על דמוקרטיה והמכון

יוסי דהאן

כתבה מעניינת היום ב"הארץ" על המכון לדמוקרטיה, תקציב המכון 23.5 מיליון שקל לשנה, ראש אגודת הידידים של המכון הוא מייסד ויושב ראש רשת "הום דיפו" – רשת חנויות לציוד לגן ולכלי עבודה -ברנרד מרכוס.

מרכוס הוא אחד התורמים הגדולים ביותר של המפלגה הרפובליקנית ושל הנשיא בוש, מאז שנת 2000 הוא תרם למעלה מחצי מיליון דולר למפלגה. מרכוס הוא גם אחד המעבידים הידועים לשמצה בארצות הברית, משנת 1999 לפחות שלשה צרכנים וחמישה עובדים נהרגו במתקנים של הרשת, ובשנת 2002 שיעור הפרות חוקי הבטיחות והגיהות האמריקאיים של הרשת קפץ ב 45%.

אגודת הידידים בראשות מרכוס אחראית ל 90% מתקציב המכון, אולם מסתבר שרשימת התורמים למכון היא רשימה סודית שאינה מתפרסמת, המכון למי שאינו מכיר את פעילותו דוגל בלהט בקידום מינהל תקין ושקיפות במוסדות השלטון בישראל.

מעניין להציץ גם ברשימת חברי הנהלת המכון הכוללת את אלי יונס מנכ"ל בנק המזרחי, משה גביש לשעבר מנכ"ל בנק מרכנתיל דיסקונט, אלי הורביץ יו"ר טבע, איש העסקים אהרון דברת, ד"ר יורם טורבוביץ לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וכיום איש עסקים (פעילותו הבולטת האחרונה היתה כיועץ משפטי למנכ"ל בנק הפועלים דאז, אלי יונס, בעניין פיטורי 900 עובדי הבנק), יוסי קוצ`יק לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה וכיום יו"ר מנפאואר ישראל, פרופ` גבריאלה שלו, שירה הרצוג, פרופ` משה הלברטל וד"ר רמזי חלבי. הרשימה הזו, להוציא את הערבי התורן והאקדמאי התורן, נראית כלובי בעלי ההון בישראל.

לקראת "כנס קיסריה" הקרוב הוקם צוות שיעסוק בשוק ההון, הצוות הזה גם מייעץ ליושב ראש ועדת הכספים חבר הכנסת אברהם הירשזון. הצוות הוקם על ידי אלי יונס, שעמד בראש הצוות לפני כשמונה חודשים והתפטר עם מינויו למנכ"ל בנק המזרחי. חברים נוספים בצוות הם דוד גרנות, מנכ"ל הבנק הבינלאומי, וד"ר חדוה בר מבנק ישראל. אני מניח שהורדת עמלות, ביטול מונופולים והפרדת קופות הגמל מהבנקים לא יהיו בין ההמלצות העיקריות של הצוות.

להדגמת הפלורליזם הרדיקלי השורה במכון נצטט את עדות נשיאו, אריק כרמון: "הקמת הצוות היא חלק מהתפישה של המכון. אנו מזמינים אנשים המייצגים אינטרסים שונים במגזר העסקי כדי ללבן מנקודות מבט שונות אילו המלצות אפשר לגבש לטובת הכלכלה והמשק. במקרים שבהם אין אנו מצליחים להגיע למכנה משותף, אנו מפרסמים שתי דעות".

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. מתי שמואלוף

    לפי ידיעתי הם גם לא מזמינים דוברות לדבר בכנסים שהם עורכים
    לפי הערכה ששמעתי בין 150 הדוברים שהיו בכנסים היו כארבעה נשים..