אדם סמית למתקדמים

איציק ספורטא

כמשעמם לי לקרוא את המנטרות הרגילות של חכמי הכלכלה אני קורא מאמרים אקדמיים שמנסים לבדוק האם מה שנאמר על הגותם של הוגים מן העבר דומה למה שהם אכן כתבו. אחד מההוגים הללו הוא אדם סמית שאחד מספריו "עושר האומות" תורגם לעברית, לעיתים שוכחים שאותו אדם כתב גם ספר בשם "התאוריה של הסנטימנט המוסרי". אדם סמית נחשב לאבי תורת השוק החופשי והיד הנעלמה המסדירה אותו. מדבריו גם נגזרה התפיסה של מימוש האינטרס האישי מעל לכל. לא מעט מצטטים מכתביו שמעשה הקצב והאופה אינם נעשים מטוב לב אלא מרצונם לממש את האינטרס האישי.

חוקרת בשם Patricia Werhane, טוענת שתפיסה פשוטה זו אינה עושה צדק עם הגותו של אדם סמית שהייתה מעט יותר מורכבת בלשון המעטה. בניתוחה היא מוצאת שלוש מוטיבציות לפעולות של בני אנוש, רק אחת מהן קשורה למימוש האינטרס האישי האגואיסטי, מוטיבציה שניה וחשובה כמו הראשונה היא החברתית אלטרואיסטית. השלישית היא המוטיבציה האנטי חברתית כמו שנאה וקנאה. כך שלגביו אגואיזם ואלטרואיזם אינם הפכים כמו שהתרגלו לחשוב. בנוסף בעולמו המוסרי של סמית תחרות אינה יכולה שלא להיות מבוססת על ערכי מוסר של הוגנות ושיתוף פעולה. אנחנו גם לא פועלים כאטומים אלא במסגרת חברתית שצריכה להיות מבוססת על ערכי מוסר.

צדק גם הוא חלק מכל העסק הזה, שוויון הזדמנויות ויחס שווה הם חלק חשוב מהמערכת החברתית. על פי גישתו אי שוויון גדול מידי הוא בעייתי. המצב האידאלי הוא מצב שבו כולם משחקים על אותו מגרש בתנאים שווים. עדיף מצב שבו יש שוויון מלא או שאיפה לשוויון אם אינו קיים. גם אני איני עושה צדק עם המאמר וכתביו של סמית, אבל חשבתי שכמה נקודות מעניינות גם הן משהו.

אני בטוח שאם תאמרו דברים אלה גם לאנשים שלמדו כלכלה הם יהיו בטוחים שאתם/ן טועים/ות. הנקודה המעניינת היא המהלך שגרם לתפיסה הפשטנית להסיר מדרכה את התפיסה היותר מורכבת, לא יכול להיות שעשו זאת בגלל מאבקי כח פוליטיים.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.