השב"כ כסיכון בטחוני

יעל ברדה

ראש השב"כ קובע כי "יש הקצנה בימין הקיצוני". ראש השב"כ מזהיר,"מפני תכנונים של הימין הקיצוני".

הפעם זה נגד הימין הקיצוני ובעד פינוי התנחלויות, אבל ראש השב"כ גם עומד מאחורי חוות דעת שאמורות להכניס פלסטינים למעצר מנהלי בן שישה חודשים על ארגון הפגנות לא אלימות  נגד הגדר והתוואי ההרסני שלה, נגד הפקעת האדמה ועקירת העצים, והפיכת חייהם לגיהנום בשם הבטחון.  הזעקה הגיעה עד בית המשפט העליון שלפחות מנע את התוואי שלה, למרות הלגיטימציה שהוא נתן לגדר עצמה.

ראש השב"כ גם קובע שפעילות ומחאה פוליטית מסוכנות בטחונית.

ראש השב"כ עומד גם מאחורי המלצות המסווגות גרפיקאיות בנות 44 מניו יורק שבאו לעשות סרטים דוקומנטרים ופרויקטים אומנותיים "כסיכון ודאי לפעילות חבלנית עוינת".

ביום שלישי הקרוב, ידון בית המשפט המחוזי בתל אביב בעתירה של אן רובינסון פטר, גרפיקאית מניו יורק, פעילה ב"נשים בשחור" ו"קולות יהודים למען שלום", המבקשת שלא להיות מגורשת מישראל בשל התוית המסוכנת שהדביק לה השב"כ בשל הקשר שלה "לארגון שמאל הפועל בשטחים". השב"כ יציג מידע לבית המשפט במעמד צד אחד, מידע הגלוי וידוע לכל גולש באינטרנט או קורא עיתונים. את מה שיציג השב"כ לשופט  לא ניתן יהיה להפריך או לאושש. גרפיקאית קטנה מניו יורק תהפוך להיות טרוריסטית מסוכנת בגלל שהיא העיפה בלונים עם ילדים ישראלים ופלסטינים נגד גדר ההפרדה בשנה שעברה.

ככל שיש הסלמה ברמת האלימות, ככל שה"סיבות הבטחוניות" צוברות לגיטימציה, כך צובר השב"כ כח בלתי נדלה. הציבור הישראלי, מפוחד עד אימה מטעמים מובנים עומד חסר אונים מול איומי "גורמי הבטחון" המתריעים מפני "סכנות". וכך, הפגנות, אסיפות, תהלוכות, פעולות מחאה והתבטאויות הופכות להיות "פעילות חבלנית עוינת".

למילה יש כוח עצום לשנות, להשפיע, להוביל לפעולה. אבל היום המילה משרתת את השלטון. כמה מילים מפי "מגורמי בטחון" ופעילות לגיטימית ודמוקרטית נפסקת על ידי הפעלת כח ודיכוי בלתי סבירים. יורים על מפגינים כדורים חיים, משפריצים עליהם גז מדמיע ללא הכרה, עושים שימוש בכח בלתי סביר ומגרשים מהארץ אנשים עם דעות שמאליות וקוראים להם טרוריסטים בגלל שהם מסתובבים עם מצלמות בשטחים. לא משמיעים בטלויזיה וברדיו דעות שהן מחוץ למיינסטרים של יוצאי סיירת מטכ"ל ומחרימים יצירות אומנות ועדויות של חיילים שמספרים מה קרה להם בחברון.

השב"כ אמון על מניעת סיכונים בטחוניים. הוא אינו אמון על מניעת סיכונים הסברתיים למדיניותה של ממשלת שרון, לא מימין ולא משמאל. השב"כ אינו אמון על השתקה פוליטית של דעות לגיטימיות, או על דה לגיטימציה של עמדה פוליטית תחת ההילה הקדושה של "סיכון בטחוני".

אני חוששת חשש גדול משימוש בדין רודף ובשימוש בצווים אלוהיים, אולם יש דרכים רבות לפעול נגד פעילות כזו.  לא השב"כ הוא שאמון על דעותיהם הפוליטיות ומצפונם של המתנחלים, או של אף אחד אחר.

בחודש שעבר סיפרה שופטת בית המשפט העליון דורית בייניש בכנס של צמרת השב"כ לזכרה של פרשת קו 300 שהיא שאלה את עצמה רבות מהו הדבר המדהים שנגלה לה בפרשה ההיא "התשובה היא: הכוח הבלתי מוגבל של שירות הבטחון הכללי. רק במהלך הטיפול בפרשה זו הבנו שהכוח יכול להיות מופנה כלפי כל אחד, גם כלפי מערכת המשפט, ואם צריך גם כלפי הדרג המדיני. " (כתבתו של נחום ברנע בידיעות אחרונות 25.6.04)

לפני כמה ימים, הגיעה בחורה בריטית לישראל, חוקרת זכויות אדם. היא יודעת שהיא אמורה לתת לאנשי הבטחון שם של אזרח ישראלי ולא ישלחו אותה חזרה הביתה, כי אולי היא פעילת שלום המסווגת על ידי השב"כ כ"מסוכנת". איש הבטחון התקשר לג` בתל אביב בשעה 06:00 בבוקר ושאל אותו את השאלות הבאות: 1. אם הוא יודע מה היא באה לעשות כאן 2. אם הוא יודע מה הדעות שלה בכלל ולגבי המזרח התיכון בפרט 3. אם היא שייכת לארגונים בינלאומיים. ג` התקשר אלי ובקשתי שירשום את כל השיחה ובינתיים הוא יכול לומר להם שהיא שייכת לגרינפיס ועמדתה היא שאסור לגדל מזון מהונדס גנטית.

לאחר ועדת לנדוי ואיסור בג"צ על עינויים נחקק חוק השב"כ ולכאורה תוגברה הבקרה על פעולותיו, אולם המצב הבטחוני "החדש" פיזר את הבקרה הזאת כמו רסיסי מוקשים והותיר שטח רחב ופנוי לאנשי השב"כ ליישם בו את תפיסת עולמם לגבי מה מהווה סיכון בטחוני ואיזו מטרה מקדשת את האמצעים.

השב"כ פועל היום לא רק נגד מי שמוגדר כסיכון בטחוני, אלא גם מי שהוא סיכון הסברתי. הוא לא נדרש להציג עובדות וגם כאשר הוא נדרש לא ניתן להתעמת או להתנגד לממצאים שלו.

הסיכון האמיתי שבמדינה דמוקרטת גורמי בטחון מחליטים מה מותר ומה אסור לאנשים לחשוב.

יעל ברדה היא עורכת דין בחטיבת זכויות האדם במכללה האקדמית למשפטים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואב

  השמאל דיכא את כל המתנגדים למדיניות שלו בצורה הזו – באכזריות , וברוטאליות נוראה. איש לא פצה פה אז – אף עורך דין, אף עיתונאי, אף חוקר זכויות אדם, לאיש לא היה אכפת, כי היה מדובר בפעילים של הימין, אנשים המתנגדים לתהליך אוסלו.
  היה ברור כבר אז – שמירת הערכים כמו זכויות אדם, זכות ההפגנה והבעת הדעה לטובת צד אחד בלבד בפוליטיקה הישראלית, יוצר כאן מדינת משטרה. מה הפלא שעכשיו הכלי שיצר השמאל בישראל מופנה נגדו?
  וגם היום, איש לא כותב על אי-חוקיות פינוי מאחזים (מנוגד להחלטת ממשלה) או על הברוטאליות של המשטרה בפינוי, על מכות רצח שחוטפים ילדים ביישובים.
  מניסיוני אני יודע שאצל רבים בשמאל המטרה מקדשת את האמצעים. אבל ההיפך הוא הנכון – האמצעי הוא המטרה.
  you are what you do
  מי שהקדיח את התבשיל הדרקוני הזה – שלא ייתפלא שהוא מסריח עד השמיים.

 2. דני זמיר

  הטיעון על כך שהשבכ לא צריך להיות כלי למניעת חופש הדיבור וההפגנה היא נכונה. אבל בשעה שמדינת ישראל סוף סוף מתעוררת לטפל בימין הדתי הקיצוני (להלן: "היד"ק") שמתאגן בצורות פשיסטיות או דמי פשיסטיות עד כדי איום על קיומה של הדמוקרטיה הישראלית, הטרוניה שלך מוזרה ואולי ההפך: נקווה שהשבכ לא התעורר מאוחר מדי.
  כשאזרחים מאיימים להשתמש באלימות גם נגד "אחיהם" אחרי שבמשך תקופה בלתי ידועה הם מפעילים אלימות נגד שכניהם, צריך לברך על פעילות השב"כ בענין הימין הקיצוני.
  מהיד"ק יצאו רוצחים פוליטיים וטמונה סכנה אמיתית. נראה לי שלא ראוי לטמון את הראש בחול ובשם ערך מסוים "ללכת עד הסוף" ולא לעצור את כדור השלג.
  היד"ק, שמאיים באלימות ובהיתר הלכתי לרצח מתנגדים פוליטיים הוא מסוכן מסוכן מסוכן.
  אזקצת פרופורציה (או מידתיות9 נחוצה כאן לענ"ד.
  נכון שוצריך כל הזמן לעמוד על המשמר שהכח הזה שבידי השבכ להבחין בין עמית (לרעיון הדמוקרטי) לטורף (שהדמוקרטיה היא לא צורת שלטון מהותית תרבותית עבורו ולכן הוא אדיש לקיומה), ינוצל כראוי ולמטרות הנכונות.
  אזהרתו של דיכטר יותר מנכונה בעיניי, ולצערי קצת מאוחרת:
  הידק יצא משליטה, הם יפתחו באש כשיפונו, ויישפך כאן עוד הרבה דם כתוצאה מהעיוורון וההתמהמהות בטיפול ביד"ק.
  ובאמת אני מאחל לעצמי שאני טועה .

 3. פצפוצה

  בקרוב אצלכם:
  ראש השב"כ מתריע על הסכנה בלעבור את הכביש
  מספר הנהגים הלא מנוסים עלה
  מספר התאונות בדרכים עולה מידי שנה

  ראש השב"כ התריע על הסכנה שבתהליך הנשימה
  מספר החיידקים באויר גדל
  מספר המפעלים שמשחררים כימיקלים גודל
  כמות החומרים גדלה
  אסור לנשום בתל אביב
  צריך לפנות את תל אביב לערבים
  ולעבור בהתנחלויות
  וצריך לפנות גם את ההתנחלויות והאויר שיש שם
  כי שם יש סכנה אחרת ששמה ערבים פלסטינים טרוריסטים

  והכי טוב שלא נהיה קיימים כי ככה כבר שום סכנה לא תרחף על ראשנו
  השב"כ מציע פתרון התאבדות קולקטיבית כדי להמנע מסכנות…

 4. דני זמיר

  היד"ק הוציא מתוכו חולית רוצחים המסתובבת כבר שנתיים בשטחים ורוצחת פלסטינים על שום שהם פלסטינים
  חולית ידק ניסתה לפוצץ תלמידי בית ספר.
  מבין שורות הידק צמחו הרוצחים הפוליטיים היחידים בעשרים השנים האחרונות.
  הידק משתלט על מפלגות דמוקרטיות מובילות כמו הליכוד (פשיזם כבר אמרנו?)
  הידק מעודד מגבה ומפעיל דרך קבע אלימות מתוכננת לפרטיה נגד פלסטינים ונגד שוטרים וחילים.
  הידק מנסהלגרום לכך שאנשיו יגיעו בחלחול איטי לעמדות מפתח בגופי הבטחון של מדינת ישראל.
  ברוטליות?
  פגיעה בזכויות אדם?
  בוקר טוב שבכ, והגיע הזמן להתעורר חברים.
  ישע זה אולי שם- אבל הסכנה כבר פה.

 5. יואב

  מצד אחד שלושה מתנחלים ניסו לפגוע בתלמידי בית ספר ערבים.
  מצד שני , יוזמי תהליך אוסלו נתנו נשק לערבים שטענו בגלוי שהם ישתמשו בו נגד יהודים. התוצאה (בין היתר): יותר מאלף הרוגים, עשרות אלפי פצועים.
  מי יותר מסוכן למדינת ישראל? האנשים שמתכננים יחד עם אויביה הגרועים ביותר את השמדת המדינה, או כמה עשרות תמהונים (ואין יותר מזה) שחצי מהם מופעלים בכלל ע"י המחלקה היהודית של השב"כ (זוכר – רביב, שהכיר את יגאל עמיר. סרק סרק. כל זה).

  לפני הבחירות, רבין הבטיח לא לדבר עם עראפאת. והוא הפר את הבטחתו.
  כנ"ל ברק שהבטיח לא לחלק את ירושלים – והפר את הבטחתו.
  כנ"ל ביבי(הסכם חברון)
  כנ"ל שרון שמבצע עתה את המדיניות של מצנע, יריבו בבחירות.
  מה יותר סכנה לדמוקרטיה מההתנהלות הזו? מהשתיקה של האינטליגנציה הישראלית נוכח המהלכים הללו?

  יו"ר המפלגה מפר לחלוטין את מצע מפלגתו, ומתעלם מהוראות בוחריו הברורות ביותר. כדי להעביר את החלטת הגירוש בממשלה הוא מפטר שרים.
  מה יותר סכנה לדמוקרטיה מהתנהלות כזו? מה יותר סכנה לדמוקרטיה מהשתיקה של השמאל – התקשורת, האקדמיה נוכח הפרת כללי המשחק הדמוקרטיים?
  איך בכלל אפשר לדבר כאן על דמוקרטיה כשזה המצב?

  אז אין טעם להפגין נגד הממשלה כי סתם חוטפים מכות רצח, במקרה הטוב! במקרה הרע זה כתבי אישום מופרכים ומאסר.
  אין טעם להשתתף במשחק הדמוקרטי כי ברגע שמצליחים , השלטון והאליטות פשוט משנים את החוקים או מתעלמים מהם.
  מה נשאר בדיוק? איזו אופציה השארתם לציבור היהודי במדינה? לכל אלה שאין להם דרכון זר ולא יושבים על המזוודות?
  ושוב ושוב ושוב – היום זה הימין מחר זה יהיה כל אחד אחר, והתהליך כבר התחיל כפי שנכתב באתר.

  לסיכום – הסכנה לדמוקרטיה טמונה שהפיכתה ממטרה לאמצעי. אם נמשיך כך, ניראה יותר ויותר דומים למצרים וסוריה, שגם הם כידוע, רפובליקות עממיות ודמוקרטיות.

 6. דני זמיר

  לא מדובר בעשרות תמהוניים למרות שאתה מבקש שנאמין לך.
  מדובר בטכניקה פשיסטית למהדרין מבית המדרש של פייגלין שבאמצעותה עשרת אלפים איש נרשמים למפלגה שהם לא מצביעים בעדה כדי להשתלט עליה ולהוביל אותה להחליט החלטות מנוגדות לחלוטין לדעת חבריה.
  המתנחלים כמי שהיו – בראייתם העצמית- שליחי ממשלת ישראל להתיישבות, נדרשים עתה בס"ה להמשיך בשליחות ולהיות שליחיה של ממשלת ישראל לשלום.
  שליחות היא לא כרטיס רק לכיוון אחד. אם אתה שליח אז אתה שליח, ואם לא אז אל תתבכיין.
  בידק קיימת אטמוספירה ציבורית המגבה ומעודדת אלימות כנגד הפלסטינים וה"שמאל".
  לא מדובר בהפגנות תמימות או מחאה אזרחית לגיטימית, אלא בהסתה ברורה ותכנית מגובשת שלא אכפת לה להרוס את הדמוקרטיה בדרך למימוש הערכים שהידק מחזיק בהם ערכי המשיחיות היהודית המטורפת שגרמה במהלך ההסטוריה נזק חסר תקנה לעם היהודי.
  כשאנשים שמחזיקם בבית ספר "ברוך הגבר", מרימים כוסית כשפלסטיני נפגע, שמחים לרצח ראש ממשלה, מתאספים להפגין – אז שיחטפו וחזק, ואם זה מהשוטרים אז זה בכלל חידוש מרענן.

 7. יעל ברדה

  כשכתבתי את המאמר הזה, כוונתי היתה להתייחס לקלות שבה השב"כ מייצר רשימות שחורות של אזרחים פעמים רבות ללא מידע מבוסס וללא בקרה חיצונית. התגובות הפליאו אותי באלימותם.
  הסכנה של יד חופשית לאלימות ממוסדת של המשטרה או שירות הבטחון והעמקה נוספת של security culture הם, בין היתר, מה שימנעו לעד אפשרות לבנות כאן חברה אזרחית "של האזרחים".
  חייבים להפריד בין מחאה והפגנה, לגיטימית גם אם היא קשה, לבין אלימות וסכנה ברורים. הבעייה העיקרית היא דווקא זעקות "הזאב זאב" של גורמי הבטחון שיוצרות טשטוש בין פעולה ודעה לגיטמיים, לבין אלימות אסורה ומסוכנת, חוקית ומוסרית. דיכוי אגרסיבי של מחאה וביטוי לגיטימיים, נותנים דלק לקיצוניים בכל קהילה שיכולים לבוא ולאמר "הנה תראו, שוללים מאיתנו את האפשרויות הדמוקרטיות, האזרחיות והבלתי אלימות שלנו והנה לכן, אלימות היא לגיטימית". להפך, דיכוי של צורות מחאה והתארגנות דמוקרטיות והוקעה שלהן היא לחם החוק של הקיצוניים כנגד אנשי אי האלימות וההדברות, הרוצים לנקוט בפעולה לא אלימה, הכוללת גם את אי השיתוף הפעולה הגנדיאני.
  יש קבוצות מתנחלים אלימות בטירוף כנגד פלסטינים, משריפת תבואה ועד להרס המוחלט של איזורי המגורים של הכפריים, בדרום הר חברון למשל. לפני כמה חודשים היתה התנפלות המונית של מתנחלים על פלסטינים באיזור חוות מעון. נעצרו מספר לא מבוטל של אנשים ששוחררו על ידי בית משפט השלום בירושלים ללא תנאים. לא הוגש נגדם כתב אישום. גורמי הבטחון אינם מרימים את קולם לגבי ההקצנה והאלימות המטורפת של הימין הקיצוני, אלא בתזמון פוליטי מושלם וזה החלק המדאיג. הסנכרון בין הזרועות שלהן מנדט לפעול באופן חשאי, לבין מהלכים פוליטיים ודעת הקהל.
  לפני עשר שנים הייתי בהלם לגלות שיש חוקרי שב"כ שהם "יונים" מבחינה פוליטית. היום זה לא מפתיע אותי כלל. יש רבים שזכויות אדם תופסות רק לגבי הציבור שעליו הם נמנים ולפעמים הם יכולים להיות מפחידים יותר מפאשיסטים מוצהרים

 8. יואב

  שלא תהפוך לדבר שאתה כל כך שונא, כי אתה ממש קרוב לזה.

 9. דני זמיר

  לא התייחסת כלל להיבט של חוסר המעש כנגד הידק.
  זכויות אדם אינן בלתי מוגבלות, ומי שמנצל את הדמוקרטיה כדי לפעול לחיסולה או מנצל את חולשותיה לצרכיו האלימים, אינו ראוי לקבלת זכויות המחאה במלוא היקפן.
  בפעילות הידק צפויה סכנה לקיומנו לא כחברה אזרחית כי אם כחברה בכלל.
  מהידק תצא שפיכות הדמים הבאה, שתפגע ביהודים ובפלסטינים.
  ההתייחסות זאת מציעה נותנת לי תחושה – בלי לפגוע- של אי לימוד החומר ההסטורי הרבלנטי שממנו ניתן לראות כיצד התייחסות ליברלית כוללנית ובלתי מוגדרת בגבולות ברורים גרמה אסון.
  שהרי הטענות שלי הן לא נגד הפגנות מתנחלים או ימין אלא כנגד הפעילות המאד מובחנת של הידק.
  ובאשר לך יואב, כשאחד כמוך אומר לי להזהר אני מתייחס לזה במלוא הרצינות.

 10. דודי נתן

  אני בטוח שאין לך רצון כן לברר דברים, אתה פולט כאן סיסמאות שדופות, למשל – האמירה שהערבים אמרו שיפנו את הנשק נגד יהודים – האם תוכל להביא ציטוט, ציטוט מהזמן המתאים? הנה לך אתגר לבדוק באמת את שטיפת המוח שעשית לעצמך.
  אין סימטריה בארץ בין ימין לשמאל, רוב רובה של האלימות היא מימין, אין באמת סיכון לישראל מהשמאל (מי שטוען לסימטריה מוזמן לעשות איתי את המבחן הבא: הוא ילך עם חולצת שלום עכשיו בהפגנת ימין ואני אלך עם חולצת ארץ ישראל השלמה בהפגנת שמאל – וניפגש אח"כ… )
  השתתפתי במפגש עם מתנחלים במסגרת ההדברות לקראת ההנתקות, ואני מודה שהופתעתי – הופתעתי מהרדידות, ציפיתי לטיעונים קצת עמוקים – איפה…
  לא הופתעתי מאותם טיעונים של הימין הפשיסטי שמתמצים בכך שהדמוקרטיה היא לא לערבים – ועוד מתגאים באיזושהי "מוסריות".
  מה שמפתיע אותי הוא העומק של ההונאה העצמית של מי שרואה עצמו כמוכה ע"י השמאל.
  אני מנסה להבין את הענין, ונראה לי שאחת הסיבות העיקריות היא החולשה הנפשית של הימין להבין שיש מציאות, ויש דילמות אצל בני האדם – ולכן אנשים מתלבטים, מול כאלו תהליכים אנושיים מורכבים וקשים – יותר קל להציג כל דבר כאילו איזה שריד או ביילין או פרס אשמים בהכל.

  ודבר אחרון לגבי תיאוריות הקונספירציה שנרמזו אצלך יואב – אני אפילו מוכן לקנות חלק מתיאוריות הקונספירציה (אצלי פרס תמיד אשם – לא חשוב במה) אבל איך תסביר את הרצון העז של יגאל עמיר ימ"ש להרוג.. ואת השמחה אצל רבים, רבים מדי במחנה הימין באותו לילה ארור? זה בטח קונספירציה של השמאל שהשתילו צחוקים בפלייבק..