליהום על מזוז, כעליהום של השבט האשכנזי על מזרחי שאמר את דברו ועוד המון דעות בשיח, אבל זה הטבע האנושי ועושרו,

 14. דויד

  יכול להיות, אבל יכול להיות שגם אתה מציג רק חלק מהתמונה. אתה אומר שזה "הסיפור האמיתי" אבל אולי גם אתה לא יודע הכל, או יודע רק מה שמי שהאינטרסים שלו דומים לשלך כעיתונאי במעריב מספר לך?
  כי יש גם סיפור אחר. למשל, שגם הראיות השתנו בין דו"ח אחד לשני של הפרקליטות. שבפרשת האי היווני בלבד לא היו ראיות מספיקות, אבל כשהצטרפו לכך ראיות מתיק הקרקעות (לוד) התמונה הכוללת השתנתה.
  האם כל הפרקליטים האחרים בצוות היו רק עושי דברה של ארבל? אתה מאשים עובדי ציבור בכירים, שחלקם פרקליטים פליליים מנוסים ביותר שהם ענו הן אחרי ארבל ותפרו תיק לראש הממשלה?
  ועוד דבר – למה אתה שואל אותנו אם הסיפור על היחסים בין ארבל לרובינשטיין וארבל למזוז יתפרסם אי פעם? הרי אתה העיתונאי,לא אנחנן – למה אתה לא מפרסם אותו?
  אם יש דבר כזה "סיפור אמיתי" – גם אתה הצגת רק חלק אחד שלו. וגם אותו צריך לקרוא בחשדנות מסוימת. אפשר לחשוב שרק לעיתון הארץ יש אינטרסים. למעריב אין כאלו בכלל, כידוע…

 15. תוכי ושמו מוקי

  מתיתיהו, חבל שאת החן התמים של דבריך הרבים אתה שורף עכשיו עם הטקסט רווי האגו הזה. מה לעשות, עמדתך מכלילה (במובן הגזעני של המילה) תפיסות מסוימות כלפי ציבור שלם, ציבור שיכול לחשוב דבר אחד על המצב החברתי, ועדיין להמשיך לאהוב חלקים מתרבותו ה"אשכנזית". יכול להיות שקוראים לזה רב תרבותיות?

 16. סמי כנפו

  ספר ספר עוד…לא נגלה לאפחד..

 17. matityaho

  מוקי ידידי, כשמלקולם איקס כתב שהשטן הוא האדם הלבן, טקסט שמאוחר יותר הוא חזר ממנו, בעיקר לאחר שהוא עשה עליה למכה וגילה שיש מוסלמים לבנים, ראינו את יכולתו להשתנות ואת גודל תפיסת העולם שלו.

  כיום לצערי מערכת החינוך, לא משתנה לכיוון של רב תרבותיות, ההיסטוריה המזרחית בעוד שני דורות תעלם בגלל חוסר תקציב מכוון. השינאה כלפי המזרח, והערבי גוברת והיא פרי של מערכת חינוך ותרבות.

  בעולם שכזה, שרק פירורים ממנו הצגתי, מותר לי ולאחרים לדבר על הגמוניה ציונית אשכנזית ועל תודעת מזרחית ביקורתית. אבל הפלא ופלא, אין אני סוגר גבולות של תודעה לגבי מוצא, וישנם לא מעט אשכנזים, שמוכנים
  לקבל ביקורת עצמית ולהבין את זכויות היתר שאיתם הם נולדו במרחב זה והם מצטרפים למאבקי ולמאבק בכלל!

  עם זאת אני חש שאם התרבויות האירופאיות בכלל והאשכנזית בכלל היו נותנות מקום של כבוד לתרבות המזרחית
  החילונית ולתרבות הערבית בכלל, מדינת ישראל והמרחב הגיאו-פוליטי מזרח תיכוני היה נראה אחרת.

  לגבי עניין האגו, אני מתפלא עליך מוקי, שאתה כמו אחרים, חוזרים לאישי,
  מותר לי לעמוד על זכותי לומר את דעתי. גם היא מרגיזה הרבה אנשים.

  לגבי רב-תרבותיות – אני הראשון שיהיה בעד מרחב רב-תרבותי, עם זאת איני מסתיר שהכוח האדיר של האירופצנטריות מדאיג אותי מאוד, במיוחד לאור גלי האלימות שהוא מייצר.

 18. בן-דרור ימיני

  אין לי שום דבר טוב להגיד על משפחת שרון והתנהלותה.
  כל מה שהתייחסתי אליו הוא התנהלות הפרקליטות. יש הבדל בין משטרת מוסר – שמתאימה לאיראן, לבין צוות משפטי – של מדינה מתוקנת.
  במקרה הנוכחי, לא מדובר ברדיפת מוסר. הלוואי שזה בלבד היה העניין. אולי לא הייתי הופך לתומך של ארבל, משום עמדתי העקרונית נגד ערבוב בין משפט למוסר, אבל גישתי היתה אוהדת יותר. מה שניסיתי להראות, בכרונולוגיה הפשוטה שהבאתי לעיל, הוא שלא מדובר ברדיפה מוסרית, צודקת או אפילו צדקנית, אלא במשהו אחר.
  אצלנו יש ערבוב בין הדברים. אני שמח שמזוז עשה סדר כמשפטן, וזאת נגד האליטה של הארץ-הפרקליטות.
  רבים כאן לא מכירים את הדוקטורט של ויקי שרון, מנוחתה עדן, על הקשר בין האליטה הרודפת הזאת, לבין הרשעתם של, הפלא ופלא, בעיקר פוליטיקאים מזרחים. אני לא בטוח שאני מאמץ את הגישה של ויקי במלואה. העניין מורכב הרבה יותר, וכתבתי על כך לא מעט מאמרים (שאפשר למצוא אותם באתר yemini.cc. אני מודה שקשה לי לתמצת את דעתי במשפט אחד מוצלח, כך שאני מוותר.
  בעניין הסיפורים הנוספים, אפשר לקרוא עליהם היום בכל העיתונים (סליחה, לא בהארץ, שמתייצב, כמעט בצורה בולשביקית, לצדה של ארבל). שום דבר הוא לא סוד.
  ולמי שיטען שגם מעריב הוא עיתון בולשביקי, נגד ארבל, אז שיקרא את מה שמתפרסם, גם היום, גם במאמרים ביום ראשון, ויראה שיש גם מאמרים להגנתה של ארבל. כך צריך לנהוג עיתון. מותר שיהיה לו קו, אבל לא ממש רצוי שהקו הזה יהיה בולשביקי.
  בן-דרור

 19. דויד

  שאינטרסים אישיים של בעל העיתון, שהורשע בפלילים, הם "קו" מערכתי. מה אני אגיד לך, ימיני, כל יום לומדים משהו חדש.

 20. בן-דרור ימיני

  זה היה כל כך ברור שיהיה חמור קופץ בראש שיגיד נמרודי.
  איך לא חשבתי על זה.
  טיפש שכמוני.
  יש רק בעיה אחת: העמדות הביקורתיות שלי על הפרקליטות ועל מערכת המשפט הובעו הרבה לפני שמשפחת נמרודי הגיעה למעריב.
  והדברים מופיעים באתר האינטרנט שבו מצויים המאמרים הרבים שכתבתי בנושא.
  אבל ממתי עובדות משפיעות על חמורים, שאוהבים לקפוץ בראש?

 21. מירב אלוש לברון

  מתיתיהו
  אם פגעתי בך בסגנון דבריי הרי שאני מתנצלת. הייתי בוטה מידי. אני לא סבורה, עם זאת, שאני עושה דה-לגיטימציה לדיון בכך שאני טוענת נגד דרך התנהלותו, לפחות בחלקיותה! אתה לא צריך לפגוש במזוז כדי ללמוד להכיר אותו. ישנן דרכים אחרות, למשל, באמצעות העיתונות. חבל שבדרך למינויו לא עמדה היא כראוי על מכלול השקפותיו. כמדומני, כי לא היה איתו ראיון אישי עד כה ואותי דווקא מעניין יהיה לקרוא כזה, בהנחה שהוא יייעשה על-ידי עיתונאי/אית סקרן/נית ובעלת חוש עיתונאי מפותח. מה שקשה למצוא. אני חושבת שמאוד מעניין יהיה לשאול את מני מזוז על השקפתו החברתית-כלכלית, על חוק יסוד זכויות חברתיות, על הקשר בין משפט וצדק חברתי, על תהליך ההתברגות שלי בצמרת כמזרחי, על חלקה של המזרחיות בחייו, על חלקו של המקום ממנו בא בחייו – את כל זה אתה לא יודע וגם אני לא אבל אתה ממהר להכניס אותו לקטגוריות, בעייתיות לכשלעצמן, כפי שטענתי, בעיקר בהחבט הכמעט גזעני שלהן, בהיותן בעלות גוון מכליל ומהותני (כן, גם אם לדעתך זה נעשה לשם טעינת תוכן פוליטי לתודעה המזרחית הכמעט משיחית, לטעמי, שאתה נצמד אליה – אני מקווה שבהערתי זו אינך רואה ניסיון לבטל את הדיון).

  לגבי שרון – למרות עיתוני השבת, והלינקים החשובים שיוסי מצרף אני עדיין נשארת נאמנה לדעתי שהוצגה לעיל – מעבר לתהיות רבות ולסימני שאלה באשר להתנהלות של מני מזוז – אין לי הכילים להכריע משפטית. אני מחכה לקרוא את תוכנה של העתירה המתוכננת להיות מוגשת בעניין.

  ובחזרה למזוז – מתיתיהו אולי ממהר להכניס את מני מזוז לקטגוריה של אשכנזי-ציוני. אך, האם שמתם לב למזרחיזציה, לעיתים בעלת גוון פטרוני, לעיתים בעלת גוון סכרני, "כור-היתוכי"-תרבותי, שעושה העיתונות למני מזוז? האם היה עולה בדעתכם כי לו היה מתמנה אלי זוהר לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה היו הולכים לבדוק מה אומרים בעיר הולדתו על דרך התנהלותו בפרשת שרון? היו שואלים את אחיו הבכור (אם יש לו, הוא לא צעיר ויפה כמו מני שלנו…) מה הוא חושב בעניין? המזרחיזציה הזו ליוותה את מני מההתחלה, עת נודע על היותו מועמד ליועצמ"ש. האם אתם מניחים כי אלי זוהר היה מכונה בקביעות – "היועץ זוהר", על משקל – "היועץ מזוז", או מכונה תמיד זוהר ולא אלי זוהר לעומת מני מזוז המכונה תמיד "מזוז"? היא מלמדת הרבה על העיתונות הישראלית – ראשית, על הצהוב השטחי שהיא מושחת על המזרחיות – שכן היא איננה יורדת לעומקה באמת אלא נהנית להציגה כקישוט נאה, המוצמד ליועץ. שנית- על הנטייה התרבותית של העיתונות, על הגישה האוריינטלית שלה, על חוסר העומק, על הפרובינציאליות שלה. מכל מקום – לחטוף ממתיתיהו מצד אחד ומהעיתונות מצד שני ולהיות מוכתר בכתרים מנוגדים כל-כך, משוייך לכל מיני קטגוריות סותרות רק מראה לנו שוב עד כמה לא קלים הם חייו של המזרחי. אפילו הוא היועץ המשפטי לממשלה!

 22. מתיתיהו

  את כותבת שקשים הם חיי המזרחי בישראל ואת מפרטת, את הדרך בה מסקרים את התנהלות הפרשה, ביחס לעברו
  למקום ממנו הוא, או באופן כללי, לתיוג שלו בתור מזרחי, ואני מסכים עם כל מילה.

  קראתי את הדיון ואני רואה את המגמה החותכת של רבים מחבריו/תיו שלא להשתמש במונחים "תודעה אשכנזית-ציונית" או תודעה מזרחית רדיקלית ועם זאת, אני נחוש להמשיך להשתמש בהם, ואני שמח שזה מעלה שאלות רבות ומעצבן קוראים לא מעטים .

  אני רק מתפלא עליך, מירב, שאת מייחסת לדבריי מהותניות או הפלא ופלא משיחיות. שאולי את גם תכני את הכנס
  שעשו בבית ברל "האשכנזים" ככנ ס גזעני ?

  אני מודה ומסכים שעדיף להמתין ולראות מה בג"ץ יכריע בנושא, וגם שאולי גם ככה קשה למזוז
  לעמוד כשכל השבט האשכנזי נופל עליו, בגלל שהוא הביע את דעתו נחרצה!

  שבוע טוב
  מתיתיהו

 23. אתמהההההה

  מקבלים לפעמים גוון מאוד משעשע כמו איזה קטע ממחזה של חנוך לוין. מאוד מצחיק לפעמים לקרוא אתכם. תחשבו על זה. האדמה רועדת, אשכרה נפל דבר, ואתם מנתחים את הסמלים ואת הייצוגים ואת "התודעה" של מזוז וארבל…

  בחיוך לא ברע

 24. דויד

  בן דרור: אף אחד לא דיבר עליך אישית לכן נראה שדווקא אתה זה שקופץ. אתה בעצמך כתבת על הקו של מעריב מול הקו של הארץ. האם מופרך לטעון שהקו של מעריב נובע גם מהאינטרסים של בעליו? באמת, קצת יושר.

 25. שוש מיימון

  בן דרור, גם אני כמוך שמחה שמזוז נכנס בארבל, שהיא בעיני סמל 'האשכנזיות' הצרופה המתחסדת והמניפולאטיבית. שכמו 'ביץ' אשכנזיה טיפוסית חתכה את הביצים לרובינשטיין, וחשבה שגם מזוז התוניסאי הוא חנון ושגם אותו אפשר לסרס.
  אז אני מאוד שמחה שמזוז יצא 'גבר' במקרה הזה והראה לה ולחברות המפונדרקות שלה 'מי הבוס'. את הקטע הזה מאוד אהבתי ואוהבת. גם ברור לחלוטין שארבל התעלקה על כמה פיגורות כמו נאמן, רפול ועוד כמה שגרמה להדחתם מתפקידם (ראה המאמר של דנקנר ביום שישי).
  אבל מכאן ועד לא להגיד אפילו מלת תוכחה אחת לשרון… ? מכאן ועד לזיכוי כל כך מוחלט של שרון וגלעד ואפל!!!! אני נדהמת. או שמזוז באמת תמים או שהוא טיפש או שהוא לא מבין בנפש האדם. איך יכול להיות, תסביר לי איך יכול להיות שגלעד שרון קבל כל כך הרבה כסף ? על מה ולמה? לא צריך להבין במשפטים כדי לראות את האמת. ברור למה אפל שפך עליו את הכסף הזה. ולמזוז אין מלת תוכחה אחת לומר על התופעה הזאת? הרי הרקבון פושה בכל חלקה טובה ועכשיו הוא נתן הכשר לשחיתות.
  כאמור- אני בקונפליקט. מצד אחד מזוז מוצא חן בעיני כי יש לו חשיבה עצמאית ולא מתרפסת (אהבתי את מה שאמר בעניין הסרבנים. הוא 'ראש טוב' ו'מבין עניין' ). אהבתי את מה שעשה לארבל, ה'קלפטע' האשכנזיה, אבל מצד שני נשגב מבינתי איך הוציא את שרון צח כשלג?. אפילו שרון לא מאמין שזה קרה לו ובטח צוחק בסתר לבו על מזוז.
  השערה שלי: מזוז יצא עם הפואמה הזאת כי בסך הכל כמו כולנו הוא רוצה ששרון יצא מעזה. אז גם הוא חושב כמוני שזה לא נכון לסלק אותו עכשיו כי רק שרון יכול לספק את הסחורה.
  מצד שני- אולי שרון צוחק על כולנו ולא מתכוון לצאת מעזה? אז ככה הוא משגע את כולם. השמאל והמערך מוותרים לו כי 'מתים' שהוא יצא משם. בינתיים הוא מושך זמן ולא עושה משהו ממשי- וככה הוא יוצא מהפלונטר של אפל ומצד שני גם שומר על ארץ ישראל…. ככה הוא מחזיק את כו-לם בביצים. אני תוהה אם הוא עד כדי כך ערמומי ….