על דמוקרטיה והמכון

יוסי דהאן

כתבה מעניינת היום ב"הארץ" על המכון לדמוקרטיה, תקציב המכון 23.5 מיליון שקל לשנה, ראש אגודת הידידים של המכון הוא מייסד ויושב ראש רשת "הום דיפו" – רשת חנויות לציוד לגן ולכלי עבודה -ברנרד מרכוס.

מרכוס הוא אחד התורמים הגדולים ביותר של המפלגה הרפובליקנית ושל הנשיא בוש, מאז שנת 2000 הוא תרם למעלה מחצי מיליון דולר למפלגה. מרכוס הוא גם אחד המעבידים הידועים לשמצה בארצות הברית, משנת 1999 לפחות שלשה צרכנים וחמישה עובדים נהרגו במתקנים של הרשת, ובשנת 2002 שיעור הפרות חוקי הבטיחות והגיהות האמריקאיים של הרשת קפץ ב 45%.

אגודת הידידים בראשות מרכוס אחראית ל 90% מתקציב המכון, אולם מסתבר שרשימת התורמים למכון היא רשימה סודית שאינה מתפרסמת, המכון למי שאינו מכיר את פעילותו דוגל בלהט בקידום מינהל תקין ושקיפות במוסדות השלטון בישראל.

מעניין להציץ גם ברשימת חברי הנהלת המכון הכוללת את אלי יונס מנכ"ל בנק המזרחי, משה גביש לשעבר מנכ"ל בנק מרכנתיל דיסקונט, אלי הורביץ יו"ר טבע, איש העסקים אהרון דברת, ד"ר יורם טורבוביץ לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וכיום איש עסקים (פעילותו הבולטת האחרונה היתה כיועץ משפטי למנכ"ל בנק הפועלים דאז, אלי יונס, בעניין פיטורי 900 עובדי הבנק), יוסי קוצ`יק לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה וכיום יו"ר מנפאואר ישראל, פרופ` גבריאלה שלו, שירה הרצוג, פרופ` משה הלברטל וד"ר רמזי חלבי. הרשימה הזו, להוציא את הערבי התורן והאקדמאי התורן, נראית כלובי בעלי ההון בישראל.

לקראת "כנס קיסריה" הקרוב הוקם צוות שיעסוק בשוק ההון, הצוות הזה גם מייעץ ליושב ראש ועדת הכספים חבר הכנסת אברהם הירשזון. הצוות הוקם על ידי אלי יונס, שעמד בראש הצוות לפני כשמונה חודשים והתפטר עם מינויו למנכ"ל בנק המזרחי. חברים נוספים בצוות הם דוד גרנות, מנכ"ל הבנק הבינלאומי, וד"ר חדוה בר מבנק ישראל. אני מניח שהורדת עמלות, ביטול מונופולים והפרדת קופות הגמל מהבנקים לא יהיו בין ההמלצות העיקריות של הצוות.

להדגמת הפלורליזם הרדיקלי השורה במכון נצטט את עדות נשיאו, אריק כרמון: "הקמת הצוות היא חלק מהתפישה של המכון. אנו מזמינים אנשים המייצגים אינטרסים שונים במגזר העסקי כדי ללבן מנקודות מבט שונות אילו המלצות אפשר לגבש לטובת הכלכלה והמשק. במקרים שבהם אין אנו מצליחים להגיע למכנה משותף, אנו מפרסמים שתי דעות".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מתי שמואלוף

    לפי ידיעתי הם גם לא מזמינים דוברות לדבר בכנסים שהם עורכים
    לפי הערכה ששמעתי בין 150 הדוברים שהיו בכנסים היו כארבעה נשים..