מכלל הן אתה שומע לאו

דבי אילון

בתיבת הדואר שלי נחתה היום פרסומת לתחנת מוניות סמדר בירושלים. בין השאר נכתב שם: בחברתנו כל הנהגים יוצאי צבא.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מנשה

  בירושלים יש כמה תחנות שאינן מעסיקות ערבים, ומפרסמות את עצמן בדרך זו.

 2. אברם מהשוק

  וואלא כזאת בושה לא היתה שנים. ואין להם אפילו משתמט אחד, או איזה סרבן אציל נפש? רסמי לא נוסע איתם.

 3. דרור

  בשנת 2000, כמעט חצי שנה לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה, וקצת אחרי ביקור האפיפיור בארץ, טיילתי עם תייר ספרדי בירושלים. נפגשנו בתחנה המרכזית והחלטנו לנסוע לאכסנייה שבה השתכן בראס-אל-עמוד. עצרנו נהג מונית מערב-ירושלמי, שמשום-מה לא ידע איפה זה ראס-אל-עמוד. כשהסתבר לו, באמצע הדרך, שמדובר בשכונה במזרח העיר, פלט "אוי" גדול, ואמר שאילו ידע מראש לא היה לוקח אותנו לשם. מסתבר שגם בימים שקטים יחסית, נהגים מהמערב לא נוסעים למזרח ולהפך. לא מפתיע אותי, אם כן, שתחנת מוניות במערב העיר מתנערת מנהגים ערבים. אמנם נודף מזה ריח של גזענות, אבל צריך לזכור שבעיר כמו ירושלים, עם יחסים כל-כך טעונים בין יהודים לערבים, אפשר להתייחס לכך בשמץ של הבנה. כשטיילתי אז, בימי השקט היחסי, במזרח-ירושלים, נסעתי במוניות של ערבים. היום לא הייתי עולה על מונית שנהגה ערבי. אין לי שום דרך לברר מי הנהג ומה כוונותיו. פשוט מסוכן מדי. בתל-אביב, למרבה השמחה, המצב עדיין שונה.

 4. סמי כנפו

  אם סוחרים בשווקים הבולטים ונהגי מוניות הם אלה שמסמנים את הלך הרוח בציבור, אז דוגמא זו שהובאה היא ללא ספק מציאותית, אנחנו חיים כאן תחת איום לפחות בהרגשה שלא לדבר על מדיניות קשוחה וכוחנית שמכוונת להטיש ולהשפיל את מי שביום מן הימים ישב בצידו השני של השולחן.. מדיניות גזענית וחסרת סובלנות. ועצוב שכך. עוד חימוש, ועוד שומר סף גם אם הוא נהג..

 5. ג'וס

  חלק גדול, אולי רוב, מנהגי המוניות שנוסעות *במערב* ירושלים הם ערבים. לא זכור מקרה שבו הם תקפו מישהו – אתה מוזמן לבדוק. אבל ברור שאתה ושכמותך תמשיכו לפחד מכל נהג ערבי באשר הוא (ואולי גם מכל בעל חזות מזרחית?), כאילו המונית שלו לוקחת אתכם לברגן-בלזן. כמה קשה להיות יהודי.

  ועכשיו ברצינות: חברות המוניות וחברות נוספות, חלקן מנצלות פחדים של דרורים למיניהם כדי לזכות בקליינטים, וחלקן מוצאות הזדמנות לגזענות כפשוטה. כדאי שלכל אחד יהיה את הלינק של "עבודה עברית" בבוקמרקס של הדפדפן שלו – כדי לדעת את שירותיו של מי להחרים (או, במקרה של דרור, את מי להעסיק). השמות והטלפונים לא הגיעו לאתר הכהניסטי הזה במקרה.

 6. דרור

  אני בד"כ לא שואל את הנהג מאיזו תפוצה הוא, או מאיזה צד של קו הפסקת האש הוא מגיע. בד"כ אני פשוט מאושר שהצלחתי לתפוס מונית. עם זאת, הפחד קיים – הרי כל אחד יכול לגנוב מונית ולהעמיד פנים שהוא נהג, ואם בימים כתיקונם צריך לפחוד רק מהעולם התחתון, הרי בימי אינתיפאדה יש סיבות נוספות. ואם בתל-אביב מקנן חשש קל, מה נגיד בירושלים?
  אני מודה – בירושלים לא הייתי עולה על מונית שנהגה ערבי, אך ורק משום החשש מפעילי אינתיפאדה למיניהם. אילו הייתי ערבי, סביר שהייתי נוהג כך לגבי נהגים יהודים. יכולתי להיות צבוע ולהיגעל מן "הגזענות", אבל חשבתי שכאן מנסים להסיר מסכות צביעות, לא כן?
  מצד שני, אין לי עניין להגן על תחנת המוניות שמתהדרת ביהדותם של נהגיה. לפחד זה לא בושה, אבל מצד שני גם לא עניין לגאווה. ואם לא מדובר בפחד גרידא אלא גם בגזענות על אחת כמה וכמה.
  תראו, קל להניף דגל אנטי-גזעני תוך התעלמות ממה שקורה מסביב. המציאות הרבה יותר מורכבת ואכזרית ממה שכמה אנשים כאן מנסים לצייר.

 7. ג'וס

  דרור, למי אתה מנסה לספר מה הולך מסביב? ראית פעם את המציאות לא דרך ערוץ 2? ודאי שאין לך מושג מה קורה בעולם האמיתי, קל וחומר בירושלים. הח"מ מחזיקה כרטיס חופשי-חודשי של אגד ומנצלת אותו היטב, בדרך כלל בקווים כמו 14, 18, ועוד כאלו קווים שזק"א אוהבים. לפעמים – אם אין ברירה או זמן – אז מונית, בלי הבדל דת גזע ומין.

  ואם נגזר עלי למות בפיגוע או בתאונה (טפו טפו), אני מעדיפה שדמי (או חלקי גופתי, אם תרצו. הולך היום חזק, חלקיגופות) יתערבב בדמם של אלו שאין להם את הפריבילגיה שיש לדרור – האופציה המעודנת לא להתבייש לפחד, לא להתבייש להישמע גזען, וגם לעשות סלקציות לנהגי מונ יות. לא, דמי יתערבב עם דם הזקנות שחוזרות מהשוק, התלמידים, העולים והעובדים הזרים שאיתי באוטובוס. או עם דמו של נהג מונית ערבי. ותודה שלא טסת איתנו

 8. דקלה לבני-יערי

  ומה עם דרוזים ובדואים? הם הרי שרתו בצבא! מה יהיה, אנא נבוא?

 9. שחר

  אפשר להתקשר לתחנת סמדר (ודומותיה) ולהגיד שמאחר והשתכנעתם ברלוונטיות של קריטריון השירות הצבאי, אתם מבקשים שישלח אליכם מונית עם נהג בדרגת סמל ראשון ומעלה (גם קצין זה בסדר) ושיראה תעודת שיחרור עם המלצות

 10. ג'וס

  דיקלה תיזהרי. הם שרתו בצבא. הם יודעים להשתמש בנשק. פחחחחחחחד

 11. דקלה לבני-יערי

  לג'וס, לא הבנתי את התגובה שלך. אולי לא הסברתי עצמי מספיק ברור: מכיוון שמשרתים בצבא גם בדואים ודרוזים (וצ'רקסים) – כדאי לבדוק אם מאפשרים להם לעבוד בתחנת המוניות הזו. כי אם זה הקריטריון אז עד הסוף. ומכיוון שהיה לי העונג לנסוע עם נהג ערבי ממזרח ירושלים מבית המשפט בירושלים עד הוד השרון – אני יכולה להעיד שאכן עונג היה. דיברנו כל הדרך (על גידול ילדים אם זה מעניין מישהו) ולא הרגשתי איך שעה חלפה לה.
  אולי באמת, כמו שהציעו פה יש להזמין נהג מהתחנה – משהו כמו: אני מבקשת סגן/רב סרן עם המלצות. ארגיש אחלה. יהיה אחלה.

 12. מיכאל

  אז תגידו שהגזענות חוגגת ושמפלים לרעה וכל זה…ואני אומר שלא!
  ואני אומר לכם שבסך הכל רוצים להרוויח כסף בתקופה הקשה הזאת.
  רוב הקליינטים אם תסכימו איתי, מעדיפים לנסוע עם נהג יהודי מפאת החשש כי כבר היו מקרים בעבר ולמה לקחת סיכון?
  ביטחון הינו מצרך חשוב בימינו ואם מספקים אותו בדרך זו או אחרת הרי שכולם מרוצים במיוחד הקליינטים שחוששים לחייהם ולחיי ילדיהם במיוחד.
  ותארו לכם ילדים שצריכים הסעה..אבא ישן טוב יותר בלילה אם הוא ידע שילדו נסע עם יהודי ולא ערבי.