אדם סמית למתקדמים

איציק ספורטא

כמשעמם לי לקרוא את המנטרות הרגילות של חכמי הכלכלה אני קורא מאמרים אקדמיים שמנסים לבדוק האם מה שנאמר על הגותם של הוגים מן העבר דומה למה שהם אכן כתבו. אחד מההוגים הללו הוא אדם סמית שאחד מספריו "עושר האומות" תורגם לעברית, לעיתים שוכחים שאותו אדם כתב גם ספר בשם "התאוריה של הסנטימנט המוסרי". אדם סמית נחשב לאבי תורת השוק החופשי והיד הנעלמה המסדירה אותו. מדבריו גם נגזרה התפיסה של מימוש האינטרס האישי מעל לכל. לא מעט מצטטים מכתביו שמעשה הקצב והאופה אינם נעשים מטוב לב אלא מרצונם לממש את האינטרס האישי.

חוקרת בשם Patricia Werhane, טוענת שתפיסה פשוטה זו אינה עושה צדק עם הגותו של אדם סמית שהייתה מעט יותר מורכבת בלשון המעטה. בניתוחה היא מוצאת שלוש מוטיבציות לפעולות של בני אנוש, רק אחת מהן קשורה למימוש האינטרס האישי האגואיסטי, מוטיבציה שניה וחשובה כמו הראשונה היא החברתית אלטרואיסטית. השלישית היא המוטיבציה האנטי חברתית כמו שנאה וקנאה. כך שלגביו אגואיזם ואלטרואיזם אינם הפכים כמו שהתרגלו לחשוב. בנוסף בעולמו המוסרי של סמית תחרות אינה יכולה שלא להיות מבוססת על ערכי מוסר של הוגנות ושיתוף פעולה. אנחנו גם לא פועלים כאטומים אלא במסגרת חברתית שצריכה להיות מבוססת על ערכי מוסר.

צדק גם הוא חלק מכל העסק הזה, שוויון הזדמנויות ויחס שווה הם חלק חשוב מהמערכת החברתית. על פי גישתו אי שוויון גדול מידי הוא בעייתי. המצב האידאלי הוא מצב שבו כולם משחקים על אותו מגרש בתנאים שווים. עדיף מצב שבו יש שוויון מלא או שאיפה לשוויון אם אינו קיים. גם אני איני עושה צדק עם המאמר וכתביו של סמית, אבל חשבתי שכמה נקודות מעניינות גם הן משהו.

אני בטוח שאם תאמרו דברים אלה גם לאנשים שלמדו כלכלה הם יהיו בטוחים שאתם/ן טועים/ות. הנקודה המעניינת היא המהלך שגרם לתפיסה הפשטנית להסיר מדרכה את התפיסה היותר מורכבת, לא יכול להיות שעשו זאת בגלל מאבקי כח פוליטיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.