הלנת שכר וכדורגל

איציק ספורטא

מפעם לפעם אני כותב על כדורגל, וכיון שהיום הגמר של אליפות אירופה מצאתי לנכון לכלול קטע מתורו של חיים שדמי ב"העיר" (מכביזם, צ`פסים להמונים 1/7/2004). בדרך כלל הכותבים בנושא נחשבים בעיני למאמינים הגדולים ביותר בכלכלת השוק ובדרך ניהול היררכית. לעיתים נדירות אפשר למצוא ביקורת אשר בוחנת ספורט במונחים שמחוץ לתפיסה זו. הקטע שלמטה עושה זאת .

"הלנת שכר היא האקט האלים והפרוע ביותר של מעסיק נגד עובד שלו. איכשהו בעידן הקפיטליזם הישראלי תופעה זו רווחת יותר ויותר. קיים בה ביטול מוחלט של העובד כאדם, זלזול גמור בזכויות האנוש שלו. מה שרק מקומם עוד יותר היא העובדה שהמלין הוא ילד שמנת שגדל בשכונת יוקרה למשפחה עשירה ולא ייתן שמישהו ילין גם לו. בסופו של יום, אחרי כל הדיבורים על תרבות ומינהל תקין, כל מה שנשאר זה חייב כספים. הצרה שאצל הקפיטליסטים הלנת שכר היא אמצעי ניהולי, והיא לא נתפסת כלא מוסרית. תשלום שכר לעובד הוא לא דבר שצריך לדבר עליו, גם אם מדובר בשחקן כדורגל. עצוב שצריך בכלל להזכיר דווקא את הלנת שכר הכדורגלנים במציאות כמו של ישראל."

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.