ביטוח ותחרות לא לטוסטוסים

איציק ספורטא

האוצר מפרסם לאחרונה אתר אינטרנט בו אפשר לבדוק את תעריפי ביטוח החובה. בכך מעודד האוצר לשיטתו תחרות וצרכנות נבונה. הייתי רוצה לראות אתר דומה המפיץ ברבים את זכויות העובדים ואת מקומות העבודה המנצלים עובדים באופן קבוע. כמו למשל נושא ניצול עובדי קבלן ועובדי חברות כח אדם על ידי חברות עשירות ומבוססות, מפעלי ים המלח. מה לאוצר ולעובדים? האוצר רוצה צרכנים נבונים כי העתיד בצרכנות כל דבר שפוגע בכך, כמו זכויות עובדים, אין צורך לקדמו. רק שהאוצר וגם אנחנו שוכחים שאנחנו יותר עובדים מצרכנים, לפחות בשעות הערות שאנו משקיעים בכל אחד מהם.

כיון שאני צרכן שאינו משווה מחירים אף פעם, נתן לי האוצר הזדמנות לעשות את המעשה הנכון. מצאתי שבכל נפח מנוע של רכב עם המאפיינים שלי כנהג התשלום ינוע בין 1406 ₪ ל-2269 ₪ לעבריינים הכבדים. גם אם הורשעתי ב-4 תאונות יעלה המחיר המינימאלי של הביטוח ל-1455 ₪ והמקסימאלי יישאר אותו דבר. רק בשנים האחרונות שונו הקריטריונים של ביטוח החובה כדי לאפשר תשלום דיפרנציאלי על בסיס מאפייני הנהגים וסיכוייהם להיות מעורבים בתאונות. אחת הביקורות על המעבר הזה הייתה שבעלי כלי הרכב הגדולים והחדישים ישלמו פחות ביטוח אף שבמקרה תאונה פגיעתם רעה, לא רק זאת הם מזהמים יותר, וצורכים יותר דלק.

קבוצה אחת שהורע מצבה משמעותית הם בעלי הרכב הדו-גלגלי, על פניו צריך היה לעודד אנשים אלה בעיקר בעיר צפופה כמו תל-אביב. חשבתי פעם להציע לכל המתנייעים ברכב דו-גלגלי להמיר אותו במכונית דבר שיגרום בוודאות לפקקי תנועה אין סופיים. לתומי הצבתי את נתוני האישיים וביקשתי את עלות הביטוח למכונית שנפח מנועה 50 סמ"ק המחיר שקיבלתי היה זהה למחיר הביטוח על רכב של 5000 סמ"ק. אבל כאשר הצבתי את אותם מאפיינים של הנהג כאשר כלי התחבורה היה אופנוע (כולה טוסטוס) המחיר עלה ל-1718 ₪, וראו זה פלא זהו מחיר זהה לכולם. הביטוח לאופנועים עד 250 סמ"ק עולה ל- 3251 ₪. זאת אומרת שדמות רוכב ורוכבת הטוסטוסים אינו משנה אלא רק נפח המנוע. לדוגמה, ב-1997 שלמתי בסביבות 1000 ₪ לביטוח שכעת עולה 1718 ₪. אבל את מי מעניינים רוכבי האופנועים הם הרי רק מפריעים לרכבי השטח המפוארים לשייט בבטחה בכבישיי העיר העמוסים.

חוסר איזון זה בביטוח מדגיש שהתחרות טובה רק לבעליי המכונית, בעיקר הגדולות והחדישות,  כאשר בעלי הרכב הדו-גלגלי מסבסדים את אותם אנשים. כך שכמו בהחלטות אחרות מוכנים אבירי השוק החופשי לקיים את האידיאולוגיה שלהם רק לגבי חלק מן האוכלוסייה ולוא דווקא זה שמבחינות רבות היה ראוי לתמוך בו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דימונאי ידען

  לפי התארגנויות בשטח ג'קי גיבור מעמד הפועלים ועובדי הקבלן הולך לכבוש את כנס קסריה הכנס בו ניפגשים ההון השילטון והתקשורת והפעם גם ג'קי יהיה שם, לפי הידוע יש התארגנות גדולה לנושא וג'קי לקח לו את זה כמטרה מרכזית להתניע את המאבק שמעתי שהקשת המזרחית יזמה את המאבק בקסריה ועוד עשרות עמותות ואירגונים.

 2. איציק ספורטא

  על פי הידוע לי תתקיים עצרת בירושלים ב-7/7/2004 בשוק מחנה יהודה ומול בית ראש הממשלה בזמן קיומו של כנס קסריה. אחד מנושאי ההפגנה אמור להיות בנושא עובדי הקבלן. הפרטים הסופיים יינתנו סמוך לתאריך זה.

 3. הטוסטוסים והאופנועים הורגים את איכות החיים בעיר!

  יש לך אופנוע? טוסטוס? אוהב לקרוע את הכבישים? מספיק עם השטויות על פקקים.
  הטוסטוסים והאופנועים הורגים את איכות החיים בעיר.
  עיקר הנפגעים הם הגרים לאורך הרחובות והולכי הרגל. הם משלמי המחיר. בעלי הווילות, דירות יוקרה ושכונות היוקרה לא שומעים אופנועים מתחת חלונותיהם. לפקקים אפשר למצוא פתרונות אחרים. די לצביעות יפי הנפש!!!!!!